Jump to content

Εχετε δει ποτέ φίδι/σκορπιό/αράχνη και γενικά ερπετά;


Mitsos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ellada apoti kserw to mono thanatiforo fidi einai i oxia.

kai fysika otan leme thanatiforo, oxi oti pethaineis mesa se liga lepta.

tetoia fidia einai stin afriki krotalias, kompra, mauro mamba(to pio thanatiforo apola).

 

mikros me ton ksaderfo mou mpikame se egatalelimeno spiti sto xwrio.

kai s'ena trapezi eida to trapezomantilo na kounietai,

to sikwnoume kai apo katw ypirxnan dekades leukoi mikroi skorpioi.

eksafanistikame epitopou.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ellada apoti kserw to mono thanatiforo fidi einai i oxia.

kai fysika otan leme thanatiforo, oxi oti pethaineis mesa se liga lepta.

 

Εξαρτάται πού θα σε τσιμπήσει.

π.χ. αν έχεις την ατυχία να σε τσιμπήσει στον λαιμό (δύσκολο να γίνει, αλλά πιστέψτε με, έχει συμβεί), τότε μάλλον τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

ego pantos ta fidia ta simpatho para poli tis saures apo tin alli katholou giati otan eixa mou eixan spasei ta neura mia fora malista to iguana mou mou travixe mia dagonia kai kati nuxies .....
Link to comment
Share on other sites

πιαστε ενα φιδι και αρχιστε να το χτυπατε στον τοιχο πολυ γελοιο :p

Δεν θα γλυστράει; το έχεις κάνει; για πες :p

στην περιοχή που μένω επειδή υπάρχουν πολλά παλιά και ακατοίκητα σπίτια υπάρχουν διάφορα από τα είδη τις ερώτησης. Κάποια στιγμή βρήκα έξω από το σπίτι μου ένα φιδάκι (όχι μεγάλο, μωρό πρέπει να ήταν, περίπου 15 εκατοστά μήκος) αλλά δεν μπορώ να σας πω τι του έκανα, είναι πολύ σαδιστικό :devil:

Επίσης έχω βρει κατά καιρούς μικρούς σκορπιούς και μάλιστα έχω και δύο που κατάφερα να τους αποξηράνω ρίχνοντας επάνω τους οινόπνευμα. Τους έχω ακόμα, είναι πολύ γλύκες οι άτιμοι :p Έναν που κατάφερα να τον πιάσω ζωντανό και τον έβαλα σε ένα βαζάκι πριν χρόνια, τον έδωσα σε έναν φίλο γιατί μόλις τον είδε τον ερωτεύτηκε αλλά ο καημένος την επόμενη μέρα τα είχε τινάξει (ο σκορπιός, όχι ο φίλος μου)!!!

 

Σημείωση: ό,τι γράφω πιο πάνω είναι εντελώς αληθινό και δεν κάνω καθόλου μα καθόλου πλάκα.

 

EDIT: Μόλις θυμήθηκα και μια αυτο-φωτογράφισή μου :lol:

http://users.panafonet.gr/ptg/photo01.jpg

Πρόκειται για έναν από τους αποξηραμένους που έχω, δεν είναι ζωντανός ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σκορπιους οσους θελετε πριν απο πολλααααα χρονια οταν χτισαμε το εξοχικο μας.

 

Για 3 συνεχομενα καλοκαιρια, καιγαμε λαστιχα για να απομακρυνθουν ερπετα και εντομα. Τελικα εχτισαν και οι θειοι μου, φτιαξαμε δρομους, μαντρες κλπ, και τωρα πλεον στα τσιμεντα δεν εχουμε τιποτα.

 

Η ιστορια της angelinas μου θυμισε τη φορα που πηρε ο θειος μου το λαστιχο να ποτισει, εβαλε το δαχτυλο μπροστα για να εχει πιεση το νερο και τον τσιμπισε ενας σκορπιος (τους αρεσει η υγρασια). Τουμπανο το δαχτυλο και κορτιζονες για ενα μηνα σχεδον.

 

Η πιο παραξενη αραχνη που εχω δει, ηταν σε κατι πυροβολεια στο Κιλκις, οταν ημουν φανταρος. Την εβλεπα και δεν το πιστευα. Ειχε ασημι κοιλια (!!!!) με πορτοκαλι σταμπες :blink: :blink: :blink: Ποτε δεν εμαθα τι ειδος ηταν κλπ. Μολις την ειδα σηκωθηκα και εφυγα.......

 

 

Και φιδια εχω δει. Καλα ζωακια :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αδάμ και Εύα... Μόνο 2 άνθρωποι στον κόσμο, και φυσικά τα φίδια μιλάνε!:lol:

 

Αν ήταν πάντως κινέζοι, θα έτρωγαν το φίδι και θα θεωρούσαν κακό το ... μήλο!:cool:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aν ηταν καλά ζωάκια δεν θα έλεγαν στoν Aδάμ και στην Eυα να φάει τo μήλo :)

 

και όμως τα φίδια είναι ιστορικά ζώα, και συμβολίζουν διάφορα θετικά. Στην ιατρική( που υπάρχουν στο σύμβολο,φαρμακεία κτλ) , στη θρησκεία μας,που βγαίνουν κάθε 15αύγουστο στην Παναγία στην Κεφαλονιά , και ακόμα πολλά τώρα δεν μου'ρχονται, αλλά τα θυμάμαι από μια συζήτηση από άτομα που γνωρίζανε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πού θα σε τσιμπήσει.

