Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Φυσικά. Γιατί ο σκουπιδιάρης χρειάζεται τόσες γνώσεις, κάνει 6 χρόνια σπουδών για να βγει σκουπιδιάρης, χρειάζεται αυτοσυγκέντρωση την ώρα που μαζεύει τα σκουπίδια γιατί αν κάνει κάποιο λάθος μπορεί κάποιος να πεθάνει και βέβαια ... από τη δουλειά του εξαρτώνται άμεσα ανθρώπινες ζωές.

 

Επίσης την ίδια δουλειά κάνει ένας ταμίας στο super market με έναν πυρηνικό επιστήμονα και ένας καθηγητής πανεπιστημίου με έναν αχθοφόρο.

 

Καλό θα είναι να σκεφτόμαστε και λίγο πριν πούμε κάτι.

 

γιατι σχολιαζεις το μισο? :confused:

Και επιμενω και δεν απαντησες, αν επαιρνε τα ιδια λεφτα ενας σκουπιδιαρης με ενα γιατρο το ιδιο θα τους ειχαμε?

Μπορει να μην χρειαζεται 6 χρονια σπουδων ο σκουπιδιαρης αλλα η κοινωνικη του προσφορα ειναι σημαντικη

 

To σύστημα που περιγράφεις είναι ο σοσιαλισμός ή εμένα μου φαίνεται; Θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες για αυτό, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος. Και βέβαια ότι και να μου πεις θα σου πω ότι το σύστημα αυτο δοκιμάστηκε στην πράξη κι απέτυχε.

 

Μιλαω οντως για τον σοσιαλισμο/κομ*****σμο αλλα που στην τελικη του μορφη θα παρει τη μορφη του αναρχοκομ*****σμου

 

Συγγνώμη, αλλά είναι το ίδιο σπουδαίο το επάγγελμα του σκουπιδιάρη με εκείνο του γιατρού; Εάν δεν υπήρχαν οι σκουδιάρηδες, τα σκουπίδια μας θα τα μαζεύαμε μόνοι μας στην ανάγκη. Εάν δεν υπήρχαν οι γιατροί, πως θα λύναμε τα προβλήματα υγείας μας;

 

Δεν είναι οι μισθοί που κάνουν την κοινωνική διαφορά, αλλά η γνώση, ο χρόνος που έχει αφιερωθεί για να κατακτηθεί αυτή η γνώση και η προσπάθεια.

 

Αν δεν σαρεσει ο σκουπιδιαρης, παρε για παραδειγμα τον βοθρατζη. TN97, θα καθαριζαμε μονοι μας αυτα τα πραματα? δεν νομιζω! :p

Δεν λεω οτι η δουλεια του δεν ειναι σημαντικη φυσικα, ετσι? :happy:

Εξαλλου προβληματα υγειας προκυπτουν και εξαιτιας της απουσιας σκουπιδιαρηδων/βοθρατζηδων. Και στο κατω κατω τα σκουπιδια δεν ειναι απλα μαζεμα..ειναι η επεξεργασια στη χωματερη και τα λοιπα..βλεπεις δλδ οτι η αναγκη για την υπαρξη σκουπιδιαρηδων ειναι η ιδια με του γιατρου.

 

Καταλαβαίνεις ότι εάν σε βάζαμε υπουργό θα απέλυες το μισό Δημόσιο, ε; (πλάκα κάνω, μην το πάρεις στα σοβαρά).

 

Νταξ, χωρις πλακα και δικαιως θα τους απελυα :p

 

Αυτό είναι ένα βασικό πρόβλημα του συστήματός σου: δεν αφήνει ελευθερία κινήσεων. Τι γίνεται εάν ένας άνθρωπος θέλει να κάνει κάτι στο οποίο δεν είναι καλός αλλά του αρέσει;

 

Και μιας και είπες πριν ότι είμαστε off topic, γιατί να καταργείται η ελευθερία της βούλησης σε ό,τι αφορά τα ιδιωτικά ΑΕΙ στο όνομα μιας αφηρημένης «ισότητας»;

 

- νταξ, λειτουργουμε παντα ως συνολο...Εαν δεν μπορεις να προσφερεις στο συνολο τοτε εισαι ψιλοαχρηστος :p Δεν πρεπει να σκεφτομαστε τον εαυτουλι μας παντα..αυτη η σκεψη μας καταντησε εδω που ειμαστε

 

-αυτο το ειχαμε ξανασυζητησει και ειχα πει οτι για μενα δεν ειναι καθολου αφηρημενη εννοια και ειναι απλα διαφορα ιδεολογιας. Εγω την 'επιλογη' του να παει καποιος στο δημοσιο εφοσον δεν θα χει λεφτα για το ιδιωτικο το ονομαζω 'αναγκαστικη επιλογη χωρις εναλλακτικη'

 

Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να μεγαλουργήσουν, αρκεί να το θέλουν. :)

 

