Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή αποφάσισα να ζήσω για αρκετό καιρό με το Ν80 και το σημαντικό μου πρόβλημα είναι η μπαταρία του - σκέφτηκα να επενδύσω σε μια δεύτερη μπαταρία.

Το έχει επιχειρήσει κανείς εδώ ?

 

Βασικά οι απορίες μου:

1) Φαντάζομαι το λογικό είναι να αγοράσει κάποιος μαζί και μια βάση φόρτισης ....

2) Ο τρόπος μεταφοράς - και δεν αναφέρομαι σε καμιά εξειδικευμένη λύση - απλώς κάποια θήκη από πλαστικό για να μην έρχονται σε επαφή οι πόλοι της μπαταρίας με κανένα κλειδί και έχουμε κανένα ... μπαμ :p

 

Έχει κανείς κάτι να προσθέσει στις παραπάνω σκέψεις - έχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικα αυτα που λες...αλλα καπιος μερικες σελιδες πριν ειχε πει οτι βρηκε και αγορασε μεγαλυτερη μπαταρια,οχι αυθεντικη νοκια φυσικα...αλλα απο εκει και περα δεν μας εδωσε παραπανω πληροφοριες...εχει βρει κανενας μεγαλυτερης χωρητικοτητας μπαταρια για το Ν80?Κανενα λινκ?
:)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αποφάσισα να ζήσω για αρκετό καιρό με το Ν80 και το σημαντικό μου πρόβλημα είναι η μπαταρία του - σκέφτηκα να επενδύσω σε μια δεύτερη μπαταρία.

Το έχει επιχειρήσει κανείς εδώ ?

 

Βασικά οι απορίες μου:

1) Φαντάζομαι το λογικό είναι να αγοράσει κάποιος μαζί και μια βάση φόρτισης ....

2) Ο τρόπος μεταφοράς - και δεν αναφέρομαι σε καμιά εξειδικευμένη λύση - απλώς κάποια θήκη από πλαστικό για να μην έρχονται σε επαφή οι πόλοι της μπαταρίας με κανένα κλειδί και έχουμε κανένα ... μπαμ :p

 

Έχει κανείς κάτι να προσθέσει στις παραπάνω σκέψεις - έχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο?

Εγω πηρα απ το Ebay μια γνησια για δευτερη με 15ευρω.Τη χρησιμοποιω σαν βασικη και την αλλη που ηταν στο κουτι του την εχω φορτισμενη ετοιμη στο τσαντακι για να χρησιμοποιηθει σε περιπτωση αναγκης.Ετσι και φθειρω μονο τη μια αλλα και ειμαι καλυμμενος αν τελειωσει.Βεβαια καθα βραδυ το φορτιζω:(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα πηγα για update σε nokia shop και παρουσιαστηκε προβλημα,εσβησε και δεν αναβε τελικα αναψε αλλα νομιζω δεν δουλευει σωστα.το σημα κανει τραμπαλα,οταν μπαινει το screensaver και ειναι κλειδωμενο φοτιζεται η οθονη για 30" και μετα σβηνει,επισης οταν το κλεινεις δεν σβηνει η οθονη αμεσως μετα το nokia οπως συνηθως αλλα αργα οπως οταν βγαζεις την μπαταρια. εχει κανενας τα ιδια συμπτωματα ?? ξερετε αν προβλεπεται αντικατασταση για την ασταθεια στο σημα??
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απ το Ebay μια γνησια για δευτερη με 15ευρω.Τη χρησιμοποιω σαν βασικη και την αλλη που ηταν στο κουτι του την εχω φορτισμενη ετοιμη στο τσαντακι για να χρησιμοποιηθει σε περιπτωση αναγκης.Ετσι και φθειρω μονο τη μια αλλα και ειμαι καλυμμενος αν τελειωσει.Βεβαια καθα βραδυ το φορτιζω:(

 

Σωστός σαν τακτική - Την δεύτερη που έχεις πάντα μαζί πως την μεταφέρεις ?

Και επίσης για την φόρτιση της δεύτερης αγόρασες π.χ. το ειδικό σταντ της Νοκια ή την βάζεις στο κινητό για να τη φορτίσεις και αυτή ?

(Να μην ξεχνάμε ότι και μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία που δεν χρησιμοποιείται με τον καιρό αποφορτίζεται - φαντάζομαι κάθε κάποιο διάστημα την 2η μπαταρία, την ξαναφορτίζεις ...)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός σαν τακτική - Την δεύτερη που έχεις πάντα μαζί πως την μεταφέρεις ?

