Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Α μπραβο!!!! τωρα συννενοουμαστε...

σε πρωτη αναλυση:για να συμβουν τα παραπανω κατα τη γνωμη σου πρεπει να ιδρυθουν ιδιωτικα? απαντα με ενα ναι ή οχι ωστε να αναλυσουμε τα παραπανω καλυτερα

 

Μα έχω ήδη απαντήσει. ΌΧΙ

 

Σου απαντώ καθαρά και ξάστερα. ΌΧΙ δε χρειάζονται ιδιωτικά για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ειναι ηλιθιο το να μην πιστευεις στην βελτιωση των δημοσιων. Ρε παιδια...υπαρχει προβλημα με τα ΑΕΙ ετσι? Με το να βρισκουμε πλαγιες λυσεις (ιδιωτικα) και να προσπαθησουμε απλα να μπαλωσουμε το πραγματικο προβλημα ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!! Πρεπει να αντιμετωπισουμε το προβλημα στη ριζα του

 

2. Και οι πεταλουδες ελευθερες πετουν σε ροζ συννεφακια.

Αντιπαραδειγμα: τα ιδιωτικα λυκεια γιατι κυριοι δινουν απολυτηρια με 20? Το ξερω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μιας και πηγαινα σε ιδιωτικο και το απολυτηριο μου λεει 20 οπως και ολων των συμμαθητων μου

 

3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΡΕ ΓΜΤ..ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ...

Αντιπαραδειγμα: υπαρχει φθηνο ιντερνετ κυριε? τοσες εταιρειες υπαρχουν...ποια προσφερει φθηνο υψηλων ταχυτητων ιντερνετ και μαλιστα ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ? τα ιδια ειναι ολες...

 

4. Δεν ειναι καραμελα φιλε μου....εστω ανοιξουν ιδιωτικα που θα ειναι γαματα/τελεια και θα βγαζουν λαμπρους επιστημονες σε αντιθεση με τα δημοσια οπως ειναι τωρα η κατασταση...ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΕΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ? ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΕΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΑΝ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΙΔΑΚΤΡΑ...ΠΟΙΟΣ??????????????

 

δημοκρατια ειναι αυτο? ειναι αυτο ισοτητα? ειναι αυτο που υποσχεται το συνταγμα?

Γιατι να μην εχουμε ΟΛΟΙ την δυνατοτητα να βγαινουμε λαμπροι επιστημονες με ΔΩΡΕΑΝ παιδεια? Γιατι ρε γμτ?

 

Καταρχάς θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο ήπιος. Το ότι πιστεύεις ότι έχεις δίκιο δεν σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι. Μάθε να μιλάς όπως σου μιλάνε.

 

Πάμε σε όσα λες.

 

1. Ναι, δεν πιστεύω ότι μπορούν στην παρούσα στιγμή να βελτιωθούν τα δημόσια και ας προέρχομαι από δημόσιο. Ο λόγος; Μα γιατί στην πραγματικότητα κανένας δεν το θέλει, ούτε καν οι φοιτητές.

 

2. Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν μιλάμε με βάση τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία, δημοτικά και λύκεια; Μας έχεις για τόσο χαζούς; Μιλάμε με βάση τα ΣΟΒΑΡΑ ιδιωτικά ΑΕΙ του εξωτερικού. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα.

 

3. Το να έχουμε τα πάντα κρατικά, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να μας κάνει υγιή κοινωνία. Και μιας και μιλάς για Internet, θεωρείς ότι αυτή την στιγμή είναι ακριβό; Θεωρείς ότι εάν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί, ο ΟΤΕ θα εκινείτο ποτέ τόσο γρήγορα;

 

4. Θα στο πω αλλιώς. Ας πούμε ότι ζεις σε μια χώρα, στην οποία όλα τα αμάξια είναι Zastava και τα φτιάχνει το κράτος (no offense σε όσους έχουν). Γιατί να μην έχεις την δυνατότητα να πάρεις ένα Fiat ή ένα Opel μόνο και μόνο επειδή αυτό δεν συμφέρει κάποιους;

 

Είτε σου αρέσει είτε όχι, ΔΕΝ μπορούμε όλοι να βγούμε λαμπροί επιστήμονες γιατί όταν τα πάντα είναι κρατικά, νομοτελειακά οδηγούμαστε στην απαξίωση. Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα όταν κανένας δεν λέει να έχουμε μόνο ιδιωτικά, αλλά όλοι μιλάμε για μία κατάσταση μέσα στην οποία θα έχουμε και δημόσια και ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

gmac...κατσε λιγο...συγκρινεις το επιπεδο των ελληνων που διδασκουν στο εξωτερικο με το επιπεδο των ελληνων καθηγητων εδω? με συγχωρεις πολυ αλλα ελα καμια βολτα απο κανα ΑΕΙ καμια μερα να δεις τι γινεται...δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι αλλα η πλειοψηφια, λυπαμαι πολυ, ετσι ειναι

 

και φυσικα δεν αναφερομαι στην 'εθνικοτητα' καθαυτη! Εννοειται!!!

απλα οι ξενοι καθηγητες εχουν μια υψηλοτερη καταρτιση επειδη στο εξωτερικο το επιπεδο της εκπαιδευσης(με τη γενικοτερη εννοια) ειναι υψηλοτερο...δεν νομιζω να διαφωνουμε..

 

ποιος ειναι ο λογος δηλαδη που φευγουν παιδια για το εξωτερικο? για να παρουν καλυτερη γνωση..γιατι? επειδη ειναι καλυτερα εξω...

γιατι ομως?

επειδη ειναι ιδιωτικα εξω? οχι...επειδη εχουν υψηλοτερη καταρτιση/χρηματα/ερευνα απο τι τα ελληνικα! συμφωνεις ή οχι? ξεκαθαρα! με αυτη την λογικη δλδ παιζει ρολο η 'εθνικοτητα' ή οχι?

 

Δε χρειάζεται να περάσω "βόλτα" από ΑΕΙ. Πέρασα σε ΑΕΙ 4 ολόκληρα χρονια κάνοντας το πτυχίο μου.

 

Συμφωνούμε και σε αυτά. Μάλιστα, δεν καταλαβαίνω πως σου πέρασε από το μυαλό ότι είπα πως τα ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα επειδή είναι ιδιωτικά. Μάλιστα στην Αγγλία (που πάνε πολλοί Έλληνες και εγώ ο ίδιος έκανα το μεταπτυχιακό μου) τα

πανεπιστήμια ΔΕΝ είναι ιδιωτικά. Δεν έχουν όμως και το "δημόσιο" χαρακτήρα που έχουν στην Ελλάδα. Είναι κάτι πιο κοντά σε αυτό που εδώ θα ονομάζαμε ΝΠΔΔ.

