Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπόρείτε να μου πείτε απο που να κατεβασω drivers η οτι αλλο χρειάζεται για την καρτα μου?Ε΄χω μια radeon 9550(256).
Θα πας στο site της Αti https://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&folderID=293 και θα κατεβάσεις το driver σου.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα διλυμα που εχω..Σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις 2 καρτες (ASUS EN7900GT-2DHT 256MB η 7950 GT 512 MB HTDP) και θελω να μου πειτε αν ξερετε ποια ειναι καλυτερη και ποια ειναι πιο αποδοτικη.Ευχαριστω προκαταβολικα!!1:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε ενα διλυμα που εχω..Σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις 2 καρτες (ASUS EN7900GT-2DHT 256MB η 7950 GT 512 MB HTDP) και θελω να μου πειτε αν ξερετε ποια ειναι καλυτερη και ποια ειναι πιο αποδοτικη.Ευχαριστω προκαταβολικα!!1:rolleyes:

 

δεν χρειαζοταν να ρωτησεις....και 7900 να ηταν και η μια να ειχε 512 μνημη παλι αυτην θα επερνα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναθυμιζω το thread επειδη εχω και γω αναγκη απο μια AGP καρτα γραφικων! Να με βγαλει μεχρι του χρονου και μετα αλλαζω mobo. Βοηθηστε με λιγο, ειμαι αναμεσα στην 7600GS 256MB και Χ1600PRO 512MB. Επεισης παιζει και η Χ850ΧΤ.. λιγο ακριβοτερη απο τις αλλες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω έναν υπολογιστή με επεξεργαστή pentium 4 στα 2,66 GHZ, με μνήμη 512ΜΒ και μία κάρτα γραφικών Ge Force 4 MX440 στα 64ΜΒ.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε για αναβάθμιση, μία κάρτα γραφικών στα 256ΜΒ με την οποία να μπορώ να έχω καλύτερη ταχύτητα στα τελευταίας κυκλοφορίας ηλεκτρονικά παιχνίδια και φυσικά να έχει λογική τιμή.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

7900gt

Link to comment
Share on other sites

Για φθηνή κάρτα AGP (δεν πάμε για αλλαγές τώρα), μέχρι 70-80 max ευρώ τι θα βλέπατε? Ati ή Nvidia? Υπάρχει καμία συγκεκριμένη πρόταση? Ένας φίλος μου είπε για Ati 9550, ενώ κάπου είδα και X1300 AGP σε χαμηλή τιμή. Τι συστήνετε γενικότερα?? :O :worry:

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Για φθηνή κάρτα AGP (δεν πάμε για αλλαγές τώρα), μέχρι 70-80 max ευρώ τι θα βλέπατε? Ati ή Nvidia? Υπάρχει καμία συγκεκριμένη πρόταση? Ένας φίλος μου είπε για Ati 9550, ενώ κάπου είδα και X1300 AGP σε χαμηλή τιμή. Τι συστήνετε γενικότερα?? :O :worry:

για Ati Radeon 9600 τι λες? εχει65 ευρο 256Mb DDR 400Mhz

 

Ψαχνω κι εγω καρτα γραφικων. Εχω βρει καποιες

1)ATI OEM X800GT 256MB DDR 400mhz+TV-tuner(119euro)

2)GeFOrce7600GS 256MB DDR2 800Mhz(129euro)

3)ATI RADEON X1300 512MB DDR2 450Mhz(119euro)

4)ATI RADEON 9600TD DDR 256MB 400Mhz(65euro)

 

Δεν θελω προτασεις μονο βασει επιδοσεων αλλα και Τιμης/Αποδοσης

Ακουω...:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την GeFroce7600GS και την βρίσκω μια χαρά! Τρέχει αρκετά καλά ακόμα και το Oblivion!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για αυτη θα παω. Μου το εχουν πει πολλοι οτι ειναι κορυφαια η καρτα,και αξιζει οποσδηποτε τα λεφτα της.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αγόρασα την X1300 128MB AGP της Gigabyte, η οποία ΔΕΝ συνεργάζεται σε AGP 8x, με το mobo μου (Asus P4S800 με SIS648 chipset).

 

Η λύση: Κατέβασμα σε 4x το AGP.