Και επίσης για την φόρτιση της δεύτερης αγόρασες π.χ. το ειδικό σταντ της Νοκια ή την βάζεις στο κινητό για να τη φορτίσεις και αυτή ?

(Να μην ξεχνάμε ότι και μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία που δεν χρησιμοποιείται με τον καιρό αποφορτίζεται - φαντάζομαι κάθε κάποιο διάστημα την 2η μπαταρία, την ξαναφορτίζεις ...)

Την εχω μεσα σε ενα σακουλακι και σε ενα τσεπακι στο τσαντακι μου που κουβαλαω μαζι.Δεν εχω παρει δευτερο φορτιστη.Την αναπληρωματικη μια φορα το μηνα την επαναφορτιζω αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Την εχω μεσα σε ενα σακουλακι και σε ενα τσεπακι στο τσαντακι μου που κουβαλαω μαζι.Δεν εχω παρει δευτερο φορτιστη.Την αναπληρωματικη μια φορα το μηνα την επαναφορτιζω αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε

den uparxoune megaluterhs diarkeias??estw kai allhs markas??h den sunistatai?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den uparxoune megaluterhs diarkeias??estw kai allhs markas??h den sunistatai?:confused:

Υπαρχουν αλλα απο οσο μου ειχε πει ενα παιδι απο εδω μεσα που ειχε αγορασει,του κρατουσε λιγοτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω να αναφέρω με χαρά ότι με την νέα αναβάθμιση φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα συνεργασίας του Ν80 και των bluetooth ακουστικών - τουλάχιστον τις δύο ημέρες που τα χρησιμοποιώ συνεχώς ...

(απάντηση κλήσης με χαμηλή ένταση - αδυναμία αύξησής της καθώς και το να "χάνεται" περιοδικά η σύνδεσή μεταξύ κινητού και bluetooth)

Βέβαια δεν είναι και το μόνο bug που διορθώθηκε ε? Αλλά για μένα ήταν ίσως το πιο ενοχλητικό ...

Βέβαια ένα bug που είδα ότι παρέμεινε είναι το να "χαλάνε" τα γραφικά της οθόνης όταν σε καλεί κάποιος, μερικές φορές - τεσπα άλλωστε με το FOTA πλεόν θα κάνουμε πιο εύκολα τις αναβαθμίσεις :happy:

KAIποια ειναι αυτη??εχεις τα αριθμητικα στοιχεια της?

Link to comment
Share on other sites

Αφού φλάσαρα με επιτυχία το Ν80 μου, εγκατέστησα πάλι το PC suite αλλά παρατηρώ ότι πλέον δεν συνδέεται με το Ν80 μέσω USB. Συγχρονίζεται κανονικά μέσω υπερύθρων αλλά δεν το αναγνωρίζει όποτε επιχειρώ σύνδεση μέσω USB ενώ είναι ενεργοποιημένη η σύνδεση USB στο μενού Διαχείρηση συνδέσεων του PC suite....Ξέρει μήπως κάποιος τι φταιέι? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φτέει το ότι έχεις εγκατεστημένο το Phoenix...

 

Μετά από κάθε αναβάθμιση το κανετε απεγκατάσταση?? Την πρώτη φορά που έκανα αναβάθμιση δεν είχα αυτό το πρόβλημα.....θα το δοκιμάσω thank u :cool:

Link to comment
Share on other sites

geia sas tha ithela an einai dinaton na mou kanete mia sinopsi ton thetikon stoixeion alla kai ton arnitikon(an exei bugs,kollaei ktl) tou kinitou giati endiaferomai na to agoraso kai einai ligo diskolo gia mena na diavaso 147 selides

 

to wifi to exei xrisimopoiisi kanis?

entiposeis?

 

thanx gia tin katanoisi...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα κυριως μειονεκτηματα του κινητου ειναι η μικρη αυτονομια του(η μπαταρια αν χρησιμοποιεις wi-fi και κανεις κλησεις θα θελει γεμισμα καθε βραδυ),η οχι και τοσο καλη για 3MP καμερα του(δεν εχει autofocus και δεν συκρινετε με Ν73 και Κ800) και το οτι δεν εχει ακομα αρκετες εφαρμογες(τουλαχιστον οσες ειχαν τα προηγουμενα S60)
:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι?για να κανω αναβάθμιση στο n80 πρεπει να εχω κανει update to phoenix?μπορω να το κατεβάσω κατευθείαν αναβαθμισμένο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι?για να κανω αναβάθμιση στο n80 πρεπει να εχω κανει update to phoenix?μπορω να το κατεβάσω κατευθείαν αναβαθμισμένο?

