Jump to content

Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας


pininfarina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά,

το ακούσατε το άλλο? Διαδίδουν φήμες ότι τα ξένα πτυχία ( Cambridge, Michigan etc. ) θα καταργηθούν και δεν θα αναγνωρίζονται πλεον. Γι' αυτό τρεξτε να δώσετε το κρατικό μη μείνετε χωρις πτυχίο!!!!

Ε, ρε τι κάνουν για να μαζεψουν κόσμο....

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον htrul18

 

Παιδιά,

το ακούσατε το άλλο? Διαδίδουν φήμες ότι τα ξένα πτυχία ( Cambridge, Michigan etc. ) θα καταργηθούν

 

 

 

Ναι, φοβήθηκε το University of Cambridge το Ελληνικό Δημόσιο :p

(σ.σ: το Cambridge υπάρχει πιο πολλά χρόνια από το σύγχρονο Ελληνικό κράτος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

(σ.σ: το Cambridge υπάρχει πιο πολλά χρόνια από το σύγχρονο Ελληνικό κράτος)

 

 

:wacko: :wacko: :wacko:

 

Oι συγκρίσεις είναι για να γίνονται μεταξύ ισαξίων παραγόντων..

Τι σχέση έχει τώρα ο Καποδίστριας με το ελληνικό και το αγγλικό lower..

Θα τρίζουν κόκαλα..

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Oι συγκρίσεις είναι για να γίνονται μεταξύ ισαξίων παραγόντων..

Τι σχέση έχει τώρα ο Καποδίστριας με το ελληνικό και το αγγλικό lower..

Θα τρίζουν κόκαλα..

 

 

Well, δεν υπάρχει ακριβώς σύγκριση, σχήμα υπερβολής είναι προφανέστατα!... ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ καταργηθούν τα πτυχία αυτών των πανεπιστημίων από επίσημα πτυχία, τα πανεπιστήμια αυτά...χμμμμμ, απλά θα νιώσουν μια φαγούρα....

Στο χέρι του υπουργείου είναι πάντως (Και της κ. Δενδρινού που ηγείται αυτής της προσπάθειας και είναι από τις πλέον κορυφαίες καθηγήτριες πανεπιστημίου που είχα γνωρίσει) να κάνουν τον κόσμο να προτιμήσει το κρατικό πτυχίο αντί για τα άλλα δυο...και τότε πάντως, πολλοί θα υπάρχουν που θα θέλουν ΚΑΙ του Cambridge το πτυχίο, μόνο και μόνο για το-κακά τα ψέματα-αδιαμφησβήτητο κύρος του που κανένα ελληνικό δημόσιο πτυχίο δεν θα υποκαταστήσει ποτέ...ή σχεδόν ποτέ... :whistle:

και αυτό ΚΑΙ επειδή αυτά τα δυο πανεπιστημιακά ιδρύματα υπάρχουν...

 

(σ.σ: το Cambridge υπάρχει πιο πολλά χρόνια από το σύγχρονο Ελληνικό κράτος)

 

Μακάρι να αλλάξει αυτό και νομίζω ότι το ΚΠΓ είναι σημαντικό βήμα προς αυτήν την κατέυθυνση και καλό θα είναι να μην το θάβουμε χωρίς λόγο...

 

Όταν δηλαδή κόβουν ΜΑΖΙΚΑ στις εξετάσεις του Cambridge κ.τ.λ. είναι καλύτερα? Μάλλον όχι...

 

Όταν πρέπει να πρέπει να έχουμε πάρει το FCE τουλάχιστον με B για να δώσουμε για το CPE αλλιώς πρώτα CAE και μετά CPE τότε είναι καλύτερα??? Μάλλον όχι...

 

Όταν πρέπει να πληρώνουμε τα ΚΕΡΑΤΑ μας για να εξεταστούμε είναι καλύτερα??? Μάλλον όχι...

 

Όταν το listening των ξένων πτυχίων είναι τα ίδια και χειρότερα σ@@@α τότε είναι καλύτερα??? (Δείτε και το παράδειγμα που αναφέρω για τις εξετάσεις του Proficiency μια σελίδα πιο πριν...) Μάλλον όχι...

 

Ωστόσο δεν είδα να ανοίγει κανένα νέο θέμα για όλα αυτά...

Μόνο για την "koroidia tou "ellinikou lower" είδα να ανοίγεται...

Δηλαδή όταν τα ξένα πανεπιστημιακά ιδρύματα μας πιάνουν τον κ@@ο για να μας δώσουν ένα κ@@οχάρτο δεν μας πειράζει και λέμε και ευχαριστώ!!!

