Jump to content

Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας


pininfarina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paliotera itan pio apla gia tin eparkeia. Epairnes to Diplwma, pigaines sti Bretaniki Presveia, sto metefrazan episima pigaines sti deyterovathmia epitropi... kai meta apo elegxo tou ptyxiou klp. (vlakeies) epairnes taxydromika Eparkeia Didaskalias Agglikis Glwssas... Eykola kai apla...:)

 

Oi tyxeroi tin piran eykola palia. Twra pleon exei allaksei ematha. Xwris na kserw leptomereies.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

Paliotera itan pio apla gia tin eparkeia. Epairnes to Diplwma, pigaines sti Bretaniki Presveia, sto metefrazan episima pigaines sti deyterovathmia epitropi... kai meta apo elegxo tou ptyxiou klp. (vlakeies) epairnes taxydromika Eparkeia Didaskalias Agglikis Glwssas... Eykola kai apla...:)

 

Oi tyxeroi tin piran eykola palia. Twra pleon exei allaksei ematha. Xwris na kserw leptomereies.

 

 

Ένα άχρηστο χαρτί είναι η επάρκεια παιδιά. Στο δημόσιο δε διδάσκεις ούτως ή άλλως, στον ιδιωτικο τομέα πάλι μόνο με Proficiency τι να διδάξεις όταν υπάρχουν τόσοι πτυχιούχοι Αγγλικής (=πιο qualified) και κάνουν ουρές λόγω ανεργίας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pininfarina

 

italika edoses;

 

Όχι! Αγγλικά (IELTS)! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eγω ρε παιδια εδωσα το '99 δευτερη φορα το cambridge σε ενα σχολειο και το κασετοφωνο το εβγαλε απο το κουτι του! Ηταν με τις ζελατινες του! Τι να πω και εγω δεν το περιμενα.Μηπως εχει καποιος κανενα σχετικο link με το κρατικο lower??
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον aggelopas

 

Eγω ρε παιδια εδωσα το '99 δευτερη φορα το cambridge σε ενα σχολειο και το κασετοφωνο το εβγαλε απο το κουτι του! Ηταν με τις ζελατινες του! Τι να πω και εγω δεν το περιμενα.Μηπως εχει καποιος κανενα σχετικο link με το κρατικο lower??

 

 

Mε την γνωστή ποιότητα του υπουργείου παιδείας... :lol:

 

Το "ελληνικό λοουερ" δεν είναι ελληνική ανακάλυψη :wacko: . Είναι ευρωπαική. Στην Ελλάδα σε πρώτη φάση θα καλύπτει 4 ξένες γλώσσες. Σκοπός είναι να παρέχεται επίσημη πιστοποίηση γνώσης όλων των γλωσσών της Ευρωπαικής ένωσης ώστε να μην χρειάζεται να ταξιδέυουμε στο εξωτερικό για να εξεταστούμε. Προφανώς αν θέλει κανείς να εξεταστεί για να πάρει πτυχίο στα Πορτογαλικά δεν μπορεί να το κάνει στην Ελλάδα, αλλά πρέπει να πάει στην Πορτογαλία...γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει πιστοποιημένος οργανισμός όπως το Βρεττανικό συμβούλιο για τα αγγλικά που να εξετάζει τα πορτογαλικά. Και για άλλες γλώσσες το ίδιο.. Αυτό το πρόβλημα έρχεται να λύσει αυτός ο θεσμός... Επίσης ειδικά για την Ελλάδα θα καλύπτει και τις γειτονικές χώρες μη μέλη της Ε.Ε. καθώς αυτή τη στιγμή αν κάποιος θέλει να πιστοποιήσει ότι ξέρει π.χ. αλβανικά δεν μπορεί να το κάνει πουθενά... Όλα αυτά στο εγγύς μέλλον...

 

Όσο για αυτούς που διαμαρτυρήθηκαν για την κακή ποιότητα της κασέτας να αναφέρω το εξής: H καθηγήτρια που μου έκανε αγγλικά όταν εξετάστηκε στο proficiency το listening ήταν το εξής: (κασέτα προφανώς) Συνομιλία μεταξύ πιλότου ελικοπτέρου και ναυτικού μέσω ασυρμάτου και εν μέσω καταιγίδας...

 

Μην μιλάτε καθόλου...Ο σκοπός δεν έιναι να ακούγεται κρυστάλινος ήχος μέσα από την κασέτα αλλά να διαπιστωθεί αν και κατά πόσο μπορειτε να καταλάβετε την συνομιλία... Σε πραγματικές συνθήκες δεν θα έχετε πάντα κρυστάλινο ήχο.... Τι θα κάνετε τότε? Θα ποστάρετε στο myphone για να διαμαρτυρηθείται? :wacko:

 

:!: @gmac: Εξαιρετικό το ανέκδοτο για τους "πτυχιούχους Αγγλικής (=πιο qualified)"...