 

Αχχχχχ!

Σωπωσδήποτε πρέπει να έχεις τον νέο Φοίνικα (το λέει άλλωστε το EMEA readme του N80 Firmware αφού πρώτα εγκατασταθεί μέσα στον φάκελο του Φοινικα)

:!: 3-4 σελίδες πίσω είναι ο νέος Φοινικας :!:

επίσης o KingDragon (επίσης περί τις 2-3 σελίδες πίσω) πόσταρε την λύση τύπου I'm lazy searcher I wanna an ΑΙΟ! (που τα έχει όλα και συμφέρει το ίδιο)

 

Eπίσης άν ψαχτείς και πάς στην ενότητα των Symbian 1st & 2nd edition

και μπείς στο BB5 flashing στη πρώτη πρώτη σελίδα οι περισσότερες απορίες σου σχετικά με εγκαταστάσεις τρόπους εγκατάστασης και απαιτούμενα αρχεία θα λυθούν άμεσα εκτός αν τα βαριέσαι όλα αυτά οπότε I'm lazy searcher I wanna an ΑΙΟ! (2-3 σελίδες πίσω θα βρείς τα hints)

 

Οπότε ψάξου! :p

ΟΛΑ είναι εδώ! :D

 

geia sas tha ithela an einai dinaton na mou kanete mia sinopsi ton thetikon stoixeion alla kai ton arnitikon(an exei bugs,kollaei ktl) tou kinitou giati endiaferomai na to agoraso kai einai ligo diskolo gia mena na diavaso 147 selides

 

to wifi to exei xrisimopoiisi kanis?

entiposeis?

 

thanx gia tin katanoisi...

 

:)

 

Μου έχει κολλήσει με το παλιό πολλές φορές :!:

*Προβλήματα αναπαράγωγής WMA, eAAC+ σαν Ringtones

*Προβλήματα με πολλές κάρτες μνήμης 256ΜΒ

 

Απλά το νέο φιρμ ειναι

*Κατα πολύ ΤΑΧΥΤΕΡΟ,

*Εχει κάποιες όχι τόσο χρήσιμες εφαρμογές (μωρέ χρησιμες είναι σε λάθος μέρος όμως τις εγκατέστησαν και τρώνε από τα 42+ MB user memory αφήνοντας υπόλοιπο ~34+ ΜΒ)

Μπορείς να τις απεγκαταστήσεις είται χειροκίνητα (αλλά θα σου μείνουν remnants)

είται με hard-reset (περιγραφή 2-3 σελίδες πίσω)

*Εξαλείφονται προβλήματα με διάφορες κάρτες 256MB (εγώ είχα τέτοια προβλήματα)

*Κατα πολύ καλύτερη αναπαραγωγή WMA, eAAC+ σαν ringtones

*Πλέον ακόμη και τα .3gp μπορούν να τεθούν σαν ringtones

 

:respect: Καλά άσε το Wifi του το έχω ευχαριστηθεί απόλυτα

σταθερό, γρήγορο, πολύ καλή ανίχνευση, δυνατό σημα, τo λατρεύω όσο και το M600 μου.

 

Μόνη παραφωνία τα themes

στα παλιά Νοκια δλδ γενιά πριν την 3 (Ν90, Ν70, 6260, 6660 κτλ)

αν είχες εγκατεστημένα κάποια themes απλά από τον theme manager

όποιο θέμα δεν σου άρεσε το στόχευες και πατούες το C και το έσβηνες

τώρα τα πράγματα άλλαξαν άρδην, δλδ μόνο μέσα από το add remove

:chair: ΕΙΝΑΙ καθ'όλα ΣΠΑΣΤΙΚΟ! :stupid:

