Jump to content

Χάθηκε η αγάπη;


zapper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως την έχουν ζήσει αρκετές φορές, άλλοι ίσως δεν την βρούνε ποτέ...

 

Εγώ πιστεύω πως βρήκα, ένιωσα και έζησα αυτή την αγάπη μια φορά... άραγε θα υπάρξει δεύτερη...;

Εμ εδω ειναι το θεμα...θα υπαξει ποτε δευτερη..??Πως θα μπορεσει καποιος που εχει νιωσει κατι τοσο δυνατο και ακομα ισως δεν το εχει ξεπερασει να παει μπροστα και να βρει κατι αλλο...????Ακομα και αυτο δεν θα πετυχει γιατι το μυαλο και η καρδια ειναι αλλου....Δεν λεω πως δεν εχω ζησει κατι αναλογο και απο την πλευρα μου τουλαχιστον ηταν 100% πραγματικα αισθηματα...Αλλα το τελος δυστυχως ποναει ακομα περισσοτερο και ειδικα οταν δεν το εχεις διαλεξει εσυ.......!!!!!!

!!!!Οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμ εδω ειναι το θεμα...θα υπαξει ποτε δευτερη..??Πως θα μπορεσει καποιος που εχει νιωσει κατι τοσο δυνατο και ακομα ισως δεν το εχει ξεπερασει να παει μπροστα και να βρει κατι αλλο...????Ακομα και αυτο δεν θα πετυχει γιατι το μυαλο και η καρδια ειναι αλλου....Δεν λεω πως δεν εχω ζησει κατι αναλογο και απο την πλευρα μου τουλαχιστον ηταν 100% πραγματικα αισθηματα...Αλλα το τελος δυστυχως ποναει ακομα περισσοτερο και ειδικα οταν δεν το εχεις διαλεξει εσυ.......!!!!!!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου...

Καταλαβα μια απ΄τα ιδια και συ...κατι αναλογο θα εχεις περασει και συ σε καποιο σταδιο της ζωης σου και γι'αυτο με καταλαβαινεις...απολυτα...

!!!!Οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δέν αγαπάμε κάθε φορά με την ίδια ένταση και υπάρχει πάντα η μία φορά που την κάνει να ξεχωρίζει απ'όλες τις υπόλοιπες...

 

Διαφωνώ όμως με αυτούς που υποστηρίζουν ότι χάθηκε η αγάπη...πόσο ανοιχτοί είμαστε εμείς σ'αυτήν? μήπως κολλάμε περισσότερο από ότι πρέπει στο παρελθόν? μήπως αφήνουμε προηγούμενες εμπειρίες να μας επηρεάζουν αρνητικά?...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν αγαπάμε κάθε φορά με την ίδια ένταση και υπάρχει πάντα η μία φορά που την κάνει να ξεχωρίζει απ'όλες τις υπόλοιπες...

Δεν ξέρω αν διαφωνώ ή συμφωνώ με αυτό το κομμάτι. :rolleyes:

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να απαντήσω.

Είναι και ανάλογα το τι θα σου βγάζει το έτερον ήμιση μέσα στη σχέση.

Η διαφορετικότητα των χαρακτήρων καθώς και οι φάσεις που περνάς στη ζωή σου (παιδικά/εφηβικά χρόνια, ενηλικίωση, τα πρώτα -άντα και πάει λέγοντας). Καθώς περνάνε τα χρόνια ,θέλω να πιστεύω, πως ωριμάζει ο τρόπος σκέψης και κρίσης για την έκφραση και την απόδοση της αγάπης.

 

Διαφωνώ όμως με αυτούς που υποστηρίζουν ότι χάθηκε η αγάπη...πόσο ανοιχτοί είμαστε εμείς σ'αυτήν?

Πιο ανοιχτός σε αυτήν δεν θα μπορούσα να είμαι! :lol: :p

 

μήπως κολλάμε περισσότερο από ότι πρέπει στο παρελθόν?

