Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοεις τα ΚΤΕΛ υπαρχουν ζωνες :worry:

Εγώ γιατί δεν έχω δει καμία; Πόσο μάλλον επιβάτη να τη φοράει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ γιατί δεν έχω δει καμία; Πόσο μάλλον επιβάτη να τη φοράει :p

Ε καλα σε κτελ λιγο δύσκολο το κόβω φίλος!

Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

ΚΤΕΛ εχω καιρο να παρω αλλα τελευταια φορα που πηρα ηταν της Πιεριας και ειχε κανονικα ζωνες, βεβαια τα λεωφορεια σε αυτο το κτελ ειναι ολοκαινουρια (στη διαδρομη Θεσ/νικη - Κατερινη). Αν τα λεωφορεια ειναι καινουρια ειναι λογικο να εχουν, οι ζωνες παντως ειναι αεροπορικου τυπου και δεν εχω δει κανενα να φοραει.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύεις ότι αυτό θα εφαρμοστεί; (εκτός άντε από τις πρώτες 1-2 βδομάδες ως συνήθως)

 

ακριβώς.

 

ας μας φτιάξουν χώρους στάθμευσης με χαμηλό αντίτιμο ή έστω να θεσπίσουν εκ νέου παρκόμετρα και μετά ας επιβάλλουν τα πρόστιμα στους παραβάτες.

Οι άρχοντες της χώρας να μην έχουν απαιτήσεις όταν γνωρίζουν πως είναι παράλογες και δεν μπορούν να εφαρμοστούν.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΤΕΛ εχω καιρο να παρω αλλα τελευταια φορα που πηρα ηταν της Πιεριας και ειχε κανονικα ζωνες, βεβαια τα λεωφορεια σε αυτο το κτελ ειναι ολοκαινουρια (στη διαδρομη Θεσ/νικη - Κατερινη). Αν τα λεωφορεια ειναι καινουρια ειναι λογικο να εχουν, οι ζωνες παντως ειναι αεροπορικου τυπου και δεν εχω δει κανενα να φοραει.

to επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό..

βεβαια κανεις δε φορούσε ζώνη,αλλα αυτές υπήρχαν..:ninja:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ας μας φτιάξουν χώρους στάθμευσης με χαμηλό αντίτιμο ή έστω να θεσπίσουν εκ νέου παρκόμετρα και μετά ας επιβάλλουν τα πρόστιμα στους παραβάτες.

Οι άρχοντες της χώρας να μην έχουν απαιτήσεις όταν γνωρίζουν πως είναι παράλογες και δεν μπορούν να εφαρμοστούν.

Παράλογη απαίτηση είναι να μην παρκάρεις μπροστά σε ράμπα??

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

ΚΤΕΛ εχω καιρο να παρω αλλα τελευταια φορα που πηρα ηταν της Πιεριας και ειχε κανονικα ζωνες, βεβαια τα λεωφορεια σε αυτο το κτελ ειναι ολοκαινουρια (στη διαδρομη Θεσ/νικη - Κατερινη). Αν τα λεωφορεια ειναι καινουρια ειναι λογικο να εχουν, οι ζωνες παντως ειναι αεροπορικου τυπου και δεν εχω δει κανενα να φοραει.

Δεν είναι λογικό να υπάρχουν στα καινούργια. Το λογικό είναι να υπάρχουν σε όλα, γι' αυτό και ρώτησα με ποιο σκεπτικό δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη και η χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν έχω δει καμία; Πόσο μάλλον επιβάτη να τη φοράει :p

 

 

Απο Αθηνα-Πατρα και αντιστροφα εχει πολυ καλα οχηματα του κτελ.

