Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποκλείεται να μην έχεις ενημερωθεί.. Κοίτα στους λογαριασμούς του Μαρτίου ή Απριλίου και θα σου γράφει την ανακοίνωση στο πίσω μέρος της πρώτης σελίδας (εκεί που συνήθως η εταιρία κάνει τις ανακοινώσεις κάθε μήνα.. εκεί που σου έχει και τον τρόπο υπολογισμού του φόρου κινητής τηλεφωνίας)

Τελευταίος λογαριασμός, 26/5, γράφει στη δεύτερη σελίδα:

Χρεώσιμη διάρκεια κλήσεων

Η χρέωση στα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες και επαγγελματίες και στο Vodafone Καρτοπρόγραμμα (για ιδιώτες και επαγγελματίες) για κλήσεις ομιλίας και βίντεο-κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, γίνεται ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης τα 45 δευτερόλεπτα. Η αντίστοιχη χρέωση εντός ζώνης στα προγράμματα Vodafone για το Σπίτι γίνεται ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό. Για το Vodafone για το Γραφείο η χρέωση εντός ζώνης προς εθνικά κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση τα 45 δευτερόλεπτα και προς εθνικά σταθερά ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό. Τα παραπάνω ισχύουν εντός και εκτός της ενσωματωμένης χρήσης. Εξαιρούνται οι κλήσεις προς λοιπούς εθνικούς και διεθνείς προορισμούς ή υπηρεσίες, οι κλήσεις Vodafone για το Σπίτι/ Vodafone για το Γραφείο εκτός ζώνης, οι κλήσεις κατά τη διάρκεια περιαγωγής και οι κλήσεις προς δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας στα μη εμπορικά διαθέσιμα Επαγγελματικά προγράμματα που έχουν ενεργοποιημένη την επιλογή «Κλήσεις προς σταθερά».

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.vodafone.gr και στo Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (13830 για ιδιώτες και 1399 για επαγγελματίες) Ισχύει Πολιτική Ορθής Χρήσης για τα όλα τα προγράμματα, υπηρεσίες και προσφορές της Εταιρίας, που αφορούν σε απεριόριστη (Unlimited) χρήση, όπως αυτή ορίζεται στον ισχύοντα Τιμοκατάλογο καθώς και στο http://www.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στα 1500' λεπτά ομιλίας των unlimited προγραμμάτων πρός vodafone περιλαμβάνονται και τα σταθερά vodafone ή μόνο τα κινητά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στα 1500' λεπτά ομιλίας των unlimited προγραμμάτων πρός vodafone περιλαμβάνονται και τα σταθερά vodafone ή μόνο τα κινητά;

 

δοκιμασε να καλεσεις το κινητο αριθμο που αντιστοιχει στο σταθερο vodafone και οχι τον σταθερο αριθμο. λογικα ειναι δωρεαν! (καταλαβες;)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος λογαριασμός, 26/5, γράφει στη δεύτερη σελίδα:

 

 

Προφανώς έχει γίνει λάθος.. Εμένα πάντως με είχαν ενημερώσει σε αυτήν την σελίδα. Υπάρχει πάντως και η αντίστοιχη ανακοίνωση στο site της vodafone. Παρ όλα αυτά ξέρω ότι αν τους πιέσεις γενικά και το ψάξεις το θέμα θα μπορείς να κάνεις καταγγελία της σύμβασης αζημίως.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν η αποστολη μηνυματος μεσω web to sms χρεωνεται χωριστα ? Εγω π.χ. που εχω unlimited προγραμμα, αν στειλω sms μεσω web to sms σε κινητο vodafone, θα το χρεωθω το μηνυμα η οχι ?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω... Εχω συμβολαιο στην βοντα. Επιδοτηση βγαινει τον αυγουστο αλλα θελω συσκευη γ την κοπελα μ. Πως θα γινει να παρω απο τωρα επιδοτηση; εχει κανεις ιδεα;η καποιος που να εκανε κατι προσφατα;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω... Εχω συμβολαιο στην βοντα. Επιδοτηση βγαινει τον αυγουστο αλλα θελω συσκευη γ την κοπελα μ. Πως θα γινει να παρω απο τωρα επιδοτηση; εχει κανεις ιδεα;η καποιος που να εκανε κατι προσφατα;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αν συμπληρωνεις χρονο τον Αυγουστο η επιδοτηση μαλλον εχει βγει.Παρε τηλ ρωτα και παζαρεψε το.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κατάλαβα καλά;

