Jump to content

Πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό


iliasp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ένα μάστερ σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της αμερικής πόσο περίπου κοστίζει?Και τί διάρκεια περίπου έχει?1-2 χρόνια?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοίταξα εδώ δεν έχεις και τόσο άδικο αλλά εντύπωση μου κάνει το κόστος ζωής

http://www.graduateshotline.com/costs.html

θα κοιτάξω και αλλού

στη στηλή που γραφει Tuition ειναι οι τιμες?ε?

το ποσο που λεει το πληρωνεις το χρονο η το μηνα?:)

Link to comment
Share on other sites

στη στηλή που γραφει Tuition ειναι οι τιμες?ε?

το ποσο που λεει το πληρωνεις το χρονο η το μηνα?:)

 

αν είναι για τον μήνα ... είναι πολλά τα λεφτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοίταξα εδώ δεν έχεις και τόσο άδικο αλλά εντύπωση μου κάνει το κόστος ζωής

http://www.graduateshotline.com/costs.html

θα κοιτάξω και αλλού

 

Όταν λες σου κάνει εντύπωση το κόστος ζωής, φαντάζομαι σου φαίνεται λίγο - όχι πολύ.

 

the cost of living may vary from $4000 to $9000 (σ.σ gmac: ανά έτος)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

geia sas paidia . thelw na spoudasw politikos mhxanikos se kapoio panepisthmio tis amerikis. mporei na me enimerwsei kaneis?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σπουδασα στο bari οικονομικα!

Εμεινα 6 χρονια!

 

Αν θελεις να σπουδασεις αρχιτεκτονικη/μηχανικος/ιατρικη/φαρμακευτικη/πληροφορικη...απλα αλλαξε κρατος!

Για τα υπολοιπα καλα ειναι!

Και μην κανεις το λαθος να πας βορεια,θα πληρωνεις τσαμπα λεφτα!

Δοκιμασε Ναπολι,Μπαρι,Ρωμη!

Οτι θες αλλο ρωτα

 

einai kala sth rwmh?egw thelw sto sapienza alla einai akriva ta enoikia

ase pou de kcerw kai tpt g tis ekcetaseis eisagwgeis!!

se parakalwwwwwwwwww voithame!!!!

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι για τον μήνα ... είναι πολλά τα λεφτα :lol:

 

NYU κτλ θες γυρω στα 70.000$ διδακτρα, ολα κομπλε! Απο κει και περα με συγκατοικο υπολογισε διαμερισματακι να θες γυρω στα 700-800$ και για να ζησεις αξιοπρεπως (το φαγητο σου,μετρο,κανα ποτακι κτλ) θες γυρω στα 500$ μινιμουμ το μηνα.

Με 1,40 η ισοτιμια του ευρω-δολλαριο ειναι μια καλη εποχη να πας να τα μ@μησεις ολα εκει!

 

υ.γ Οι τιμες που εγραψα δεν ειναι υποθετικες, γνωριζω και τα γραφω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:)Καλησπέρα!Υπάρχουν στο site φοιτητές στην Ιταλία?Να ενώσουμε τις απόψεις μας για τα εκεί πράγματα με τις πόλεις τις σχολές κτλ...
Link to comment
Share on other sites

paidia thelo bohteia thelo na spoudaso bari lingue edosa ta xartia m gia DI di valore kai tora mou lene opo to intitouto oti xreiazome kapioa xartia po to sxoleio pou foitisa metafrasmena sta italika kai na ta paradoso sths b bathmia tou bari ...giati exo bathmo panelinon kato apo 10xiliades moria ......help anyone ?sono desperato

 

παιδια θελω βοηθεια σχετικα με τισ σποθδεσ στην ιταλια εχο βαθμο πανελληνιων κατω απο 10 και τορω πρεπει να καταθεσω εναν τονο χαρτιων στην β βαθμια του Μπαρι ............ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΗΕΡΜΕΤΙΨ6@ΗΟΤΜΑΙΛ.ΨΟΜ ΤΟ ΜΑΙΛ Μ ΛΟΛ ΝΟ ΓΡΕΕΚΛΙΣΗ