Όταν όμως ξεκινάει μια πρώτη προσπάθεια και μάλιστα με την υποοστήριξη της Ε.Ε. να γίνει κάτι καλύτερο την θάβουμε έτσι ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ τότε μας αξίζει το Cambridge και το Mitchigan και το Oxford...

Να τους ενισχύουμε την οικονομία και με συνάλλαγμα Δηλαδή... :whistle:

Υπάρχουν προβλήματα, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αλλά πότε δεν υπήρχαν??? Δεν ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mobilemaster

 

Η σελίδα των κρατικών διπλωμάτων,για όλες τις γλώσσες στο internet είναι www.ypepth.gr/kpg :down:

 

 

:!: ??? :confused: :worry: υπάρχει ήδη και στην προηγούμενη σελίδα!!! Γιατί :down: ???

Link to comment
Share on other sites

Αν και με πυρετο 39!!!!! Χθες πηγα και εδωσα το lower του cambridge....

Εντυπωσεις

Τα θεματα στην εκθεση ηταν αρκετα ευκολα

Στο reading ισως ηταν λιγο δυσκολα

Στο use of english χαλαρά......

Στο listening η ακουστικη ηταν Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α!!!!Το cd-κασετοφωνο ολοκαινουριο τα θεματα ηταν γραμμενα σε cd η ενταση καλη και πανω απ'ολα υπηρχε ησυχια...

Μαλλον το πηρα!!!!!!!

http://www.danasoft.com/sig/paris.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

:wacko: :wacko: :wacko:

 

Oι συγκρίσεις είναι για να γίνονται μεταξύ ισαξίων παραγόντων..

Τι σχέση έχει τώρα ο Καποδίστριας με το ελληνικό και το αγγλικό lower..

Θα τρίζουν κόκαλα..

 

 

 

Οπότε αφού δεν κατάλαβες την (ανούσια ομολογώ) σύγκριση να το γυρίσω στις παροιμίες. :)

 

Βγήκε το Ελληνικό πτυχίο και χ*στηκε η φοράδα στο αλώνι (όπου φοράδα = Cambridge, Michigan και τα πτυχία τους). :p :p :whistle:

 

@Trobocop

 

Δυστυχώς εγώ αμφισβητώ τόσο τις προθέσεις του Υπουργείου-κράτους, όσο και το αποτέλεσμα.

 

Συγκεκριμένα, δε μπορώ να πιστέψω ότι η πρόθεση της επίσημης Πολιτείας είναι απλώς να με ... απαλλάξει από την κοροϊδία του Lower και του Proficiency. Προφανώς είδαν τον τζίρο της υπόθεσης και σου λέει γιατί να μην πάρουμε κι εμείς ένα κομμάτι από αυτό; Δε λέω ότι είναι κακό, άλλωστε τα λεφτά δε θα πάνε στις τσέπες του Ευθυμίου. Αλλά σίγουρα η πρόθεση δεν είναι για μένα η διευκόλυνση του Έλληνα, αλλά μάλλον εισπρακτική .

 

Πάμε και στο αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν οι προθέσεις του υπουργείου Παιδείας είναι οι καλύτερες δυνατές, πιο είναι το αποτέλεσμα? Ο Έλληνας μαθητής θα δώσει και το Cambridge και το Michigan και το κρατικό. Διευκολύνεται οικονομικά;; ΌΧΙ. Η κοροϊδία που αναφέρεις (να πρέπει να δώσεις και lower και CPE και το άλλο το CAE ενδιάμεσα) παραμένει. Το συνάλλαγμα θα συνεχίσει να φεύγει (άτοπο ούτως ή άλλως λόγω Ευρώ, αλλά anyway).

 

Απλώς προστίθεται άλλη μια εξέταση. Λες και δεν είχαν αρκετές εξετάσεις οι ηλικίες στις οποίες κυρίως απευθύνονται (μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου).

 

Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

 

Όποιος πραγματικά νομίζει ότι θα διευκολυνθεί σε κάτι ο μαθητής ή η οικογένειά του ας μου πει που το στηρίζει.

 

Κι αν ξέρετε κάποιον που θα δώσει μόνο το κρατικό και κανένα ξένο πτυχίο (για Αγγλικά) πείτε τον μας και μας, μπορεί να του δώσει και κανένα βραβείο το υπουργείο για διαφήμιση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Trobocop® το :down: πηγαίνει στα εξής :

1)στην ανοργανωσιά που υπήρχε στις εξετάσεις

2)στο ότι μερικά παιδιά,(έπεσα θύμα και εγώ), δεν ήταν γραμμένα στους καταλόγους

3)Η κακή ποιότητα του listening :!:

4)Η γραφειοκρατία χτύπησε και τις εξετάσεις

 

Τί άλλο να πώ ?????