 

Μιλάμε με βάση τα ΣΟΒΑΡΑ ιδιωτικά ΑΕΙ του εξωτερικού. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα.

 

TNT, γιατί να μιλήσουμε με βάση τα σοβαρά ιδιωτικά του εξωτερικού και όχι με βάση τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που ήδη υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι ήδη αξιόλογα (δεν αναφέρομαι στα "ΙΕΚ").

 

 

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα όταν κανένας δεν λέει να έχουμε μόνο ιδιωτικά, αλλά όλοι μιλάμε για μία κατάσταση μέσα στην οποία θα έχουμε και δημόσια και ιδιωτικά.

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως για να μεινει η συζητηση σε καποιο επιπεδο, θα πρεπει οταν λεμε κατι να ειμαστε σιγουροι και αν χρειαστει να μπορουμε να στηριξουμε τα λεγομενα μας, η ν αφηνουμε καποιο περιθωριο για τυχον λαθος μας. Το αν εχει γεμισει η Ιταλια απο μελλοντικους Ελληνες φαρμακοποιους δε μου λεει τιποτα για το επιπεδο των πανεπιστημιων της. Σχετικα με την Αγγλια που γραφεις για χαμηλου επιπεδου αγγλικα πανεπιστημια και μελλοντικους πολ μηχανικους, φαινεται καθαρα οτι εχεις πληρη αγνοια η παραπληροφορηση και στο εξηγω. Για να αναγνωριστει σημερα στην Ελλαδα αγγλοσπουδαστος πολ μηχ πρεπει το πανεπιστημιο που σπουδαζει να εχει μια συγκεκριμενη ψηλη βαθμολογια απο τη RAE. Τα χαμηλου επιπεδου πανεπιστημια δεν πληρουν λοιπον αυτο τον ορο και κατα συνεπεια οι Ελληνες δε σπουδαζουν σ αυτα διοτι υπαρχει προβλημα αναγνωρισης του πτυχιου τους. Γιαυτο αναρωτιεμαι εσυ πως διαπιστωσες αυτα που γραφεις. Και παλι σου λεω μην αναπαραγεις καποιες ανοησιες αν δε μπορεις να στηριξεις οτι λες. :happy:

Οσο για το ονειρο του καθε γονιου, δεν εχει να κανει με τη ποιοτητα των πανεπιστημιων. Τελος η γνωμη σου την οποια σεβομαι και οπως λες εχουν κι αλλοι πολλοι, δεν επεται οτι ειναι και σωστη

 

Αν εχεις καταλαβει οτι το παιζω αλανθαστος κανεις μεγαλο λαθος.Ουτε θελω να θιγω κοσμο ουτε να το παιζω παντογνωστης.Κατι ψιλα ξερουμε και εμεις απο RAE.Οταν καποιος Ελληνας παει σε πανεπιστημιο τυπου Teaside εννοειται πως οπως λες βαση RAE δεν αναγνωριζεται Ελλαδα.Αυτος ομως εχει το δικαιωμα να παει σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο(πολυτεχνειο) και να περασει εναν αριθμο μαθηματων γυρω στα 10 και να βγει μηχανικος.Κουτσα στραβα θα βγει και ετσι αποκτα δικαιωματα ΤΕΕ οπως κανει ενας φιλος μου τωρα που προερχεται απο χαμηλου επιπεδου πανεπ Αγγλιας και δεν αναγνωριζεται με την μια.Οσον αφορα Ιταλια πραγματικα εχουν γεμισει οι σχολες απο φοιτητες Ελληνες φαρμακοτριφτηδες.Ετυχε να ειμαι Ιταλια πριν λιγο καιρο και τα ειδα απο κοντα μιλωντας με Ελληνες του 10 που πηγαν και κανουν 10 χρονια να βγουν αλλα βγαινουν και μετα ερχονται Ελλαδα.

Τωρα περι αναπαραγωγης ανοησιων και αλλα τετοια, παχιες κουβεντες ολοι ξερουμε να λεμε πραγμα το οποιο ειναι οτι πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καταλαβει οτι το παιζω αλανθαστος κανεις μεγαλο λαθος.Ουτε θελω να θιγω κοσμο ουτε να το παιζω παντογνωστης.Κατι ψιλα ξερουμε και εμεις απο RAE.Οταν καποιος Ελληνας παει σε πανεπιστημιο τυπου Teaside εννοειται πως οπως λες βαση RAE δεν αναγνωριζεται Ελλαδα.Αυτος ομως εχει το δικαιωμα να παει σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο(πολυτεχνειο) και να περασει εναν αριθμο μαθηματων γυρω στα 10 και να βγει μηχανικος.Κουτσα στραβα θα βγει και ετσι αποκτα δικαιωματα ΤΕΕ οπως κανει ενας φιλος μου τωρα που προερχεται απο χαμηλου επιπεδου πανεπ Αγγλιας και δεν αναγνωριζεται με την μια.Οσον αφορα Ιταλια πραγματικα εχουν γεμισει οι σχολες απο φοιτητες Ελληνες φαρμακοτριφτηδες.Ετυχε να ειμαι Ιταλια πριν λιγο καιρο και τα ειδα απο κοντα μιλωντας με Ελληνες του 10 που πηγαν και κανουν 10 χρονια να βγουν αλλα βγαινουν και μετα ερχονται Ελλαδα.

Τωρα περι αναπαραγωγης ανοησιων και αλλα τετοια, παχιες κουβεντες ολοι ξερουμε να λεμε πραγμα το οποιο ειναι οτι πιο ευκολο.