π.χ. αν έχεις την ατυχία να σε τσιμπήσει στον λαιμό (δύσκολο να γίνει, αλλά πιστέψτε με, έχει συμβεί), τότε μάλλον τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα...

 

 

kala sigoura, an se tsimpisei se artiria.

tote to dilitirio paei karfi stin kardia. den exeis poly xrono.

 

eixa dei sto Skai ena wraio ntokymanter me ta pio thanatifora fidia tis afrikis.

itan fovero!

 

ena trelos erpetologos, ekatse kleidwmenos se ena dwmatio

gia 2 mines nomizw

kai olo to dwmatio itan gemato compres, krotalies klp klp....

etrwge kai koimotan kai pantou itan gemato fidia :cry:

sta fidia arese to krevati kai kathontousan ekei,

opote autos koimotan stin karekla kai kathe 1 lepto ksypnage na dei pou

itan ta fidia.

telika kapoia mera ton tsimpise ena mauro mampa,

alla ton perithalpsane kai anarwse mesa sto dwmatio.

telika espase to pagosmio recor paramonis me fidia!

nomizw 2 mines :blink:

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γλυστράει; το έχεις κάνει; για πες :p

στην περιοχή που μένω επειδή υπάρχουν πολλά παλιά και ακατοίκητα σπίτια υπάρχουν διάφορα από τα είδη τις ερώτησης. Κάποια στιγμή βρήκα έξω από το σπίτι μου ένα φιδάκι (όχι μεγάλο, μωρό πρέπει να ήταν, περίπου 15 εκατοστά μήκος) αλλά δεν μπορώ να σας πω τι του έκανα, είναι πολύ σαδιστικό :devil:

Επίσης έχω βρει κατά καιρούς μικρούς σκορπιούς και μάλιστα έχω και δύο που κατάφερα να τους αποξηράνω ρίχνοντας επάνω τους οινόπνευμα. Τους έχω ακόμα, είναι πολύ γλύκες οι άτιμοι :p Έναν που κατάφερα να τον πιάσω ζωντανό και τον έβαλα σε ένα βαζάκι πριν χρόνια, τον έδωσα σε έναν φίλο γιατί μόλις τον είδε τον ερωτεύτηκε αλλά ο καημένος την επόμενη μέρα τα είχε τινάξει (ο σκορπιός, όχι ο φίλος μου)!!!

 

Σημείωση: ό,τι γράφω πιο πάνω είναι εντελώς αληθινό και δεν κάνω καθόλου μα καθόλου πλάκα.

 

EDIT: Μόλις θυμήθηκα και μια αυτο-φωτογράφισή μου :lol:

http://users.panafonet.gr/ptg/photo01.jpg

Πρόκειται για έναν από τους αποξηραμένους που έχω, δεν είναι ζωντανός ;)

δεν ειναι τιποτα πας αργα κοντα του ωστε να μην του δειξεις οτι θες να το φας και με μια γρηγορα κινηση το πιανεις απο το κεφαλι (λιγο πιο πισω)και μετα το βαρας οπου βρεις σαν χταποδι κανει μετα το βαζεις σε ενα δοχειο με νερο πετας δυο μπαταριες και λιγη βενζινη βαζεις φωτια και houston we got a problem (περνας ευχαριστα την ωρα σου ετσι ):p

Link to comment
Share on other sites

και όμως τα φίδια είναι ιστορικά ζώα, και συμβολίζουν διάφορα θετικά. Στην ιατρική( που υπάρχουν στο σύμβολο,φαρμακεία κτλ) , στη θρησκεία μας,που βγαίνουν κάθε 15αύγουστο στην Παναγία στην Κεφαλονιά , και ακόμα πολλά τώρα δεν μου'ρχονται, αλλά τα θυμάμαι από μια συζήτηση από άτομα που γνωρίζανε.

δεν εχει να κανει πολυ με την θρησκεια αλλα σαν κατι αλλο καθως οσες φορες δεν εχουν βγει παντα κατι κακο γινεται μετα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πού θα σε τσιμπήσει.

π.χ. αν έχεις την ατυχία να σε τσιμπήσει στον λαιμό (δύσκολο να γίνει, αλλά πιστέψτε με, έχει συμβεί), τότε μάλλον τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα...

 

 

 

 

δλδ ειμαι τυχερη που με πετυχε στην παλαμη ε??8α δοκιμασω να βγαλω φοτο το σημαδι..αν φαινεται 8α σας το ποσταρω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι ρέμβαζα στην παραλία και ξαφνικά ένας φίδαρος πέρασε 2 μέτρα από δίπλα μου και χάθηκε μέσα σε αγριόχορτα.

