Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει πιθανότητα το σύστημα να σβήνει τελείως, από υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών; Ή μόνο από CPU/RAM;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει πιθανότητα το σύστημα να σβήνει τελείως, από υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών; Ή μόνο από CPU/RAM;

 

Αν υπερθερμανθει η καρτα το πιθανοτερο ειναι ή να σβησει-να μαυρισει η οθονη-ή να βγαλει μπλε οθονη με γραμματα(blue screen).Αν υπερθερμανθει ο cpu,σχεδον ολες οι motherboards εχουν συστημα και κλεινουν το PC αυτοματα για να μην προκλειθει ζημια.

Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πιστεύετε ότι έχετε θέμα με θερμοκρασίες κατεβάστε ενα πρόγραμμα (πχ hw monitor),πείτε μας τι θερμοκρασία Μαξ βλέπετε γιατί κάθε κάρτα,κάθε κατασκευαστής και τα λοιπά διαφέρουν μεταξύ τους στα δηλωμένα όρια θερμοκρασιών
Link to comment
Share on other sites

Αν υπερθερμανθει η καρτα το πιθανοτερο ειναι ή να σβησει-να μαυρισει η οθονη-ή να βγαλει μπλε οθονη με γραμματα(blue screen).Αν υπερθερμανθει ο cpu,σχεδον ολες οι motherboards εχουν συστημα και κλεινουν το PC αυτοματα για να μην προκλειθει ζημια.

Ας συνεχίσουμε το θέμα εκεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6533765 μήπως βγει κάποια άκρη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια θελω να σας ρωτησω για αυτη http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html και αυτη http://www.skroutz.gr/s/7374032/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-4GB-GV-N75TWF2OC-4GI.html την καρτα.Ποια ειναι καλητερη για Games?Αυτη με τα 4gb ή η MSI που ειναι Gaming edition? Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια θελω να σας ρωτησω για αυτη http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-N750Ti-TF-2GD5-OC.html και αυτη http://www.skroutz.gr/s/7374032/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-4GB-GV-N75TWF2OC-4GI.html την καρτα.Ποια ειναι καλητερη για Games?Αυτη με τα 4gb ή η MSI που ειναι Gaming edition?

 

 

 

Για εμενα η 4GB,πιστευω οτι χρειαζεται η ram.Αμα ειναι GDDR5 4GB η ram ειναι πυραυλος.

 

Αμα κοιτας την ti δες τον ανταγωνιστη της r7 360.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η 4GB,πιστευω οτι χρειαζεται η ram.Αμα ειναι GDDR5 4GB η ram ειναι πυραυλος.

 

Αμα κοιτας την ti δες τον ανταγωνιστη της r7 360.

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ευχαριστω παρα πολυ.

 

Γεια σας παιδια,

θελω να αγορασω απο το amazon της Γερμανιας την Nvidia gtx 1070 την οποια βρηκα μολις στα 304 ευρω. Γνωριζετε να μου πειτε τι ισχυει με την εγγυηση σε περιπτωση απατης η ελαττωματικου προιοντος; Ισχυει η επιστροφη χρηματων;

Το λινκ ειναι εδω

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01GXZ7Q3Y/ref=sr_1_1_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1472637611&sr=1-1&keywords=gtx+1070&condition=new

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

θελω να αγορασω απο το amazon της Γερμανιας την Nvidia gtx 1070 την οποια βρηκα μολις στα 304 ευρω. Γνωριζετε να μου πειτε τι ισχυει με την εγγυηση σε περιπτωση απατης η ελαττωματικου προιοντος; Ισχυει η επιστροφη χρηματων;

Το λινκ ειναι εδω

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01GXZ7Q3Y/ref=sr_1_1_olp?s=computers&ie=UTF8&qid=1472637611&sr=1-1&keywords=gtx+1070&condition=new

Αν πωλείται απευθείας από το Αμαζον και όχι από άλλον πωλητή (μέσω Αμαζον), τότε καθαρίζει αμέσως σε περίπτωση στραβης.

Αλλιώς εξαρτάται από το τι προσφέρει ο κάθε πωλητής.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν πωλείται απευθείας από το Αμαζον και όχι από άλλον πωλητή (μέσω Αμαζον), τότε καθαρίζει αμέσως σε περίπτωση στραβης.

Αλλιώς εξαρτάται από το τι προσφέρει ο κάθε πωλητής.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν εχω αγορασει ποτε απο το amazon, μπορεις να μου πεις πως καταλαβαινω οτι καποιο προιον το πουλαει το ιδιο το amazon και οχι καποιος πωλητης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδη δεν είναι να το ρισκαρεις και να στέλνεις απο εδώ και απο εκεί αν τύχει κάτι, πάρε την απο Ελληνικό κατάστημα όπως εδώ. Το ξέρω ότι κοστίζει περισσότερο αλλά το ρισκάρεις;; Ένας φίλος είχε πάρει απο Amazon σκληρό SSD παλαιότερα και μέχρι να φύγει και να έρθει πάλι ...είχε μείνει κοντά ένα μηνα και κάτι χωρίς PC. Ευτυχώς που του έτυχε οριακά με διακοπές και δεν το στερήθηκε για πολλύ. ...αλλά, καταλαβαίνεις, ήταν πρόβλημα. Αν ήταν κανα περιφερειακό δευτερέυουσαν σημασίας θα σου έλεγα ναι αλλά για κάρτα γραφικών όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω πως σας φαινεται αυτη η καρτα https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html για τα εξης παιχνιδια που θελω να παιξω..