Φιλε μου δεν εννοω τπτ παραπανω απ οτι λεω, ουτε ειπα οτι εισαι παντογνωστης. Ειπα οτι αν δε γνωριζουμε σιγουρα κατι το οποιο και να μπορουμε να στηριξουμε με στοιχεια, καλο ειναι να μη το αναπαραγαγουμε. Εφ οσον γνωριζεις λοιπον κατι ψιλα απο RAE, θα επρεπε να ξερεις οτι απο τα 140-150 πανεπιστημια του Ηνωμενου Βασιλειου, μονο 25 πληρουν τον ορο περι RAE ωστε να γινει η αναγνωριση στην Ελλαδα στους πολ μηχ. για τους οποιους αναφερθηκες. Σ αυτα λοιπον αναγκαστικα πηγαινουν οι Ελληνες φοιτητες και δεν νομιζω οτι ειναι χαμηλου επιπεδου, οπως ανεφερες. Να ξεκαθαρισω οτι αυτο ισχυει τη τελευταια διετια και δε ξερω τι γινοταν στο παρελθον. Και φυσικα δεν ισχυει αυτο που λες οτι αυτος που παει σε uni τυπου teeside δλδ RAE κατω απο 4 ερχεται και εχει δικαιωμα να δωσει εξετασεις κλπ κλπ. Μπορει να γινοταν στο παρελθον, οχι ομως εδω και μια 2ετια. Πολυ απλα δε του δινεται ισοτιμια και αντιστοιχια με Ελληνικο ΑΕΙ. Και στη τελικη δεν εχω ακουσει να γκρεμιζονται κτηρια η γεφυρες στην Αγγλια απο κακοτεχνειες των μηχανικων τους, οπως βουλιαξε ο δρομος Καλαματας-Μεγαλοπολης 2 χρονια μετα τη κατασκευη του που εγινε απο Ελληνες μηχανικους. Και ακομα κατι, στην Αγγλια τελειωνοντας καποιος μηχανικος δεν εχει απεριοριστα δικαιωματα κατασκευων οπως στην Ελλαδα που τελειωνοντας τη σχολη εφοδιαζονται με μια σφραγιδα και οποιον παρει ο χαρος. Αυτες κατα τη γνωμη μου ειναι ποιοτικες και σημαντικες διαφορες. Για Ιταλια που αναφερεις δε γνωριζω και δε παιρνω θεση, αλλα το γεγονος οτι εχει γεμισει απο Ελληνες φαρμακοτριφτηδες οπως λες, δεν ειναι επιχειρημα και δε σημαινει οτι η εκπαιδευση που παρεχεται εκει ειναι χαμηλης ποιοτητας. Αποδειξη ειναι αυτο που λες οτι ειναι 10 χρομια εκει, δηλαδη δεν ανταποκρινονται στις απαιτησεις τις σχολης? δε παιρνουν πτυχιο! Επισης δε ξερω αν σε επεισα σχετικα με το αν εχει η οχι επιπτωση στην εθνικη οικονομια, η εξαγωγη συναλλαγματος για τις σπουδες των Ελληνων στο εξωτερικο. Tελος για να απαντησω σε αυτο ειπες στο 723 ποστ σου περι επιπεδου σπουδων και οτι αυτο καθοριζεται μεχρι ενος σημειου απο το χαμηλο επιπεδο των φοιτητων, εσυ εχεις την εντυπωση οτι το προγραμμα και η ποιοτητα σπουδων μιας σχολης ειναι λαστιχο και ανεβοκατεβαινει αναλογα με το ποσα ντουβαρια μπηκαν στη σχολη ειτε ειναι ιδιωτικο, ειτε ξενο, ειτε δημοσιο, η μηπως πιστευεις οτι η σχολη θα κανει εκπτωσεις σε καποιους? Νασαι σιγουρος οτι η οποια σχολη και αν ειναι αυτη δε προκειται να χαμηλωσει το επιπεδο της αυτο που εχει. Ο φοιτητης ειναι υποχρεωμενος να προσπαθησει ν ανεβει. Αν δε τα καταφερνει, το π°υλο και σπιτι του. Η προσωπικη μου αποψη γιαυτους που μιλανε για δηθεν χαμηλο επιπεδο σπουδων σε πανεπιστημια του εξωτερικου (οχι οτι δεν υπαρχουν και τετοια) ειναι οτι οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια, αλλα μη γενικευουμε και μη τα τσουβαλιαζουμε ολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο ήπιος. Το ότι πιστεύεις ότι έχεις δίκιο δεν σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι. Μάθε να μιλάς όπως σου μιλάνε.

ok

 

Πάμε σε όσα λες.

 

1. Ναι, δεν πιστεύω ότι μπορούν στην παρούσα στιγμή να βελτιωθούν τα δημόσια και ας προέρχομαι από δημόσιο. Ο λόγος; Μα γιατί στην πραγματικότητα κανένας δεν το θέλει, ούτε καν οι φοιτητές.

 

κλασικη ελληνικη κουλτουρα.... :down: τιποτα δεν θα αλλαξει απο μερα σε μερα...δεν κοιταμε τον εαυτουλι μας αλλα και τις επομενες γενιες και προσπαθουμε κατι καλυτερο και γι'αυτες...

ακομα και το 'προτυπο της φινλανδιας' τους πηρε χρονια για να το χτισουν και να σκαρφαλωσουν στην κορυφη της εκπαιδευσης..

ακομα και αν παρει 20 χρονια εγω θα το παλευω και θα το πιστευω...

εσυ θες να αλλαξει? μαλλον ναι

εισαι διατεθιμενος να κανεις κατι για να αλλαξει? μαλλον οχι :rolleyes:

 

2. Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν μιλάμε με βάση τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία, δημοτικά και λύκεια; Μας έχεις για τόσο χαζούς; Μιλάμε με βάση τα ΣΟΒΑΡΑ ιδιωτικά ΑΕΙ του εξωτερικού. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν έχει νόημα.

 

ενα παραδειγμα σου εφερα για να δεις...και γω σου λεω το εξης και καταλαβε το...τα σοβαρα ΑΕΙ του εξωτερικου λοιπον, οποια ειναι ιδιωτικα, ειναι ανωτερα εξαιτιας της καταρτισης/ερευνας/χρηματων...το χω γραψει πανω απο 10 φορες...μεχρι και με τον gmac συμφωνησαμε :p

 

3. Το να έχουμε τα πάντα κρατικά, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να μας κάνει υγιή κοινωνία. Και μιας και μιλάς για Internet, θεωρείς ότι αυτή την στιγμή είναι ακριβό; Θεωρείς ότι εάν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί, ο ΟΤΕ θα εκινείτο ποτέ τόσο γρήγορα;

 

Ο ΟΤΕ (οπως και η ΔΕΗ ας πουμε) ηταν δημοσιες ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ..Ηταν λογικο να μην κατεβαζε τις τιμες ο ΟΤΕ εφοσον ειχε το μονωπωλιο! Αλλα και παλι! Η κυβερνηση δεν μπορουσε να κανει κατι γι'αυτο? ΜΠΟΡΟΥΣΕ! Γιατι δεν εκανε? Επειδη ειμαστε κοροιδα και δεν αντιδραμε και το ξερουν :mad:

την τελευταια φορα που κοιταξα λοιπον, η παιδεια, δεν ειναι επιχειρηση...βγαλε μονος σου συμπερασματα

 

 

4. Θα στο πω αλλιώς. Ας πούμε ότι ζεις σε μια χώρα, στην οποία όλα τα αμάξια είναι Zastava και τα φτιάχνει το κράτος (no offense σε όσους έχουν). Γιατί να μην έχεις την δυνατότητα να πάρεις ένα Fiat ή ένα Opel μόνο και μόνο επειδή αυτό δεν συμφέρει κάποιους;

 

γιατι αυτο δεν ειναι ισοτητα :mad:

και αν θες ακου και αυτο...γιατι να μην φτιαχνει η κυβερνηση τα opel/fiat? ;)

 

Είτε σου αρέσει είτε όχι, ΔΕΝ μπορούμε όλοι να βγούμε λαμπροί επιστήμονες γιατί όταν τα πάντα είναι κρατικά, νομοτελειακά οδηγούμαστε στην απαξίωση. Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα όταν κανένας δεν λέει να έχουμε μόνο ιδιωτικά, αλλά όλοι μιλάμε για μία κατάσταση μέσα στην οποία θα έχουμε και δημόσια και ιδιωτικά.

