Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτες τις τιμες καλη περιπτωση σε καινουργια ειναι η 7600GS αλλα μην περιμενεις τις τρελες αναλυσεις και πολλα φιλτρα κλπ.Για τα λεφτα της ομως ειναι παρα πολυ καλη..Αλλιως πας σε μεταχειρισμενη καμια X800XT/XL/GTO2 (ξεκλειδωνει σε X850XT PE),X850 ισως,6800GT (αν βρεις) οπου ειναι καλυτερα απο την 7600gs.Εγω αυτες θα επαιρνα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...Αυτήν ακριβώς ήθελα να πάρω. Αφού μου την προτείνεις πρέπει να είναι η καλύτερη λύση για αυτά τα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών MSI 6800GT 256MB GDDR3 PCI-E καλή είναι?

Εγω έχω ξετρελαθεί απο τισ επιδόσεις της αλλά θέλω και γνώμες.

Α!, να ρωτήσω και κάτι,γιατί αυτή η κάρτα ζεσταίνετε?Νομίζω οτι 62 βαθμοί δεν είναι και λίγοι.Πάντως οι επιδόσεις δεν πέφτουν καθόλου.

Επίσης όταν ξεκινάω τον υπολογιστή ο ανεμιστήρας πέρνει πολλές στροφές και μόλις μπει στα windows λειτουργεί με λιγότερες στροφές,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι όταν παίζω κάποιο παιχνίδι δεν ανεβάζει στροφές

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα καρτα ειναι φιλε..Πλεον η τιμη της εχει πεσει πολυ και ειναι μια πολυ καλη επιλογη :)

1)Μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες σου.Φυσιολογικοτατες..(εμενα πριν αλλαξω την ψυκτρα η X1900XTX χτυπαγε 85αρες :) και ηταν φυσιολογικο να φανταστεις :) )

2)Επισης φυσιολογικο.Ετσι γινεται σε αρκετες καρτες (και στη δικη μου ναι :p ).Κατα την διαρκεια του παιχνιδιου ισως ανεβαινουν ελαχιστα οι στροφες με αποτελεσμα να μην το καταλαβαινεις καν.Ισως βεβαια να μην ανεβαινει τοσο η θερμοκρασια ωστε να χρειαστει να ανεβασει στροφες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λιοπον εχω στο τερας μου μια 32αρα GF2 MSI 8818 με θυρα PCI και χωρις ανεμιστηρακι(η καρτα).Ελα ομως που τωρα τελευταια που και που- μια φορα την εβδομαδα οχι τιποτα σοβαρο - μου κολλαει και επανεκινει και με πληροφορει οτι εμφανιστηκε δυσλειτουργια στη GeForce MX μπλα μπλα μπλα..... Επισης μου βγαζει μερικες φορες (αυτο συχνοτερα) το κουτακι για debugging και προβλημα στη γραμμη ταδε μπλα μπλα μπλα..... οταν σερφαρω στο νετ. Υποθετω οτι και γι'αυτο μπορει να ευθυνεται η καρτουλα μου

 

Και ερωτω...

 

να βαλω μια 64αρα και ποια?

Αυστηρα με θυρα PCI

 

Η μητρικη ειναι QDI 10E

 

Α..κι αν παιρνει 64 μηπως εχει κανενας καμια σε καλη κατασταση να μη τη χρειαζεται(με το αζημιωτο ασφαλως)?

Thanks παλληκαρια

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών MSI 6800GT 256MB GDDR3 PCI-E καλή είναι?

Εγω έχω ξετρελαθεί απο τισ επιδόσεις της αλλά θέλω και γνώμες.

Α!, να ρωτήσω και κάτι,γιατί αυτή η κάρτα ζεσταίνετε?Νομίζω οτι 62 βαθμοί δεν είναι και λίγοι.Πάντως οι επιδόσεις δεν πέφτουν καθόλου.

Επίσης όταν ξεκινάω τον υπολογιστή ο ανεμιστήρας πέρνει πολλές στροφές και μόλις μπει στα windows λειτουργεί με λιγότερες στροφές,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι όταν παίζω κάποιο παιχνίδι δεν ανεβάζει στροφές

 

h kartula einai mia xara filarako !!! dn einai kai ypervolh oi 62 vathmoi eidika an pezeis kati apetitiko opws hitman h' fear !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιοπον εχω στο τερας μου μια 32αρα GF2 MSI 8818 με θυρα PCI και χωρις ανεμιστηρακι(η καρτα).Ελα ομως που τωρα τελευταια που και που- μια φορα την εβδομαδα οχι τιποτα σοβαρο - μου κολλαει και επανεκινει και με πληροφορει οτι εμφανιστηκε δυσλειτουργια στη GeForce MX μπλα μπλα μπλα..... Επισης μου βγαζει μερικες φορες (αυτο συχνοτερα) το κουτακι για debugging και προβλημα στη γραμμη ταδε μπλα μπλα μπλα..... οταν σερφαρω στο νετ. Υποθετω οτι και γι'αυτο μπορει να ευθυνεται η καρτουλα μου

 

Και ερωτω...