 

Δυστυχώς βλέπουμε για άλλη μία φορά το αληθινό πρόσωπο του ελληνικού κράτους !!! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Mallon 8ema tyxhs einai paidia, ti na pw,

 

Edwsa Cambridge Proficiency molis perisy. Sto listening eixan vevaia CD, alla se ena kasetofwno gia klammata apo mavro sthn Omonoia. Logiko einai to CD na mhn akougetai kala, ti na sou kanei to cd ama einai mapa to kasetofwno. Deyterh gantemia: Ka8omai ANTIDIAMETRIKA me to kasetofwno. Nai eimai gantemhs to 3erw. Ligo na kounhsei enas na psi8yrisei na pei kati exases th mpalla. Kai as edwsa 113 euro.

 

Eytyxws to phra :)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

paidia ta apotelesmata vgikan ego den to pira gia na deite an to peirate

katevaste auto

 

Sxetika me to listenig mas dosan 5 monades giati katalava oti itan m@L@KI@ ti na me kanoun me 5 monades ama den katalavaina theo

.eixe epitixia 50% apo tous 34245 oi 17000 to piran

http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :) :p :p :p :lol: :lol:

I am very happy !!!!!!!!!!!

 

Καλά αποτελέσματα μάγκες !!!!!!

 

Υ.Γ. Ξέρετε πού θα βρούμε τις βαθμολογίες ?

Link to comment
Share on other sites

Bravo re paidia!!! Sugxaritiria!!!

 

Twra mou thumisate ta dika mou otan edina gia Proficiency tou Cambridge!!! H kasseta itan san na milagan kinezika! Den katalavaines tipota!!!! Pantws to pira kai mporw na katalavw akrivws pws niwthete!!!

 

"It is a dedication to my efforts" pou grafame kai stis ektheseis!!!

 

Kai palu Bravo se osous perasan , alla kai autoi pou den to piran den eginei kai tipota!!! Life goes on........... :):):)

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω περασα... και να σας πω την αμαρτια μου δεν το περιμενα να περασω.... αν με βαθμολογουσα εγω θα με εκοβα (οκ στο Listening τα πηγα καλα αν εξαιρεσουμε εκεινο το ποιημα που κουδουνιζανε τα αυτακια μου σε καθε φραση κι εχανα το μισο) αλλα στην εκθεση εγραψα βλακειες (δεν εχω κανει ποτε μου μαθηματα και δεν ειχα ιδεα πως επρεπε να γραψω) και στα προφορικα καταπια τη γλωσσα μου! Μπας και μας το ψιλοχαρισανε επειδη ηταν η πρωτη φορα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

sigxaritiria stous epitixondes ego distihos emeina alla eimai esiodokso gia ta apotelesmata tou cambridge opou ta piga kalitera se sxesi me to elliniko giati opos eipe kai i prolalisa princess to listening itane mia mousiki pandaisia
http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

παντως σχετικα με το κοροιδια η οχι... τι να σας πω ρε παιδια... μιλαω αγγλικα πολυ καλα γιατι τα εχω μαθει με χρηση κι οχι απο φροντιστηρια (κι αν με πιασουν τα νευρα μου κι αρχισω το βρισιδι τα πτυχια δεν κανουν μια, βριζω σαν να βριζω στη μητρικη μου!). Παρολαυτα δεν ειχα ουτε ενα κ...χαρτο που να το πιστοποιει με αποτελεσμα να με τρωνε τα Lower με τα ξεχασμενα αγγλικα της εφηβειας τους (ειμαι και μεγαλη). Για να δωσω κανονικο διπλωμα επρεπε να δωσω ενα σκασμο λεφτα (σχεδον κανενα φροντιστηριο δε σε στελνει για εξετασεις χωρις μαθηματα). Οποτε στην περιπτωση μου το ευλογαω το κρατικο πτυχιο και πολυ καλα κανανε και το καθιερωσανε!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (13 Φεβ. 2004 , 00:27)

 

παντως σχετικα με το κοροιδια η οχι... τι να σας πω ρε παιδια... μιλαω αγγλικα πολυ καλα γιατι τα εχω μαθει με χρηση κι οχι απο φροντιστηρια (κι αν με πιασουν τα νευρα μου κι αρχισω το βρισιδι τα πτυχια δεν κανουν μια, βριζω σαν να βριζω στη μητρικη μου!). Παρολαυτα δεν ειχα ουτε ενα κ...χαρτο που να το πιστοποιει με αποτελεσμα να με τρωνε τα Lower με τα ξεχασμενα αγγλικα της εφηβειας τους (ειμαι και μεγαλη). Για να δωσω κανονικο διπλωμα επρεπε να δωσω ενα σκασμο λεφτα (σχεδον κανενα φροντιστηριο δε σε στελνει για εξετασεις χωρις μαθηματα). Οποτε στην περιπτωση μου το ευλογαω το κρατικο πτυχιο και πολυ καλα κανανε και το καθιερωσανε!