 

δεν το υποστηριξα αυτο...υποστηριζω την ισοτητα ομως στο να θελει ΚΑΘΕ παιδι που παει σχολειο να βγει και να γινει επιστημονας

 

το προβλημα ξαναειπα ειναι στην ισοτητα/δημοκρατια...γιατι να πρεπει να πληρωνω για κατι το οποιο θα ΕΠΡΕΠΕ να μου προσφεροταν δωρεαν και να ηταν και καλο...δεν καταλαβα..κοροιδο ειμαι?

 

 

 

gmac, προχωραμε στα θεματα της αξιολογησης και των αλλων που ανεφερες για να συνεχιστει η κουβεντα?

Link to comment
Share on other sites

κλασικη ελληνικη κουλτουρα.... :down: τιποτα δεν θα αλλαξει απο μερα σε μερα...δεν κοιταμε τον εαυτουλι μας αλλα και τις επομενες γενιες και προσπαθουμε κατι καλυτερο και γι'αυτες...

ακομα και το 'προτυπο της φινλανδιας' τους πηρε χρονια για να το χτισουν και να σκαρφαλωσουν στην κορυφη της εκπαιδευσης..

ακομα και αν παρει 20 χρονια εγω θα το παλευω και θα το πιστευω...

εσυ θες να αλλαξει? μαλλον ναι

εισαι διατεθιμενος να κανεις κατι για να αλλαξει? μαλλον οχι :rolleyes:

 

Συγγνώμη ρε Dead Angel, βλέπεις εσύ να αλλάζει κάτι δηλαδή; Βλέπεις τα Πανεπιστήμιά μας να βελτιώνονται; Και από που και ως που βγάζεις το συμπέρασμα ότι κοιτάω τον εαυτούλη μου; Μήπως είμαι φοιτητής και δεν το ξέρω; :wacko:

 

Από πότε ο ρεαλισμός έγινε «κλασικη ελληνικη κουλτουρα»;

 

ενα παραδειγμα σου εφερα για να δεις...και γω σου λεω το εξης και καταλαβε το...τα σοβαρα ΑΕΙ του εξωτερικου λοιπον, οποια ειναι ιδιωτικα, ειναι ανωτερα εξαιτιας της καταρτισης/ερευνας/χρηματων...το χω γραψει πανω απο 10 φορες...μεχρι και με τον gmac συμφωνησαμε :p

 

Για αυτό και επιθυμώ να γίνει το ίδιο και εδώ. Που διαφωνείς;

 

Ο ΟΤΕ (οπως και η ΔΕΗ ας πουμε) ηταν δημοσιες ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ..Ηταν λογικο να μην κατεβαζε τις τιμες ο ΟΤΕ εφοσον ειχε το μονωπωλιο! Αλλα και παλι! Η κυβερνηση δεν μπορουσε να κανει κατι γι'αυτο? ΜΠΟΡΟΥΣΕ! Γιατι δεν εκανε? Επειδη ειμαστε κοροιδα και δεν αντιδραμε και το ξερουν :mad:

την τελευταια φορα που κοιταξα λοιπον, η παιδεια, δεν ειναι επιχειρηση...βγαλε μονος σου συμπερασματα

 

Συγγνώμη, σοβαρομιλάς; Από πότε η Παιδεία δεν είναι επιχείρηση; Και φροντιστήρια πληρώνουμε, και ιδιαίτερα πληρώνουμε, και φόρους πληρώνουμε. Έχουμε ΔΩΡΕΑΝ παιδεία και δεν το ξέρω;

 

Σε ρωτάω το εξής: οι αξιότιμοι καθηγητές, πληρώνονται ή όχι από τους φόρους που καταβάλω; Τα συγγράματα που διανέμονται και αυτά εγώ δεν τα πληρώνω; Τα κτίρια, τον εξοπλισμό;

 

Εάν ναι, γιατί είναι παράλογο να απαιτώ τα λεφτά μου να πιάνουν τόπο;

 

γιατι αυτο δεν ειναι ισοτητα :mad:

και αν θες ακου και αυτο...γιατι να μην φτιαχνει η κυβερνηση τα opel/fiat? ;)

 

ΟΚ όταν υπάρξει κράτος που θα το κάνει αυτό πες μου που είναι να πάω.

 

δεν το υποστηριξα αυτο...υποστηριζω την ισοτητα ομως στο να θελει ΚΑΘΕ παιδι που παει σχολειο να βγει και να γινει επιστημονας

 

Μαζί σου.

 

το προβλημα ξαναειπα ειναι στην ισοτητα/δημοκρατια...γιατι να πρεπει να πληρωνω για κατι το οποιο θα ΕΠΡΕΠΕ να μου προσφεροταν δωρεαν και να ηταν και καλο...δεν καταλαβα..κοροιδο ειμαι?

 

Και πως θα γίνει, θα διδάσκουν τσάμπα οι καθηγητές; Τελικά τι σημαίνει για σένα «δωρεάν παιδεία» και πως μπορεί να εφαρμοστεί;

Link to comment
Share on other sites

Tα φροντηστιρι θα συνεχισουν να υπαρχουν γιατι πολυ απλα οι καθηγητες στο λυκειο δεν ειναι αξιοπιστοι...Υπηρχαν καθηγητες που εμπαιναν στην ταξη και αναλωναν την ωρα για το ποδοσφαιρο την προηγουμενη ημερα..Το μαθημα μπορει να μην το μαθα εμαθα κατι λιγα απο ποδοσφαιρο..

 

Οι φοιτητες θελουν βελτιωση απλα η αγανακτηση ειναι τοσο μεγαλη που πρεπει να τους παρουν με το καλο και αυτο δεν αντιλαμβανονται..Χρειαζονται βελτιωσεις και χρειαζονται χτες .Και ενα πολιτισμενο κλιμα..Οι φοιτητες ενοχλουνται απο την ελειψη οργανωσης ακομη και απο τα βασικα πχ ενα σημαντικο προβλημα που εχω αντιμετοπισει και εγω ποτε θα ερθουν τα βιβλια για ενα μαθημα πχ..Ποτε δεν ξερεις μπορει να ερθουν τελευταια στιγμη...Η αν θα γινει καποια αλλαγη τελευταια στιγμη που δεν υπαρχει κι κανεις να ρωτησεις..Ε οταν καταληγεις να παλευεις με την αδιαφορια και την ελειψη οργανωσης του συστηματος μεσα στο κουμφουζιο γιατικι το ιδιο συστημα στην λεει και απο πανω μετα μην απορειται για την αγανακτηση..Οταν μας εχουν γραμενους και το εχουν δειξει πολλακις τι συνενοηση απαιτουν..Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενη απο τους καθηγητες σχεδον ολους το μαθημα κτλ αλλα αυτη η ελειψη οργανωσης ταλαιπωρια σχετη

