Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

600 Watt το λιγοτερο..

αυτες με Vista δεν εχουν προβλημα ετσι;(Dirext 10 ktl)

 

min pame se akrotites(600watt minimum) san texnikos me ena eponimo 450watt trofodotiko eisai ok.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paides..

 

Exo ena megalo provlhma.. Xalasa 1500$ sto pc mou kai mou pagwnei h eikona...

Exo motherboard : Gigabyte GA 8N quad sli

GPU : EVGA 8800 ultra 768MB

RAM : 4GB @ 800MHz

PSU : Coolermaster 850W

 

Prepei na sas po oti logo tou megethous pou exei k karta den ekleine kala sto socket ths pci-e me apotelesma na mhn kleidwnei h asfaleia pou exei h pci-e giati evriske sto IDE kalwdio..

Pisteua pos h eikona pagwnei gia auto ton logo..

Ekana patenta sto IDE kalwdio kai evgala ta maura plastika pou exei etsi wste na mhn vriskei h gpu pano se auta kai na kleinei kanonika.. Etsi kai egine.. alla dystyxws h eikona akoma kollaei :( :( :(

Mporei kanenas na dwsei mia lysh sto provlhma mou??

 

Thx :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις παγωνει η εικονα?

Ποτε παγωνει,στα καλα καθουμενα,οταν παιζεις παιχνιδι ποτε?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις παγωνει η εικονα?

Ποτε παγωνει,στα καλα καθουμενα,οταν παιζεις παιχνιδι ποτε?

 

kai sta kala kathoumena kai sta paixnidia..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Κολάει και ο υπολογιστής ή μόνο η εικόνα? Την ώρα που παίζεις ένα παιχνίδι ή που ακούς μουσική και σου κολήσει,συνεχίζεις να ακούς κανονικά ότι θα άκουγες άν δεν σου είχε κολήσει ή κολάει και ο ήχος?
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Κολάει και ο υπολογιστής ή μόνο η εικόνα? Την ώρα που παίζεις ένα παιχνίδι ή που ακούς μουσική και σου κολήσει,συνεχίζεις να ακούς κανονικά ότι θα άκουγες άν δεν σου είχε κολήσει ή κολάει και ο ήχος?

 

kollaei to pc teleios kai prepei na pathsw reset..

 

pano sto kouti ths gpu exei auto to shma http://www.auditpro.cz/en/images/2315/wvista_s.jpg

 

Yparxei periptwsh na einai mono gia Vista kai oxi gia XP?

An kai mou fainetai koufo..:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον υπολογιστή μου.Σήμερα μου το έκανε πάλι 2 φορές.Αλλά δεν μου το έκανε από την αρχή.Μια μέρα ξαφνικά έγινε.

Αυτό που λες για τα Vista δεν ισχύει.

Αν έχει κάποια άλλη κάρτα γραφικών βάλτην και δες αν στο κάνει πάλι.

Αν δεν το ξανακάνει πάει να πει ότι φταίει κάτι άλλο.Αλλιώς πήγενε με την εγγύηση να την αλλάξεις.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον υπολογιστή μου.Σήμερα μου το έκανε πάλι 2 φορές.Αλλά δεν μου το έκανε από την αρχή.Μια μέρα ξαφνικά έγινε.

Αυτό που λες για τα Vista δεν ισχύει.

Αν έχει κάποια άλλη κάρτα γραφικών βάλτην και δες αν στο κάνει πάλι.

Αν δεν το ξανακάνει πάει να πει ότι φταίει κάτι άλλο.Αλλιώς πήγενε με την εγγύηση να την αλλάξεις.

 

tha akolouthiso thn symvoulh sou tha valo mia allh na do ama tha kolhhsei.. kai an oxi paei na pei oti einai h 8800.. alla leo mhpos yparxei ashmvatothta metaksy ths motherboard mou kai ths gpu:confused:

 

Kaneis kamia idea??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παίδες.

 

Η ati hd2600 θεωρείται καλή κάρτα?

 

Έχει αυτόνομο ψύκτη?

 

thnx!

 

nai exi autonomo psikti alla tha sou protina na paris ati 2600XT

Link to comment
Share on other sites

θελω μια απλη καρτα,αλλα δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια.

μονο για βελτιωση σε video,σε εφαρμογες αν χρειαστει.. απλα πραγματα.

η sapphire HD 2400 pro πιστευω μου ερκει,σωστα?σε αυτα τα λεφτα δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

nai exi autonomo psikti alla tha sou protina na paris ati 2600XT

 

Θενξ για την απάντηση.Δεν ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά κάρτας,αλλά έχω στο λαπτοπ την 2600 και ήθελα να ρωτήσω άν έχει ψύκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την απάντηση.Δεν ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά κάρτας,αλλά έχω στο λαπτοπ την 2600 και ήθελα να ρωτήσω άν έχει ψύκτη :)

 

koita den aneferes oti milages gia laptop...edo ta pragmata allazoun...den exi psikti (min trelenesai sxedon kamia den exi)alla einai mia apo tis kaliteres kartes gia laptop...

Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia karta grafikwn ati radeon sapphire x1600pro sto pc mou.lew na tin allakse me tin gecube 2900pro tou plaisiou(149euro)...

i erwtisi einai apli.einai kali auti i kartoula i na paw stis asus 8600?

kai deuteron auti i karta gecube 8a ipostirizei to directx 10.1?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

για δωστε μου τα φωτα σας...εχω ενα amilo 3667g με καρτα γραφικων radeon x700 128mb.πως μπορω να δω να η καρτα ειναι πανω στη motherboard?σε περιπτωση που δεν ειναι μπορω να την αλλαξω?επισης θυμαμαι οταν τον ειχα αγορασει ελεγε 128mb ως 521mb.τι παει να πει αυτο?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

paidia exw mia karta grafikwn ati radeon sapphire x1600pro sto pc mou.lew na tin allakse me tin gecube 2900pro tou plaisiou(149euro)...

i erwtisi einai apli.einai kali auti i kartoula i na paw stis asus 8600?

kai deuteron auti i karta gecube 8a ipostirizei to directx 10.1?

 

εννοειτε την ΑΤΙ. πολυ καλυτερη της nvidia..

 

επισης θυμαμαι οταν τον ειχα αγορασει ελεγε 128mb ως 521mb.τι παει να πει αυτο?

 

νομιζω πως σημαινει το εξης: η καρτα εχει πανω 128μβ μνημης και εχει τη δυνατοτητα να τραβαει αλλα 384μβ απο την ραμ του συστηματος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε την ΑΤΙ. πολυ καλυτερη της nvidia..

 

 

 

νομιζω πως σημαινει το εξης: η καρτα εχει πανω 128μβ μνημης και εχει τη δυνατοτητα να τραβαει αλλα 384μβ απο την ραμ του συστηματος

nai alla ipostirizei to directx 10.1 pou 9a bgei to dekembrio?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως σημαινει το εξης: η καρτα εχει πανω 128μβ μνημης και εχει τη δυνατοτητα να τραβαει αλλα 384μβ απο την ραμ του συστηματος

 

μαλιστα.και αυτο γινεται αυτοματα η πρεπει να κανω ρυθμιση?για την αλλαγη τι ισχυει?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.και αυτο γινεται αυτοματα η πρεπει να κανω ρυθμιση?για την αλλαγη τι ισχυει?

 

Μεσα στο bios εχει επιλογη. Το ρυθμιζεις οσο θες και οταν η καρτα θα χρειαστει την εξτρα μνημη, θα την τραβηξει αυτοματα απο την μνημη του συστηματος.

 

Οσο για την αλλαγη, δεν μπορεις να αλλαξεις καρτα γραφικων σε laptop.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω μια ραμ 1giga θα ειναι μια καλη λυση;γιατι μερικα παιχνιδια δεν μου τα παιζει...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω μια ραμ 1giga θα ειναι μια καλη λυση;γιατι μερικα παιχνιδια δεν μου τα παιζει...

 

παρε μνημη καλυτερα και ριξε τις απαιτησεις των παιχνιδιων ωστε να μην κολλαει το συστημα κατα το παιχνιδι...αν και γενικα λαπτοπ και παιχνιδια δεν συμβαδιζουν...:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες...κοιτα τα παιχνιδια γενικα δεν κολανε καθολου,δεν μασαει μια το μηχανημα απλα πηγα κ εγω κ εβαλε το dirt(το ξεφτιλισα το ξερω) κ οπως ηταν αναμενομενο δεν ξεκινουσε καν...μαλλον θα παω για το "κολπο" με τη ραμ.ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια!!!
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω στο bios αλλα δεν βρισκω κατι.2-3 επιλογες μου εχει μονο για την ωρα κ κατι αλλα ασχετα...που ειναι?εχω windows xp.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες...κοιτα τα παιχνιδια γενικα δεν κολανε καθολου,δεν μασαει μια το μηχανημα απλα πηγα κ εγω κ εβαλε το dirt(το ξεφτιλισα το ξερω) κ οπως ηταν αναμενομενο δεν ξεκινουσε καν...μαλλον θα παω για το "κολπο" με τη ραμ.ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια!!!

 

Και 10Gb μνημη να βαλεις που λεει ο λογος, το dirt με την Χ700 αποκλειεται να τρεξει. Οταν λεω να τρεξει εννοω να το ευχαριστηθεις. Γιατι αν το βαλεις σε αναλυση 800χ600 και με χαμηλωμενα τα εφε δεν χαιρεσαι παιχνιδι.

 

Με λιγα λογια, τα νεα παιχνιδια ξεχνα τα, οση μνημη και να βαλεις.

 

Αν επιμενεις βεβαια να δοκιμασεις, στο bios θα γραφει κατι σαν shared memory. Δεν θυμαμαι ακριβως. Ψαξε ολες τις επιλογες και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...