Ε δεν ισχυει αυτο για πολλους κοινωνικοπολιτικους λογους

Ειναι σαν αυτο που λενε 'δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω'. δεν ισχυει γιατι εγω θελω να τηλεμεταφερθω αλλα δεν μπορω :p

 

Και ποιος καθορίζει ποιες είναι οι «σωστές» ανέσεις του εργάτη και ποιες του πλούσιου;

 

Καταλαβαίνεις, Dead Angel, για ποιο λόγο σε ρώτησα να μας πεις την γνώμη σου και ποια σχέση έχει με το θέμα μας; :)

 

Αυτα ειναι κοινωνικα στανταρ ρε συ. Τι να σου πω τωρα :O

 

Η αληθεια ειναι δεν βλεπω μεγαλη συνδεση με το θεμα περα απο τον ορο 'ισοτητα' που το ειχαμε ξανασυζητησει και πιο παλια :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατι σχολιαζεις το μισο? :confused:

 

Γιατί, είμαι υποχρεωμένος να σχολιάζω όλα όσα γράφονται; :X

 

Αυτό μου έκανε εντύπωση, αυτό σχολίασα. Για τα υπόλοιπα θα μπορούσαμε να γράφουμε σελίδες επί σελίδων.

 

Και επιμενω και δεν απαντησες, αν επαιρνε τα ιδια λεφτα ενας σκουπιδιαρης με ενα γιατρο το ιδιο θα τους ειχαμε?

Μπορει να μην χρειαζεται 6 χρονια σπουδων ο σκουπιδιαρης αλλα η κοινωνικη του προσφορα ειναι σημαντικη

 

Σημαντική, ναι. Αλλα ίδια με αυτή ενός γιατρού;

 

Αν έπαιρνε ο σκουπιδιάρης τα ίδια με ένα γιατρό και πάλι το γιατρό θα τον είχαμε πιο σημαντικό. Δηλαδή τώρα, συγγνώμη, αλλα εσύ επιμένεις ότι τα 2 επαγγέλματα είναι το ίδιο σημαντικά; :wacko:

 

Tο ίδιο; Δεν είπε κανεις ότι και το επάγγελμα του σκουπιδιάρη δεν είναι σημαντικό, αλλα επιμένω το ίδιο σημαντικό;

 

 

Μιλαω οντως για τον σοσιαλισμο/κομ*****σμο αλλα που στην τελικη του μορφη θα παρει τη μορφη του αναρχοκομ*****σμου

 

Αυτός είναι και ο λόγος που δε σχολιάζω τα υπόλοιπα. Ο καθένας έχει την ιδεολογία του, και στην τελική μαγκια του, αλλα εγώ με κάποιον που είναι υπέρ του αναρχοκομ*****σμού δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω κοινό τόπο. Οποτε τι να συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι παραδεχτηκε το παιδι οτι εχει μια ιδεολογια και πατε και την αναλυεται..Αν συνεχισετε ετσι δεν θα τελειωσετε και ποτε..Αυτα πιστευει αυτο ειναι.Πρεπει σονι και καλα να του την αλλαξετε..Ποιος ειναι ο σκοπος που το συνεχιζεται ο θεος καιν η ψυχη σας..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, είμαι υποχρεωμένος να σχολιάζω όλα όσα γράφονται; :X

 

Αυτό μου έκανε εντύπωση, αυτό σχολίασα. Για τα υπόλοιπα θα μπορούσαμε να γράφουμε σελίδες επί σελίδων.

 

 

 

Σημαντική, ναι. Αλλα ίδια με αυτή ενός γιατρού;

 

Αν έπαιρνε ο σκουπιδιάρης τα ίδια με ένα γιατρό και πάλι το γιατρό θα τον είχαμε πιο σημαντικό. Δηλαδή τώρα, συγγνώμη, αλλα εσύ επιμένεις ότι τα 2 επαγγέλματα είναι το ίδιο σημαντικά; :wacko:

 

Tο ίδιο; Δεν είπε κανεις ότι και το επάγγελμα του σκουπιδιάρη δεν είναι σημαντικό, αλλα επιμένω το ίδιο σημαντικό;

 

ναι, εφοσον το επιχειρημα μου δεν τελειωνε εκει

Φυσικα, δν ειναι ακριβως το ιδιο σημαντικη

 

 

Αυτός είναι και ο λόγος που δε σχολιάζω τα υπόλοιπα. Ο καθένας έχει την ιδεολογία του, και στην τελική μαγκια του, αλλα εγώ με κάποιον που είναι υπέρ του αναρχοκομ*****σμού δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω κοινό τόπο. Οποτε τι να συζητάμε;

 

Κοιτα, συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. Δεν ειναι ομως οτι δεν μπορουμε να βρουμε καποια κοινα στοιχεια συμφωνιας (οπως εχουμε βρει) αφου μιλαμε με βαση τη λογικη και εφοσον ειμαστε και οι δυο λογικα σκεπτομενα οντα δεν μπορει να διαφωνουμε παντα σε ολα.