 

Τα ιδιωτικα πανεπιστημια που υπαρχουν στην Ελλαδα ηδη αξιολογα ..Τα δημοσια τελειως χαλια..Εγω παλι εχω ακουσει πολυ ασχημες κριτικες και απο εδω μεσα μαλιστα και μια την διαβασα χτες αυτη οχι απο εδω ομως..Πρεπει να την βρω..Δεν το βρηκα αλλα και να το εβρησκα εφοσον ειναι κριτκη ατομου δεν ξερω αν μπορω να μεταφερω το κειμενο αρα απλα μεταφερω το νοημα..Αυτο που ελεγε ειναι οτι τα ιδιωτικα εχουν χαλια εγκαταστασεις..τα παιδια διαβαζουν ολη την υλη απο ενα βιβλιο που τα εχει ολα μεσα..Αλι και τρισαλι σε εμας που μετραμε τις σελιδες σε καποιες εκατονταδες το λιγοτερο..Και η καθηγητες μετα απο αυτο το μαθημα διδασκουν και αλλου..Γενικα αν θελουμε να βρουμε σχολια αρνητικα για ιδιωτικα στην Ελλαδα σημερα αφηστε το...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε Dead Angel, βλέπεις εσύ να αλλάζει κάτι δηλαδή; Βλέπεις τα Πανεπιστήμιά μας να βελτιώνονται; Και από που και ως που βγάζεις το συμπέρασμα ότι κοιτάω τον εαυτούλη μου; Μήπως είμαι φοιτητής και δεν το ξέρω; :wacko:

 

Από πότε ο ρεαλισμός έγινε «κλασικη ελληνικη κουλτουρα»;

 

δεν το κανω προσωπικο σορυ..

δεν βλεπω να αλλαζει κατι γιατι οπως λενε ολοι ειμαστε '500 φοιτητες που κλεινουμε τις σχολες'....αν το πραγμα ηταν 'ολοι οι φοιτητες κλεινουν τις σχολες' τοτε μηπως θα αλλαζε κατι?

Δεν ειναι ρεαλισμος αυτο...ειναι ωχαδερφισμος...πανω απ'ολα ειναι η θεληση! οποιον και να ρωτησεις στο δρομο (μικρο/μεγαλο) θα σου πει οτι η παιδεια μας ειναι χαλια...αν τον ρωτησεις τι κανει γι'αυτο θα σου πει 'τιποτα'..γιατι ρε φιλε τιποτα?αμα κατι σε ενοχλει ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ! και μην καθεσαι απραγος

 

 

 

Για αυτό και επιθυμώ να γίνει το ίδιο και εδώ. Που διαφωνείς;

 

δεν διαφωνω να γινουν τα δημοσια μας αντιστοιχης ποιοτητας με του εξωτερικου..αλλα ο ιδιωτικος χαρακτηρας δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για να γινει αυτο

 

Συγγνώμη, σοβαρομιλάς; Από πότε η Παιδεία δεν είναι επιχείρηση; Και φροντιστήρια πληρώνουμε, και ιδιαίτερα πληρώνουμε, και φόρους πληρώνουμε. Έχουμε ΔΩΡΕΑΝ παιδεία και δεν το ξέρω;

 

Σε ρωτάω το εξής: οι αξιότιμοι καθηγητές, πληρώνονται ή όχι από τους φόρους που καταβάλω; Τα συγγράματα που διανέμονται και αυτά εγώ δεν τα πληρώνω; Τα κτίρια, τον εξοπλισμό;

 

Εάν ναι, γιατί είναι παράλογο να απαιτώ τα λεφτά μου να πιάνουν τόπο;

 

Η παιδεια δεν ειναι επιχειρηση απο τη στιγμη που το γραφει στο συνταγμα...

παλι διακρινω μια δοση ωχαδερφισμου...δλδ επειδη τα πραγματα ειναι ********* θα πρεπει να μην αντιδρασουμε για να βελτιωθουν?

Και δεν παλευουμε ΜΟΝΟ για τα ΑΕΙ αλλα για την παιδεια γενικοτερα...και εμεις αναγνωριζουμε οτι για να διορθωθουν τα ΑΕΙ πρεπει να υπαρξει ριζικη αναδιορθωση απο την αρχη!

παραδεχεσαι και μονος σου ρε φιλε οτι πληρωνεις τα κερατα σου για κατι που δεν αποδιδει..και ταυτοχρονα αποδεχεσαι την κατασταση και δεν κανεις τιποτα..πραγματικα αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν μπορω να σε πεισω διαφορετικα

 

 

 

 

 

Και πως θα γίνει, θα διδάσκουν τσάμπα οι καθηγητές; Τελικά τι σημαίνει για σένα «δωρεάν παιδεία» και πως μπορεί να εφαρμοστεί;

 

οι καθηγητες να διδασκουν με μισθους απο τα χρηματα των φορολογουμενων και να ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ, οπως θα επρεπε ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ υπαλληλος να το κανει αυτο...και εδω ερχεται ΠΑΛΙ η ελληνικη κουλτουρα...προσωπικα θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να μου προσφερουν τα μεγιστα εφοσον τους πληρωνω! η ελληνικη κουλτουρα βλεπεις δεν το επιτρεπει αυτο ομως..για αυτο ξαναλεω οτι ειναι θεμα θελησης/κινητρων...

 

Οι φοροι που λες ουτως η αλλως πρεπει να τους πληρωνουμε διοτι ειμαστε πολιτες και ειμαστε αναγκασμενοι...

δωρεαν παιδεια σημαινει να μην πληρωνω τοσα λεφτα για φροντιστηρια για να μπαινω στο δημοσιο πανεπιστημιο...να μην πληρωνω τα κερατα μου παλι σε βοηθηματα (προσωπικα τα βοηθηματα που εχω ειναι περισσοτερα απο τα βιβλια της σχολης) επειδη καποιοι δεν ξερουν να γραψουν σωστα ενα βιβλιο και να κανουν μαθημα...και αλλα τετοια

που ειναι το παραλογο σε αυτα που απαιτω απο ενα κρατος προνοιας που νοιαζεται για τον πολιτη?

Link to comment
Share on other sites

δεν το κανω προσωπικο σορυ..

δεν βλεπω να αλλαζει κατι γιατι οπως λενε ολοι ειμαστε '500 φοιτητες που κλεινουμε τις σχολες'....αν το πραγμα ηταν 'ολοι οι φοιτητες κλεινουν τις σχολες' τοτε μηπως θα αλλαζε κατι?