call of duty modern warfare 2,3,ghosts assassins creed,sniper elite,battlefield 3,4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα μια ερώτηση θαηθελα να κάνω αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστο θέμα. Όταν ανοίγει το λάπτοπ δείχνει κανονικά το λογότυπο της acer και μετα μαύρη οθόνη με μια παύλα τι πρόβλημα μπορεί να είναι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση θαηθελα να κάνω αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστο θέμα. Όταν ανοίγει το λάπτοπ δείχνει κανονικά το λογότυπο της acer και μετα μαύρη οθόνη με μια παύλα τι πρόβλημα μπορεί να είναι;

 

Ξεκινα να βγαζεις πραγματα απο πανω οπως δισκο να δεις αν θα σου βγαλει μηνυμα οτι δεν εχει λειτουργικο, παιξε με μια μια τις μνημες και βλεπεις. Μπορει να εχει χτυπησει και το λειτουργικο σου.

 

Μια προχειρη λυση ειναι να βαλεις κανα live cd να τρεξεις με λειτουργικο ειτε linux ειτε windows.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση θαηθελα να κάνω αν και δεν ξέρω αν είμαι στο σωστο θέμα. Όταν ανοίγει το λάπτοπ δείχνει κανονικά το λογότυπο της acer και μετα μαύρη οθόνη με μια παύλα τι πρόβλημα μπορεί να είναι;

μπαταρία bios τσέκαρε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Από άποψη εγγύησης και από άποψη αξιοπιστίας πως τα πάει η Asus και η Gigabyte συγκριτικά; Ποια υπερέχει; Ποια σχεδιάζει πιο αξιόπιστα pcb με σωστή ψύξη για όλα τα components;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια gainward gt 640 2gb( νομίζω πως είναι ddr3 και rev2) και είναι low profile. Θέλω να την κάνω εγκατάσταση σε pc με 240 watt τροφοδοτικό. Είναι εφικτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, έχω την R9 390 nitro κουμπομενη απάνω σε μία asus z170-A, το μόνιτορ που έχω είναι ένα 27"samsung CF591 Curved LED Monitor, η οθόνη μου και η gpu μου υποστηρίζουν amd freesynk, αλλά..Κάθε φορά που ενεργοποιω το frwesynk μέσω του μονιτορ, το λαμπάκι της vga ανάβει κόκκινο και δεισλειτοργει, γιατί γίνετε αυτό? Μήπως είναι θέμα drivers της gpu?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω ένα λαπτοπ Lenovo think pad T510 και φοραει μια καρτα γραφικων intel graphics hd μαπα για μενα και θελω να την αλλαξω γιατι παιζω παιχνίδια όπως το dirt 3 και δεν μου το υποστηριζει. Για πειτε μου τι προτείνεται?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω ένα λαπτοπ Lenovo think pad T510 και φοραει μια καρτα γραφικων intel graphics hd μαπα για μενα και θελω να την αλλαξω γιατι παιζω παιχνίδια όπως το dirt 3 και δεν μου το υποστηριζει. Για πειτε μου τι προτείνεται?

 

Tα Τ510 και Τ510i η δευτερη καρτα γραφικων που εβαζαν ηταν της Nvidia (δε θυμαμαι τωρα με ποια ειχαμε παρει στα μηχανακια της δουλειας). Πρεπει λοιπον να βρεις ακριβως ποια υποστηριζει και καποιον να σου κανει την κολληση ωστε να παιξει. Δυσκολη δουλεια και οχι με σιγουρο αποτελεσμα συν το κοστος. Δεν μπορεις να ξεκολλησεις την onboard και να βαλεις αλλη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα,

στην προσπάθεια μου να κατεβάσω λίγο την τιμή ενός συστήματος που προσπαθώ να φτιάξω μου προτάθηκε αντί για Nvidia Gigabyte GTX 1050 overlocked 2GB DDR5 να βάλω την Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5 (με μείωση τιμής 55ευρώ περίπου)

 

Μπορείτε να αξιολογήσετε την συγκεκριμένη κάρτα (Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5); εγώ δεν γνωρίζω καθόλου τι πρέπει να κοιτάξω.....

Πως βρίσκετε την μείωση τιμής; Δικαιολογεί η καλύτερη κάρτα (Nvidia Gigabyte GTX 1050 overlocked 2GB DDR5) την διαφορά των 55 ευρώ;

Τι εναλλακτικές έχω στα ίδια χρήματα αντί της Nvidia Gigabyte GT 740 2GB DDR5;

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω πιά κάρτα θα είναι συμβατή με το μηχάνημά μου το οποίο είναι το lenovo thinkcentre m58 sff με επεξεργαστή intel core 2 duo e 8400 3ghz, 4 gb ram ddr3 ,windows 10 home,με τροφοδοτικό 280 watt (έχει ενσωματωμένη την

intel q45 chipset) που προφανώς δεν είναι αρκετή ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κατ αρχήν το ανοίγεις να δεις αν έχεις διαθέσιμη PCi Exp και θέση στο κουτί πίσω. Αν όλα είναι ok πας μάλλον σε κάτι σαν αυτή. Νομίζω ότι θα παίξει με το τροφοδοτικό σου (..χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιως).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...