Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συγκεκριμένη κάρτα της ΑΤΙ απευθύνεται κυρίως για ΗΤPC,γι αυτό άλλωστε έχει και την έξοδο HDMI.Αν δεν σε ενδιαφέρει το ΗΤPC,τότε κοίτα την κάρτα της Evga ή κάποια άλλη κάρτα της ATI.

 

Thanks για την απάντηση! Έλεγε πως με μποϊκοταρετε! :p :p

 

Βασικα την θέλω για να μπορώ να παίζω Oblivion και γενικότερα όλα αυτά τα απαιτητικά RPGs που πρόκειται να κυκλοφορήσουν εντός του έτους (Gothic 3, Neverwinter Nights 2, Dark Messiah of Might & Magic)

 

Έχετε κάποια καλή να προτείνετε μέχρι 250-300 ευρώ;; :worry: :worry:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για 7900GT ή για X1900GT ή για X1800XT,αν και προτειμώ τηv 7900GT.

χμμμ σε επιπεδο single η 1900 ειναι πολυ μπροστα απορω γιατι βαζεις την 7900gt

Link to comment
Share on other sites

χμμμ σε επιπεδο single η 1900 ειναι πολυ μπροστα απορω γιατι βαζεις την 7900gt

H x1900gt δεν είναι μπροστά από την 7900GT.Και οι 2 κάρτες είναι ισοδύναμες,αλλού υπερτερεί η μία και αλλού η άλλη.Λόγω συμπάθειας προς την Nvidia,διάλεξα την 7900GT.Αν ξεκλείδωνε η x1900gt,όπως ειχε ακουστεί,θα την επέλεγα με κλειστά τα μάτια,αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει...Πάντως όποια και να διαλέλεις δε θα μείνεις παραπονεμένος.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην Χ1900GT είχα καταλήξει μετά από διάφορες συζητήσεις σε fora και με γνωστούς. Αλλά από οτι έχω ακούσει έχει ένα πρόβλημα διαθεσιμότητας η εν λόγω κάρτα. Why is that?? Θα αντικατασταθεί;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

H x1900gt δεν είναι μπροστά από την 7900GT.Και οι 2 κάρτες είναι ισοδύναμες,αλλού υπερτερεί η μία και αλλού η άλλη.Λόγω συμπάθειας προς την Nvidia,διάλεξα την 7900GT.Αν ξεκλείδωνε η x1900gt,όπως ειχε ακουστεί,θα την επέλεγα με κλειστά τα μάτια,αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει...Πάντως όποια και να διαλέλεις δε θα μείνεις παραπονεμένος.

 

otan les kseklidwne ti ennoeis ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχετε μείνει λίγο πίσω :p, οι κάρτες που παράγουν πλέον η ATI και η nVidia είναι οι εξής:

 

ATI

Radeon X1950 XTX 512MB

Radeon X1900 XT 256MB

Radeon X1950 Pro 256MB

Radeon X1650 XT 256MB

Radeon X1650 Pro 256MB

 

nVidia

GeForce 7950 GX2 1GB

GeForce 7900 GTX 512MB

GeForce 7950 GT 512MB

GeForce 7900 GS 256MB

GeForce 7600 GT 256MB

GeForce 7600 GS 256MB

 

(Αναφέρω μόνο τις κάρτες γραφικών αξίας άνω των 100€ που απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Και οι δύο εταιρίες παράγωγουν μοντέλα κάτω των 100€, καθώς και πολύ ακριβά μοντέλα που απευθύνονται σε επαγγελματίες.)

 

και εγώ στην Χ1900GT είχα καταλήξει μετά από διάφορες συζητήσεις σε fora και με γνωστούς. Αλλά από οτι έχω ακούσει έχει ένα πρόβλημα διαθεσιμότητας η εν λόγω κάρτα. Why is that?? Θα αντικατασταθεί;

 

Η X1900 GT θα αντικατασταθεί από την X1950 Pro.