Και ναι πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που φορανε και στο κτελ ζωνη.(βεβαια κινδυνεψα να γινω περιγελος)

 

Επισης πριν κανα μηνα ανακαλυψα προεγκατασταση(?) για ζωνες και στα αστικα λεωφορεια.Βρηκα μονο την υποδοχη,οχι ομως την ζωνη! :worry:

 

Σε μηχανακι οχι δεν εχω βρει/βαλει ζωνη ακομα..:D

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αντε οι βλάκες προσπαθούν <<να βγάλουν από τήν μύγα ξύγκι>>

δε προσπαθούν να φτίαξουν τα διπλώματα πού τα έχουν κάνει σάς τά μούτρα τους.....

Εντάξει δέν λέω να μήν παρκάρουμε σε ράμπες για ατόμα με είδικές ανάγκες

άλλοστε τόσοι τεμπέλιδες υπάρχουν στήν τροχαία, να έρθουν μέ τον γερανό να πάρουν το αμάξι λές και θα κουραστούν........

Αμε το αλλο 170ευρώ γιά το κράνος γ@#μώτ0 δήλ ο παππούς μου πού οδηγάει μία FLORETA ΤΟΥ 70' με τελική τα 50 θα πληρώσει 170 ευρώ πού η σύνταξη είναι 320 ευρώ.......

 

..................ΡΩΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ.............

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν αντιλεγω σωστο το μετρο να ισχυει και για τους επαγγελματιες αλλα οχι και να πληρωνουμαι τετοιο προστιμο για κρανη και για ζωνες!!!ελεως!!στο κατω κατω γιατι να μας υποχρεωνουν να τα φοραμε?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Οι ζώνες στα υπεραστικά δεν είναι κάτι δύσκολο να προστεθούν. Άλλωστε,πρώην υπεραστικά είναι και τα περισσότερα σχολικά λεωφορεία που μεταφέρουν μαθητές σε σχολεία σε μεγάλη απόσταση και σε αυτά έχουν προστεθεί ζώνες. Είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω αεροπορικού τύπου. Στα αστικά που είπε κάποιος πιο πάνω άν μιλάει για τις θέσεις που βρίσκονται εφαπτομενικά στον κενό χώρο στο κέντρο των λεωφορείων, τότε αυτές είναι για τα αμαξίδια των αναπήρων.
Link to comment
Share on other sites

Αντε οι βλάκες προσπαθούν <<να βγάλουν από τήν μύγα ξύγκι>>

δε προσπαθούν να φτίαξουν τα διπλώματα πού τα έχουν κάνει σάς τά μούτρα τους.....

Εντάξει δέν λέω να μήν παρκάρουμε σε ράμπες για ατόμα με είδικές ανάγκες

άλλοστε τόσοι τεμπέλιδες υπάρχουν στήν τροχαία, να έρθουν μέ τον γερανό να πάρουν το αμάξι λές και θα κουραστούν........

Αμε το αλλο 170ευρώ γιά το κράνος γ@#μώτ0 δήλ ο παππούς μου πού οδηγάει μία FLORETA ΤΟΥ 70' με τελική τα 50 θα πληρώσει 170 ευρώ πού η σύνταξη είναι 320 ευρώ.......

 

..................ΡΩΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ.............

 

Επειδή έχει η Floreta τελική 50, σημαίνει ότι αν σκάσει κάτω ο παππούς σου με το κεφάλι θα πάθει λιγότερη ζημιά;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Οι ζώνες στα υπεραστικά δεν είναι κάτι δύσκολο να προστεθούν. Άλλωστε,πρώην υπεραστικά είναι και τα περισσότερα σχολικά λεωφορεία που μεταφέρουν μαθητές σε σχολεία σε μεγάλη απόσταση και σε αυτά έχουν προστεθεί ζώνες. Είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω αεροπορικού τύπου. Στα αστικά που είπε κάποιος πιο πάνω άν μιλάει για τις θέσεις που βρίσκονται εφαπτομενικά στον κενό χώρο στο κέντρο των λεωφορείων, τότε αυτές είναι για τα αμαξίδια των αναπήρων.