 

Τα λέω απλά, για να προλάβω και άλλους, που μπορεί να βρεθούν σε παρόμοια κατάσταση.. Από ένα γρήγορο ψαξιματάκι, το bug βρίσκεται στο chipset (αναμενόμενο.. sis και via..) και με το συγκεκριμένο chipset (αν τυχόν το έχει κανείς ακόμα), οι κάρτες της Nvidia παίζουν καλά και μάλλον και σε 8x.. :( :mad:

 

Και να πω ότι δεν μου τα λέγανε??? Άσε οι drivers... Nvidia και πάλι nvidia!!

Όπως είπε και ένας φίλος μου χαρακτηριστικά: ένα αρχειάκι κάνεις setup και παίζει ;) :rolleyes:

 

Nvidia λοιπόν και από μένα: +1

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προβλήματα με τους drivers τι είναι?

 

Δεν ξέρω δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσανε, εγκατέστησα απίστευτα πράγματα στο pc και γενικότερα δυσκολεύτηκα να το στήσω (μέχρι και .NET framework 2.0 ζήταγε να βάλεις το οποίο αφού έκανε install μία ώρα, μάλλον έκανε και πιο αργό το pc, γιατί ποιος ξέρει τι έβαλε μέσα, και όταν το έβγαλα για να βάλω τους πιο παλιούς drivers (που παίζανε με το 1.1), εκεί να δεις μύλος που έγινε)... Φυσικά, όπως είπα και παραπάνω ήταν θέμα AGP (παίζει μόνο σε 4x καλά), αλλά γενικότερα με κούρασε... :wacko:

 

Φυσικά η δικιά μου εμπειρία (παλιό board με non Intel chipset - ήδη buggy!) δεν είναι χαρακτηριστική, ούτε μπορώ να πω κάτι για τις ATI κάρτες, οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες Nvidia και αν σου κάτσει μπορεί να παίζουν απροβλημάτιστα και γρήγορα... Απλά εμένα δεν μου έκατσε καλά και πλέον λέω Nvidia και πάλι Nvidia... Τώρα περί ορέξεως... :O

Δεν αποσκοπώ να κάνω flame σε κάτι ή τα παίρνω από πουθενά, απλά παράθεσα τη γνώμη μου! :cool:

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας ούτε έγω ήθελα να γίνει flame απλά ρώτησα από περιέργια γιατι το έχω διαβάσει αρκετές φορές αυτό αλλά δεν μου έχει συμβεί τον αρκέτο καιρό που είχα κάρτες ati δε διάφορα συστήματα δεν αντιμετόπισα κάποιο πρόβλημα.

btw το .net framework δεν το χρειάζεσαι, είναι μόνο για το catalyst control center που ουσιαστικά είναι άχρηστο (εκτός και εαν θέλεις να κάνεις ανούσιες ρυθμήσεις κατα την γνώμη μου) μπορείς να κατεβάσεις την έκδοση που έχει τον driver σκέτο που είναι μικρότερο download και δεν κατεβάζεις και τους wdm drivers που δεν τους χρειάζεσαι εαν η κάρτα σου δεν έχει vιdeo in.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

paidia skeutomai na agorasw tin GIGABYTE GEFORCE 7600GS GV-NX76G512P-RH 512MB SILENT PCI-E RETAIL

http://www.gigabyte.com.tw/Products/...V-NX76G512P-RH

pws sas fenetai

exete tipota allo na protinetai gyrw sta 150?

 

Αν μπορεις, δωσε 20 ευρω παραπανω και παρε την 7600GT. Αλλιως, στα 150 ευρω, δεν υπαρχει κατι αλλο (ισως η Χ1650 αλλα δεν μου γεμιζει το ματι).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά χαιρετώ ολη την παρεα. Θελω την γνωμη σας για την NVIDIA GeFORCE Go 7600 GT, με 256 ΜΒ VRAM. Επισης, αν μπορείτε να την συγκρίνετε με την NVIDIA Quatro FX 1500M με μνημη βίντεο 512 ΜΒ GDDR3. και οι δυο κάρτες γραφικών ειναι σε laptop. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αξιζει η αγορα μιας καρτας γραφικων (πχ μια 7900GS κοντα στα 200ευρω) τη συγκεκριμενη περιοδο?