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

paidia thelo bohteia thelo na spoudaso bari lingue edosa ta xartia m gia DI di valore kai tora mou lene opo to intitouto oti xreiazome kapioa xartia po to sxoleio pou foitisa metafrasmena sta italika kai na ta paradoso sths b bathmia tou bari ...giati exo bathmo panelinon kato apo 10xiliades moria ......help anyone ?sono desperato

 

παιδια θελω βοηθεια σχετικα με τισ σποθδεσ στην ιταλια εχο βαθμο πανελληνιων κατω απο 10 και τορω πρεπει να καταθεσω εναν τονο χαρτιων στην β βαθμια του Μπαρι ............ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΗΕΡΜΕΤΙΨ6@ΗΟΤΜΑΙΛ.ΨΟΜ ΤΟ ΜΑΙΛ Μ ΛΟΛ ΝΟ ΓΡΕΕΚΛΙΣΗ

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

 

Tι δουλεια εχει ο βαθμος πανελληνιων με την ιταλια ? Μονο ο βαθμος απολυτηρίου τους ενδιαφερει imo τι θες να κανεις Bari ? Να σπουδάσεις γλώσσα ? και σου ζητάνε χαρτιά ? Γιατι δε πήγες perugia που ειναι το ανωτερο εκπαιδευτικο ιδρυμα στην ιταλική γλώσσα και κουλτούρα ???

 

Edit: Ααα ναι ξερω γιατι σου ζητάνε χαρτια ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ... Θα πρεπει να πας τα χαρτια σου για αντιστοίχηση οτι ειναι ισότημα με το απολυτήριο των ιταλών δεν ειναι τιποτα απλή διαδικασια που ομως η γραφειοκρατια των ιταλών μπορει να καθυστερίση την εκδοση εως και 1 μηνα+. Επισης παρε και ενα χαρτι απο φροντιστηριο ιταλικών/γαλλικών/αγγλικών οτι νανε, που να λεει οτι ξερεις την ιταλικη γλώσσα σε καλο βαθμο και εισαι ικανος να φοιτήσης

Με αυτο το τροπο καταφερανε να κανουνε εγγραφες τα παιδια που ηρθανε ιταλια το ετος 2007+

Σε πολεις που το ελληνικο στοιχειο κυριαρχεί (px Camerino/l'aquila) δε ζητανε τετοια χαρτια :P Βαριούνται να περιμένουνε για ενα ανουσιο χαρτί και σου κανουνε την εγγραφή στο αμέσως

 

Αμα θες να κανεις μια 15ετή φοιτηση θα πας στην ρωμη ΛΟΛ αλλιως αν θες να παρεις το πτυχιο σου συντομα δηλαδη οπως ολοι οι έλληνες της Ιταλιας στα 8χρονια - + θα πρεπει να πας σε ενα οχι τοσο γνωστο πανεπιστήμιο

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μπορεις να εισαι φοιτητης σε ελληνικο ΑΕΙ και να σπουδαζεις και στο εξωτερικο;;Το εχει κανει κανεις αυτο η μονο εγω το σκεφτομαι;:pΟ βαθμος του απολυτηριο παιζει μεγαλο ρολο και αν ναι για ποιας χωρας πανεπιστημια;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μπορεις να εισαι φοιτητης σε ελληνικο ΑΕΙ και να σπουδαζεις και στο εξωτερικο;;Το εχει κανει κανεις αυτο η μονο εγω το σκεφτομαι;:pΟ βαθμος του απολυτηριο παιζει μεγαλο ρολο και αν ναι για ποιας χωρας πανεπιστημια;;;

 

