Jump to content

Internet Telephony-VOIP N80-IE ,E60/E61/E70


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς καταλάβει πως δουλεύει η τηλεφωνία μέσω internet στην σειρά Ε; Ομολογώ πως μου φαίνεται κάπως περίπλοκη η όλη διαδικασία...

 

Καταρχάς τα Session Initiation Profiles τί είναι;

 

Πρέπει να έχουμε γραφτεί σε κάποια υπηρεσσία όπως Skype/ VoipBuster ή κάτι τέτοιο;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταλάβει πως δουλεύει η τηλεφωνία μέσω internet στην σειρά Ε; Ομολογώ πως μου φαίνεται κάπως περίπλοκη η όλη διαδικασία...

 

Καταρχάς τα Session Initiation Profiles τί είναι;

 

Πρέπει να έχουμε γραφτεί σε κάποια υπηρεσσία όπως Skype/ VoipBuster ή κάτι τέτοιο;

δεν ξερω τι ακριβως αλλά χρειαζεσαι αλλά μάλλον αυτα

αφου γραφτεις σε καποιον παροχέα που χρησιμοποιει sip (hol, voipbuster klp)

username: xxxxx

password: dffggg

sip server name ( sip.voipbuster.com)

stun server name: (stun.voipbuster.com)

Link to comment
Share on other sites

Kai meta pos kanoume tin klisi!ekana tis ri8miseis sto n80 alla den mporo na katalabo pos perneis til!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

paidia ego katafera na kano registration mia xara kai kano tilephona

http://www.newlc.com/Using-SIP-with-Nokia-Series60-and.html

To provlima einai otan kano registration se sip server tou awmn kai perno apo to kinito to papaki eno o allos me akouei ego den ton akouo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανένα άλλο νέο από την πολύ ενδιαφέρουσα δυνατότητα του SIP με τo E70? Έχει δοκιμάσει κανείς να τηλεφωνήσει μέσω eVoice, i-call και VoipBuster και τι ποιότητα είχε?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Συνεχιζουμε εδω τα σχετικα με Ν80-ΙΕ και VOIP :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

paidia ego katafera na kano registration mia xara kai kano tilephona

http://www.newlc.com/Using-SIP-with-Nokia-Series60-and.html

To provlima einai otan kano registration se sip server tou awmn kai perno apo to kinito to papaki eno o allos me akouei ego den ton akouo

 

Με αυτή την υπηρεσία χρεονώμαστε; Γενικότερα από VoIP χρεονώμαστε;;;

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έχει καταφέρει κανείς να κάνει και να δεχτεί κλήσεις με το Icall?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή τα E60&E61 έχουν πρόβλημα με το SIP σε περιβάλλον με NAT το οποίο θα λυθεί στην επόμενη έκδοση του firmware από ότι είχε πει η Nokia.

 

Προσωπικά με τις ρυθμίσεις που είχα βάλει στο E61 έκανε register στον sip server του i-call αλλά λόγω του παραπάνω προβλήματος δεν μπορούσα να πάρω τηλ.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με την τελευταία ver το Ε70 είναι πολύ ασταθές και κάνει reset κάθε φορά που κόβω την WiFi... άσε που όποτε θέλει συνδέεται στον Server!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Μετα απο τοσο καιρο που συζητηθηκε το θεμα πιστευω οτι πλεον το Voip ειναι καλα δοκιμασμενο.

 

Προσπαθω να συνδεθω με Evoice αλλα δεν τα καταφερνω. Μπορει να μου πει καποιος το βασικο SET και αν υπαεχει καποια λεπτομερεια που κανει τη διαφορα...:worry:;)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο καιρο που συζητηθηκε το θεμα πιστευω οτι πλεον το Voip ειναι καλα δοκιμασμενο.

 

Προσπαθω να συνδεθω με Evoice αλλα δεν τα καταφερνω. Μπορει να μου πει καποιος το βασικο SET και αν υπαεχει καποια λεπτομερεια που κανει τη διαφορα...:worry:;)

Κοίταξες εδώ? Δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισα κανονικα συμφωνα με το Post αλλα οταν καλω η κληση περναει απο το δικτυο κινητης. Αναφερει κατι για ιντερνετικο τηλεφωνο! Που ακριβως βρισκεται? Το δικο μου Ν80 απεκτησε δυνατοτητα SIP μετα απο αναβαθμιση που το εκανα σε Nokia Shop. Δεν ειναι καθαρη εκδοση ΙΕ.

 

Τα φωτα σας :worry:

Link to comment
Share on other sites

έχω γράψει ενδιαφέροντα πράγματα για hol evoice στο παλιότερο θέμα, κοιτάξτε αν θέλετε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισα κανονικα συμφωνα με το Post αλλα οταν καλω η κληση περναει απο το δικτυο κινητης. Αναφερει κατι για ιντερνετικο τηλεφωνο! Που ακριβως βρισκεται? Το δικο μου Ν80 απεκτησε δυνατοτητα SIP μετα απο αναβαθμιση που το εκανα σε Nokia Shop. Δεν ειναι καθαρη εκδοση ΙΕ.

 

Τα φωτα σας :worry:

Εδώ κοίταξες? Προσάρμοσε τις ρυθμίσεις για evoice. Δεν έχω το κινητό σου για να βοηθήσω παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να υποθέσω ότι θα πρέπει να υπάρχει ασύρματο μόντεμ, ή πως αλλιώς;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να υποθέσω ότι θα πρέπει να υπάρχει ασύρματο μόντεμ, ή πως αλλιώς;

 

 

Μεσω wlan συνδεσης μεταξυ του Ν95 & του pc σου (ή οποιοδηποτε αλλο wlan δικτυο)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο τηλεφωνο διαδικτυου μου εμφανιζει το εξης μηνυμα οταν παω να συνδεθω με οποιοδηποτε:

 

Δεν ειναι δυνατη η συνδεση με το δικτυο συνδεσης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...