Αλλιως οι ανθρωποι δεν θα βρισκαν ποτε λυσεις στα προβληματα τους

 

@gmac

Εχεις κανει στο θιβετ; Διαλογισμους, αναπνοες, κλπ;

Πως τα καταφερνεις και συνεχιζεις;

 

Γιατι να μην καταφερνει να συζητησει? δεν καταλαβα τι εχει η συζητηση?

Αν διαφωνεις καπου πεστο και μην πετας σποντες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγουμε απο το θεμα μας βεβαια αλλα δεν με πειραζει εμενα :)

 

[...]

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος :O

 

Γενικά, με πρόλαβε ο TN. Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που γράφει.

 

Αν δεν σαρεσει ο σκουπιδιαρης, παρε για παραδειγμα τον βοθρατζη. TN97, θα καθαριζαμε μονοι μας αυτα τα πραματα? δεν νομιζω! :p

Δεν λεω οτι η δουλεια του δεν ειναι σημαντικη φυσικα, ετσι? :happy:

Εξαλλου προβληματα υγειας προκυπτουν και εξαιτιας της απουσιας σκουπιδιαρηδων/βοθρατζηδων. Και στο κατω κατω τα σκουπιδια δεν ειναι απλα μαζεμα..ειναι η επεξεργασια στη χωματερη και τα λοιπα..βλεπεις δλδ οτι η αναγκη για την υπαρξη σκουπιδιαρηδων ειναι η ιδια με του γιατρου.

 

Δηλαδή η δυνατότητα του ενός να καθαρίζει τους βόθρους, και του άλλου να κάνει μεταμοσχεύσεις, στο μυαλό σου είναι το ίδιο σημαντικά; :confused:

 

Η ανάγκη δεν είναι ίδια. Αν δεν είχες σκουπιδιάρη θα σε έπνιγαν τα σκουπίδια, αν δεν είχες γιατρό, θα πέθαινες από μία απλή γρίππη. Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερο παραλογισμό στη ζωή μου... Και να σου πω και κάτι; Όποιος γίνεται γιατρός για τα χρήματα, ανοησία κάνει και θα πάρει και άλλους στο λαιμό του. Ακόμη και περισσότερα να έπαιρναν οι σκουπιδιάρηδες, αυτό δεν θα άλλαζε το γεγονός πως το επάγγελμα του γιατρού είναι ίσως το σημαντικότερο στον κόσμο...

 

@gmac

Εχεις κανει στο θιβετ; Διαλογισμους, αναπνοες, κλπ;

Πως τα καταφερνεις και συνεχιζεις;

 

Μα την Παναγία, την ίδια απορία έχω...

 

Το θεμα ειναι οτι παραδεχτηκε το παιδι οτι εχει μια ιδεολογια και πατε και την αναλυεται..Αν συνεχισετε ετσι δεν θα τελειωσετε και ποτε..Αυτα πιστευει αυτο ειναι.Πρεπει σονι και καλα να του την αλλαξετε..Ποιος ειναι ο σκοπος που το συνεχιζεται ο θεος καιν η ψυχη σας..

 

Νομική σπουδάζεις;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Νομική σπουδάζεις;

Καλα, μα η νομικη εχει λαμογια, εκει λες να πηγαινε η χριστινουλα;;;:rolleyes::p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλα, μα η νομικη εχει λαμογια, εκει λες να πηγαινε η χριστινουλα;;;:rolleyes::p

 

Λέω, επειδή έχει αναλάβει την υπεράσπιση του Dead Angel... Αφού το έχει, να μην χαθεί και είναι κρίμα... :rolleyes: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δυνατότητα του ενός να καθαρίζει τους βόθρους, και του άλλου να κάνει μεταμοσχεύσεις, στο μυαλό σου είναι το ίδιο σημαντικά; :confused:

 

Η ανάγκη δεν είναι ίδια. Αν δεν είχες σκουπιδιάρη θα σε έπνιγαν τα σκουπίδια, αν δεν είχες γιατρό, θα πέθαινες από μία απλή γρίππη. Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερο παραλογισμό στη ζωή μου... Και να σου πω και κάτι; Όποιος γίνεται γιατρός για τα χρήματα, ανοησία κάνει και θα πάρει και άλλους στο λαιμό του. Ακόμη και περισσότερα να έπαιρναν οι σκουπιδιάρηδες, αυτό δεν θα άλλαζε το γεγονός πως το επάγγελμα του γιατρού είναι ίσως το σημαντικότερο στον κόσμο...

 

Τι κομπλεξισμος θεε μου. Ετσι μας εχει η κοινωνια λογικο ειναι να σκεφτεστε ετσι. Και ρε παιδια, ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αλλα εκει εσεις. ΑΛΛΟΥ εδωσα εγω την προσοχη, ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ! Και ακομα δεν μου απαντησε κανεις :happy:

 

gmac, θελω και γω να μου συστησεις τον μοναχο στο Θιβετ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

gmac, θελω και γω να μου συστησεις τον μοναχο στο Θιβετ :ninja:

 

Αστο καλυτερα, αυτοι μερικες φορες αυτοπυρπολουνται στις πλατειες.

Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κομπλεξισμος θεε μου. Ετσι μας εχει η κοινωνια λογικο ειναι να σκεφτεστε ετσι. Και ρε παιδια, ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αλλα εκει εσεις. ΑΛΛΟΥ εδωσα εγω την προσοχη, ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ! Και ακομα δεν μου απαντησε κανεις :happy:

 

gmac, θελω και γω να μου συστησεις τον μοναχο στο Θιβετ :ninja:

 

Πράγματι δεν το είπες. Αυτό που είπες είναι ότι όλοι πρέπει να πληρώνονται το ίδιο, ανεξάρτητα από το πόσο σημαντικό είναι το επάγγελμα τους, λ.χ. βοθροκαθαριστής = γιατρός = περιπτεράς = αστυνομικός = λαχειοπώλης = δικαστής.

 

Υ.Γ.

Διαβάζεις τα μηνύματα ή τα προσπερνάς;

 

Ακόμη και περισσότερα να έπαιρναν οι σκουπιδιάρηδες, αυτό δεν θα άλλαζε το γεγονός πως το επάγγελμα του γιατρού είναι ίσως το σημαντικότερο στον κόσμο...

 

Οπότε και πάλι το επάγγελμα του γιατρού θα είχε καλύτερο «όνομα».

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

EIΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ?

 

Εσεις βγαλατε αυτο το συμπερασμα. Αλλου ηταν το ποιντ μου. Ελεος πια

Link to comment
Share on other sites

EIΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ?

 

Εσεις βγαλατε αυτο το συμπερασμα. Αλλου ηταν το ποιντ μου. Ελεος πια

 

Εξαλλου το ποσο αξια εχει μια δουλεια το καθοριζει ο μισθος. Πρακτικα ας πουμε ενας σκουπιδιαρης προσφερει το ιδιο με ενα γιατρο αλλα ειναι οι μισθοι τους που κανουν την κοινωνικη διαφορα μεταξυ των δυο. Για φανταστειτε να επαιρνε και ο σκουπιδιαρης τα ιδια λεφτα, τοτε δεν θα μας φαινοταν τοσο <<<<ασχημο>>> επαγγελμα.

 

:confused:

 

Είπες τον παραλογισμό ότι πρακτικά γιατροί και σκουπιδιάρηδες προσφέρουν το ίδιο, αλλά υπάρχει κοινωνική διαφορά λόγω μισθών. Κι εγώ σου λέω πως η κοινωνική διαφορά δεν είναι τα λεφτά (αν είναι δεν πρέπει να είναι), αλλά το τι προσφέρει ο καθένας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι ΚΑΙ τα λεφτα ειναι η αιτια που οι γιατροι θεωρουνται ΤΟΣΟ πιο καλοι απο τους σκουπιδιαρηδες. Και για να το υποστηριξω ειπα οτι αν ειχαν τον ιδιο μισθο (ή σχεδον τον ιδιο) τοτε θα τους κοιταγαμε με αλλο ματι.

Και προσθεσα αργοτερα οτι ειναι κοινωνικο στανταρ το οτι ο γιατρος θεωρειται τοσο καλη δουλεια αφου και ο σκουπιδιαρης προσφερει αρκετα πολλα (ενα μηνα ειχαμε την απεργια και κοντευαμε να πεθανουμε αν θυμαστε..ευτυχως μας εσωσαν οι γιατροι :rolleyes: )

Συνοπτικα δλδ: Γιατρος=μεγαλη προσφορα+μεγαλος μισθος=καλο επαγγελμα

Σκουπιδιαρης=λιγοτερο μεγαλη προσφορα+πολυ πιο χαμηλος μισθος=κακο επαγγελμα

Και πουθενα δεν προκυπτει οτι πρεπει να εχουμε ολοι τους ιδιους μισθους

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, δν ειναι ακριβως το ιδιο σημαντικη

 

OK, αλλα άλλο είπες πριν.

 

Πρακτικα ας πουμε ενας σκουπιδιαρης προσφερει το ιδιο με ενα γιατρο

 

Mήπως πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις ακριβώς τι πιστεύεις γιατί μας έχεις μπερδέψει κι εμάς?

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι ΚΑΙ τα λεφτα ειναι η αιτια που οι γιατροι θεωρουνται ΤΟΣΟ πιο καλοι απο τους σκουπιδιαρηδες. Και για να το υποστηριξω ειπα οτι αν ειχαν τον ιδιο μισθο (ή σχεδον τον ιδιο) τοτε θα τους κοιταγαμε με αλλο ματι.