Μπα σε καλό σου...με έκανες και γέλασα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

@gmac: Εξαιρετικό το ανέκδοτο για τους "πτυχιούχους Αγγλικής (=πιο qualified)"...

Μπα σε καλό σου...με έκανες και γέλασα...

 

 

Στα χαρτιά εννοούσα ... :o :o

Της Αγγλικής Φιλολογίας είσαι και ενδιαφέρεσαι για μεταφράσεις ή υπάρχει ειδικό τμήμα για μεταφράσεις? (άσχετο, από άλλο θέμα)...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αγγλική φιλολογία, είμαι για αυτό έγραψα κάποια πράγματα που ήξερα σχετικά με το ζήτημα... :)

 

Για αυτό που ρώτησες, δυστυχώς δεν υπάρχει τομέας ειδικά για μετάφραση :( , είναι ενσωματωμένος στον τομέα γλωσσολογίας... :

Αυτά... :whistle: :happy: :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Trobocop®

Μην μιλάτε καθόλου...Ο σκοπός δεν έιναι να ακούγεται κρυστάλινος ήχος μέσα από την κασέτα αλλά να διαπιστωθεί αν και κατά πόσο μπορειτε να καταλάβετε την συνομιλία... Σε πραγματικές συνθήκες δεν θα έχετε πάντα κρυστάλινο ήχο....

 

Δε νομίζω να ζήτησε κανείς η συνομιλία του εκάστοτε listening να είναι ηχογραφημένη σε ησυχία,όλοι ξέρουμε ότι αυτό είναι το νόημα,να είναι πάντα οι συνθήκες από λίγο εως πιο πολύ θορυβώδεις.

Αλλά δε νομίζω οι Άγγλοι που έκαναν τις ηχογραφήσεις να είχαν στο μυαλό τους πως στην Ελλάδα μπορεί να περνούν ελικόπτερα απέξω,να φωνάζουν παιδάκια από δίπλα κλπ.. Θα μπορούσαν έστω σε σημεία που υπήρχε εμφανώς εξωτερική ενόχληση,να επαναλάμβαναν καποιο μέρος.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λέτε τέτοια δινω σε 5 μέρες lower tou cambridge.Έχω ελπιδες να το παρω με Β.Αλλά αν το ακουστικό ειναι γμ τα....Δεν με βλέπω!!!!!!!!
http://www.danasoft.com/sig/paris.jpg
Link to comment
Share on other sites

To βρηκα!!!Θα πάω με την μικροφονικη μου στο εξεταστικό....Θα πάρω κατι ηχεία 10 μετρων και θα τους τα δωσω!!!!!Με DΤS kai dolby surround θα δωσω!
http://www.danasoft.com/sig/paris.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ θα κλείσω τα 14 τον Ιανουάριο και τον Μάιο του 2002 έδωσα το lower του Cambridge ( FCE ) και του Michigan ( ECCE ). H ακουστική στο Michigan ήταν τέλεια. Στο Cambridge δεν θυμάμαι, θα σας εξηγήσω μετά το γιατί. Τον Νοέμβριο του 2002 έδωσα τα προκαταρκτικά του Michigan Proficiency. Το Μάρτιο το Final του Michingan και τον Μάιο το ''νέο'' Edexcel. Tα έχω πάρει όλα εκτός από το Edexcel.

Σχετικά με το κρατικό άκουσα από μερικους φίλους και φίλες πως η ακουστική ήταν πραγματικά χάλια.

Τώρα το γιατί δεν θυμάμαι την ακουστική στο FCE:

Λοιπόν, μπαίνουμε στην αίθουσα. Μέσα δύο επιτηρητές ένας άντρας, μία γυναίκα. Η γυναίκα δίπλα στο κασετόφωνο και ο άντρας στην άλλη άκρη. Μας λέει ο άντρας πως θα παίξει λίγο την εισαγωγή για να δούμε αν είναι εντάξει η ακουστική. Έτσι ξεκινάει η κασέτα... εντάξει ο ήχος λέμε εμείς και αυτός λέει στηνγυναίκα: '' Πάτα το PAUSE." Και να βλέπουμε τώρα την γυναίκα να ψάχνει στο πάτωμα και να ξερενώμαστε στα γέλια. Έτσι γελούσα σχεδόν σε όλη την διάρκει του listening. :p

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο IGCSE εδωσα και δεν παρατηρησα προβληματα στο listening. Το εδωσα σε ενα ξενοδοχειο και ομολογω οτι ηταν πολυ καλα οργανωμενοι.

Συντομα θα δωσω και τα IELTS και ελπιζω να ειναι καλα.