Δεν ειναι ρεαλισμος αυτο...ειναι ωχαδερφισμος...πανω απ'ολα ειναι η θεληση! οποιον και να ρωτησεις στο δρομο (μικρο/μεγαλο) θα σου πει οτι η παιδεια μας ειναι χαλια...αν τον ρωτησεις τι κανει γι'αυτο θα σου πει 'τιποτα'..γιατι ρε φιλε τιποτα?αμα κατι σε ενοχλει ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ! και μην καθεσαι απραγος

Μα αν δε μπορείτε να πείσετε ούτε καν τους συναδέλφους σας, πως περιμένεις να κατέβουν στο δρόμο μαζί σας;

Όταν η κυβέρνηση προσπαθεί να πάρει μέτρα που θα αναβαθμίσουν το επίπεδο σπουδών και τα απορρίπτετε κατηγορηματικά.

Αν το ένα (ιδωτικά) σας ξινίζει, το άλλο (αξιολόγηση κτλ) σας βρωμάει, δείχνει πως η πως εσείς πάσχετε από έλλειψη επιχειρημάτων και όχι η κοινωνία από ωχαδερφισμό.

 

 

 

Ας κάνω και μια αφελέστατη ερώτηση: Από τη στιγμή που τα ιδωτικά ΑΕΙ δε θα είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα, ποιός ο λόγος να έρθει η xyz εταιρία να δημιουργήσει/επενδύσει σε κάποιο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε οτι θα ξυπνησουμε μια μερα και θα ειμαστε ενωμενοι ολοι....θελει δουλεια και οσο και να παρει θα προσπαθουμε...

 

οσο για την κυβερνηση...οταν αρχικα ειχε προτεινει το νομοσχεδιο και τις προθεσεις της...οι φοιτητες αντεδρασαν και προτειναν διαλογο τον οποιο η κυβερνηση απερριψε (αμφιβαλλει κανεις?)

προσωπικα, δεν ειμαι φερεφωνο κανενος και ειμαι υπερ (καποιας μορφης) της αξιολογησης ΑΛΛΑ δεν γινεται να αποδεχτουμε ενα νομο με τοσα ασχημα επειδη εχει ενα καλο (τυχαιοι αριθμοι, μπορει να χει δυο καλα ;p)

απορω βεβαια που πιστευεις οτι η κοινωνια δεν πασχει απο ωχαδερφισμο...αυτο φαινεται και στις υπολοιπες δημοσιες υπηρεσιες..δεν ειναι κατι καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το παραλογο σε αυτα που απαιτω απο ενα κρατος προνοιας που νοιαζεται για τον πολιτη?

Ετσι νομιζεις?? Οτι ζεις σε κρατος προνοιας που νοιαζεται για το πολιτη? :lol:

Βαθεια νυχτωμενος εισαι αν πιστευεις κατι τετοιο. Κι αν κανω λαθος πες το μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε οτι θα ξυπνησουμε μια μερα και θα ειμαστε ενωμενοι ολοι....θελει δουλεια και οσο και να παρει θα προσπαθουμε...

Αν συνεχίσετε με αυτή την τακτική δε βλέπω να παίρνετε κανέναν με το μέρος σας.

Μπορεί να μαζέψετε κανάν κουκουλοφόρο αν συνεχίσετε να κλέβετε κάλπες και να παρεμποδίζετε ψηφοφορίες. Απ' το τίποτα κάτι είναι κι αυτό :p

 

οσο για την κυβερνηση...οταν αρχικα ειχε προτεινει το νομοσχεδιο και τις προθεσεις της...οι φοιτητες αντεδρασαν και προτειναν διαλογο τον οποιο η κυβερνηση απερριψε (αμφιβαλλει κανεις?)

Δε θυμάμαι, οπότε δεν παίρνω και θέση.

 

 

απορω βεβαια που πιστευεις οτι η κοινωνια δεν πασχει απο ωχαδερφισμο...αυτο φαινεται και στις υπολοιπες δημοσιες υπηρεσιες..δεν ειναι κατι καινουργιο

Νομίζω ήταν σαφές πως μίλησα για το συγκεκριμένο θέμα και όχι γενικότερα για την στάση της κοινωνίας απέναντι στα υπόλοιπα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

οσο για την κυβερνηση...οταν αρχικα ειχε προτεινει το νομοσχεδιο και τις προθεσεις της...οι φοιτητες αντεδρασαν και προτειναν διαλογο τον οποιο η κυβερνηση απερριψε (αμφιβαλλει κανεις?)

 

 

Εγώ τα θυμάμαι κάπως διαφορετικά. Οι φοιτητές απέρριψαν μονομιάς ΌΛΕΣ τις προτάσεις. Πιθανώς και η κυβέρνηση να ήθελε προσχηματικό διάλογο. Αλλα οι φοιτητές αρνήθηκαν τη συμμετοχη τους. Oύτε οι φοιτητές έδειξαν κάποια καλή θέληση.

 

Αν κάτι απέρριψαν οι κυβερνώντες θα ήταν μάλλον αυτό το "διάλογος από μηδενική βάση" που στην ουσία σημαίνει "πετάω το νομο σου στα σκουπίδια, πάμε πάλι απτήν αρχή γιατί διαφωνώ με όλα, αλλα δεν έχω και προτάσεις". E δεν πάει έτσι.

 

Αν τα θυμάμαι λάθος θα ήθελα κάποιος να παραθέσει κάποια ειδησεογραφική πηγή που να το αποδεικνύει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα θυμάμαι κάπως διαφορετικά. Οι φοιτητές απέρριψαν μονομιάς ΌΛΕΣ τις προτάσεις. Πιθανώς και η κυβέρνηση να ήθελε προσχηματικό διάλογο. Αλλα οι φοιτητές αρνήθηκαν τη συμμετοχη τους. Oύτε οι φοιτητές έδειξαν κάποια καλή θέληση.

 

Αν κάτι απέρριψαν οι κυβερνώντες θα ήταν μάλλον αυτό το "διάλογος από μηδενική βάση" που στην ουσία σημαίνει "πετάω το νομο σου στα σκουπίδια, πάμε πάλι απτήν αρχή γιατί διαφωνώ με όλα, αλλα δεν έχω και προτάσεις". E δεν πάει έτσι.

 

Αν τα θυμάμαι λάθος θα ήθελα κάποιος να παραθέσει κάποια ειδησεογραφική πηγή που να το αποδεικνύει. :)

 

Ακριβώς έτσι τα θυμάμαι κι εγώ... Όλοι λένε πως θέλουν μεταρρυθμίσεις και βλετίωση της παιδείας και μόλις γίνει κάποια πρόταση την απορρίπτουν ασυζητητί...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δε μπορείτε να πείσετε ούτε καν τους συναδέλφους σας, πως περιμένεις να κατέβουν στο δρόμο μαζί σας;

Όταν η κυβέρνηση προσπαθεί να πάρει μέτρα που θα αναβαθμίσουν το επίπεδο σπουδών και τα απορρίπτετε κατηγορηματικά.