Όταν κάποιες καταστάσεις που ζεις στο παρόν ,και που πίστευες ότι θα σε ανεβάσουν, δεν σε βοηθάνε τότε αναπόφευκτα λοξοκοιτάζεις και στο παρελθόν και το αναπολείς... Μου έχει τύχει μερικές φορές η αλήθεια είναι.

Όσο παράδοξο κι αν ακούγεται οι ψευδαισθήσεις του παρελθόντος σε βοηθάνε να ξεπεράσεις κάποια γεγονότα.

 

μήπως αφήνουμε προηγούμενες εμπειρίες να μας επηρεάζουν αρνητικά?...

Αν έχεις κάνει την αυτοκριτική μέσα σου ,δεις και φυσικά παραδεχθείς που έσφαλες και που έπραξες σωστά τότε έχεις κάνει ένα βήμα μπροστά και δεν σε επηρεάζει τίποτα απολύτως!

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν χαθηκε η αγαπη. Και εξηγουμαι...

 

Κατα ποσο θελουμε να ζησουμε αυτο που μας προσφερεται? Κατα ποσο ειμαστε ετοιμοι να πονεσουμε,κλαψουμε αλλα ταυτοχρονα να μας αρεσει κιολας?

 

Το οτι απογοητευτικαμε απο καποιον δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι, και στο κατω κατω δεν μπορει παντα να φταινε οι αλλοι, ας κανουμε και εμεις την αυτοκριτικη μας. Τι καναμε για αυτη τη σχεση? Τι θυσιασαμε?

 

Κατα τη γνωμη μου, η καθε σχεση ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικη. Απο εκει που μπορει να ειχες μια ηρεμη σχεση ξαφνικα μπορει να σου εμφανιστει κατι το τελειως διαφορετικο που θα σε κανει να χασεις το μυαλο σου, να μην αναγνωριζεις τον εαυτο σου.

 

Γι'αυτο λοιπον, ειδικα οι νεοτεροι, μην απογοητευεστε τοσο ευκολα. Θα γνωρισετε δεκαδες κοπελες/αντρες που θα ειναι τελειως διαφορετικοι και σιγουρα καποιος/καποια θα σας κανει να ξανα σκεφτειτε αυτο που ειχατε γραψει καποτε στο myphone, οτι δηλαδη η αληθινη αγαπη δεν υπαρχει ;)

 

Ειναι εκει εξω και σας περιμενει...

Link to comment
Share on other sites

Οσο θα λαμπει ο Ηλιος και πριν πεθανει και η τελευταια ελπιδα για την ζωη η Αγαπη θα ειναι παρουσα.
Στον μεσαίωνα έκαιγαν βιβλία,σήμερα καίνε μυαλά. :X
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται που και που, δεν νομίζεις;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται που και που, δεν νομίζεις;

 

Χρειάζεται.Όμως η ζωή απαιτεί αρκετές φορές να είμαστε σκληροί και αμείλικτοι.

Διαφωνείς?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο jog οτι πρεπει να ειμστε και σκληροι κτλ κτλ, αλλα σε μια σχεση πρεπει;:confused: (Μιας και μιλαμε για αγαπη)

Και μαλιστα οταν μας χαριζει πολλα;

Καλο ειναι να μην παρασυρομαστε μονο απο τα συναισθηματα μας, αλλα καλο ειναι να μην φτανουμε και στο αλλο ακρο και να "αποριπτουμε" καθε συναισθηματισμο.

Μιλαω γενικα ε!;)

 

@IVIetaCreatoR: εκει που πρεπει...ΝΑΙ!:happy: Παααααρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο jog οτι πρεπει να ειμστε και σκληροι κτλ κτλ, αλλα σε μια σχεση πρεπει;:confused: (Μιας και μιλαμε για αγαπη)

Και μαλιστα οταν μας χαριζει πολλα;

Καλο ειναι να μην παρασυρομαστε μονο απο τα συναισθηματα μας, αλλα καλο ειναι να μην φτανουμε και στο αλλο ακρο και να "αποριπτουμε" καθε συναισθηματισμο.