 

 

Οχι ηταν στις πισω θεσεις!(γαλαρια)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε ακούσει?? Η γνώμη σας?

 

Μεγάλη αυστηρότητα για Ι.Χ. και φορτηγά, τσουχτερά πρόστιμα για παραβάσεις, ακόμη και επιτόπου αφαίρεση διπλώματος και άδειας προβλέπει ο καινούργιος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας που παρόλη τη καθυστέρησή του, έρχεται για να ταράξει τα νερά με βαριά πρόστιμα.

 

 

Το νομοσχέδιο πρόκειται να κατατεθεί στη Βουλή τον επόμενο μήνα, ώστε ο νέος ΚΟΚ να ισχύει από τον Σεπτέμβρη. Αυστηρότατες θα είναι οι ποινές που σχετίζονται με πρόκληση σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων και για πρώτη φορά υπάρχει πρόβλεψη για άμεση πληρωμή των προστίμων από τους παραβάτες. Κύριο ρόλο θα παίξει η παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, η κίνηση σε αντίθετο ρεύμα πορείας, η αντικανονική προσπέραση, η αναστροφή σε αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας και οι επικίνδυνοι ελιγμοί. Έως και σήμερα το πρόστιμο των παραπάνω παραβάσεων ήταν 167 €, αναμένεται όμως να αγγίξει τα 200€!! Βαριά πρόστιμα θα ορίζονται και για τους οδηγούς μοτοσικλετών και αυτοκινήτων που δε φορούν κράνη και ζώνη ασφαλείας ή οδηγούν υπό την επήρεια μέθης και ναρκωτικών ουσιών, όπως και οι οδηγοί που υπερβαίνουν τα όρια ταχύτητας. Ειδικά για τα όρια ταχύτητας η νέα νομοθεσία προτείνει τα εξής πρόστιμα:

 

40 € για την υπέρβαση του ορίου ως 20 χλμ.

 

80 € για την υπέρβαση του ορίου πάνω από 20χλμ και για την υπέρβαση ορίου πάνω από 40 και κίνηση 140 χλμ./ώρα, το ποσό των 400 €.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως μελετάται και η αλλαγή στα όρια ταχύτητας όχι μόνο προς τα πάνω αλλά και προς τα κάτω, σε σημεία κοντά σε σχολεία σε αστικά κέντρα. Διαβάζοντας τις δηλώσεις των συγκοινωνιολόγων στην εφημερίδα «ΕΘΝΟΣ», δίδεται ιδιαίτερη έμφαση στο γεγονός πως απαιτείται και αστυνόμευση παράλληλα με τα αυστηρά πρόστιμα, που θα κάνει τους οδηγούς να συμμορφωθούν. Είναι γεγονός πως η Ελλάδα έχει ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά τροχαίων ατυχημάτων στην Ευρώπη. «Το κράνος και η ζώνη ασφαλείας είναι σημαντικός και αποδεδειγμένος παράγοντας μείωσης των θανάτων» δήλωσε ο Πρόεδρος της Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας Άρης Σταθάκης.

 

Επίσης άκουσα πως μελετάται η απαγόρευση των κλασσικών σφήνων που συνηθίζουν να κάνουν τα μηχανάκια ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε αν δεν βαλουμε μυαλο εκτως απο τα λεφτα μας θα χασουμε και το διπλωμα μας με τα νεα μετρα και τους ποντους.Κατα την γνωμη μου παραειναι αυστηρα.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

...

Αμε το αλλο 170ευρώ γιά το κράνος γ@#μώτ0 δήλ ο παππούς μου πού οδηγάει μία FLORETA ΤΟΥ 70' με τελική τα 50 θα πληρώσει 170 ευρώ πού η σύνταξη είναι 320 ευρώ....