 

να βαλω μια 64αρα και ποια?

Αυστηρα με θυρα PCI

 

Η μητρικη ειναι QDI 10E

 

Α..κι αν παιρνει 64 μηπως εχει κανενας καμια σε καλη κατασταση να μη τη χρειαζεται(με το αζημιωτο ασφαλως)?

Thanks παλληκαρια

 

Καμια ιδεα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε Μητσο.....υπαρχουν ακομα 64αρες με PCI στα μαγαζια?Δε το πολυπιστευω,χωρις να ξερω βεβαια.Συνεπως για μεταχειρισμενη παω.Εχεις τιποτα καλο στα υποψη?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω την Sapphire X850 Pro (Unlock?) (AGP) και μου ζει πει ενας φιλος μου οτι μπορεις να ξεκληδωσεις και αλλα pipelines? αληθευει?

 

Αν ξερει καποιος ας μου πει την διαδικασια,

 

Ευχαριστώ:)

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορει να ξεκλειδωθει η X850.Αν ηταν X800GTO2 τοτε ναι (αν και αυτη νομιζω βγαινει μονο σε Pci-e). :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω την Sapphire X850 Pro (Unlock?) (AGP) και μου ζει πει ενας φιλος μου οτι μπορεις να ξεκληδωσεις και αλλα pipelines? αληθευει?

 

Αν ξερει καποιος ας μου πει την διαδικασια,

 

Ευχαριστώ:)

 

Δεν νομιζω οτι μπορει να ξεκλειδωθει η X850.Αν ηταν X800GTO2 τοτε ναι (αν και αυτη νομιζω βγαινει μονο σε Pci-e). :)

 

Ετσί νομίζω και 'γω, δεν ρωτάς τον φίλο σου ή/και το google μήπως βρεις κάτι

 

[Off-topic] Καλα, η πολλαπλή παράθεση "τα σπάει"

:up: :up: :up:

[/Off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Tha ithela na valo stin karta grafikon mou ena bios (an ginete to neotero).

H karta mou ine MSI NX6800GT-T2D256E 256MB DDR3 PCI-E.

Xeri kanis kanena site me BIOS gia aytin tin karta?

Ego xero to http://www.mvktech.net alla exi BIOS gia ver1 kai ver2.

Den xero ti ver ine h karta mou kai fovame mh thn kapso.

Parakalo fotiste me kai pite mou se pio site tha vro bios update gia thn kartoula mou:wacko:

Eyxaristo:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο site tis MSI, θα βρεις το μοντέλο της κάρτας γραφικών και από εκεί θα κατεβάσεις οτι drivers και προγράμματα υπάρχουν για την κάρτα σου.

 

http://msicomputer.co.uk/products.aspx?product_id=703565

 

Μην κατεβάζεις προγράμματα και ειδικά bios από τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε:

 

Evga 7600 GT 256 MB HTDV (Memory Interface: 128 bit)

 

και

 

Gecube X1600 HDMI 256 MB (Memory Interface: 256 bit)

 

Δεν πολυσυμπαθώ την ΑΤΙ αλλα ποιά είναι η άποψή σας;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χριαζομαι μια γνωμη για μια αγορα που προτειθεμαι να κανω.Εχω μια albatron 6800gt και σκεφτομαι αντι να αγορασω καποια καινουρια που θα μου κοστισει αρκετα χρηματα,να παρω αλλη μια ιδια και να τις ενωσω.αποριες:

-η αποδοση της συζευξης θα ειναι εμφανως καλυτερη απο πριν?

-τα 180 ευρω που θα διαθεσω θα αξιζουν την διαφορα αποδοσης?

-σε συγκριση με μια μονη καρτα νεας τεχνολογιας(500ευρω περιπου-7900gt κτλ) τι λεει?