Μιλαω γενικα ε!;)

 

@IVIetaCreatoR: εκει που πρεπει...ΝΑΙ!:happy: Παααααρα πολυ!

 

Θα πρέπει να ξέρουμε αν αυτή ή σχέση είναι πράγματι για το καλό μας ώστε να δείξουμε όλα τα αποθέματα αγάπης στοργής ρομαντισμού.

 

Δεν θα πρέπει να πιανόμαστε κορόιδα και να εκμεταλλεύονται την αδυναμία μας

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ετσι ειναι...

Γι' αυτη την περιπτωση μιλαω.;)

Για την περιπτωση που και ο αλλος και αυτο που εχεις μαζι του και αυτα που σου δινει, δεις οτι πραγματικα αξιζουν...

Γιατι αλλιως ειναι οπως το ειπες-> πιανομαστε κοροιδα...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται.Όμως η ζωή απαιτεί αρκετές φορές να είμαστε σκληροί και αμείλικτοι.

Διαφωνείς?

 

:)

 

Καθόλου. Παν μέτρον άριστον ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Χτές διάβασα κάπου: " Η ζωή είναι παράδεισος για όσους αγαπούν πολλά πράγματα με πάθος".

 

Νοιώθω ότι ίσως είναι καιρός αρκετοί από μας να ξανακοιτάξουμε τους τρόπους που αγαπάμε καθώς και την δύναμη που έχει η αγάπη στην οποιαδήποτε μορφή της, να αλλάζει την ζωή μας.

 

Στην πραγματικότητα οι πιό πολλοί έχουμε γίνει καχύποπτοι απέναντι σ'αυτούς που αγαπούν και είτε τους απορρίπτουμε σαν αφελείς είτε τους θεωρούμε υποκριτές. Είμαστε σίγουροι, ότι κανένας δεν μπορεί να νοιάζεται ειλικρινά για οποιοδήποτε και πόσο μάλλον για μάς, χωρίς ιδιοτέλεια και υστεροβουλία. Ειδικά αν έχουμε απογοητευτεί και πονέσει αρκετές φορές.

 

Ταυτόχρονα όμως όλοι ψάχνουμε αυτό το κάτι που θα δώσει περισσότερο νόημα στη ζωή μας. Αντιμετωπίζουμε πλέον την δύναμη της αγάπης σαν μια αφηρημένη έννοια και όχι σαν μια λειτουργική, χειροπιαστή δύναμη....μια πηγή ενέργειας που δέν στερεύει όσο κι αν την χρησιμοποιούμε.

 

Αν και δέν μας μαθαίνει ποτέ κανείς με ποιό τρόπο θα είναι καλύτερα να αγαπάμε, έχω διαπιστώσει ότι κατά βάθος είναι μια ανταλλαγή γνώσης. Ο κάθε ένας μας έχει διαφορετικά να δώσει και να μάθει από τον άλλον.

 

Ναί !! σίγουρα στην αναζήτηση της αγάπης, ρισκάρουμε να πονέσουμε, να προδωθούμε, να κλάψουμε, να υποφέρουμε....είναι όμως η μεγάλη πρόκληση για την ωριμότητα μας και ίσως η μεγαλύτερη μας ελπίδα για να εξακολουθήσουμε να νοιώθουμε ακόμη ζωντανοί.

 

Ο Νίκος Καζαντζάκης έχει πεί : "'Εχεις τα πινέλα, έχεις τις μπογιές, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπές μέσα".