Η ελάχιστη διάρκεια κλήσης άλλαξε και από 1 λεπτό έγινε 3;

 

Σίγουρα δεν κατάλαβες καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πίνακας με το τι πόσο πρέπει να επιστρέψουμε στην εταιρεία αν θέλουμε να φύγουμε κάποιους μήνες νωρίτερα ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με τη Βόνταφον;
Link to comment
Share on other sites

16,6% της επιδότησης για κάθε μήνα που λέιπει από την δέσμευση σου , με μέγιστο 6 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα σε pdf το λογαριασμό μου και στη σελίδα 2 αναφέρει τα εξής:

 

"Χρεώσιμη διάρκεια κλήσεων

Η χρέωση στα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες και επαγγελματίες και στο Vodafone Καρτοπρόγραμμα (για ιδιώτες και επαγγελματίες) για κλήσεις ομιλίας και βίντεο-κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, γίνεται ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης τα 45 δευτερόλεπτα. Η αντίστοιχη χρέωση εντός ζώνης στα προγράμματα Vodafone για το Σπίτι γίνεται ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό. Για το Vodafone για το Γραφείο η χρέωση εντός ζώνης προς εθνικά κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση τα 45 δευτερόλεπτα και προς εθνικά σταθερά ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό.

Τα παραπάνω ισχύουν εντός και εκτός της ενσωματωμένης χρήσης. Εξαιρούνται οι κλήσεις προς λοιπούς εθνικούς και διεθνείς προορισμούς ή υπηρεσίες, οι κλήσεις Vodafone για το Σπίτι/ Vodafone για το Γραφείο εκτός ζώνης, οι κλήσεις κατά τη διάρκεια περιαγωγής και οι κλήσεις προς δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας στα μη εμπορικά διαθέσιμα Επαγγελματικά προγράμματα που έχουν ενεργοποιημένη την επιλογή «Κλήσεις προς σταθερά».

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.vodafone.gr και στo Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (13830 για ιδιώτες και 1399 για επαγγελματίες)

Ισχύει Πολιτική Ορθής Χρήσης για τα όλα τα προγράμματα, υπηρεσίες και προσφορές της Εταιρίας, που αφορούν σε απεριόριστη (Unlimited) χρήση, όπως αυτή ορίζεται στον ισχύοντα Τιμοκατάλογο καθώς και στο www.vodafone.gr"

 

Τελικά τι ισχύει με την ελάχιστη διάρκεια χρέωσης;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Tα 60'' ισχύουν, όπως φαίνεται στον αναλυτικό λογαριασμό, αλλά και με την "ανακοίνωση" τους. Απλώς μας δίνουν επιχειρήματα για να τους χαιρετήσουμε χωρίς να τους δώσουμε λεπτό από την επιδότηση..
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα σε pdf το λογαριασμό μου και στη σελίδα 2 αναφέρει τα εξής:

 

"Χρεώσιμη διάρκεια κλήσεων

Η χρέωση στα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες και επαγγελματίες και στο Vodafone Καρτοπρόγραμμα (για ιδιώτες και επαγγελματίες) για κλήσεις ομιλίας και βίντεο-κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, γίνεται ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης τα 45 δευτερόλεπτα. Η αντίστοιχη χρέωση εντός ζώνης στα προγράμματα Vodafone για το Σπίτι γίνεται ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό. Για το Vodafone για το Γραφείο η χρέωση εντός ζώνης προς εθνικά κινητά είναι ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση τα 45 δευτερόλεπτα και προς εθνικά σταθερά ανά λεπτό με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης το 1 λεπτό.