 

Βασικα την θέλω για να μπορώ να παίζω Oblivion και γενικότερα όλα αυτά τα απαιτητικά RPGs που πρόκειται να κυκλοφορήσουν εντός του έτους (Gothic 3, Neverwinter Nights 2, Dark Messiah of Might & Magic)

Έχετε κάποια καλή να προτείνετε μέχρι 250-300 ευρώ;; :worry: :worry:

 

Φίλε μου χτύπα τη GeForce 7950 GT 512MB που κυκλοφορεί στις 14-15 του μήνα και κοστίζει 300€. Η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις μιας και το budget σου φτάνει μέχρι εκεί. Θα αναγκαστείς να την αλλάξεις μόνο όταν το DirectX 10 γίνει standard στα games. ;) Επίσης το Dark Messiah είναι FPS με κάποια RPG στοιχεία, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις RPG και να το βάλεις στην ίδια κατηγορία με τα Gothic 3 & Neverwinter Nights 2... :)

 

ταχυτητα ειχε ανεκαθεν η nvidia η εικονα της ειναι αυτη που χαλαει κοιτα στο unreal tournament το νερο me nvidia και κοιτα το μετα με ati...

 

Δεν ισχύει το "η nVidia έχει ταχύτητα και η ATI ποιότητα", ούτε το αντίστροφο. Μη λέμε ό,τι θέλουμε και παραπλανούμε τον κόσμο. Και οι 2 εταιρίες κυκλοφορούν κορυφαία προϊόντα, τόσο σε ποιότητα απεικόνισης όσο και σε ταχύτητες. Άλλοτε τυγχάνει να έχει η nVidia τις ταχύτερες κάρτες κι άλλοτε η ATI. Και το ότι οι κάρτες της ATI έχουν καλύτερη ποιότητα στην εικόνα από αυτές της nVidia απλά δεν ισχύει. :rolleyes:

 

otan les kseklidwne ti ennoeis ??

 

Οι εταιρίες κατά κανόνα κυκλοφορούν μια κορυφαία κάρτα γραφικών και στη συνέχεια διάφορες παραλλαγές της, που είναι πιο "αργές" κι άρα φθηνότερες. Μερικές φορές γίνεται να μετατρέψεις μια κάρτα γραφικών σε ανώτερο μοντέλο, επειδή η εταιρία δεν της έχει αφαιρέσει χαρακτηριστικά σε σχέση με το ανώτερο μοντέλο, αλλά τα έχει κλειδώσει ώστε να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχετε μείνει λίγο πίσω :p, οι κάρτες που παράγουν πλέον η ATI και η nVidia είναι οι εξής:

 

ATI

Radeon X1950 XTX 512MB

Radeon X1900 XT 256MB

Radeon X1950 Pro 256MB

Radeon X1650 XT 256MB

Radeon X1650 Pro 256MB

 

nVidia

GeForce 7950 GX2 1GB

GeForce 7900 GTX 512MB

GeForce 7950 GT 512MB

GeForce 7900 GS 256MB

GeForce 7600 GT 256MB

GeForce 7600 GS 256MB

 

(Αναφέρω μόνο τις κάρτες γραφικών αξίας άνω των 100€ που απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Και οι δύο εταιρίες παράγωγουν μοντέλα κάτω των 100€, καθώς και πολύ ακριβά μοντέλα που απευθύνονται σε επαγγελματίες.)

 

 

Η X1900 GT θα αντικατασταθεί από την X1950 Pro.