 

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

 

 

Υ.Γ:Επειδη δεν ειμαι πολυ εξικοιωμενος με τη τεχνολογια των καρτων γραφικων θα ηθελα απλες αποψεις γιατι πιστευω πως τα νουμερα θα με μπερδεψουν....:wacko: :O

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά η κάρτα γραφικών που έχεις τώρα είναι πολύ καλή.Δεν νομίζω να χρειάζεται πραγματικά να αλλάξεις τώρα κάρτα.Δεύτερον εάν πάρεις μια δεύτερη κάρτα, θα υπάρξει κάποια βελτίωση στα γραφικά και στα βαριά παιχνίδια.Αλλά αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι σε έναν υπολογιστή μην πέρνεις υπόψη σου μόνο την κάρτα γραφικών.Υπάρχει πιθανότητα να βάλεις την δεύτερη κάρτα και να φορτώσεις τον υπολογιστή γιατι αυτό εξαρτάται και από τον επεξεργαστή, την μητρική και την μνήμη!
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ bill1.δεν αντεξα και τελικα πηρα αλλη μια 6800gt.το συστημα πιστευω πως αντεχει(αν εξαιρεσουμε τη μητρικη που ειναι ψιλομαπα)

-albatron k8 sli(nforce4 939) :(

-amd athlonX2 4400+

-ram 2gb(δυστυχως στα 400MHz)

 

πες μου πως δεν εκανα βλακεια και πως με αυτες τις καρτες γραφικων θα αντεξει ο υπολογιστης μου κανα χρονο ακομη?

 

Υ.Γ:ακουσα πως η albatron 6800gt δε συγκρινεται σε επιδοσεις με αλλα chipsets(msi,asus κ.τ.λ) ισχυει

Υ.Γ2:οπως καταλαβατε μου αρεσουν τα υστερογραφα :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ bill1.δεν αντεξα και τελικα πηρα αλλη μια 6800gt.το συστημα πιστευω πως αντεχει(αν εξαιρεσουμε τη μητρικη που ειναι ψιλομαπα)

-albatron k8 sli(nforce4 939) :(

-amd athlonX2 4400+

-ram 2gb(δυστυχως στα 400MHz)

 

πες μου πως δεν εκανα βλακεια και πως με αυτες τις καρτες γραφικων θα αντεξει ο υπολογιστης μου κανα χρονο ακομη?

 

Υ.Γ:ακουσα πως η albatron 6800gt δε συγκρινεται σε επιδοσεις με αλλα chipsets(msi,asus κ.τ.λ) ισχυει

Υ.Γ2:οπως καταλαβατε μου αρεσουν τα υστερογραφα :)

 

mia xara einai to systhmataki su file mu ! kala ekanes kai to pc su antexei gia poly akoma !!! elpizw vevea na exeis kalo trofodotiko gia na travaei tis 2 kartes kai ton dual core kai ola t'alla! oso gia th motherboard ti se enoxlei s'afthn ? mia xara dn einai ? parusiase tpt provlhmata ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα πως ήταν ανάποδα. Έχει αλλάξει κάτι;

ταχυτητα ειχε ανεκαθεν η nvidia η εικονα της ειναι αυτη που χαλαει

κοιτα στο unreal tournament το νερο me nvidia και κοιτα το μετα με ati.....

εγω ειχα μια 6600gt και λεω καλα θα ειναι με x4 βαζω την ati η μερα με την νυχτα η ποιοτητα...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε:

 

Evga 7600 GT 256 MB HTDV (Memory Interface: 128 bit)

 

και

 

Gecube X1600 HDMI 256 MB (Memory Interface: 256 bit)

 

Δεν πολυσυμπαθώ την ΑΤΙ αλλα ποιά είναι η άποψή σας;;

Η συγκεκριμένη κάρτα της ΑΤΙ απευθύνεται κυρίως για ΗΤPC,γι αυτό άλλωστε έχει και την έξοδο HDMI.Αν δεν σε ενδιαφέρει το ΗΤPC,τότε κοίτα την κάρτα της Evga ή κάποια άλλη κάρτα της ATI.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχα προβλημα με τη μητρικη και την αλλαξα...!Τωρα παιζει κανονικα αλλα μου ανεβαζει θερμοκρασια.Ετσι νομιζω τουλαχιστον αφου δεν ειχα ξανασχοληθει.η θερμοκρασια παιζει απο 64 μεχρι 79 C.ειναι φυσιολογικο?

μια δυο φορες μου εχει εμφανισει πως δεν ειναι επαρκης η τροφοδοσια των SLI καρτων...!εχω τροφοδοτικο 460w.

 

τι λετε?

 

 

Υ.Γ:Στο 3dmark μου εβγαλε 4270 ειναι ικανοποιητικο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...