 

170€ κοστολογείται η ζωή του παππού σου;

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης άκουσα πως μελετάται η απαγόρευση των κλασσικών σφήνων που συνηθίζουν να κάνουν τα μηχανάκια ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

 

Αυτο δεν λεει πουθενα οτι επιτρεπεται ομως...;)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άκουσα πως μελετάται η νομιμοποίηση των κλασσικών σφήνων που συνηθίζουν να κάνουν τα μηχανάκια ανάμεσα στα αυτοκίνητα!(δεν νομίζω πως τώρα είναι νόμιμο)

Το νέο μέτρο (αφαίρεση διπλώματος των ατόμων που σταθμεύουν σε θέσεις ΑΜΕΑ) νομίζω πως είναι πολύ σωστό (ελπίζω και να εφαρμόζεται όμως...).

Και τέλος, δύο παράπονα:

α) Δεν έχουν καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να αυξήσουν τα όρια ταχύτητας στους μεγάλους αυτοκινητόδρομους???Α,και η οδήγηση σε χωριό με 50km/h...μήπως πρέπει να ελαττώσουν σε αυτήν την περίπτωση το όριο ταχύτητας?Είναι πολλά νομίζω τα 50km/h,γιατί χωριό είναι...παιδιά παίζουν στους δρόμους...ασε που μπορεί να σου πεταχτεί κανά γαϊδούρι ή καμιά αγελάδα και να έχεις και άλλα βάσανα μετά στο κεφάλι σου!:p

β) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι υποχρεωτικό να φοράμε ζώνες ασφαλείας.Δεν λέω,πάντα φοράω.Αλλά ας νοιαστεί ο καθένας για τη δική του ζωή.Τί τους ενδιαφέρει αν εγώ φοράω ζώνη ασφαλείας και αν θα πεθάνω/τραυματιστώ όταν θα τρακάρω ή όχι.Διότι οι συνέπειες αυτής της πράξης αφορούν μόνον εμένα και δεν θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κανενός συμπολίτη μου, σε αντίθεση με την περίπτωση της οδήγησης υπό την επήρεια μέθης.(ίσως είναι λίγο ακραία η θέση μου εδώ!:O )

Αυτάάά:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρθηκαν τα όρια ταχύτητας, δεν θεωρείτε τα 50 km/h στις διασταυρώσεις σε εθνική οδό πολύ λίγα; Εντάξει να ήταν σε κατοικημένη περιοχή, αλλά έξω από πόλη...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

[...]

Και τέλος, δύο παράπονα:

α) Δεν έχουν καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να αυξήσουν τα όρια ταχύτητας στους μεγάλους αυτοκινητόδρομους???Α,και η οδήγηση σε χωριό με 50km/h...μήπως πρέπει να ελαττώσουν σε αυτήν την περίπτωση το όριο ταχύτητας?Είναι πολλά νομίζω τα 50km/h,γιατί χωριό είναι...παιδιά παίζουν στους δρόμους...ασε που μπορεί να σου πεταχτεί κανά γαϊδούρι ή καμιά αγελάδα και να έχεις και άλλα βάσανα μετά στο κεφάλι σου!:p

β) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι υποχρεωτικό να φοράμε ζώνες ασφαλείας.Δεν λέω,πάντα φοράω.Αλλά ας νοιαστεί ο καθένας για τη δική του ζωή.Τί τους ενδιαφέρει αν εγώ φοράω ζώνη ασφαλείας και αν θα πεθάνω/τραυματιστώ όταν θα τρακάρω ή όχι.Διότι οι συνέπειες αυτής της πράξης αφορούν μόνον εμένα και δεν θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κανενός συμπολίτη μου, σε αντίθεση με την περίπτωση της οδήγησης υπό την επήρεια μέθης.(ίσως είναι λίγο ακραία η θέση μου εδώ!:O )

Αυτάάά:happy:

 

α) Εκτος ενος-δυο εξαιρεσεων, σε ολες τις Ευρωπαικες χωρες τα 120χαω ειναι το οριο στους αυτοκινητοδρομους. Το ζητημα ειναι να εφαρμοστει το οριο αυτο στο μεγαλυτερο μερος των αυτοκινητοδρομων στην Ελλαδα και οχι στα λιγα σημεια που υπαρχει σημερα. Μεγαλυτερο των 120χαω ειναι πρακτικα ανεφικτο για την Ελλαδα λογω προδιαγραφων των δρομων (ορια χαραξης, ποιοτητα οδοστρωματος, τεχνικες αποστραγγισης κ.α.).

