Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων!!!!Ο Η/Υ μου εινα Celeron στα 2,4 με 224 MB Ram

Η καρτα μου ειναι η S3 Graphics ProSavage DDR ποια μπορω να βαλω για να παιζω κανα pro6????

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Paidakia ftiaxnw pc....pia karta grafikwn proteinete mexri 250 eyrw...perimenwwww

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512624

 

Γεια σας θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων!!!!Ο Η/Υ μου εινα Celeron στα 2,4 με 224 MB Ram

Η καρτα μου ειναι η S3 Graphics ProSavage DDR ποια μπορω να βαλω για να παιζω κανα pro6????

Ευχαριστω

 

το προ6 θελει τουλαχιστον 256ΜΒ RΑΜ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια...

 

η sapphire ati 1950 pro 512 mb pci-e

 

λεει για νορμαλ χρηση? χωρις τρελλες απαιτησεις... για κανενα sims kai kanena fifa kai manageraki?

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια...

 

η sapphire ati 1950 pro 512 mb pci-e

 

λεει για νορμαλ χρηση? χωρις τρελλες απαιτησεις... για κανενα sims kai kanena fifa kai manageraki?

 

fusika kai leei!kai ne tetoia timh(124)....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

re paidia ta fota sas!

einai normal ayto : Memory Frequency GPU : 26.13 MHz - [initial : 26 MHz]

h karta grafikwn moy einai 7300GS pci-ex 256 mb,leadtek.

kai sthn analysh ths kartas grafikwn apo to programa pc wizard,moy vgazei to parapanw poy sas anaferw : Memory Frequency GPU : 26.13 MHz - [initial : 26 MHz]

26 mhz?

mhpws thelei kamia rythmish h karta moy kai den to kserw?

exw perasmena ta teleytaia drivers poy yparxoyn !

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτηση:

Τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας: Photoshop, Corel, Illustrator, After Effects, Premiere Pro κλπ, ξερω οτι δεν εχουν αναγκη γρηγορες καρτες γραφικων, αλλα καρτες μπολικη μνημη (512, 768, 1gb). Ειναι οντως ετσι;; Αυτα τα προγραμματα εκμεταλευονται αυτη την μνημη;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκεφτομαι να αγορασω την 8800GTX 768MB αλλα μου λενε οτι δεν αξιζει διοτι θα βγει το DX10.1 και δεν θα το υποστηριζει. Επιπλεον οτι με την 24'' L245WP-BN που σκεφτομαι να παρω,ακομα και μια τοσο ακριβη καρτα δεν θα πιανει τις αναλυσεις της οθονης... Τι προτινετε εσεις;;;
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω την 8800GTX 768MB αλλα μου λενε οτι δεν αξιζει διοτι θα βγει το DX10.1 και δεν θα το υποστηριζει. Επιπλεον οτι με την 24'' L245WP-BN που σκεφτομαι να παρω,ακομα και μια τοσο ακριβη καρτα δεν θα πιανει τις αναλυσεις της οθονης... Τι προτινετε εσεις;;;

 

Θα προτεινα να περιμενεις. Οταν θα βγει το DX10.1 και οι καρτες που το υποστηριζουν, θα εχεις πιο πολλες επιλογες και θα πεσει και η τιμη της 8800GTX.

 

Σε περιπτωση που καιγεσαι τωρα να παρεις μια καρτα και δεδομενου οτι δεν ξερουμε ποτε θα βγει το DX10.1, θα ελεγα να παρεις μια της σειρας 8600 και μετα βλεπεις.

 

Οσο για την οθονη, φυσικα η 8800GTX "σηκωνει" τις αναλυσεις μιας 24". Στο θεμα των παιχνιδιων ομως (των βαρβατων κυριως πχ Crysis) δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να παιζεις σε full αναλυση. Ισως χρειαστεις να την μειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω την 8800GTX 768MB αλλα μου λενε οτι δεν αξιζει διοτι θα βγει το DX10.1 και δεν θα το υποστηριζει. Επιπλεον οτι με την 24'' L245WP-BN που σκεφτομαι να παρω,ακομα και μια τοσο ακριβη καρτα δεν θα πιανει τις αναλυσεις της οθονης... Τι προτινετε εσεις;;;

na pareis mia karta tora gt to dx10 einai poli prosfato exallou den nomizw to 10,1 na einai poli pio exeligmeno apo to 10. exallou otan vgei k vgoun oi kartes p ipostirizoun to 10,1 tote tha iparxei to thema tou 10,2. Gennika etsi einai i texnologia sinexws anaptissete

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια αγορασα καινουργιο PC με καρτα γραφικων την Geforce 8800GTX 768MB..Ολα δουλευουν μια χαρα ομως οταν παω να τρεξω καποιο παιχνιδι, μετα απο λιγο η οθόνη μαυριζει και το παιχνιδι κολλαει κ μου βγαζει μηνυμα οτι το προγραμμα οδηγησης της καρτας γραφικων τερματιστηκε και επανεκινηθηκε λογω ενος σφαλματος. Ξερετε τι μπορει να φταιει?

(Να σημειωσω οτι εχω τους τελευταιους drivers την καρτας εγκατεστημενους!)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

tha ithela ta fota sas...exo to eksis dilima...eimai anamesa se 2 kartes ATI 2600XT kai NVIDIA 8600GT.pia protinete kai giati?

 

Οι επιδοσεις αυτων των καρτων ειναι παρομοιες. Ακουγεται βεβαια οτι με τους νεους οδηγους, η 2600ΧΤ καταφερνει και περναει στην 8600GT. Βεβαια στο μελλον μπορει να γινει το αντιστροφο.