Ναι μπορεις. Ο βαθμος απολυτηριου εχει να κανει με τη σχολη και την εκαστοτε χωρα οποτε πρεπει να το ψαξεις για τη συγκεκριμενη σχολη που θες

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μπορεις να εισαι φοιτητης σε ελληνικο ΑΕΙ και να σπουδαζεις και στο εξωτερικο;;Το εχει κανει κανεις αυτο η μονο εγω το σκεφτομαι;:pΟ βαθμος του απολυτηριο παιζει μεγαλο ρολο και αν ναι για ποιας χωρας πανεπιστημια;;;

 

Φυσικά και μπορείς, απλά με το νέο νόμο θα πρέπει κάποτε να τελειώσεις για να μην σε πετάξουν έξω. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα!Υπάρχουν στο site φοιτητές στην Ιταλία?Να ενώσουμε τις απόψεις μας για τα εκεί πράγματα με τις πόλεις τις σχολές κτλ...

Καλημέρα! Εχω τελειώσει το πανεπιστήμιο στην Περούτζια και πρόκειται να συνεχίσω στο Μιλάνο. Προσωπικά σπούδασα ακριβώς αυτό που ήθελα χώρίς τα προβλήματα που ακούω να έχουν οι φίλοι μου στην Ελλάδα, και έπαιρνα και υποτροφία κάθε χρόνο που με βοήθησε πολύ με τα έξοδα. Τώρα πρόκειται να συνεχίσω με περαιτέρω σπουδές. 'Αλλος κανείς Ιταλία? Λιλή

 

6 χρονια ε???πωπω...και οι μεταγραφές δεν επιτρέπονται πλέον ε???ε ρε μάνα...!να υποθέσω εγώ που ενδιαφέρομαι για οδοντιατρική ειναι τα ίδια χρόνια σωστά??ένα παιδί (φίλος της αδερφής μου) πήρε μεταγραφή απο τη Γιουγκοσλαβία μετά από 3,5 χρόνια στο ΑΠΘ!Πως μπόρεσε ρε παιδιά ξέρει κανείς??

@Quasimodo

gia na anagnwristhei to ptyxio soy thelei na dwseis kapoia mathimata sto dikatsa swsta??p.x. my sister spoydazei law sthn agglia me kwdiko mathimatos m100 poy anagnwrizei to dikatsa kai molis teleiwsei dinei 4 mathimata kai ayto htan!eseis giati paideyeste toso??ase poy lene oti to dikatsa se 2 xronakia tha einai parelthon logw E.E!

είναι πολύ ενδιαφέρον να διαβάζει κανείς παλιά μυνήματα. το 2003 πιστεύαμε ότι το δικατσά σε λίγο καιρό θα ήταν παρελθόν αλλά.....είμαστε στο 2009 και το άχρηστο τέρας συνεχίζει και υπάρχει με το όνομα δοατάπ. Τελείωσα αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο στην Ιταλία και όμως πρέπει τώρα να τρέχω καλαμάτα για 6 εξετάσεις!!!!! Εννοείται ότι θα παραμείνω στο εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια γεια σας και απο μενα!εγω ειμαι ηδη φοιτητρια στο 2ο ετος στην ελλαδα.ενδιαφερομαι ομως απο του χρονου να συνεχισω τις σπουδες στο εξωτερικο.γινεται να γραφτω στο τριτο ετος?ενδιαφερομαι για ιταλια!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!

οποιος εχει πληροφοριες για καποιο μαστερ οικονομικης κατευθυνσης παρακαλω ας ενημερωσει!

Ισως καποια σελιδα που να τα εχει ολα!

Προφανως οτι αλλες πληροφοριες εχετε περι σχολων ας τις πειτε!