Και προσθεσα αργοτερα οτι ειναι κοινωνικο στανταρ το οτι ο γιατρος θεωρειται τοσο καλη δουλεια αφου και ο σκουπιδιαρης προσφερει αρκετα πολλα (ενα μηνα ειχαμε την απεργια και κοντευαμε να πεθανουμε αν θυμαστε..ευτυχως μας εσωσαν οι γιατροι :rolleyes: )

Συνοπτικα δλδ: Γιατρος=μεγαλη προσφορα+μεγαλος μισθος=καλο επαγγελμα

Σκουπιδιαρης=λιγοτερο μεγαλη προσφορα+πολυ πιο χαμηλος μισθος=κακο επαγγελμα

Και πουθενα δεν προκυπτει οτι πρεπει να εχουμε ολοι τους ιδιους μισθους

 

Μου φαίνεται κι εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τις λες... Το πρόβλημα σου δηλαδή είναι οι καημένοι οι σκουπιδιάρηδες που θεωρούμε το επάγγελμα τους παρακατιανό;

 

Σου ξαναλέω. Εάν δηλαδοί πληρώνονταν το ίδιο με τους γιατρούς, πιστεύεις θα άλλαζε κάτι στην αντιμετώπιση του κόσμου ως προς το επάγγελμα; Το πολύ πολύ να «έπαιζε» σαν εναλλακτική λύση, αλλά και πάλι δεν είχαν το ίδιο όνομα και δεν θα ενέπνεαν τον ίδιο σεβασμό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γιατρος=μεγαλη προσφορα+ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ+Πάρα πολλά χρόνια προετοιμασίας=μεγαλος μισθος=καλο επαγγελμα

 

Στο διόρθωσα ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

Είπες τον παραλογισμό ότι πρακτικά γιατροί και σκουπιδιάρηδες προσφέρουν το ίδιο, αλλά υπάρχει κοινωνική διαφορά λόγω μισθών. Κι εγώ σου λέω πως η κοινωνική διαφορά δεν είναι τα λεφτά (αν είναι δεν πρέπει να είναι), αλλά το τι προσφέρει ο καθένας.

 

Το θεμα ειναι προσφερουν και τα 2 αντικειμενα αλλιως δεν θα υπηρχαν.Αν το αντικειμενο του σκουπιδιαρη δεν προσεφερε δεν θα γινοταν τετοιος ντορος για τις απεργιες που εκαναν για το επιδομα.Το θεμα ειναι ο μεν γιατρος μεχρι τα 35 ξοδευει χρηματα για να γινει γιατρος,ο δε σκουπιδιαρης μπορει να βγαζει απο τα 18 οποτε καπως ετσι πιστευω παει κατα εναν παραγοντα η διαμορφωση των μισθων.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι προσφερουν και τα 2 αντικειμενα αλλιως δεν θα υπηρχαν.Αν το αντικειμενο του σκουπιδιαρη δεν προσεφερε δεν θα γινοταν τετοιος ντορος για τις απεργιες που εκαναν για το επιδομα.Το θεμα ειναι ο μεν γιατρος μεχρι τα 35 ξοδευει χρηματα για να γινει γιατρος,ο δε σκουπιδιαρης μπορει να βγαζει απο τα 18 οποτε καπως ετσι πιστευω παει κατα εναν παραγοντα η διαμορφωση των μισθων.

 

Είπε κανείς ότι δεν προσφέρει; Προσφέρει και παραπροσφέρει και είναι ένα εξαιρετικά χρήσιμο επάγγελμα, από τα χρησιμότερα. Μα το ότι προσφέρει το ίδιο ή είναι το ίδιο χρήσιμο με ένα γιατρό, ε αυτό είναι κορυφαίος παραλογισμός...

 

Υ.Γ.

Ο μεν γιατρός μπορεί να ξοδεύει μέχρι τα 35 για να γίνει γιατρός, αλλά είναι και αυτό ένα ακόμη δείγμα του πόσο δύσκολο είναι να γίνει κάποιος γιατρός, εν αντιθέσει με το να γίνει σκουπιδιάρης.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

...και μετά απ'όλα αυτά, θελω να εξηγήσω στον Dead Angel γιατί τον ρώτησα ό,τι τον ρώτησα, μιας και μου είπε ότι δεν κατάλαβε τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα των ΑΕΙ και των καταλήψεων.

 

Η «ισότητα», φίλε Dead Angel, που υποστηρίζεις, στην πραγματικότητα μόνο ισότητα δεν είναι. Ένας γιατρός έχει αφιερώσει 10-15 χρόνια από την ζωή του για να αρχίσει να δουλεύει, έχει την ευθύνη του να μην πάρει στο λαιμό του ανθρώπινες ζωές και πρέπει συνέχεια να διαβάζει μέχρι να συνταξιοδοτηθεί. Την ίδια στιγμή, ο σκουπιδιάρης ούτε ευθύνη ανθρώπινων ζωών έχει, ούτε έχει αφιερώσει χρόνια για να σπουδάσει, ούτε είναι αναγκασμένος να είναι μια ζωή μέσα στα βιβλία. Είναι απόλυτα λογικό ο γιατρός να βγάζει περισσότερα γιατί πολύ απλά χωρίς αυτόν δεν μπορείς να ζήσεις. Σου ξαναλέω, στην ανάγκη τα σκουπίδια σου τα μαζεύεις μόνος σου ή τα καις. Την σκωληκοειδίτιδά σου δεν μπορείς να την βγάλεις.