Αν το ένα (ιδωτικά) σας ξινίζει, το άλλο (αξιολόγηση κτλ) σας βρωμάει, δείχνει πως η πως εσείς πάσχετε από έλλειψη επιχειρημάτων και όχι η κοινωνία από ωχαδερφισμό.

 

 

 

Ας κάνω και μια αφελέστατη ερώτηση: Από τη στιγμή που τα ιδωτικά ΑΕΙ δε θα είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα, ποιός ο λόγος να έρθει η xyz εταιρία να δημιουργήσει/επενδύσει σε κάποιο; :confused:

 

Αν μπορεις κανε μια αριθμηση των μετρων που πραγματικα θα αναβαθμισουν την παιδεια.

 

Επισης,εσενα που σου μυριζουν ολα ωραια και δεν πασχεις απο ελλειψη επιχειρηματων στηριξε τα παραπανω μετρα (για την αξιολογηση ειμαι υπερ αρκει να γινει με αντικειμενικο τροπο).

 

Η λεξη ιδιωτικα με την λεξη μη-κερδοσκοπικα ξερεις οτι δεν κολλαει.Οποτε καταλαβαινεις πως επενδυσεις θα γινουν για κερδη.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τις ειδησεις σημερα και συγκεκριμενα τον ξυλοδαρμο των δυο φυλακων του ΑΠΘ αλλα και τις "εντασεις" στα υπολοιπα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα και πραγματικα δεν μπορω παρα να αναρωτηθω....

 

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ Κ*ΛΟΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΑΣ????

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΦΟΙΤΗΤΕΣ"???

 

Απο το πρωι βλεπω αιματα, πρυτανεις στα νοσοκομεια, λεηλατημενα η διαλυμενα αμφιθεατρα, τραμπουκισμους, κομματικη ΑΝιδεολογια.... Αν αυτα ειναι τα πανεπιστημια για τα οποια τοσοι φοιτητες φωναζουν και διαδηλωνουν καλυτερα να τα κλεισουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε μια αριθμηση των μετρων που πραγματικα θα αναβαθμισουν την παιδεια.

 

Επισης,εσενα που σου μυριζουν ολα ωραια και δεν πασχεις απο ελλειψη επιχειρηματων στηριξε τα παραπανω μετρα (για την αξιολογηση ειμαι υπερ αρκει να γινει με αντικειμενικο τροπο).

Εδώ και τόσες σελίδες νομίζω αυτά συζητάτε. Δεν υπάρχει λόγος να τα παραθέσω για πολλοστή φορά, μιας και το έχουν κάνει ήδη αλλοι.

Εκτός κι αν διαβάζω άλλο thread...

 

Η λεξη ιδιωτικα με την λεξη μη-κερδοσκοπικα ξερεις οτι δεν κολλαει.Οποτε καταλαβαινεις πως επενδυσεις θα γινουν για κερδη.

Φυσικά και κολλάει. Τα φιλανθρωπικά ιδρύματα τι νομίζεις πως είναι;

 

Την ερώτηση την έκανα παίρνοντας σα δεδομένο οτι θα είναι μη-κερδοσκοπικού χαρακτηρα (στην εφημερίδα το διάβασα). Τώρα αν θα έχουν άλλη νομική μορφή, άκυρη η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τόσες σελίδες νομίζω αυτά συζητάτε. Δεν υπάρχει λόγος να τα παραθέσω για πολλοστή φορά, μιας και το έχουν κάνει ήδη αλλοι.

Εκτός κι αν διαβάζω άλλο thread...

 

 

Φυσικά και κολλάει. Τα φιλανθρωπικά ιδρύματα τι νομίζεις πως είναι;

 

Την ερώτηση την έκανα παίρνοντας σα δεδομένο οτι θα είναι μη-κερδοσκοπικού χαρακτηρα (στην εφημερίδα το διάβασα). Τώρα αν θα έχουν άλλη νομική μορφή, άκυρη η ερώτηση.

 

Οπως ειπες,φιλανθρωπικα ιδρυματα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ Κ*ΛΟΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΑΣ????

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΦΟΙΤΗΤΕΣ"???

 

 

Όταν σταματήσουν να προσπαθούν να περάσουν νομοσχέδια που δεν ικανοποιούν κανέναν :)

 

Συμφωνώ, δεν πρέπει να υπάρχουν ακρότητες. Αλλά αν το μόνο "όπλο" μας είναι η αποχή και ο άλλος προσπαθεί με βίαιους τρόπους να μας το πάρει, τότε κι εμείς θα πράττουμε αναλόγως :)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζεις?? Οτι ζεις σε κρατος προνοιας που νοιαζεται για το πολιτη? :lol:

Βαθεια νυχτωμενος εισαι αν πιστευεις κατι τετοιο. Κι αν κανω λαθος πες το μου.

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΕΙΡΩΝΙΚΟΣ ΠΡΙΝ μιας και ΟΛΟΙ ξερουμε το τι ********* εχουμε γινει....

 

και θα το ξαναπω μιας και ΑΠΕΦΥΓΕΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ!!! (σχολιασε μπας και γινει καμια εποικοδομητικη κουβεντα εδω μεσα) Επειδη ρε φιλε εχουμε κρατος-********* πρεπει να κατσουμε με ανοιχτα τα ποδια και να τρωμε οτι μας πλασαρουν? Εαν απαντησεις ΝΑΙ τοτε εισαι αξιος των ευθυνων σου....δν εχω να πω τιποτα παραπανω...καθιστε να τρωτε στη μαπα καθε μλκια που μας πλασαρουν :down:

και μετα αναρωτιομαστε γιατι φευγουμε για το εξωτερικο ενω ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!! :down: ΑΣ ΤΑ ΦΑΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΛΟΙΠΟΝ

 

Αν συνεχίσετε με αυτή την τακτική δε βλέπω να παίρνετε κανέναν με το μέρος σας.

Μπορεί να μαζέψετε κανάν κουκουλοφόρο αν συνεχίσετε να κλέβετε κάλπες και να παρεμποδίζετε ψηφοφορίες. Απ' το τίποτα κάτι είναι κι αυτό :p

 

να μην αναφερεσε σε μενα καταρχας...ειπα οτι δεν ειμαι φερεφωνο κανενος!

 

και ναι απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο γιατι αν ειναι να βασιζομαστε σε ΖΩΑ που εχουν την νοοτροπια του ωχαδερφισμου, να τη βρασω τη συμπαρασταση! :mad:

 

btw, τις μαρτυριες για κουκουλοφουρους να βγαινουν μεσα απο κλουβες των ΜΑΤ θα τις σχολιασεις?

