Jump to content

Πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό


iliasp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kalimera paideia,endiaferomai na spoudaso ston canada molis telioso fetos to sxoleio(defterovathmeia).

Boreite na mou pei ligo tis diadikasies kai episis an simferi kai an oxi pia xora protinete...

Endiaferomai gia to Concordia university sto montreal me angliki glosa...ston klado "computer sciense"...exo psaksei tin selida tous kai ta sxetika...alla thelo kai allo info kai gnomes...

LOMBERMAN IS HERE !!!
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι μονο τα διδακτρα ειναι περιπου 14000 δολλαρια η δε σ ενδιαφερει αυτο? :wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Einai 14.000 canadian dollars...10.000 EURO.....ksero omos oti molis perasoun 3 mines boreis na kaneis ta xartia sou gia "permanent resident" of quebec....kai tha eisai isos me tous polites tou quebec se polla pragramata..opos kai sta didaktra ta opia tha einai giro stis 2.000 EURO to xrono.....

einai akrivo den antilego kai exo kai tosa lefta...alla oi sigeneis giati einai? :lol::D

anti aftou,ti protinete?

gia elvetia ti lete?

sto lugano(italian glosa) gia computer sciense me glosa paradosis ta english....to xrono kapou sta 1.500-4.000 EURO...den eimai sigouros

LOMBERMAN IS HERE !!!
Link to comment
Share on other sites

.alla oi sigeneis giati einai? :lol::D

anti aftou,ti protinete?

Αν βασιζεσαι στους συγγενεις .....εδεσες. Μακρυα κι αγαπημενοι.

Θα προτεινα Αγγλια φυσικα, αλλωστε στο computer science εχει παραδοση. Η Αγγλια πας η Αμερικη για computer science, τι δουλεια εχει τωρα η Ελβετια δε καταλαβαινω.Βεβαια τα κριτηρια για την αποφαση ειναι δικα σου, αφου ομως ρωτας......

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα σε ολους,εχω αρκετες απορειες και οπως πολλες φορες,ετσι κ παλι χρειαζομαι τα "φωτα" σας.Λοιπον,εχω ενα φιλαρακι το οποιο θελει να σπουδασει αμερικη αλλα ειναι τελειως ασχετος κ δν ξερει κ πολλα.Ξερετε καποια πανεπιστημια καλα αλλα οχι πανακριβα και αν γινεται να μου πειτε και τα διδκτρα που ζητουν ετησιως κτλ.Επισης γινεται να μεινεις στη εστια για να μην πληρωνεις κ σπιτι ή αναγκαστικα πρεπει να νοικιασεις σπιτι? Γενικα οσοι εχουν σπουδασει εξω και γνωριζουν,ας βοηθησουν.Θελει να σπουδασει ψυχολογια:!::!::!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΟΥΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(Π.Χ. ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΜΟΝΟ ΜΟΡΙΑ) ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ;ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΞΩ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Geia xara se oloys!

Endiaferomai k egw gia spoydes sto ekswteriko.Arxika skeytomoyn mono tin Agglia,alla ap'oti moy eipan ta didaktra einai 4.200 to xrono kai einai tria xronia + allon ena xrono gia to Master...:( Polla lefta!Akomi kai to Foundation program einai 4.000,poy se proetoimazei gia to ekswteriko....

Mipws kserete kapoio penepistimio toy ekswterikoy,opoiasdipote xwras,me pio logika didaktra?I eidikotita poy me endiaferei einai i Psihologia!

Voithiste me an mporeite......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΟΥΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(Π.Χ. ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΜΟΝΟ ΜΟΡΙΑ) ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ;ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΞΩ;

Για να μην χασει αλλον ενα χρονο μαλλον απο τη ζωη του για να ξαναδωσει πανελλαδικες....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ο ξαδερφος μου σκεφτεται για εξωτερικο.Συγκεκριμενα για πολιτικων μηχανικων ή ΗΜΜΥ.Προς γερμανια το βλέπει.τι γνώμη εχετε?

Η ζωη εκει πως είναι?τα πανεπιστημια?επιπεδο σπουδων?

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ, ΒΟΗΘΕΕΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑ:lost::lost::lost::lost:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με Ιταλία όσους έχουν εμπειρία, σε πόσο χρόνο ρεαλιστικά θα μπορούσε κανείς να μάθει την ιταλική γλώσσα ώστε να είναι ικανός να σπουδάσει στην Ιταλία; Ειδικά σε θεωρητικό κλάδο που θα θέλει υποθέτω σχετικά καλή γνώση. Γίνεται σε ένα χρόνο (με εντατικά);

 

stefi3989ath, ίσως αυτό το site σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Geia xara se oloys!

Endiaferomai k egw gia spoydes sto ekswteriko.Arxika skeytomoyn mono tin Agglia,alla ap'oti moy eipan ta didaktra einai 4.200 to xrono kai einai tria xronia + allon ena xrono gia to Master...:( Polla lefta!Akomi kai to Foundation program einai 4.000,poy se proetoimazei gia to ekswteriko....

Mipws kserete kapoio penepistimio toy ekswterikoy,opoiasdipote xwras,me pio logika didaktra?I eidikotita poy me endiaferei einai i Psihologia!

Voithiste me an mporeite......