 

Κατά την ίδια λογική, γιατί είναι «ισότητα» να είμαι αναγκασμένος να στείλω το παιδί μου στο εξωτερικό ή να σπουδάσει σε ένα δημόσιο ΑΕΙ το οποίο δεν παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο σπουδών, ιδιαίτερα την στιγμή που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω από την τσέπη μου; Γιατί είναι «ισότητα», στο όνομα συμφερόντων, να είμαι αναγκασμένος να κολυμπάω σε βόθρο επειδή κάποιοι ικανοποιούνται με τις μετριότητες και στην πραγματικότητα δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα; Γιατί πρέπει στο όνομα της «ισότητας» να βγάζω και εγώ το ένα μου μάτι ώστε να είμαι «ίσος» με όλους τους μονόφθαλμους;

 

Φίλε μου Dead Angel, αυτό που πιστεύεις είναι πολύ όμορφο στην θεωρία. Το θέμα όμως είναι ότι για να υπάρξει, πρέπει να καταργηθεί το χρήμα και τα μέσα παραγωγής, τα οποία θα ανήκουν στον λαό, να προσφέρουν - πρακτικά - άπειρα αγαθά (ώστε να μην έχει νόημα το χρήμα). Επειδή όμως στην παρούσα φάση αυτό είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ, προσπάθησε να βλέπεις και τί είναι ρεαλιστικό καθώς και τί έχει νόημα πρακτικά, ΤΩΡΑ.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχου ρε παιδια, κανετε την τριχα τριχια :blink:...πιασατε 3 γραμμες απο ενα ποστ 20 γραμμων και του βγαλατε τα ματια.Δεν μπορω να ξαναλεω τα ιδια..ας καταλαβετε ο,τι θελετε

 

@Veco

 

πιστευω οτι στα αυτια καποιου ενας μισθος χιλιων και βαλε ευρω χωρις σπουδες και τιποτα θα ηταν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ δελεαστικος απο μια δουλεια με χρονια σπουδων και τεραστιοτερης ευθυνης. Και αντε να πω και αυτο για να μην παρεξηγηθω παλι..ΟΧΙ δεν λεω οτι πρεπει να παιρνουν το ιδιο

 

 

@ΤΝ97

 

Ωραια, στο θεμα μας τωρα :)

 

1)Καταρχας θα αρχισω σχολιαζοντας απο το τελος. Θα διαφωνησω οτι πρεπει να κοιταμε στο τωρα μιας και ειναι τελειως εγωιστικη αντιμετωπιση αυτη, κατεμε! Για την αναδιοργανωση της παιδειας ολοι γνωριζουμε οτι θα χρειαστουν πολλα χρονια και φυσικα καποιοι θα ειναι αυτοι που θα υποστουν τις αλλαγες αλλα σκεφτειτε τις επομενες γενιες οι οποιοι θα γευτουν τους καρπους της επιτυχιας μας (:p)

Δλδ, αμα ειναι να σκεφτομαι με το στυλ 'να παρω το πτυχιο μου και καντε οτι θελετε', τοτε αμα και η επομενη φουρνια σκεφτεται ετσι και η επομενη και η επομενη και ουτω καθεξης, τοτε προφανως ποτε δεν θα αλλαξει κατι.

 

Επειδη ομως επιτασσεται να μιλαμε και με πρακτικους ορους, εχω αναφερει σε ολα τα προηγουμενα ποστ μου αντιπροτασεις σε αυτα τα οποια υποσχονται να προσφερουν τα ιδιωτικα εναντι των δημοσιων. Επισης, σημαντικος παραγοντας ειναι αυτο που λεγαμε περι εμπιστοσυνης στο κρατος. Εγω ειμαι κατα των ιδιωτικων με τη μορφη που παρουσιαζονται αφου δινουν το περιθωριο για πολιτικη αναμειξη που συνεπως θα τα υποβαθμισει στην πορεια οπως εγινε και με τα δημοσια. Εαν θεωρειται δυνατο την μη πολιτικη αναμειξη στα ιδιωτικα γιατι να μην γινει και στα δημοσια?

 

Και ακου και αυτο. Θα ειμαι υπερ των ιδιωτικων ΕΑΝ και τα δημοσια προσφερουν την ιδια ποιοτητα σπουδων. Τοτε θα μιλαμε για ισοτητα επιλογης. Αλλιως εαν τα ιδιωτικα ειναι καλυτερα τοτε θα αντιστραφει αυτο που περιγραφεις (οτι καποιοι οι οποιοι διαθετουν χρηματα ειναι αναγκασμενοι να πηγαινουν στα κακα δημοσια) και τοτε αυτοι που ΔΕΝ εχουν χρηματα θα ειναι αναγκασμενοι να πηγαινουν στα δημοσια.