Τα παραπάνω ισχύουν εντός και εκτός της ενσωματωμένης χρήσης. Εξαιρούνται οι κλήσεις προς λοιπούς εθνικούς και διεθνείς προορισμούς ή υπηρεσίες, οι κλήσεις Vodafone για το Σπίτι/ Vodafone για το Γραφείο εκτός ζώνης, οι κλήσεις κατά τη διάρκεια περιαγωγής και οι κλήσεις προς δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας στα μη εμπορικά διαθέσιμα Επαγγελματικά προγράμματα που έχουν ενεργοποιημένη την επιλογή «Κλήσεις προς σταθερά».

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.vodafone.gr και στo Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (13830 για ιδιώτες και 1399 για επαγγελματίες)

Ισχύει Πολιτική Ορθής Χρήσης για τα όλα τα προγράμματα, υπηρεσίες και προσφορές της Εταιρίας, που αφορούν σε απεριόριστη (Unlimited) χρήση, όπως αυτή ορίζεται στον ισχύοντα Τιμοκατάλογο καθώς και στο www.vodafone.gr"

 

Τελικά τι ισχύει με την ελάχιστη διάρκεια χρέωσης;

 

Δεν ξέρω που το βρηκες αυτο αλλα εχει αλλαξει περιπου κανα μηνα η ελαχιστη χρεωση σε 60'

 

<< Εθνικές κλήσεις (χρέωση ανά δευτερόλεπτo, ελάχιστος χρόνος χρέωσης 60 δευτερόλεπτα)>>

 

εγω αυτο που σου εκανα παραθεση παραπανω το πηρα απο site της Vodafone "Πρόγραμμα συμβολαίου/ Οικονομικα" σαν υποσημειωση... " :!:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολύ καλά τι έχει γίνει, απλά στη σελίδα 2 του λογαριασμού μου αναγράφονται τα παραπάνω και παραξενεύτηκα (προφανώς είναι λάθος και μάλιστα σοβαρό).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η επιδοτιση δεν βγαινει 1 μηνα πριν "κλεισει" ο χρονος?

 

Έναν μήνα πριν "κλεισει" ο χρόνος απο την τελευταία φορα που πήρες επιδοτηση την προηγούμενη φορα ή απο την ημερομηνία που έκανες το συμβόλαιο σου...

Link to comment
Share on other sites

Για να γελασουμε και λιγο.

Οπως ειχα γραψει σε προηγουμενα ποστς, στις 5 Μαιου εκανα καταγγελια της συμβασης μου αζημιως με αφορμη τις αλλαγες στα συμβολαια. Η καταγγελια εγινε μεσω φαξ οπως μου ζητηθηκε απο την εξ.πελατων. Ενα μηνα και δεκα μερές μετα και δεν εχει γινει καμια διακοπη της συνδεσης. Απο το τμημα παραπονων και την εξ. πελατων αρνουντε να με συνδεσουν με το νομικο τμημα. Απλα αρκουντε στο γνωστο "πρεπει" να πληρωσετε την επιδοτηση σας γιατι ετσι πρεπει, αλλα αρνουντε να μου το στειλουν εγγραφως. Και φυσικα καταλαβαινετε τον λογο που δεν θελουν να στειλουν με εγγραφο την παρανομη απαιτηση τους για αζημιως καταγγελια της συμβασης με επιστροφη της επιδοτησης. Ειναι τοσο παρανομοι που ολοκληρο νομικο τμημα πολυεθνικης δεν καταδεχεται να συνομιλησει με εναν ταπεινο πελατη. Γιατι ετσι ρε παιδια, τι σας εκανα;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δηλαδή στο 11μηνο βγαίνει η επιδότηση; Γιατί μέχρι τώρα μου έβγαινε στο 10μηνο.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ακομα δεν εχει βγει και περσυ πηρα κινητο τον Ιουλιο...εκτος και αν δεν στελνουν sms αλλα ουτε στο myaccount εχω δει κατι..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πίνακας με το τι πόσο πρέπει να επιστρέψουμε στην εταιρεία αν θέλουμε να φύγουμε κάποιους μήνες νωρίτερα ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με τη Βόνταφον;