 

Εγω ψαχνω για καποιο που να ειναι ενα χρονο σπουδων και οχι 2 αν εχετε κατι κατα νου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα μονοετή μάστερ στα οικονομικά στην Αμερική. Καλύτερα να κοιτάξεις την Αγγλία για μονοετές μάστερ. Τι προθέσεις έχεις με το μάστερ στα οικονομικα, τι θες να επιτύχεις μετά το μάστερ?

 

Εγώ έκανα διδακτορικό στα οικονομικά στην Αμερική...

 

Καλησπερα!

οποιος εχει πληροφοριες για καποιο μαστερ οικονομικης κατευθυνσης παρακαλω ας ενημερωσει!

Ισως καποια σελιδα που να τα εχει ολα!

Προφανως οτι αλλες πληροφοριες εχετε περι σχολων ας τις πειτε!

 

Εγω ψαχνω για καποιο που να ειναι ενα χρονο σπουδων και οχι 2 αν εχετε κατι κατα νου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω κατι που να με βοηθησει για μετα! Θελω απλα ενα χαρτι αλλα στην Αμερικη και μετα θα συνεχισω την ζωη μου εκει!

Καπως ετσι το ππηγαινω οποτε δεν με νοιαζει τοσο το "βαρος" του μαστερ, απλα να ξεπεταξω κατι... Και ακομα καλυτερα αν ειναι στην ΝΥ!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θα συνεχίσεις την ζωή σου εκεί? Μήπως θες ένα μαστερ στην Αμερική ώστε να μπορέσεις μετά να βρεις δουλειά στην Αμερική ή κατι τέτοιο? Αν ναι, πες το καθαρά.

 

Υπάρχει μάστερ στα οικονομικά στο ΝYU - αν το μόνο που θες είναι ένα χαρτί και στην Νέα Υόρκη πιστεύω ότι αυτό σε καλύπτει πλήρως. (Υπάρχουν και μαστερ σε financial engineering και άλλα παρόμοια, αλλά είπες οικονομικά.)

 

Δεν θελω κατι που να με βοηθησει για μετα! Θελω απλα ενα χαρτι αλλα στην Αμερικη και μετα θα συνεχισω την ζωη μου εκει!

Καπως ετσι το ππηγαινω οποτε δεν με νοιαζει τοσο το "βαρος" του μαστερ, απλα να ξεπεταξω κατι... Και ακομα καλυτερα αν ειναι στην ΝΥ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Business εχω bachelor οποτε γι αυτο και μιλησα για οικονομικα!

Παντως νομιζω το ειπα αρκετα καθαρα οτι σκοπος μου ειναι απλα ενα χαρτι και μετα δουλια και ζωη εκει!

Αν εχεις προτασεις και αν σου ειναι ευκολο να μου πεις συγκεκριμενα ποιο μαστερ προτεινεις μονοετες παντα!

Link to comment
Share on other sites

Άρα στόχος σου είναι ένα μάστερ που θα σου εξασφαλίσει κατά το δυνατόν δυνατότητες για επαγγελματική αποκατάσταση στην Αμερική. Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό και πολύ πιο δύσκολο από ένα απλό χαρτί που έγραψες.

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι δύσκολο να μπορέσεις να βρεις δουλειά στην Αμερική με ένα απλό μάστερ στα οικονομικά - ειδικά αυτήν την περίοδο. Τα οικονομικά είναι θεωρητική επιστήμη, και από αυτήν την άποψη το μάστερ είναι άχρηστο σε μια ιδιωτική εταιρία. Καλύτερα κάνε μάστερ σε κάποιο τεχνικό κλάδο ή κάνε διδακτορικό στα οικονομικά ή κάνε μάστερ σε financial engineering ή κάνε ΜΒΑ ή άλλαξε εντελώς καρίερα και κάνε κάτι με υψηλή ζήτηση. (π.χ. νοσηλευτικά)

 

Υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι οικονομολόγοι - γιατί να προσλάβει κάποιος έναν αλλοδαπό και να πληρώσει καπέλο $6,000 σε δικηγορικά έξοδα αν δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει?