Αυτο που δεν καταλαβαινω και θελω να μου εξηγησεις (περα απο διαφορα ιδεολογιας) ειναι γιατι η πρωτη περιπτωση ειναι ισοτητα και η δευτερη ειναι 'ισοτητα'?

 

2)Δεν ειναι ισοτητα αυτο που συμβαινει τωρα οχι. Δεν δινουνε ολα τα τμηματα μας (τα περισσοτερα) την ιδια ποιοτητα σπουδων με τα ξενα. Απλα ρε συ, καποια γενια πρεπει να <<<θυσιαστει>>> και να ειναι η γενια της αλλαγης. Καποια κυβερνηση πρεπει να αναλαβει την πολιτικη ευθυνη να κλεισει τις σχολες-καφενεια και να καθαρισει τα πανεπιστημια απο τα γαλαζοπρασινοκοκκινα χρωματα. Ετσι παει. Αλλιως δεν θα αλλαξει ποτε τιποτα. Ουτε με τα ιδιωτικα. Απλως θα γινουν γιατι το λεει η ΕΕ.

Ειπαμε, δεν παραγουμε τιποτα ως χωρα (αντε πολιτισμο) αλλα να μην φτασουμε να εισαγουμε και παιδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γιατρός έχει αφιερώσει 10-15 χρόνια από την ζωή του για να αρχίσει να δουλεύει,

Ο γιατρός έχει αφιερώσει 10-15 χρόνια από τη ζωή του γιατί του αρέσει αυτό το επάγγελμα. Αν θεωρεί αγγαρεία τις σπουδές σημαίνει πως επέλεξε το επάγγελμα μόνο για το χρήμα.:wink:

 

έχει την ευθύνη του να μην πάρει στο λαιμό του ανθρώπινες ζωές και πρέπει συνέχεια να διαβάζει μέχρι να συνταξιοδοτηθεί.Την ίδια στιγμή, ο σκουπιδιάρης ούτε ευθύνη ανθρώπινων ζωών έχει, ούτε έχει αφιερώσει χρόνια για να σπουδάσει, ούτε είναι αναγκασμένος να είναι μια ζωή μέσα στα βιβλία. Είναι απόλυτα λογικό ο γιατρός να βγάζει περισσότερα γιατί πολύ απλά χωρίς αυτόν δεν μπορείς να ζήσεις. Σου ξαναλέω, στην ανάγκη τα σκουπίδια σου τα μαζεύεις μόνος σου ή τα καις. Την σκωληκοειδίτιδά σου δεν μπορείς να την βγάλεις.
Δεν ήξερα ότι η ευθύνη και η ανθρώπινη ζωή έχουν χρηματική αξία? Πολύ υλιστές γίναμε ρε παιδιά.:(

 

Αν ο γιατρός είναι αναγκασμένος να ζει μια ζωή στα βιβλία τότε ο σκουπιδιάρης ζει μια ζωή στα σκουπίδια και την βρομιά.

Έτσι υπάρχει κίνητρο για να σπουδάσει κάποιος, αυτό του να βγάζει ευκολότερα το ψωμί του, σαν άνθρωπος και όχι σαν μουλάρι, και επίσης αυτό της κοινωνικής καταξίωσης και πνευματικού πλούτου από τα βιβλία που έχει διαβάσει.

 

Δεν είναι σωστό να τα μεταφράζουμε όλα σε χρηματική αξία.

Σκοπός είναι να γίνουμε πιο ενάρετοι πολίτες και όχι πιο πλούσιοι Αυτό τουλάχιστον πρεσβεύει η ορθοδοξία αλλά και οι φιλόσοφοι της αρχαίας Ελλάδας.

 

Βέβαια σήμερα αυτά δεν έχουν αξία κι ούτε βλέπω να αποκτήσουν ποτέ. :(

 

Όσον αφορά το θέμα, δεν είμαι υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων, αλλά ούτε και υπέρ των καταλήψεων στα πανεπιστήμια.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Και ακου και αυτο. Θα ειμαι υπερ των ιδιωτικων ΕΑΝ και τα δημοσια προσφερουν την ιδια ποιοτητα σπουδων.

καταλαβαινεις τι λες η οχι ? δλδ οταν θα ιδρυθουν ιδιωτικα, εαν τα δημοσια δωσουν γκαζια κι ανεβασουν ταχυτητα και επιπεδο, τοτε θα εισαι υπερ των ιδιωτικων. Εαν τα δημοσια παραμεινουν εκει που ειναι σημερα η πανε στο βυθουλα και στα ταρταρα θα εισαι κατα των ιδιωτικων :wacko::blink: Πολυ περιεργο το σκεπτικο σου και μου θυμιζει το να ψοφισει η κατσικα του γειτονα. Συνελθε ;)

Καποια κυβερνηση πρεπει να αναλαβει την πολιτικη ευθυνη να κλεισει τις σχολες-καφενεια και να καθαρισει τα πανεπιστημια απο τα γαλαζοπρασινοκοκκινα χρωματα.