 

Στο συμβόλαιο που υπέγραψες, νομίζω ότι έχει έναν τέτοιο πίνακα που από τον 6ο μήνα και μετά μειώνεται ανά μήνα κάπως έτσι: 100% 83% 66% κλπ.... Δες το. Είναι το ποσοστό της επιδότησης που πήρες που θα πρέπει να επιστρέψεις λόγω της πρόωρης διακοπής του συμβολαίου από μέρους σου.

 

Για να γελασουμε και λιγο.

Οπως ειχα γραψει σε προηγουμενα ποστς, στις 5 Μαιου εκανα καταγγελια της συμβασης μου αζημιως με αφορμη τις αλλαγες στα συμβολαια. Η καταγγελια εγινε μεσω φαξ οπως μου ζητηθηκε απο την εξ.πελατων. Ενα μηνα και δεκα μερές μετα και δεν εχει γινει καμια διακοπη της συνδεσης. Απο το τμημα παραπονων και την εξ. πελατων αρνουντε να με συνδεσουν με το νομικο τμημα. Απλα αρκουντε στο γνωστο "πρεπει" να πληρωσετε την επιδοτηση σας γιατι ετσι πρεπει, αλλα αρνουντε να μου το στειλουν εγγραφως. Και φυσικα καταλαβαινετε τον λογο που δεν θελουν να στειλουν με εγγραφο την παρανομη απαιτηση τους για αζημιως καταγγελια της συμβασης με επιστροφη της επιδοτησης. Ειναι τοσο παρανομοι που ολοκληρο νομικο τμημα πολυεθνικης δεν καταδεχεται να συνομιλησει με εναν ταπεινο πελατη. Γιατι ετσι ρε παιδια, τι σας εκανα;

 

Κοινοποίησε την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ, τρίξε τους τα δόντια, στείλει γραπτές ενυπογραφες επιστολές. Πρέπει να τους τρομάξεις. Έτσι με το "προφορικό" και με απλά τηλέφωνα δεν θα γίνει κάτι. Θα κάνουν τον κινέζο. Μόνο ΓΡΑΠΤΑ κείμενα μένουν και έχουν ισχύ και κοινοποίησέ τα και στην ΕΕΤΤ φίλος.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δηλαδή στο 11μηνο βγαίνει η επιδότηση; Γιατί μέχρι τώρα μου έβγαινε στο 10μηνο.

Στο 11μηνο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τον λογαριασμό μου να πληρώνεται αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας. Φοβάμαι όμως μήπως γίνει κανένα λάθος καμιά μέρα (πχ να μου έρθει κανένας λογαριασμός 500 ευρώ λόγω λάθους της vodafone από χρεώσεις data) και έχει πληρωθεί ο λογαριασμός κανονικά μέσω πιστωτικής.. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Απλά μου πιστώνει το ποσό στον επόμενο μήνα αλλά εγώ θα πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω 500 ευρώ στην τράπεζα;

Υπάρχει και η λύση του easypay ή μπορείς να τον πληρώνεις και μέσω του site της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση του easypay ή μπορείς να τον πληρώνεις και μέσω του site της Vodafone.

 

Αν τον πληρώνω κάθε μήνα μέσα από το my account δεν θα ήταν τόσο βολικό.. Ενώ με αυτόματη πληρωμή (πάγια εντολή) για πληρωμή κάθε μήνα με πιστωτική θα ήταν πιο "ξεκούραστο" πιστεύω... Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...