Jump to content

Πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό


iliasp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτουμε σοβαρά το ενδεχόμενο να σπουδάσω στης ΗΠΑ… μιας και εδώ δεν είναι και τόσο καλά τα πράγματα… δουλείες δεν υπάρχουν.. και θα ήθελα να γράψετε την γνώμη σας για σπουδές και μετανάστευση στην Αμερική… Αν κάποιος πήγε εκεί για σπουδές ας μας πει πως είναι…

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω πάει αλλά τα δίδακτρα από ότι έχω ακούσει είναι φωτιά. καλύτερα να προτιμήσεις Ευρώπη, ανάλογα με τη γλώσσα που μιλάς και το Παν/μιο που θα σε δεχτεί. Πάντως αν πας Ευρώπη μην πας χε γερμανόφωνη χώρα. Είναι μάπα. Από γαλλόφωνο χώρο αν βρεις κάτι σε γαλλόφωνο καντόνι Ελβετίας θα ήταν το ιδανικό.

Αν δε σου βγει η Ευρώπη κοίτα καλύτερα προς Καναδά ή Αυστραλία. Έχουν καλά πανεπιστήμια και ως χώρες που δέχονται μετανάστες προσφέρουν και καλές επαγγελματικές προοπτικές στο μέλλον. Δηλ. Αμερική και Γερμανία είναι οι τελευταίες επιλογές που θα κοίταζα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει αλλά τα δίδακτρα από ότι έχω ακούσει είναι φωτιά. καλύτερα να προτιμήσεις Ευρώπη, ανάλογα με τη γλώσσα που μιλάς και το Παν/μιο που θα σε δεχτεί. Πάντως αν πας Ευρώπη μην πας χε γερμανόφωνη χώρα. Είναι μάπα. Από γαλλόφωνο χώρο αν βρεις κάτι σε γαλλόφωνο καντόνι Ελβετίας θα ήταν το ιδανικό.

Αν δε σου βγει η Ευρώπη κοίτα καλύτερα προς Καναδά ή Αυστραλία. Έχουν καλά πανεπιστήμια και ως χώρες που δέχονται μετανάστες προσφέρουν και καλές επαγγελματικές προοπτικές στο μέλλον. Δηλ. Αμερική και Γερμανία είναι οι τελευταίες επιλογές που θα κοίταζα.

 

Έτσι ακριβώς είναι τα δίδακτρα είναι πολυ υψηλα στις ΗΠΑ.

Απο προσωπικη εμπειρία θα έλεγα Καναδά αλλα κοιτα και Αυστραλία (αν δεν σε πειράζει η απόσταση) και οι 2 χώρες εχουν δυνατες οικονομίες ωστε να σου εξασφαλίσουν μια καριέρα στον τομέα σου.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Το σκεφτόμουν και εγώ για Καναδά.. θα το ψάξω. Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίζει να αγχώνομαι για το μελών μου και προσπαθώ να βρω το καλύτερο.. Μένω στην Κύπρο αλλά η οικονομική κρίσι δεν αργεί να έρθει και εδώ... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται ! Ειμαι νεο μελος εδω , και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με σπουδες αρχιτεκτονικης στην Ιταλια. Εχω ξεκινισει ηδη ιταλικα σε ενα φροντιστιριο και το Πασχα ξεκιναω ορολογια για τις εισαγωγικες αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει σπουδασει η σπουδαζει αρχιτεκτονικη στην Ιταλια να με ενημερωσει σχετικα με το τι παιζει. :)
Link to comment
Share on other sites

hello σε όλουσ!

κι εγω καινουρια ειμαι στο forum...