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα προσπαθήσω να ξανανοίξω την κουβέντα για αυτό το θέμα, μιας και οι -κοντά- τέσσερις μήνες που έχουν περάσει, δείχνουν μία από τις αλήθειες για το πόσο ισχύει ο τίτλος του θέματος. :)

 

rose_9, λες σωστές κουβέντες, αλλά γιατί πρέπει η αγάπη να περνάει από δοκιμασίες τέτοιες που να φέρνουν στην επιφάνεια ακριβώς τα αντίθετα αισθήματα από αυτά που έχουμε μέσα μας;

Γιατί, ενώ υπάρχει αγνή αγάπη σε ένα από τα δύο πρόσωπα, αυτό ο φόβος της "ψεύτικης" αγάπης -που έχει κυριέυσει τον κόσμο μας, να μας αναγκάζει να πονάμε, να μελαγχολούμε, να κλαίμε, να υποφέρουμε και αρκετές φορές να αναγκαζόμαστε να πνίξουμε μέσα μας αυτά τα αισθήματα;

Δεν έχετε νοιώσει ποτέ μία πηγή δύναμης μέσα σας -βλ. αγάπη- να βράζει απομονωμένη από τον έξω κόσμο, επειδή μόνο και μόνο το άλλο πρόσωπο δεν αισθάνεται ακριβώς το ίδιο;

 

Δεν ξέρω. Ίσως να είμαι επηρρεασμένος από τελευταίες προσωπικές εμπειρίες. Αλλά νομίζω ότι αν αγαπάς πρέπει να το κρύβεις μέσα σου, παρά να το δείχνεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,η αγαπη δεν περναει παντα απο δοκιμασιες...γιατι καμια φορα κι εμεις ξεχνιομαστε..να μπουμε σε τετοιες διαδικασιες.

καλο βεβαια ειναι να ξερεις τι σου γινεται,αλλα με ενα τροπο ετσι ωστε να μη προσβαλεις την συντροφο σου.

απλα να ξερεις οτι τα πιο απλα πραγματα ειναι αυτα που θα σε γεμισουν.

 

στο θεμα μας,πιστευω οτι οταν αγαπας καποιον και τον νοιαζεσαι και τον σκεφτεσαι,οταν παψεις πια να εισαι μαζι του,σιγουρα κατι υπαρχει,σιγουρα μια σκεψη σου θα την αγκαλιαζει..

ακομα και καποιες που δεν τολμανε να σου πουν οτι σ'αγαπανε..σιγουρα κι αυτες σ'εχουν μες την καρδια τους.

και ας λενε οτι θελουν...

εκτος απο καποιες εξαιρεσεις βεβαια.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Ένας πολύ καλός μου φίλος και ταυτόχρονα καθηγητής φιλολογίας,χωρισμένος με ένα παιδί λέει: η αγάπη αυτοκτόνησε πάνω στο βωμό της ανθρώπινης βλακείας και της αποξένωσης της μεγαλούπολης... Πιστεύω ότι ξέρει πολύ καλά τι λέει...

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα μας,πιστευω οτι οταν αγαπας καποιον και τον νοιαζεσαι και τον σκεφτεσαι,οταν παψεις πια να εισαι μαζι του,σιγουρα κατι υπαρχει,σιγουρα μια σκεψη σου θα την αγκαλιαζει..

 

Έρχεσαι στα λόγια μου φίλε. Πες μου ποιος ο λόγος να συνεχίζεις να πονάς μέσα σου για ένα άτομο, όταν δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να γίνει κάτι με εκείνο; Ναι, δεν λέω, το να αγαπάς ακόμη και τον "εχθρό" σου είναι θεϊκό χάρισμα, -δυστυχώς το κατέχω-, αλλά πάλι εσύ δεν είσαι εκείνος που μένεις με μία αγάπη ανεκπλήρωτη; Που θα πάει αυτή η ενέργεια; Πόσο πιστεύεις ότι μπορείς να την κρύψεις μέσα σου; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να σκοτώσεις την αγάπη αυτή ώστε να προχωρήσεις παρακάτω με ένα άλλο πρόσωπο;

 

ακομα και καποιες που δεν τολμανε να σου πουν οτι σ'αγαπανε..σιγουρα κι αυτες σ'εχουν μες την καρδια τους.

και ας λενε οτι θελουν...