 

to onomasa etsi dioti tin imera pou dinamai i ixitiki poiotita tou listening itane mapa panelladikos kai fisika nevriasa dioti mas legane kai koufous oi eksetastes . :)

http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly ( 3 Δεκ. 2003 , 22:20)

 

Στο Goethe πάντως,σου ζητάνε το κινητό με το που μπαίνεις (και φυσικά δεν το δίνεις :whistle: )

 

 

Sto Goethe sou zitane na afiseis ta panta prin mpeis! Den pane kala! Vevaia afou mpeis, afineis tin teleutaia sou anapnoi! Apo tote pou edwsa to Mittelstufe den thelw oute apo eksw na pernaw! Ase pou vrwmage polu i aithousa anamonis(katw lew) apo ta vrwmera fagita!!! :mad:

 

Ksou ksou ksou :wacko:

 

lol lol lol

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (24 Νοέ. 2003 , 03:17)

 

Νομίζω δεν είναι τόσο απλό να πάρεις επάρκεια σήμερα.

Παλιότερα μόνο κάτι χαρτιά χρειαζόσουν.Νομίζω όταν είχα αρχίσει εγώ να ασχολούμαι να βγάλω,καταργήθηκε :p

Αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για το τι γίνεται σήμερα ας ενημερώσει :)

 

 

Egw pira to Proficiency otan imoun 1 Lukeiou! Eparkeia evgala otan sumplirwsa ta 18 (perepei na eisai enilikos giati me tin eperakei mporeis na anoikseis kai frontistirio)! Vasika evgala tin eparkeia prin 2 xronia! Hthelan mono antigrafa tou ptuxiou kai sou ta metafrazoun meta autoi ekeipera! thelei kai apolutirio lukeiou! Alla twra akousa pws katargithike! Den kserw! Alla kata tin gnwmi kalutera! Den einai dunaton o kathenas me ena Proficiency na to paizei kathigitis! Autoi pou spoudazoun Aggliki Filologia diladi ti na poun? :whistle:

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas ( 3 Δεκ. 2003 , 22:38)

 

Paidia egw exw Cambridge-Michigan Lower,Michigan Proficiency.Pios to xezei to kratiko???

 

 

Sumfwnw apoluta!!!

 

Einai klasseis anwtera pisteuw!

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Afto pou les Princess den alitheui gia tin pliopsifia ton (frontistirion)kentron ksenon glosson sxetika oti den se afinoun na dosis eksetasis xoris na kanis mathima,yparxoun kai autoi alla den einai oloi!Kai stin telikh giati na se afisoun an esy den exeis diavasi kai thes gia tin plaka sou na dosis na xreothoun tin apotixia sou autoi kai malista xoris na exoun pari kai euro(frago) :)Giati den kanis moni sou etoish na min exis anagh kanenan? Tora na po kai kati pou den einai kanonas emena mou ekane mathima palia kathigitis agglikhs filologias apo agglia kai den to pira to lower kai meta apo diakoph 2 eton ksanaprospathisa me kathigiti apo proficiency kai to pira,den mporo na po oti itan kaliteros apo ton allon pou eixe kourasti kai diavasi pio pollh alla autos iksere pos na me voithisi pio pollh na paro to diploma, epikentrothike eki kai sto ti xreiazete kai pia einai ta kolpa tou diagonismatos kai etsi to pira eno o allos mou didaske agglika alla peri anemon kai ydaton!Etsi ego prosopika toulaxiston otan me rotai kapios gia kana kalo kathigiti na paro to lower tou sistino auton kai as einai tou proficiency!Prosopiki empiria leo kai pali!
Link to comment
Share on other sites

Na po kai kati pou ksexasa!Prepi emis oi ellhnes na vgaloume apo mesa mas tin nootropia tou oti spoudazo tetia doulia tha vro!Allo ti spoudazoume kai allo ti doulia tha kanoume stin zoi mas!Autes einai palies kathestotikes "koumounistikes" antilipsis.Ego exo 1 filo pou teliose filosophia sto Kanada kai tora exi aniksi 1 bar-restaurant-entairtainment kentro!
Link to comment
Share on other sites

@peter

Ο πρώτος σου μαθε αγγλικά και ο δευτερος σε βοήθησε να περάσεις!

Μια από τα ίδια και εγώ! Τα αγγλικά που χρησιμοποιώ για να μιλήσω είναι αυ΄τα που έμαθα από τον φιλόλογο της αγγλικής!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...