 

Τα Πανεπιστήμια στην Ολλανδία αξίζουν. Ουτρέχτη, Αμστερνταμ και Χρόνιγκεν. Έχω επισκεφτεί και τα 3, έχω γνωστούς που πέρασαν από εκεί, είτε ως erasmus, είτε master. είναι γύρω στα 1500 ευρώ το χρόνο. Και η ζωή δεν θεωρείται ακριβή, και είναι σε πολύ καλύτερα επίπεδα ποιότητας. Η πλειοψηφία των προγραμμάτων που προσφέρονται είναι english taught, οπότε όποιος το κατέχει το αγγλικό δεν αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα.

Το ψάχνω κι εγώ για να φύγω.. είτε Ολλανδία είτε Καναδά.. Ολλανδία γιατί έχω πάει 3 φορές, γνωρίζω τα πανεπιστημία και κάποια παιδιά εκεί που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν. Στον Καναδά, λόγω υπηκοότητας είναι επίσης δυνατή η πρόσβαση μου, λίγο στα οικονομικά μπορεί να έχω πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να συγχρονιστώ με τις ημερομηνίες των αιτήσεων.. και έχω χάσει 2 χρόνια έτσι... στο βρόντο..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ισως ειναι νωρις ακομη, αλλα καλυτερα να πληροφορουμαι απο τωρα. αν τα παω χαλια στις πανελληνιες λεω να φυγω σε πανεπιστημιο εξωτερικο. λεω για αγγλια αλλα βλεπω κατι τρελα ποσα! 4000 ευρω το χρονο διδακτρα??!!:blink:

τεσπα, το αντικειμενο που με ενδιαφερει ειναι οικονομικα και διοικηση επιχειρησεων.

αν ειναι οντως ετσι τα πραγματα στην αγγλια κοιτα για γερμανια η ιταλια. καποια πληροφορια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχουν γραφεια στην ελλαδα που να μπορουν να μας πληροφορησουν σχετικα με σπουδες στο εξωτερικο? κατι σαν τα γραφεια επαγγελματικου προσανατολισμου που εχουν σε καθε πολη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχουν γραφεια στην ελλαδα που να μπορουν να μας πληροφορησουν σχετικα με σπουδες στο εξωτερικο? κατι σαν τα γραφεια επαγγελματικου προσανατολισμου που εχουν σε καθε πολη

 

Πως είναι το Βρεταννικό Συμβούλιο; Έτσι υπαρχει το Γκαίτε, το Γαλλικό Ινστιτούτο κτλ.

 

Αλλά το καλύτερο ψάξιμο θα το κάνεις μόνος σου (στο νετ δλδ), ψάχνοντας και ρωτώντας. Θα βρεις πράγματα που δε θα του τα πει κανένα γραφείο.

 

Πχ το θέμα που έχουμε εδώ για Σπουδές στην Αγγλία δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες από ότι το οποιοδήποτε Βρ Συμβούλιο. Ξέρω ότι δε θες για Αγγλία, αλλά όπως υπάρχει εδώ το θέμα αυτό, θα βρεις κι αλλού πληροφορίες για άλλες χώρες κτλ. Κι όχι μόνο σε ελληνικά sites/forums.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω...αλλωστε αυτο κανω τωρα(ψαχνω στο νετ):p

 

σε μια σελιδα βρηκα αναλυτικοτατες πληροφοριες σχετικα με την φοιτητικη ζωη ενος ελληνα στην αγγλια. επισης βρηκα μια φοιτητρια μεσω hi5 η οποια ειναι απο την πολη μου και σπουδαζει μαντσεστερ. μου ειπε κατι για φοιτητικα δανεια, που αρχιζεις να τα ξεχρεωνεις οταν πιασεις δουλεια...αλλα δεν πολυκαταλαβα...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ξερω...αλλωστε αυτο κανω τωρα(ψαχνω στο νετ):p

 

σε μια σελιδα βρηκα αναλυτικοτατες πληροφοριες σχετικα με την φοιτητικη ζωη ενος ελληνα στην αγγλια. επισης βρηκα μια φοιτητρια μεσω hi5 η οποια ειναι απο την πολη μου και σπουδαζει μαντσεστερ. μου ειπε κατι για φοιτητικα δανεια, που αρχιζεις να τα ξεχρεωνεις οταν πιασεις δουλεια...αλλα δεν πολυκαταλαβα...:confused:

 

Δες στο θέμα για τις σπουδές στην Αγγλία και θα δεις και για τα δάνεια. Ξεκίνα να διαβάζεις και σε 3 μέρες που θα τελειώσεις όλες τις σελίδες :lol: αν έχεις ακόμα απορίες ρώτα (σε εκείνο το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξερει κανεις ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα για πανεπιστημια στην Αμερικη?(για προπτυχιακές σπουδές)
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα για πανεπιστημια στην Αμερικη?(για προπτυχιακές σπουδές)

 

είναι πολλά(ΑΑΑΑΑΑ) τα λεφτά Άρη

(για να σου απαντήσω κινηματογραφικά) αλλά αν σου τρέχουν από τα παντζάκια ...

Link to comment
Share on other sites

C_Maidis για το MIT, το Yale, το Harvard ναι είναι πάρα πολλά.

 

Αν δεις όμως άλλα πανεπιστήμια π.χ. Arizona, California τα δίδακτρα είναι προσιτά.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξα εδώ δεν έχεις και τόσο άδικο αλλά εντύπωση μου κάνει το κόστος ζωής

http://www.graduateshotline.com/costs.html

θα κοιτάξω και αλλού

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...