Συνηθως σε μας δεν παρουσιαζονται προβληματα...Ισως επειδη γενικα οι Κυπριοι τ'ακουμπαμε καλα στο British Council και μας αγαπανε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οι Κύπριοι βρε και καλύτερα αγγλικά μιλάτε και λογικά καλύτερα τα καταλαβαίνετε (listening) ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας ομως οτι ειμασταν Αγγλικη αποικια για παρα πολλα χρονια...

Η αληθεια ειναι οτι μας εχουν επηρεασει πολυ και ειναι πολυ εμφανες. Γενικα εχουμε μια ταση προς την Αγγλικη νοοτροπια...

Link to comment
Share on other sites

Paidia ki egw eixa mia paromoia empeiria to 2000 (an thimame kala...) opou edina gia to Lower tou Cambridge...

Mas eixan se mia sxolikh aithousa 30-40 atomwn kai gia to listening mas eixan ena kasetofwnaki sthn edra!! Auta ta forhta ta mikra!!Milame eprepe na eixe siwph nekrotafeiou gia na akouseis! Pali kala pou kathomoun sthn 2-3h thesi kai kati epiana....

Lupame ekeinous pou kathontan stis teleutaies theseis..... :(

Oso gia to Proficiency pou edwsa persu, mporw na pw oti h organwsh htan kalh ews polu kalh...

Gia to listening mas eixan 2 hxeia mprosta kai 2 pisw, megala kai me katharo hxo...

Opote den mporw na vrw dikaiologia sto oti kophka...... :p

http://image.pbase.com/u44/mrnet/small/28487380.bmw.jpg

 

BMW M POWER RULEZZZZZZZZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Ericsson T39m: SonyEricssonT68/R502)

 

To lower tou cambridge den paei piso :mad: tin proti fora pou edosa (maios i iounios 2001) .alitan halia i kasseta.to apokorifoma itan i ka****a i epitiritria me to kinito.eihe tin tsanta kai htipise to kinito.itan sto athorivo alla ekane polla parasita.vgike exo na milisei kai etrize i porta opos evgaine.tin epomeni fora (noemvrios i dekemvrios 2001) pige na ginei to idio alla arhisame oloi na fonazoume den akoume.tote eferan alli kaseta kai allo kasetofono.to pira me c

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Kalh epityxia se oloys! To pithanotero tha sas perasoun sxedon olous wste oloi na pernoun to kratiko meta.Pantws tou Michigan einai poly eykolo!Oso gia to listening sto Gambridge perisi htan apo cd merika kai merika kaseta.
Link to comment
Share on other sites

Στο Goethe πάντως,σου ζητάνε το κινητό με το που μπαίνεις (και φυσικά δεν το δίνεις :whistle: )

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Στο Goethe πάντως,σου ζητάνε το κινητό με το που μπαίνεις (και φυσικά δεν το δίνεις :whistle: )

 

Και σε μένα το ίδιο στα γερμανικά,εγώ το έδωσα πάντως :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για κάποιον που δεν έχει βλέψεις στο να σπουδάσει αργότερα στο εξωτερικό καλό θα ήταν να δώσει το κρατικό. Σίγουρα όμως φαντάζομαι οτι είναι ίδιου επιπέδου.. ε; :confused:
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gregorisvas

 

Paidia egw exw Cambridge-Michigan Lower,Michigan Proficiency.Pios to xezei to kratiko???

 

 

Άσε φίλε, δυστυχώς ο Έλληνας έχει πόρωση με τα χαρτιά. Θα έχει ήδη το Lower, το Advance, Cambridge Proficiency, Michigan και μερικά PALSO (an υπάρχουν ακόμα) και θα πάει να δώσει και το κρατικό. Μαζοχισμός και μανία για χαρτί.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Μαζοχισμός και μανία για χαρτί.... :(

 

Εχω γνωρίσει κοπέλα που η μητέρα της την πίεσε και έδωσε το Cambridge επειδή είναι καλύτερο και το Michigan επειδή έχει καλύτερο χαρτί στο πτυχίο :wacko:

Τη λυπάμαι αν το ελληνικό έχει καλύτερο φάκελο :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ έδωσα το κρατικό στο Μαρούσι .

Το listening πανελλαδικά είχε πρόβλημα ...

Τόσο δύσκολο δεν ήταν ούτε στο Goethe, που είναι μόνο ενα ηχείο !! , και έτριζε η πόρτα !!!

 

Ακούστηκε οτι θα δώσουν σε όλα τα παιδιά τη βάση...

 

Πώς σας φάνηκαν τα υπόλοιπα????

 

Έδινε κανένας απο εσάς στο 3ο Λύκειο Αμαρουσίου ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...