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Αφού φλάσαρα με επιτυχία το Ν80 μου, εγκατέστησα πάλι το PC suite αλλά παρατηρώ ότι πλέον δεν συνδέεται με το Ν80 μέσω USB. Συγχρονίζεται κανονικά μέσω υπερύθρων αλλά δεν το αναγνωρίζει όποτε επιχειρώ σύνδεση μέσω USB ενώ είναι ενεργοποιημένη η σύνδεση USB στο μενού Διαχείρηση συνδέσεων του PC suite....Ξέρει μήπως κάποιος τι φταιέι? :worry:

 

Αποσύνδεσε το κινητό

δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τον φοινικα όπως σου είπαν πιο πάνω

αλλά ψάξε και στο Windows Add Rmove programs για:

Cable drivers, Nokia Connectivity

και γενικά ο,τι έχει σχέση με connectivity, NOKIA, Flasher, Diego, DKU κτλ

αφού τα απεγκαταστήσεις κάνε και πάλι setup τον Nokia Phone Manager

αν τον είχες ήδη εγκατεστημένο όταν έκανες uninstall τα πιο πάνω επέλεξε να κάνει REPAIR

 

Σύνδεσε το κινητό

επέλεξε από την οθόνη του κινητού PC Suite

και ακολούθα τα βήματα στο PC Suite για να συνδέσεις το κινητό μέσω USB

 

Στο Ν80 εχω την εκδοση firmware V 3.0617.0.6

Ειναι παλιο? Ποιο ειναι το τελευταιο?

 

μα καλά βρε σύ τέσσερα ποστ πιο πάνω είναι (χααχχαχαχααχχααχαχ)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1510950#post1510950

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφυγε το 80αρι μου γερμανια,για το κολλημα που εφαγε στην αναβαθμιση,και ορισμενα οπως γραφω και πριν μικρα προβληματακια οπως το οθονης οταν ειναι κλειδωμενο και μπει το s/saver, η συσκευη δουλευει κανονικα κατα τα αλλα,το στειλαμε για καλο και κακο ομως .αντικατασταση ποτε προβλεπεται?? το εχω 3μηνες .αυτα 15-20 μερες αναμονη ..:( παντως τα παιδια στην alpha copy στο ηρακλειο ηταν πολυ εξυπηρετικοι και ηθελαν να βρεθει λυση.
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επιτυχή αναβάθμιση του Ν80 μου, δε μπόρεσα να κάνω restore το τελευταίο backup. Έκανα hard reset με συνδυασμό πλήκτρων, αλλά και πάλι τπτ. Κάνει μερική αποκατάσταση δεδομένων και δεν περνάει σημαντικά πράγματα, όπως επαφές και μηνύματα(καλά, και τις java εφαρμογές που επανέφερε, δεν τις ανοίγει). Έχει κανείς καμιά ιδέα;

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επιτυχή αναβάθμιση του Ν80 μου, δε μπόρεσα να κάνω restore το τελευταίο backup. Έκανα hard reset με συνδυασμό πλήκτρων, αλλά και πάλι τπτ. Κάνει μερική αποκατάσταση δεδομένων και δεν περνάει σημαντικά πράγματα, όπως επαφές και μηνύματα(καλά, και τις java εφαρμογές που επανέφερε, δεν τις ανοίγει). Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

έΧεις την τελευταία έκδοση του Manager

αν όχι κατέβασέ την

 

κάνε και πάλι restore

άν κολλήσει στο 100% μήν πατήσεις Cancel

περίμενε 5 λεπτά αποσύνδεσε και κ κλείσε το κινητό και ξανα-άνοιξε το

 

χθές έκανα update το Ν90 της ξαδέρφης μου και είχα το ίδιο πρόβλημα

αλλά το ξεπέρασα....

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Εμενα λεει οτι τελειωσε το backup και το κινητο ζηταγε επανεκκινηση αλλα τιποτα... Και με την τελευταια εκδοση του pc suite. Το ιδιο και απο το backup της καρτας

Host

Link to comment
Share on other sites

έΧεις την τελευταία έκδοση του Manager

αν όχι κατέβασέ την

κάνε και πάλι restore

άν κολλήσει στο 100% μήν πατήσεις Cancel

περίμενε 5 λεπτά αποσύνδεσε και κ κλείσε το κινητό και ξανα-άνοιξε το

 

Το δοκιμάζω τώρα.

Αν δουλέψει και με σώσεις, κερνάω καφε!;)

 

Δυστυχώς...

Ίσως πρέπει να του ξανακάνω φορματ και να δοκιμάσω σε "φρέσκο" κινητό.

N95 hacked edition

5800 XM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...