 

Αν κάτι απέρριψαν οι κυβερνώντες θα ήταν μάλλον αυτό το "διάλογος από μηδενική βάση" που στην ουσία σημαίνει "πετάω το νομο σου στα σκουπίδια, πάμε πάλι απτήν αρχή γιατί διαφωνώ με όλα, αλλα δεν έχω και προτάσεις". E δεν πάει έτσι.

 

Αν τα θυμάμαι λάθος θα ήθελα κάποιος να παραθέσει κάποια ειδησεογραφική πηγή που να το αποδεικνύει. :)

 

Κανεις λαθος...διαλογος απο μηδενικη βαση δεν σημαινει απορριπτω τα παντα...η κυβερνηση εφτιαξε ενα σχεδιο το οποιο πηγε να πλασαρει στη βουλη και δεν ρωτησε κανεναν...

εμεις θελαμε να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ μαζι να συζηταμε για τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβληματα της παιδειας απο μηδενικη βαση και να σκεφτουμε λυσεις σοβαρες που οπως ειπα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΛΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλα θα το ΛΥΣΟΥΝ

 

Λαθος χειρισμοι ομολογουμενως εγιναν και ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ πλευρες

 

Ακριβώς έτσι τα θυμάμαι κι εγώ... Όλοι λένε πως θέλουν μεταρρυθμίσεις και βλετίωση της παιδείας και μόλις γίνει κάποια πρόταση την απορρίπτουν ασυζητητί...

 

ωραια καραμελα κι αυτη...

Τι να λέει το οτι απορριπτουμε τα παντα εφοσον δεν θα βελτιωσουν ουσιαστικα την παιδεια αλλα θα μπαλωσουν προβληματα τα οποια θα προκυψουν ξανα μετα απο καποιο διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

ωραια καραμελα κι αυτη...

Τι να λέει το οτι απορριπτουμε τα παντα εφοσον δεν θα βελτιωσουν ουσιαστικα την παιδεια αλλα θα μπαλωσουν προβληματα τα οποια θα προκυψουν ξανα μετα απο καποιο διαστημα?

 

Είναι πραγματικά αστείο, αλλά μιλάς συνέχεια για καραμέλες, ενώ εσύ ο ίδιος το μόνο που κάνεις είναι να αναμασάς και να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια πράγματα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΕΙΡΩΝΙΚΟΣ ΠΡΙΝ μιας και ΟΛΟΙ ξερουμε το τι ********* εχουμε γινει....

 

και θα το ξαναπω μιας και ΑΠΕΦΥΓΕΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ!!! (σχολιασε μπας και γινει καμια εποικοδομητικη κουβεντα εδω μεσα) Επειδη ρε φιλε εχουμε κρατος-********* πρεπει να κατσουμε με ανοιχτα τα ποδια και να τρωμε οτι μας πλασαρουν? Εαν απαντησεις ΝΑΙ τοτε εισαι αξιος των ευθυνων σου....δν εχω να πω τιποτα παραπανω...καθιστε να τρωτε στη μαπα καθε μλκια που μας πλασαρουν :down:

και μετα αναρωτιομαστε γιατι φευγουμε για το εξωτερικο ενω ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!! :down: ΑΣ ΤΑ ΦΑΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΛΟΙΠΟΝ

 

Για να μην ξαναγραφω τα ιδια πραγματα, εχω εκφρασει τις αποψεις μου με τα ποστ n° 650 και 654.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματήσουν να προσπαθούν να περάσουν νομοσχέδια που δεν ικανοποιούν κανέναν :)

 

Συμφωνώ, δεν πρέπει να υπάρχουν ακρότητες. Αλλά αν το μόνο "όπλο" μας είναι η αποχή και ο άλλος προσπαθεί με βίαιους τρόπους να μας το πάρει, τότε κι εμείς θα πράττουμε αναλόγως :)

Δεν με πειθεις...

Αυτα που εγιναν και θα γινουν δεν εχουν καμια σχεση με τα Πανεπιστημια!!

Στα γεγονοτα που γινονται αυτες τις μερες πατανε και θα καταλυσουν το ασυλο... Τους βοηθατε!! Εχετε πεσει στις παγιδες τους...

Και προσωπικα εγω ειμαι υπερ της καταλυσης του ασυλου!! Δεν προστατευει καμια ιδεα πλεον... Πεντε-δεκα μ@λακισμενα προστατευει που γουσταρουν να πουλανε τρελα και να σπανε ξενες περιουσιες!!

 

Αντε μπας και δουν τα Πανεπιστημια και μια ασπρη μερα!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά αστείο, αλλά μιλάς συνέχεια για καραμέλες, ενώ εσύ ο ίδιος το μόνο που κάνεις είναι να αναμασάς και να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια πράγματα...

 

απαντησες σε αυτο που εγραψα? αυτες τις τακτικες να τις αφησεις καλυτερα...αυτα τα πραγματα τα ακουω απο τους δαπιτες καθε μερα στη σχολη μου :down:

Αναμασαω τα ιδια πραγματα με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και οχι οπως εσυ γιατι θεωρω οτι εχω δικιο και θελω να προσπαθησω να πεισω και τους αλλους!Δεν ειναι στα πλαισια της δημοκρατικοτητας σας αυτο?:ninja:

 

για να σου απαντησω κιολας (μπας και το σχολιασεις αυτη τη φορα)

αν θεωρεις καραμελα το γεγονος οτι θελω να αναβαθμιστουν τα δημοσια ενω εχουμε παραδεχτει ολοι τα ιδιωτικα δεν ειναι αναγκαια προυποθεση, τοτε τι να πω... :lol:

 

@Spyros

ωραια τα λες σε εκεινα τα μηνυματα εκτος απο τη τελευταια φραση του δευτερου μηνυματος σου

 

Τελος κι εγω δε βρισκω κανεναν λογο στο να μην ιδρυθουν ιδιωτικα (και ας αφησουν τις μπαρουφες και τα παραμυθια περι μη κερδοσκοπικων) ΑΕΙ

 

εδω θα διαφωνησω παλι για τον ιδιο λογο...

ρε παιδια,

εχουμε προβλημα στα δημοσια...αντι να κατσουμε να τα βελτιωσουμε τα ΙΔΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ προσπαθουμε να εφαρμοσουμε πλαγιες μεθοδους για να τα βελτιωσουμε...μονο εγω βρισκω το παραλογο σε αυτο? :blink:

και ξερω οτι η κατασταση ειναι πολυ χαλια...ξερω τις λαμογιες που υπαρχουν...ξερω τα συμφεροντα καποιων...αλλα ξερω οτι αν υπαρχει θεληση απο την πολιτεια πανω απ'ολα και απο εμας ολα μπορουν να αλλαξουν...τοσο παραλογο ακουγεται πια? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...