 

Εννοείται ότι από τότε σταμάτησα να ρεμβάζω στις παραλίες.

 

Όταν ήμουν φαντάρος, ένας τύπος είχε βρει ένα μικρό φιδάκι και το έβαλε σε μια γυάλα και το είχε κατοικίδιο...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φιδι μεγαλωσε αυτος τι το εκανε??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Φίδια έχω δει αρκετά, στο χωριό είχε πεταχτεί μια δενδρογαλιά στο ένα μέτρο από μένα και πάγωσα!!

Τώρα μ αρέσει να πηγαίνω με το αυτοκίνητο σε βουνά, κλειστά παράθυρα και να χαζεύω μέσα στη πρασινάδα και τα δέντρα ή και στο δρόμο μπροστά για φίδια! Έχω δει 4-5 πάνω σε ένα βουνό στη Βούλα, στο νεκροταφείο!

http://www.esnips.com/nsdoc/a98e7192-b2bd-49f0-97be-34129e08725d
Link to comment
Share on other sites

Ε, για να τα αμολάνε πάει να πει πως θα υπάρχει κάποιος λόγος. Και τα φίδια έχουν τη χρησιμότητά τους όπως και κάθε ζωντανός οργανισμός.

Και το θεωρώ βλακεία το να βλέπουμε φίδι στο δρόμο και να προσπαθούμε να το σκοτώσουμε. Σήκω φύγε αν φοβάσαι, τι σου φταίει το άμοιρο να πεθάνει χωρίς λόγο; Αν το πειράξεις λογικό είναι να σε δαγκώσει....

 

Είναι όμως αλήθεια οτι σε μερικές περιοχές έχουν αφήσει ζώα που δεν υπήρχαν ποτέ στην περιοχή. π.χ. Αρκούδα σε περιοχή χωριού της Άρτας(στο βουνό Ξεροβούνη) και αλεπούδες σε περιοχή της Κω(πριν από λίγα χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει δύο φορές σκορπιούς στο σπίτι μου στα Γιάννενα (στο μπαλκόνι ευτυχώς), όμως αυτό δικαιολογήθηκε γιατί ήταν καινούρια οικοδομή και ήταν κλειστή για αρκετό καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι μπορεί να φανει χρήσιμο :blink:

 

Πάρε ένα παράδειγμα:

 

Τιμητικό δείπνο για… γάτες

 

"Ήταν ένα δείπνο με τα όλα του. Διακόσιοι υψηλοί προσκεκλημένοι, τιμήθηκαν για την προσφορά τους στα κοινά από ένα ολόκληρο χωριό στην Κίνα.

 

Μόνη διαφορά σε σχέση με τα συνηθισμένα επίσημα δείπνα αποτέλεσε το γεγονός ότι οι συνδαιτυμόνες ήταν… γάτες, τις οποίες οι κάτοικοι του χωριού Σανγιάνγκ, της νοτιανατολικής επαρχίας Γκουανγκτόνγκ, ευχαρίστησαν με τον τρόπο αυτό, επειδή κατάφεραν να εξολοθρεύσουν τα σμήνη των ποντικών, που είχαν κατακλύσει το χωριό προκαλώντας μεγάλα προβλήματα στις καλλιέργειες.

 

 

Όλα ξεκίνησαν λίγα χρόνια νωρίτερα, όταν οι κάτοικοι του χωριού σκότωσαν τα φίδια της περιοχής, που ως γνωστόν τρέφονται και με ποντίκια, με αποτέλεσμα, ελλείψει αντιπάλων, τα τρωκτικά να αρχίσουν να δρουν ανενόχλητα. Απελπισμένοι οι χωρικοί ξόδεψαν περίπου 1.200 ευρώ για να αγοράσουν 200 γάτες, τις οποίες στη συνέχεια, άφησαν ελεύθερες στα χωράφια. Εκείνες, ακολουθώντας το ένστικτό τους και κάνοντας το καθήκον τους, εξαφάνισαν τα ποντίκια και όταν ήρθε η ώρα της ανταμοιβής για την προσφορά και τη σκληρή δουλειά τους, οι κάτοικοι δεν τσιγκουνεύτηκαν τα έξοδα. Έτσι, αγόρασαν μεγάλες ποσότητες ψαριών, τα οποία τους πρόσφεραν απλόχερα δείχνοντας την ευγνωμοσύνη τους."

 

:)

http://www.smileyhut.com/smileys/blob6.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα φίδια στην Ελλάδα δεν είναι επικίνδυνα πάντως. Με εξαίρεση τις οχιές, τις δεντρογαλιές που αναφέρθηκαν πιο πάνω και 2-3 άλλα είδη. Και οι οχιές θα σε δαγκώσουν μόνο αν τις πατήσεις.
Link to comment
Share on other sites

7 xronies se kataskinwsi....eidan polla ta matia mou! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα έναν βάτραχο σου κάνει;

 

Επίσης για όσους φοβούνται τα φίδια, πάρτε μια γάτα, δεν θα πλησιάσει φίδι το σπίτι σας στα 100 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...