 

Κοιτα Business εχω bachelor οποτε γι αυτο και μιλησα για οικονομικα!

Παντως νομιζω το ειπα αρκετα καθαρα οτι σκοπος μου ειναι απλα ενα χαρτι και μετα δουλια και ζωη εκει!

Αν εχεις προτασεις και αν σου ειναι ευκολο να μου πεις συγκεκριμενα ποιο μαστερ προτεινεις μονοετες παντα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πας στην Αμερική για δουλειά εκτός κι αν κάνεις αίτηση σε διεθνή οργανισμό Bretton Woods που πληρώνουν καλά και αφορολόγητα (IMF, WB) . Εκτός αυτού στην Ευρώπη υπάρχουν πολύ υψηλού επιπέδου business schools που είναι ανώτερα από πολλά αμερικανικά (LBS, INSEAD, IESE, IE, HEC κτλ) και μπορείς να κάνεις specialized masters. Για δουλειά κοίτα μόνο Λονδίνο.
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες στην Αμερική εκτός διεθνών οργανισμών. Για παράδειγμα, στο IMF παίρνεις 90K αρχικό μισθό (χωρίς να πληρώνεις φόρους) με διδακτορικό στα οικονομικά, ενώ στην Goldman Sachs 225K με prospect για πολύ περισσότερα.. (αλλά πρέπει να πληρώσεις φόρους). Δεν ξέρω κανέναν που να προτιμούσε το IMF από την Goldman... και υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχες εταιρίες με ανάλογες ευκαιρίες.. Βέβαια, τα καλά να λέγονται, στο IMF δουλεύεις 9 με 5 =).

 

Δεν αξίζει να πας στην Αμερική για δουλειά εκτός κι αν κάνεις αίτηση σε διεθνή οργανισμό Bretton Woods που πληρώνουν καλά και αφορολόγητα (IMF, WB) . Εκτός αυτού στην Ευρώπη υπάρχουν πολύ υψηλού επιπέδου business schools που είναι ανώτερα από πολλά αμερικανικά (LBS, INSEAD, IESE, IE, HEC κτλ) και μπορείς να κάνεις specialized masters. Για δουλειά κοίτα μόνο Λονδίνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδιά επειδή δε βρήκα ανάλογο thread για σπουδές στην αμερική και είπα να ρωτήσω εδώ μήπως και ξέρετε! κοιτάζω για tuition fees στο stanford και υπάρχουν κάποιες κατηγορίες που δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν...

http://studentaffairs.stanford.edu/registrar/students/tuition-fees_11-12 αυτή είναι η σελίδα και για graduate engineering που βλέπω εγώ έχει τα εξής:

 

Graduate Engineering

Graduate Engineering 8,9,10-unit rate

Each graduate Engineering unit above 18

 

ποιες είναι οι διαφορές τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα σε όλους..Τον σεπτέμβρη καλός εχώντων των πραγμάτων,ανεβαίνω Ουγγαρία και συγκεκριμένα στη βουδαπέστη για σπουδές πάνω στο τομέα της ψυχολογίας..Μια γενική εικόνα για το τι θα συναντήσω εκεί,εχω λάβει και απο το φροντιστήριο που είναι υπεύθυνο για τις εγγραφές μας αλλα και απο κάποιους φίλους.Θα ήθελα να μάθω κάποια παραπάνω πράγματα,για το κόστος ζωής,γενικά για τη ζωή στη πόλη της Βουδαπέστης.Επίσης για το βαθμό δυσκολίας στο να αφομειώσει κάποιος έλληνας την αγγλική γλώσσα τόσο καλά ώστε να σπουδάσει πάνω σε αυτή.Θα προτιμούσα να γράψουν άτομα που σπούδαζαν ή σπουδάζουν εκεί, ή άτομα έστω που έχουνε ζήσει για λίγο εκεί.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...