Για την εντος κατοικημενων περιοχων οδηγηση, οπως χωρια που αναφερεις, το οριο των 50χαω δεν ειναι μεγαλο, ειναι σωστο, αφου αν νομιζεις οτι υπαρχει κινδυνος να πεταχτει παιδι-γαιδουρι-αγελαδα, κοψε προληπτικα ταχυτητα. Αν ηταν μικροτερο το οριο, τοτε κατα τις νυχτερινες ωρες ολοι οι οδηγοι θα ηταν παρανομοι. Μην ξεχνας οτι μιλαμε για ανωτατο οριο επιτρεπτης ταχυτητας και οχι υποδειξη προτεινομενης ταχυτητας.

β) Η υποχρεωτικη ζωνη/κρανος υπαρχει για την αποτροπη των αυτοχειρων ηλιθιων που δεν τα φορουν. Το κρατος προνοιας φροντιζει σε τετοιες περιπτωσεις να προστατευει ακομα και αυτους τους αυτοχειρες. Επισης φροντιζει και εμενα που παντα φορω ζωνη να μην πληρωνω αυξημενους φορους εξαιτιας των τεραστιων νοσηλειων αυτων που ειχαν ατυχημα χωρις να φορουν ζωνη/κρανος.

 

ΥΓ. Ακακιε, τα μακαρονια τι να ειναι? :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άκουσα πως μελετάται η απαγόρευση των κλασσικών σφήνων που συνηθίζουν να κάνουν τα μηχανάκια ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

Απαγορευμένο είναι εδώ και χρόνια, άσχετα αν υπάρχει μια κάποια... ανοχή. :)

Αυτό που μελετάται είναι να γίνει νόμιμη η πορεία ανάμεσα στα αυτοκίνητα, πράγμα που μάλλον είναι και λογικό να γίνει.

 

Οτι αφορά την αύξηση των προστίμων, προσωπικά πιστεύω πως είναι απολύτως δικαιολογημένα : Αφού ο καθένας μας δεν μπορεί να βάλει μυαλό ή δεν έχει μυαλό ώστε να μην παρανομεί (και για να μην θεωρηθεί ότι κρίνω τους άλλους, εγώ μικρές αποστάσεις συχνά τις κάνω χωρίς κράνος) και χρειάζεται έναν μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι του ή μέσα στην τσέπη του, καλώς να αυξηθούν. Θα παρανομήσω μια-δυο, στην τρίτη που θα με τσούξει στο πορτοφόλι θα συμμορφωθώ. Δεν υπάρχει κανείς (που να έχει στοιχειώδες IQ) που θα συνεχίσει να κάνει κόντρες σε δημόσιους δρόμους ή να παρκάρει σε θέσεις ΑΜΕΑ, ή να αφήνει το αμάξι του όπου γουστάρει, αν του φύγει καμιά 300άρα σε πρόστιμα.

Και στην τελική ας είμαστε εμείς σωστοί και νομότυποι και ας πάει και 1,000 ευρώ για τη κάθε παράβαση...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Speedy_21/41531/500512/0/yamaha-spin-16.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρθηκαν τα όρια ταχύτητας, δεν θεωρείτε τα 50 km/h στις διασταυρώσεις σε εθνική οδό πολύ λίγα; Εντάξει να ήταν σε κατοικημένη περιοχή, αλλά έξω από πόλη...

 

Που υπαρχουν τετοια ορια? Δεν ξερω αν καταλαβα ακριβως τι εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...