εχω ξεκινησει μια σχολη ιδιαωτικη νοσηλευτικες αλλα δεν ειμαι εφχαριστημενη...και επισης εχω αγχωθει με το τι θα κανω μελλονυικα στην ελλαδα..οποτε σκεφτομαι τις πιο οικονομικεσ χωρες της ευρωπης . με ενδιαφερουν οι ιατρικες σπουδες. εχει κανεις καμια ιδεα που να παω???? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Η σχολικη χρονια φετος φτανει στο τελος της και μαζι μ'αυτην τελειωνω και εγω το λυκειο..Το ονειρο μου ειναι να περασω οδοντιατρικη,παρολα αυτα φετος δεν ζοριστηκα αρκετα(φταιει και η ιδεολογια μου...Ειμαι κατα αυτου του συστηματος ενταξης) και μαλλον (90% οι πιθανοτητες) να μην περασω εδω Ελλαδα.Γι'αυτο θα ηθελα λιγη βοηθεια οσο αναφορα τις σχολες οδοντιατρικης μονο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ στο εξωτερικο.Εχω ψαξει βεβαια αρκετα σαιτ και βλεπω οτι το πανεπιστημιο στη Σοφια μου ερχεται πιο φθηνα σε συγκριση με ολα τα αλλα.Επισης ενας γνωστος σπουδαζει Βουλγαρια μου εχει πει οτι η ζωη εκει ειναι αρκετα φθηνη.Περιμενω αποψεις.Ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον σας :)
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να περιλαμβνει το παρον θεμα και το ερασμους μιας και δεν βρηκα αλλο θεμα....Σκεφτομαι λοιπον να κανω αιτηση ωστε να παω,αν ολα πανε καλα,το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη....Σκεφτομαι ή για Αγγλια ή για Γερμανια μιας και ξερω κουτσα στραβα τις γλωσσες ....Εχετε προσωπικες εμπειριες? Το προτεινετε γενικα ? Σε ποια αλλη χωρα θα μπορουσα να παω ??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να περιλαμβνει το παρον θεμα και το ερασμους μιας και δεν βρηκα αλλο θεμα....Σκεφτομαι λοιπον να κανω αιτηση ωστε να παω,αν ολα πανε καλα,το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη....Σκεφτομαι ή για Αγγλια ή για Γερμανια μιας και ξερω κουτσα στραβα τις γλωσσες ....Εχετε προσωπικες εμπειριες? Το προτεινετε γενικα ? Σε ποια αλλη χωρα θα μπορουσα να παω ??

 

Ούτε αυτό; ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! κάνω τις αιτήσεις μου για μεταπτυχιακα προγραμματα στην αγγλια, εχω πτυχιο απο βρετανικο ιδρυμα και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω τις επικυρωσεις σε καποιο δικηγορο και οχι στον μεσαζοντα στο βρετανικο προξενειο καθως ειναι πολυ περισσοτερα τα εξοδα. Σε εναν δικηγορο που ρωτησα που εχει εξουσιοδοτηση για αγγλικα εγγραφα μου προτεινε να μου κανει μια φορα τις επικυρωσεις και μετα να επικυρωσω τα εγγραφα του στο ΚΕΠ ωστε να μην επιβαρυνθώ τα υπόλοιπα. Θελω να ρωτήσω αν αυτό ειναι εφικτό και κατα ποσο ειναι καλο δε θέλω να χάσω τη θέση απο καποια χαζομάρα γιατι οι Αγγλοι ειναι και λιγο κομπλεξικοι!

 

Προκαταβολικά

σας ευχαριστώ παρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
γεια σας μελη του myphone!!!!!θα ηθελα να μαθω για την ζωη στην ιταλια (παω για σπουδες αν ολλα πανε καλα) και θα ηθλελα να μαθω για τα εξοδα και την ζωη εκει, αλλα βασικα για τα εξοδα :rolleyes: και αν μπορει να μου προτνει καποιος καλα παν. για σπουδες αρχιτεκτονικης :happy: σας ευχαριστω ολους !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γεια σας παιδια!μολις εδωσα πανελληνιες και περασα διακοσμητικη αθηνας!Το ονειρο μου ομως ειναι να σπουδας αρχιτεκτονικη! σκεφτομαι ειτε να δωσω ξανα πανελληνιες ειτε να παω στο εξωτερικο!Τι λετε;και επισης πια ειναι η αποψη σας για τα πανεπιστιμια της κυπρου;το πτυχιο ειναι ισχυρο σε περιπτωση που θα θελω να εργαστω στο εξωτερικο;κοιταξα για σπουδες στην αγγλια αλλα ενημερωθηκα πως ενα ισαξιο πτυχιο με το ελληνικο διαρκει 7 χρονια περιπου (riba 2) και ενα σωρο λεφτα!Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα καταλαβαινεται πρεπει να 'δρασω' γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
καλησπερα!σκεφτομουν μολις τελειωσω του χρονου το λυκειο να παω μπαρι να σπουδασω ιατρικη..ποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για το πανεπιστημιο τη ζωη κλπ..απο οσο ξερω περνας απο εξετασεις οι οποιες δεν ειναι και τοσο ευκολες και ειναι στα ιταλικα αν δεν κανω λαθος..οποιος ξερει και για οικονομικα ας με βοηθησει..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχει γεμισει ο τοπος απο αποφοιτους ιταλιας μουλγαριας ρουμανιας και τσεχιας που εχουν τελειωσει ιατρικη φαρμακευτικη αρχιτεκτονικη και οδοντιατρικη και κατα κανονα( εκτος λιγων εξαιρεσεων) ειναι σε επιπεδο πολυ κατω απο αντιστοιχους ελληνες που μεταξυ μας ουτε εμεις ειμαστε κατι το τρομερο. Γνωμη μου αξιζει να πας σε μια τετοια χωρα μονο αμα εχεις μπαμπα σε καλη πανεπιστημιακη θεση η γνωστο ονομα στον οδοντιατρικο κυκλο η με δικια του κατασκευαστικη η με φατμακειο(α) . Αλλιως τσαμπα θα φας 5-6 χρονια στο εξωτερικο κανοντας κατι οχι και τοσο καλο και εχοντας πισω να σε παριμενουν χιλιαδες αλλοι( 100000 γιατροι κ αλλοι τοσοι μηχανικοι δεν ειναι λιγο πραμα) .
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!σκεφτομουν μολις τελειωσω του χρονου το λυκειο να παω μπαρι να σπουδασω ιατρικη..ποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για το πανεπιστημιο τη ζωη κλπ..απο οσο ξερω περνας απο εξετασεις οι οποιες δεν ειναι και τοσο ευκολες και ειναι στα ιταλικα αν δεν κανω λαθος..οποιος ξερει και για οικονομικα ας με βοηθησει..ευχαριστω