 

 

 

Φίλε μου χτύπα τη GeForce 7950 GT 512MB που κυκλοφορεί στις 14-15 του μήνα και κοστίζει 300€. Η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις μιας και το budget σου φτάνει μέχρι εκεί. Θα αναγκαστείς να την αλλάξεις μόνο όταν το DirectX 10 γίνει standard στα games. ;) Επίσης το Dark Messiah είναι FPS με κάποια RPG στοιχεία, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις RPG και να το βάλεις στην ίδια κατηγορία με τα Gothic 3 & Neverwinter Nights 2... :)

 

 

 

Δεν ισχύει το "η nVidia έχει ταχύτητα και η ATI ποιότητα", ούτε το αντίστροφο. Μη λέμε ό,τι θέλουμε και παραπλανούμε τον κόσμο. Και οι 2 εταιρίες κυκλοφορούν κορυφαία προϊόντα, τόσο σε ποιότητα απεικόνισης όσο και σε ταχύτητες. Άλλοτε τυγχάνει να έχει η nVidia τις ταχύτερες κάρτες κι άλλοτε η ATI. Και το ότι οι κάρτες της ATI έχουν καλύτερη ποιότητα στην εικόνα από αυτές της nVidia απλά δεν ισχύει. :rolleyes:

 

 

 

Οι εταιρίες κατά κανόνα κυκλοφορούν μια κορυφαία κάρτα γραφικών και στη συνέχεια διάφορες παραλλαγές της, που είναι πιο "αργές" κι άρα φθηνότερες. Μερικές φορές γίνεται να μετατρέψεις μια κάρτα γραφικών σε ανώτερο μοντέλο, επειδή η εταιρία δεν της έχει αφαιρέσει χαρακτηριστικά σε σχέση με το ανώτερο μοντέλο, αλλά τα έχει κλειδώσει ώστε να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν. ;)

 

ok thnx gia thn apadhsh su alla exw k allo ena erwthma : giati na xreistei o filos mas pio panw na allaksei karta otan ginei standar to directx 10???

Link to comment
Share on other sites

ok thnx gia thn apadhsh su alla exw k allo ena erwthma : giati na xreistei o filos mas pio panw na allaksei karta otan ginei standar to directx 10???

 

Οι τωρινές κάρτες γραφικών υποστηρίζουν τα χαρακτηριστικά του DirectX 9.0c, καθώς κι όλων των προηγούμενων DirectX.

 

Κάποια στιγμή μέσα στο 2007 (είτε ταυτόχρονα με την κυκλοφορία των Windows Vista, είτε λίγο αργότερα) η Microsoft θα κυκλοφορήσει το DirectX 10 (πιθανώς να ονομάζεται διαφορετικά), που θα είναι το the next best thing στα γραφικά των PC games. Τα παιχνίδια που θα είναι γραμμένα σε αυτό θα τρέχουν γρηγορότερα και με πολύ ρεαλιστικότερα γραφικά. Μάλιστα η διαφορά ανάμεσα στα DX9 και DX10 παιχνίδια αναμένεται να είναι τόσο μεγάλη όσο και η διαφορά ανάμεσα στα παιχνίδια του πρώτου Xbox και του Xbox 360.

 

Καμία από τις κάρτες γραφικών που κυκλοφορούν μέχρι στιγμής δεν μπορεί να "αναπαράγει" τα γραφικά του DX10, γιατί απλά δεν είναι κατασκευασμένη να υποστηρίζει τα χαρακτηριστικά του.

 

Οι πρώτες κάρτες γραφικών που θα υποστηρίζουν το DX10 θα είναι οι nVidia G80 (GeForce 8xxx?) και ATI R600 (Radeon X2xxx?), που αναμένονται τέλη του 2006 κι αρχές του 2007 αντίστοιχα. Επίσης το DX10 θα τρέχει μόνο στα Windows Vista κι όχι στα XP ή σε προηγούμενες εκδόσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια παιζει απο 64 μεχρι 79 C.ειναι φυσιολογικο?

μια δυο φορες μου εχει εμφανισει πως δεν ειναι επαρκης η τροφοδοσια των SLI καρτων...!εχω τροφοδοτικο 460w.

 

τι λετε?