 

Θα ελεγα οτι ειναι θεμα γουστου η επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισιο της αγορας νεου μηχανηματος,ψαχνω τι καρτα γραφικων να παρω..εχω καταληξει σε crossfire αλλα δεν ξερω τι ακριβως παιζει.Πρεπει να υποστηριζει και η μητρικη και η γραφικων τεχνολογια crossfire ή μονο η μητρικη;

ειναι καλυτερα 2χ256 η μια 512;

εχω δει αυτην:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.513292 (ASUS EAH2600PRO ΑΤΙ)

τι λεει;αλλες προτασεις;απο λεφτα μεχρι 150 Ε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει η μητικη να υποστηριζει crossfire.

 

Αποψη μου ομως ειναι να μην κανεις crossfire. Με τα 300 ευρω που θα δωσεις (2χ150) μπορεις να παρεις μια καρτα που θα ειναι καλυτερη σε επιδοσεις απο οι 2 x 2600PRO.

 

Χτυπας την 2900PRO με 1GB μνημη και εισαι κυριος. Υπαρχει και εκδοση με 512 μνημη αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι την βοήθειά σας..Αυτήν την στιγμή έχω την Nvidia 6600gt..Σκέφτομαι να αλλάξω όμως γιατί η τεχνολογία συνεχώς αναβαθμίζεται και τα καινούργια παιχνίδια έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ απαιτήσεις...Οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 κάρτες γραφικών...

8600 GT Silent 512MB HDCP και στην

8600 GTS Silent 256MB HDCP...Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η 256mb είναι πιο ακριβή απο την 512mb...Πρόσεξα ότι έχει καλύτερο engine clock και memory clock...Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας...Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση δεκτή μέχρι 200 ευρώ...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Η GTS ειναι πιο γρηγορη απο την GT. Για αυτο και η διαφορα τιμης. Τα MB της μνημης μην τα κοιτας.

 

Εγω θα σου προτεινα την 2900PRO με 200 ευρω. Μπορει σε χρονισμους να υστερει σε σχεση με την 8600GTS αλλα εχει memory interface 512bit σε σχεση με τα 128 της 8600.

 

Απο τροφοδοτικο πως τα πας? Ρωταω γιατι και η 8600 και η 2900 θελουν αρκετο ρευμα, πιο πολυ απο την 6600 που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι 150 χ 2..

150 ολα...

 

Ουπς εχεις δικιο. Τωρα ειδα οτι η 2600 εχει 78 ευρω:O

 

Ε τοτε αφου θες Crossfire πας σε ΑΤΙ αναγκαστικα οποτε σε αυτη την τιμη δεν μπορεις να παρεις κατι αλλο. Παντως με 50 ευρω παραπανω πας στην 2900PRO η οποια ειναι πολυ καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η GTS ειναι πιο γρηγορη απο την GT. Για αυτο και η διαφορα τιμης. Τα MB της μνημης μην τα κοιτας.

 

Εγω θα σου προτεινα την 2900PRO με 200 ευρω. Μπορει σε χρονισμους να υστερει σε σχεση με την 8600GTS αλλα εχει memory interface 512bit σε σχεση με τα 128 της 8600.

 

Απο τροφοδοτικο πως τα πας? Ρωταω γιατι και η 8600 και η 2900 θελουν αρκετο ρευμα, πιο πολυ απο την 6600 που εχεις τωρα.

 

Δν νομίζω να πάρω saphhire...Λόγω του ότι δν τα πάει καλά με τους amd...Και γενικά τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα με nvidia...Τώρα όσον αφορά το τροφοδοτικό πρέπει να είναι στα 400w...Δεν είμαι σίγουρος..Αυτήν τη στιγμή δεν είμαι σπίτι..Θα το κοιτάξω και θα απαντήσω...Μπορεί να είναι και 350...Δεν θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δν νομίζω να πάρω saphhire...Λόγω του ότι δν τα πάει καλά με τους amd...

 

Μια χαρα τα παει η Saphhire με τους AMD.

 

Και γενικά τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα με nvidia...

 

Αυτο δεν το σχολιαζω γιατι θα το γυρισουμε σε ΑΤΙ vs nVidia:p

 

Τώρα όσον αφορά το τροφοδοτικό πρέπει να είναι στα 400w...Δεν είμαι σίγουρος..Αυτήν τη στιγμή δεν είμαι σπίτι..Θα το κοιτάξω και θα απαντήσω...Μπορεί να είναι και 350...Δεν θυμάμαι...

 

Αν ειναι 350 ξεχνα το. Και 400 να ειναι εισαι στο οριο. Δες και την μαρκα. Αν ειναι επωνυμο εχει καλως. Αλλιως, σε βλεπω για αλλαγη:(

Link to comment
Share on other sites

Αφηνω τελικα το crossfire..(αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις..)!

για πες μου στα 150 - 200 μια καλη 512..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Αφηνω τελικα το crossfire..(αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις..)!

για πες μου στα 150 - 200 μια καλη 512..

 

Αν παρεις καρτα ΤΩΡΑ, πας σε 2900PRO με 512 μνημη στα 200 ευρω. Σε NVidia, εχεις επιλογη την 8600GTS παλι με 512 μνημη στα ~200 ευρω.

 

Εγω προσωπικα θα επαιρνα την 2900PRΟ.

 

Στην περιπτωση που δεν βιαζεσαι να παρεις ΤΩΡΑ, περιμενε γιατι τελος του μηνος, αρχες επομενου βγαινει η 8800GT που ακουγεται οτι θα ειναι πολυ καλη.

 

Σου ξαναλεω ομως για τροφοδοτικο, μην τυχον δωσεις 200 ευρω και δεν την σηκωνει. Στα 400 Watt εισαι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...