 

Καλησπέρα! Άρα το έχεις αποφασισμένο ότι δεν θα περάσεις Ελλάδα? Γιατι δεν κάνεις μια προσπάθεια με το διάβασμα ώστε να περάσεις εδώ? Πάντως γι αυτό που ρωτάς, μια γνωστή μου ήθελε να πάει ιατρική Ιταλία, αυτό που λες ξέρω κι εγώ ότι περνάς με εξετάσεις. Η συγκεκριμένη δεν πέρασε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Επειδη αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω για μεταπτυχιακο στα οικονομικα εξω και εχω επικεντρωθει στην Ολλανδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο σαιτ με το daad.gr των γερμανικων πανεπηστημιων και γενικα αν ξερετε καποιο αλλο σαιτ που μπορει να βοηθησει. Αν εχετε να προτεινετε και πανεπηστημια ακομα καλυτερα !
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω για μεταπτυχιακο στα οικονομικα εξω και εχω επικεντρωθει στην Ολλανδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο σαιτ με το daad.gr των γερμανικων πανεπηστημιων και γενικα αν ξερετε καποιο αλλο σαιτ που μπορει να βοηθησει. Αν εχετε να προτεινετε και πανεπηστημια ακομα καλυτερα !

 

Στην θεση σου θα εψαχνα πληροφοριες αν υπαρχει φοιτητικη κοινοτητα εκει.Αν ναι τηλεφωνο η μειλ για αμεση ενημερωση απο πρωτο χερι.Αν εχουν και σελιδα στο ιντερνετ η σε σοσιαλ δικτυα... ακομα πιο καλα για σενα.!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ.ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΕ 5,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΚΑΝΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ.ΡΕΚΟΡ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΟΙΤΗΣΗΣ.ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ 4 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ Π ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Σ ΜΙΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΥΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΙΤΗΤΤΕΣ.ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΤΑΠΕΙΝΗ Μ ΑΠΟΨΗ Γ ΑΥΤΟΥΣ Π ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.

ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 1000 ΜΕ 12ΟΟ Τ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ Τ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕ 2 Κ 3 ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΑΝΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ.

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΑΓΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΟΡΜΑΛ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕ ΖΗΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Σ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΖΟΥΣΕ ΦΟΙΤΗΤΗΤΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΖΩΗΣ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΑ.ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΣΑΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΣΟΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΝΕΤΑ 10 + ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΑ ΘΕΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΟΠΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Σ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΣΠΑΣΤΑ ΚΑΙ Σ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΑΠΤΑΙΣΤΑ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ.

ΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!:shifty::worry::):D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ.ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΕ 5,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΚΑΝΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ.ΡΕΚΟΡ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΟΙΤΗΣΗΣ.ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ 4 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ Π ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Σ ΜΙΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΥΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΙΤΗΤΤΕΣ.ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΤΑΠΕΙΝΗ Μ ΑΠΟΨΗ Γ ΑΥΤΟΥΣ Π ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.

ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 1000 ΜΕ 12ΟΟ Τ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ Τ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕ 2 Κ 3 ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΑΝΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ.