Συμφωνω, αλλα σαν μετρο δε φτανει, θα ηταν βεβαια μια αρχη. Δε ξερω ομως ποσα χρονια θα εμεναν κλειστα τα πανεπιστημια αν καποια κυβερνηση επιχειρουσε να περασει κατι τετοιο

Ειπαμε, δεν παραγουμε τιποτα ως χωρα (αντε πολιτισμο) αλλα να μην φτασουμε να εισαγουμε και παιδεια.

οταν εξαγεις φοιτητες το ιδιο πραγμα ειναι, εισαγεις παιδεια :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινεις τι λες η οχι ? δλδ οταν θα ιδρυθουν ιδιωτικα, εαν τα δημοσια δωσουν γκαζια κι ανεβασουν ταχυτητα και επιπεδο, τοτε θα εισαι υπερ των ιδιωτικων. Εαν τα δημοσια παραμεινουν εκει που ειναι σημερα η πανε στο βυθουλα και στα ταρταρα θα εισαι κατα των ιδιωτικων :wacko::blink: Πολυ περιεργο το σκεπτικο σου και μου θυμιζει το να ψοφισει η κατσικα του γειτονα. Συνελθε ;)

 

Μια χαρα ειμαι. Εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.

Δεν ειπα οτι αφου γινουν τα ιδιωτικα και μετα αφου αναβαθμιστουν και τα δημοσια θα ειμαι υπερ.:blink:

Η περιπτωση που αναφερομαι εγω ειναι ΠΡΩΤΑ τα δημοσια να αναβαθμιστουν και ΜΕΤΑ για χαριν δημοκρατιας/ισοτητας να γινουν και ιδιωτικα :)

Οσον αφορα τις κατσικες, ειμαι της αποψης εαν η κατσικα μου ειναι αρρωστη να παρω το γιατρο για να την φτιαξει και οχι να κλεψω μια αλλη απο το γειτονα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειμαι. Εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.

Δεν ειπα οτι αφου γινουν τα ιδιωτικα και μετα αφου αναβαθμιστουν και τα δημοσια θα ειμαι υπερ.:blink:

Η περιπτωση που αναφερομαι εγω ειναι ΠΡΩΤΑ τα δημοσια να αναβαθμιστουν και ΜΕΤΑ για χαριν δημοκρατιας/ισοτητας να γινουν και ιδιωτικα :)

Οσον αφορα τις κατσικες, ειμαι της αποψης εαν η κατσικα μου ειναι αρρωστη να παρω το γιατρο για να την φτιαξει και οχι να κλεψω μια αλλη απο το γειτονα

Φιλε μου, αυτο ακριβως ειπες και δε φαινονται πουθενα γραμμενα αυτα που λες, δλδ τι θα γινει πρωτα και τι θα γινει μετα. Δυστυχως δε μπορω να μπω στο μυαλο σου και να διαβασω τι θα ηθελες να γραψεις, αλλα δε το εγραψες. Η απαντηση μου λοιπον δοθηκε με βαση αυτα που εγραψες εσυ και διαβασα εγω :) Παραθετω το ποστ σου

Και ακου και αυτο. Θα ειμαι υπερ των ιδιωτικων ΕΑΝ και τα δημοσια προσφερουν την ιδια ποιοτητα σπουδων. Τοτε θα μιλαμε για ισοτητα επιλογης. Αλλιως εαν τα ιδιωτικα ειναι καλυτερα τοτε θα αντιστραφει αυτο που περιγραφεις

Εγω καταλαβα παρα πολυ καλα τι ειπες και το ερωτημα μου ειναι το εξης: οταν ακομα δεν υπαρχουν ιδιωτικα και κατα συνεπεια δε γνωριζουμε τη ποιοτητα σπουδων που θα προσφερουν, πως θα κανεις αυτη τη συγκριση με τα δημοσια για να δουμε εαν προσφερουν η οχι τα δημοσια ιδια ποιοτητα σπουδων και για να εισαι οπως λες υπερ των ιδιωτικων η και το αντιστροφο? Για να γινει αυτο, η συγκριση δλδ που θελεις, δε νομιζεις οτι θα πρεπει να δημιουργηθουν και τα ιδιωτικα? αλλιως με τι θα συγκρινεις τη ποιοτητα των δημοσιων, με τον εαυτο τους??:lol::lol: Εκτος κι εχεις βαλθει να μας τρελλανεις με καποιες (οχι ολες) ιδεες σου. Οσο για τη κατσικα, μαλλον δε το ξερεις σωστα η κανεις οτι δε το καταλαβαινεις. Και αντε και φτιαχτηκαν τα ιδιωτικα και ανεβηκε και το επιπεδο των δημοσιων, συμφωνα μ αυτα που μας ειπες θα εισαι υπερ των ιδιωτικων. Μαλιστα. Σε 3-4 χρονια ξαναγινονται μπαχαλο τα δημοσια. Τι γινεται, θα βριζεις και θα εισαι κατα των ιδιωτικων τοτε? Καπως περιεργα δε μας τα λες?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...