εκτος απο καποιες εξαιρεσεις βεβαια.

 

Δηλαδή από την μία εσύ να δείχνεις άμεσα την αγάπη σου -είτε με λόγια είτε με πράξεις- και εκείνη να την κρύβει, ενώ αισθάνεται όντως κάτι αντίστοιχο; Αυτό δεν είναι ... Ανεύθυνο; ...Χαζό; ...... Παιδικό; Δεν ξέρω πώς μπορώ να το χαρακτηρίσω.

 

Δεν νομίζω ότι η αγάπη μπορεί να εντοπιστεί "μυρίζοντας τα νύχια σου".

Κρύβεις κάτι που δεν θέλεις να το μοιραστείς με κάποιον άλλο και όχι κάτι που θέλεις να το δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεσαι στα λόγια μου φίλε. Πες μου ποιος ο λόγος να συνεχίζεις να πονάς μέσα σου για ένα άτομο, όταν δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να γίνει κάτι με εκείνο; Ναι, δεν λέω, το να αγαπάς ακόμη και τον "εχθρό" σου είναι θεϊκό χάρισμα, -δυστυχώς το κατέχω-, αλλά πάλι εσύ δεν είσαι εκείνος που μένεις με μία αγάπη ανεκπλήρωτη; Που θα πάει αυτή η ενέργεια; Πόσο πιστεύεις ότι μπορείς να την κρύψεις μέσα σου; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να σκοτώσεις την αγάπη αυτή ώστε να προχωρήσεις παρακάτω με ένα άλλο πρόσωπο;

λογικα μου μιλας για καποια που εισασταν μαζι και πριν ετσι?

αν ναι,οταν εισασταν και την αγαπησες για τους χ,ψ λογους

ειτε γινει κατι ειτε οχι στο μελλον.. εσυ την αγαπας,ευχεσαι το καλυτερο γι'αυτη...και ισως καποια στιγμη στην ζωη σου,σου γυρισει!:happy:

και ας πας παρακατω!(με αλλη)η ζωη συνεχιζεται.κραταμε τα καλα και τα κακα στην ακρη φιλε!

κι εγω ειχα παθει μια "τραγωδια" μετα απο λιγο καιρο..ξαναζωντανεψε παλι...ομολογώ δεν το περιμενα.αλλα ολα εγιναν τοσο ξαφνικα και απροοπτα..που απορησα..:worry:

 

Δηλαδή από την μία εσύ να δείχνεις άμεσα την αγάπη σου -είτε με λόγια είτε με πράξεις- και εκείνη να την κρύβει, ενώ αισθάνεται όντως κάτι αντίστοιχο; Αυτό δεν είναι ... Ανεύθυνο; ...Χαζό; ...... Παιδικό; Δεν ξέρω πώς μπορώ να το χαρακτηρίσω.

εγω καλος ή κακος το δειχνω γενικα.δεν μπορω ευκολα να κρυψω τα συναισθηματα μου.

μπορει να το κρυβει για διαφορους λογους(δεν μιλαμε για καποια συγκεκριμενη) μπορει να φοβαται να αγαπησει,μπορει να την εχει πατησει,μπορει,μπορει,μπορει...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είχα ακούσει ένα στιχάκι που λέει Η αγάπη δεν υπάρχει πια, την πάτησε το τρένο γιατί ο μ@λ@κ@ς ο οδηγός δεν πάτησε το φρένο :(
Link to comment
Share on other sites

Πολυ απαισιοδοξια υπαρχει γενικοτερα....ή ειναι ιδεα μου;
Link to comment
Share on other sites

Πριν ψάξει κανείς την ''αγάπη'' πρέπει να αγαπήσει βαθιά και αληθινά τον εαυτό του....Από εκεί πρέπει να αρχίσει

 

πολυ σωστη η κουβεντα που ειπες,αν δεν αγαπησεις τον εαυτο σου τοτε πως θα αγαπησεις και κατι αλλο αληθινα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...