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΑΓΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΟΡΜΑΛ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕ ΖΗΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Σ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΖΟΥΣΕ ΦΟΙΤΗΤΗΤΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΖΩΗΣ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΑ.ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΣΑΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΣΟΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΝΕΤΑ 10 + ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΑ ΘΕΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΟΠΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Σ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΣΠΑΣΤΑ ΚΑΙ Σ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΑΠΤΑΙΣΤΑ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ.

ΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!:shifty::worry::):D

 

ΟΜG, Τα μάτια μου!

 

Μπορείς να τα ξαναγράψεις με πεζά; δεν κατάφερα να το διαβάσω!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Το ξέρω ότι το θέμα είναι πάλιο αλλά φαντάζομαι πως δεν θα σταματήσουν οι νέοι φοιτητές να αναζητούν λύσεις σπουδών στο εξωτερικό. Προσωπικά θεώρησα ως μια καλή λύση τις σπουδές στην Βουλγαρία (οδοντιατρική) και δεν το μετάνιωσα. Χαμηλό κόστος ζωής και δίδακτρα ούτε ακριβά, ούτε φθηνά. Έριξα μια ματιά σε διάφορα site όπως το https://www.bulgariastudies.com και το https://eurostudies.gr/ για ζητήσω βοήθεια μιας και από θέμα πληροφόρησης και οργάνωσης όλα τα πανεπιστήμια υστερούσαν (τουλάχιστον στην Αγγλική τους έκδοση για τα Βουλγάρικα δεν γνώριζα τότε). Σαν εμπειρία να αναφέρω πως η διαδικασία εγγραφής στα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας είναι εύκολη και γρήγορη, τουλάχιστον αν την κάνεις όπως εγώ που την ανέθεσα σε εταιρεία. Από εκεί και πέρα παίρνεις λίγο έναν κρύο αέρα μόλις περάσεις τα σύνορα (τα χωριά μοιάζουν να βγήκαν από την δεκαετία του '60) αλλα ευτυχώς όλα αυτά τελειώνουν στην Σόφια. Εκεί τα πράγματα είναι αλλιώς και υπάρχουν πολλές επιλογές και για τις σπουδές σου αλλά και για την καθημερινότητα σου. Μόνο ο χειμώνας δεν παλεύεται παιδιά αλλά ως πρωην σοβιετική χώρα, έχουν μόνιμη παροχή ζεστού νερού από το κράτος, κάτι καταπληκτικό έξω έχει -15 και μόλις μπήκες σπίτι.... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ξέρω ότι το συγκεκριμένο θέμα απευθύνεται σε ενδεχόεμνους φοιτητές Ιατρικής, απλά θα ήθελα κάποιος να μου δώσει τα φώτα του... Αιτήθηκα στο μεταπτυχιακό "Αλληλεπίδραση Ανθρώπου-Υπολογιστή" στην Ιταλία και με δεχτήκανε πριν 2-3 μέρες. Το θέμα είναι ότι αναμένω τα αποτελέσματα της υποτροφίας της ιταλικής κυβέρνησης τα οποία δεν έχουν βγει ακόμη.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: αν κάνω εγγραφή στο πανεπιστήμιο αλλά δεν πάω αυτό το εξάμηνο αλλά στην ουσία πάω στο β εξάμηνο, θα μπορώ να πάρω τα μαθήματα αυτού του εξαμήνου το επόμενο έτος ή υπάρχουν κυρώσεις;;;; ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 9/10/2017 at 8:24 ΜΜ, sakisfarm said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,

ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ.ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΕ 5,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΚΑΝΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ.ΡΕΚΟΡ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΟΙΤΗΣΗΣ.ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ 4 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ Π ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ.ΕΧΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Σ ΜΙΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΥΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΙΤΗΤΤΕΣ.ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΤΑΠΕΙΝΗ Μ ΑΠΟΨΗ Γ ΑΥΤΟΥΣ Π ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.

ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 1000 ΜΕ 12ΟΟ Τ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ Τ ΚΑΦΕΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕ 2 Κ 3 ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΑΝΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ.

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΑΓΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΟΡΜΑΛ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕ ΖΗΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Σ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΖΟΥΣΕ ΦΟΙΤΗΤΗΤΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΖΩΗΣ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΑ.ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΣΑΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΣΟΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΝΕΤΑ 10 + ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΑ ΘΕΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΟΠΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Σ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΓΛΩΣΣΑΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΣΠΑΣΤΑ ΚΑΙ Σ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΑΠΤΑΙΣΤΑ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ.

ΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!:shifty::worry::):D

Ενδιαφερομαι και εγω να σπουδασω στην ιταλια για φαρμακευτικη και θελω λιγο βοηθεια μπορουμε να μιλησουμε μαζι ? μεσω email ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...