 

 

Υ.Γ:Στο 3dmark μου εβγαλε 4270 ειναι ικανοποιητικο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι έχετε μείνει λίγο πίσω :p, οι κάρτες που παράγουν πλέον η ATI και η nVidia είναι οι εξής:

 

ATI

Radeon X1950 XTX 512MB

Radeon X1900 XT 256MB

Radeon X1950 Pro 256MB

Radeon X1650 XT 256MB

Radeon X1650 Pro 256MB

 

nVidia

GeForce 7950 GX2 1GB

GeForce 7900 GTX 512MB

GeForce 7950 GT 512MB

GeForce 7900 GS 256MB

GeForce 7600 GT 256MB

GeForce 7600 GS 256MB

 

(Αναφέρω μόνο τις κάρτες γραφικών αξίας άνω των 100€ που απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Και οι δύο εταιρίες παράγωγουν μοντέλα κάτω των 100€, καθώς και πολύ ακριβά μοντέλα που απευθύνονται σε επαγγελματίες.)

 

 

Η X1900 GT θα αντικατασταθεί από την X1950 Pro.

 

 

 

Φίλε μου χτύπα τη GeForce 7950 GT 512MB που κυκλοφορεί στις 14-15 του μήνα και κοστίζει 300€. Η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις μιας και το budget σου φτάνει μέχρι εκεί. Θα αναγκαστείς να την αλλάξεις μόνο όταν το DirectX 10 γίνει standard στα games. ;) Επίσης το Dark Messiah είναι FPS με κάποια RPG στοιχεία, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις RPG και να το βάλεις στην ίδια κατηγορία με τα Gothic 3 & Neverwinter Nights 2... :)

 

 

 

Δεν ισχύει το "η nVidia έχει ταχύτητα και η ATI ποιότητα", ούτε το αντίστροφο. Μη λέμε ό,τι θέλουμε και παραπλανούμε τον κόσμο. Και οι 2 εταιρίες κυκλοφορούν κορυφαία προϊόντα, τόσο σε ποιότητα απεικόνισης όσο και σε ταχύτητες. Άλλοτε τυγχάνει να έχει η nVidia τις ταχύτερες κάρτες κι άλλοτε η ATI. Και το ότι οι κάρτες της ATI έχουν καλύτερη ποιότητα στην εικόνα από αυτές της nVidia απλά δεν ισχύει. :rolleyes:

 

 

 

Οι εταιρίες κατά κανόνα κυκλοφορούν μια κορυφαία κάρτα γραφικών και στη συνέχεια διάφορες παραλλαγές της, που είναι πιο "αργές" κι άρα φθηνότερες. Μερικές φορές γίνεται να μετατρέψεις μια κάρτα γραφικών σε ανώτερο μοντέλο, επειδή η εταιρία δεν της έχει αφαιρέσει χαρακτηριστικά σε σχέση με το ανώτερο μοντέλο, αλλά τα έχει κλειδώσει ώστε να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν. ;)

sry δεν το λεω εγω αυτο..... κατι παραπανω θα ξερουν στο 3dguru απο εμας δεν λες?.... 2 χρονια εκει περα εμαθα και ειδα πολλες ss και ειδα τεραστεια διαφορα οταν πηγαν σε καταστασεις x8 ας μην πω για τα shaders και ta gloom

τεσπα εγω την πηρα με γνωμονα του τι λενε εκει για την καρτα μου αμεσα συγκρινομενη με την 7600 στα 1024 και ολα στο x4 ηταν μπροστα η nvidia μετα εμενα πολυ πισω...

Link to comment
Share on other sites

sry δεν το λεω εγω αυτο..... κατι παραπανω θα ξερουν στο 3dguru απο εμας δεν λες?.... 2 χρονια εκει περα εμαθα και ειδα πολλες ss και ειδα τεραστεια διαφορα οταν πηγαν σε καταστασεις x8 ας μην πω για τα shaders και ta gloom

τεσπα εγω την πηρα με γνωμονα του τι λενε εκει για την καρτα μου αμεσα συγκρινομενη με την 7600 στα 1024 και ολα στο x4 ηταν μπροστα η nvidia μετα εμενα πολυ πισω...

