Jump to content

Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας


pininfarina
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να δώσω Αγγλικά Β1 αλλά μπορεί κάποιος να μου πει πως μαθαίνεις σε πιο μέρος θα γράψεις σου λένε όταν κάνεις την αίτηση;

Και ακόμα και οι τέσσερις ενότητες εξετάζονται στο ίδιο μέρος ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι να δώσω Αγγλικά Β1 αλλά μπορεί κάποιος να μου πει πως μαθαίνεις σε πιο μέρος θα γράψεις σου λένε όταν κάνεις την αίτηση;

Και ακόμα και οι τέσσερις ενότητες εξετάζονται στο ίδιο μέρος ;

 

 

 

το μερος ανακοινωνεται απο το υπουργειο παιδειας στο site του. το μαθαινεις περιπου ενα μηνα πριν δωσεις. εγω και τις 4 ενοτητες τις εδωσα στο ιδιο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

το μερος ανακοινωνεται απο το υπουργειο παιδειας στο site του. το μαθαινεις περιπου ενα μηνα πριν δωσεις. εγω και τις 4 ενοτητες τις εδωσα στο ιδιο κεντρο.

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ να σε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Ειχα παρει το κρατικο στα αγγλικα πριν πολλα χρονια κ μαλλον εχω χασει το χαρτι που να το αποδεικνυει. Πως θα γινει να βγαλω καινουρια βεβαιωση?
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει το κρατικο στα αγγλικα πριν πολλα χρονια κ μαλλον εχω χασει το χαρτι που να το αποδεικνυει. Πως θα γινει να βγαλω καινουρια βεβαιωση?

 

Κανενας που να ξερει???

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων του ΚΠγ περιόδου Μαΐου 2009

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Δ/ΝΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μαρούσι, 10 Ιουλίου 2009

Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται τα ονόματα των επιτυχόντων στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας για τις γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική και Ιταλική, επιπέδων A (A1 «στοιχειώδης γνώση» & Α2 «βασική γνώση»), Β1 «μέτρια γνώση», Β2 «καλή γνώση» και Γ1 «πολύ καλή γνώση» και Ισπανική επιπέδου Β2 «καλή γνώση» που πραγματοποιήθηκαν στις 9-10 Μαΐου 2009.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται για τα αποτελέσματα από :

1) το Διαδίκτυο http://www.kpg.ypepth.gr _Είσαι Υποψήφιος_Αποτελέσματα Μαΐου 2009, όπου αναρτώνται οι καταστάσεις με την αναλυτική βαθμολογία ανά ενότητα καθώς και τη συνολική βαθμολογία κάθε υποψηφίου. Οι υποψήφιοι μπορούν να έχουν πρόσβαση με τη χρήση του κωδικού τους, που αναγράφεται στη καρτέλα υποψηφίου καθώς και τουλάχιστον τους τρεις αρχικούς χαρακτήρες του επωνύμου τους.

2) τις Διευθύνσεις/Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου είχαν υποβληθεί οι αιτήσεις των υποψηφίων (το τηλέφωνο της κάθε υπηρεσίας αναγράφεται στο Δελτίο Εξεταζομένου).

Oι επιτυχόντες θα μπορούν να παραλαμβάνουν τα πιστοποιητικά τους από τις Διευθύνσεις/Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου είχαν υποβάλει την αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις, περίπου κατά το τέλος Σεπτεμβρίου 2009, έχοντας μαζί τους το δελτίο εξεταζομένου ή το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.

KAΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, θέλω να δώσω εξετάσεις για το ΚΠΓ επίπεδο Β2. Βέβαια έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έκανα αγγλικά και χρειάζομαι ένα γερό "ξεσκόνισμα" στη γραμματική και το λεξιλόγιο (πρωτού ξεκινήσω να κάνω test papers και απογοητευτώ τελείως, επειδή δε θυμάμαι τίποτα! :p).

Έχει κανείς να προτείνει κανένα καλό βιβλίο γραμματικής και λεξιλογίου για τις εξετάσεις αυτές? Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ σήμερα έδωσα Γερμανικά το Β2..

Ένα πράμα θα πω...ήταν πολύ δύσκολα.

Η ακουστική χάλια και όταν σου έλεγε "έχεις ένα χρόνο να δεις το κείμενο", ακουγόταν ένα τιν-τιν-ρολόι, απόστευτα πονηρό και εκνευριστικό...

Τι να πω, θα δω κιόλας, μπορεί να πέρασα και στο τσαφ...

Πάντως ήταν πολύ δύσκολα, και δε ξαναασχολούμαι με τα γερμανικά.

Πέρα του ότι είναι απίστευτη πονηριά, το Profieciency του Michigan, που θεωρείται πολύ πιο δύσκολο, το πέρασα μόνο με 4 μήνες προετοιμασία και αυτό το ηλίθιο. . .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

ερωτηση ΣΟΣ

 

Το κρατικό πιστοποιητικο (γαλλικα πχ) , επιπεδου Β2, αναγνωρίζεται στην ευρωπη ? Αν μεταφραστει κιολας απο το υπουργειο δεν αναγνωριζεται ? Και αν οχι γιατι ακομα αφου ειναι συμφωνο με τη νομοθεσια της Ε.Ε και κοινων οργανισμων?

 

Με ποια λογικη αναγνωριζεται παγκοσμια πχ το DELF ενω αυτο οχι?

 

ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...