 

Μηπως πρεπει να περιμενουμε το DX10 και τη νεα γενια καρτων? (λογικα δεν πρεπει να αργει και πολυ ε?)

Link to comment
Share on other sites

Eιχα αγορασει την XFX 7900GT XXX version. http://www.newtechlabs.gr/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=719

 

 

Αξιζει να αναβα8μισω σε 7950gt. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=890766&tab=specs&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FA30D15FE5A804B6CC780DE083D9ED49EFEBDAFE410947DA719EEDF8DD1963BB67DC9CEEF4F3D62BFEC584E5AAA76BC514813C5D60250A79912D45D8FE057F5314313E3382CD28CC65B18B37CE74E1E8E18A85611D944C426131EFD6CCB16B2302D92FE6E8F981ECED9C6E3FDB3E1D12D8

 

Ναι εχει 512 μνημη,αλλα βλεπω οτι εχει πιο αργους χρονους και στο ιντερνετ ολοι λενε αναμονη για τις 8800 που ερχονται.Εξαλλου αν παιζει παιχνιδια σε 1280 αναλυση η παραπανω μνημη δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο.

 

αναβα8μιση η οχι?

 

ευχαριστω

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποια αναβάθμιση όπως λες.

Δεν αξίζει τον κόπο να πάρεις την ίδια τεχνολογία για έχεις ελάχιστα frame/s διαφορά...δες ΕΔΩ

Οι 8800 που λες θα είναι πιο ακριβές φυσικά με την GTS να φτάνει τα τουλάχιστον 450Ευρώ όπως γράφεται σε διάφορα sites.Η GTX πάνω από 600Ευρώ.

Δεν υπάρχει λόγος προς το παρόν, εφόσον έχεις τέτοια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τους drivers για μία ATI Radeon 9250, οι οποίοι να έχουν τη επιλογή Smartgard στο control panel (όχι αυτούς που απαιτούν το .ΝΕΤ Framework). Κατέβασα τους 5-8 , 5-10 , 5-12 αλλά δεν το βρήκα... Ξέρετε ποιοί είναι;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Καλώς ήρθα, new kid on the forum.:D

Εδώ κ λίγο καιρό αποφάσισα να αλλάξω την κάρτα γραφικών μου (FX5200:O , κ γενικά να αναβαθμίσω όλο το σύστημα) καθώς μερικά παιχνιδάκια που έχω αγοράσει κ ανυπομονώ να παίξω (OBLIVION, NWN 2) δεν πήγαιναν βήμα κ έχω μείνει με το ...CD στο χέρι!!

Το ερώτημα είναι ποιά κάρτα γραφικών (PCI) να πάρω...;

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 250-300 €

Είμαι μεταξύ Χ1950 Pro 512MB & 7900 GTX 512MB

Φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα ληφθεί υπό την υποψία μου που έλεγε κ ο Ζήκος...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξερει ας με βοηθησει ρε παιδια. Εχω την ATI 9600XT και εδω και 4 μηνες που δοκιμαζω να κατεβαζω πιο καινουριους drivers απο την εκδοση 6,7 που εχω (τωρα εχει βγει 6,11 πχ) με το που τους περναω κανει επανεκκινηση και μου βαζει την αναλυση της οθονης σε 640x480 και 4bit χρωματα και δεν δινει αλλη επιλογη. Η μονη λυση ειναι να κανω roll back τους παλιους οδηγους. Τι φταιει? Ας βοηθησει καποιος.....:(
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξερει ας με βοηθησει ρε παιδια. Εχω την ATI 9600XT και εδω και 4 μηνες που δοκιμαζω να κατεβαζω πιο καινουριους drivers απο την εκδοση 6,7 που εχω (τωρα εχει βγει 6,11 πχ) με το που τους περναω κανει επανεκκινηση και μου βαζει την αναλυση της οθονης σε 640x480 και 4bit χρωματα και δεν δινει αλλη επιλογη. Η μονη λυση ειναι να κανω roll back τους παλιους οδηγους. Τι φταιει? Ας βοηθησει καποιος.....:(

Αν κάνεις uninstall τους παλιούς πρίν βάλεις τους καινούργιους;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις uninstall τους παλιούς πρίν βάλεις τους καινούργιους;

 

το ιδιο κανει δυστυχως...το ειχα δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...