 

Έχω δει κι εγώ ανάλογα θέματα τόσο στο Guru 3D, όσο και σε άλλα hardware sites. Κάποτε μπορεί να είχε προβάδισμα σε ποιότητα η ATI, αλλά όχι πια. Πλέον και οι δύο είναι εξίσου καλές σε ποιότητα απεικόνισης. Σε ορισμένα σημεία όσον αφορά την απεικόνιση υπερτερεί η nVidia, σε άλλα τόσα η ATI. Αλλά και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για λεπτομέρειες που δεν υπάρχει περίπτωση να προσέξει ούτε ο πιο σκληροπυρηνικός gamer, οπότε δε βρίσκω για ποιο λόγο να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχει να κανει με ποια στοιχεια εχεις κανει το παιχνιδι..... doom hl2

τεσπα δεν θα κατσω να σκασω για μια καρτα γραφικων ξερω τι πηρα ξερεις τι πηρες :p οσο για την 1900 ξεκλειδωνει και μαλιστα πολυ πιο ευκολα ;p (τουλαχιστον με flash το καταφεραν και οχι να πειραξουν την καρτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

HELP!

είμαι ανάμεσα σε

XFX GF6800XT BLACK EDITION 256MB AGP RETAIL-147€

και

NVIDIA GEFORCE 6800GS 256MB AGP RETAIL-177€

 

το βαλάντιο πάει μέχρι το πολυ 180€

 

τί προτείνετε?

μήπως άλλη σε αυτά τα λεφτά?(agp έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οι AGP έχουν πεθάνει...

η κάρτα πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε μαζί με κάτι άλλα.

 

δεν έχω τόσα για να αλλάξω και μητρική!σε κανα 1.5-2 χρονάκια θα αλλάξουν όλα!

ανάμεσα σε αυτές τί προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω έναν υπολογιστή με επεξεργαστή pentium 4 στα 2,66 GHZ, με μνήμη 512ΜΒ και μία κάρτα γραφικών Ge Force 4 MX440 στα 64ΜΒ.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε για αναβάθμιση, μία κάρτα γραφικών στα 256ΜΒ με την οποία να μπορώ να έχω καλύτερη ταχύτητα στα τελευταίας κυκλοφορίας ηλεκτρονικά παιχνίδια και φυσικά να έχει λογική τιμή.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και 512 μεχρι 160 ευρω για ψαξτο

 

το ξέρω οι AGP έχουν πεθάνει...

η κάρτα πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε μαζί με κάτι άλλα.

 

δεν έχω τόσα για να αλλάξω και μητρική!σε κανα 1.5-2 χρονάκια θα αλλάξουν όλα!

ανάμεσα σε αυτές τί προτείνεις?

 

αφου θα αλλαξεις αρχισε απο τωρα ακου που σου λεω θα χαλασεις πιο πολλα αν τα παρεις μαζεμενα τοτε...

 

με προβληματίζει η GeCube....δεν την ξέρω καθόλου...είναι αξιόπιστη?

 

ναι αυτην εχω το μονο κακο που εχω δει ειναι οτι εχει μερικα σπασιματα οταν βαζεις το aa στο x16 αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα χτυπα την οσο προλαβαινεις διοτι στο eshop εγω ειμουν τυχερος διοτι ενας αλλος ακυρωσε την παραγγελια:p

Link to comment
Share on other sites

hydro από εδώ και στο εξής προσπάθησε να χρησιμοποιείς το multi-quote: http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif και το edit: http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif ώστε να αποφεύγεις τα συνεχόμενα posts.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου κάνετε μία σύγκριση σε αυτές τις δύο;

 

1)http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=873470&tab=specs

και

2)http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=890758&tab=specs

 

Ποιά θεωρείτε καλύτερη και αξιόπιστη;

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις βλεψεις για λινουξ και θες παιχνιδια nvidia αν και παλι θες windows καθαρα ειναι θεμα δικο σου οταν δεις ομως ποσα megabyte ειναι τα drivers θα κλαις με μαυρο δακρυ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...