Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ τελικά μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών για να αλλάξω πρόγραμμα.Από το 200+BF θέλω 300+σμσ 250.Η υπάλληλος μου πε ότι θα χρειαστεί να καταβάλω ποσό από την επιδότηση που πήρα.Πως υπολογίζεται το ποσό αυτό?

 

Επειδη ανεβασες το προγραμμα απο το 200 στο 300 δε χρειαζεται να καταβαλλεις διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γίνεται να κάνω αίτηση φορητότητας, όπως αναφέρω και παραπάνω, με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς να χρειαστεί να πάω σε Vodafone shop; Για παράδειγμα με fax ή e-mail; Ρωτάω γιατί δεν είναι δικός μου ο αριθμός απλά η αδερφή μού μου ζήτησε να της κάνω μια αίτηση και δεν είμαι διατεθειμένος να ξανακούσω τις παραδοξολογίες κάποιου υπαλλήλου.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω αίτηση φορητότητας, όπως αναφέρω και παραπάνω, με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς να χρειαστεί να πάω σε Vodafone shop; Για παράδειγμα με fax ή e-mail; Ρωτάω γιατί δεν είναι δικός μου ο αριθμός απλά η αδερφή μού μου ζήτησε να της κάνω μια αίτηση και δεν είμαι διατεθειμένος να ξανακούσω τις παραδοξολογίες κάποιου υπαλλήλου.

 

Καλεις στον αριθμο της Vodafone για φορητοτητα. Ειναι χωρις χρεωση και θα καλεσεις απο το κινητο σου σε οποιο δικτυο και αν εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Freewayn, κάλεσε από το κινητό της αδερφής σου ή από κινητό TIM στο 13894 χωρίς χρέωση. Είναι το τμήμα φορητότητας της Vodafone. Πες το πρόβλημα σου ;)
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να ξεκινήσει η διαδικασία, σίγουρα σε κάποια φάση θα χρειαστεί να υπογράψει την αίτηση φορητότητας προσκομίζοντας και ταυτότητα/εκκαθαριστικό. Δεν νομίζω να γίνεται να πάρεις απευθείας στο σπίτι τη νέα sim διότι πρέπει να υπάρχει ενυπόγραφη αίτηση φορητότητας. Αν γινόταν τηλεφωνικά, θα μπορούσε να δημιουργηθεί πρόβλημα από κάποιον "παράξενο" πελάτη.

Πάντως με φορητότητα μπορείς να πας είτε σε συμβόλαιο είτε σε καρτοκινητό ανεξάρτητα από το αν είχες στο παλιό σου δίκτυο συμβόλαιο ή καρτοκινητό...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 200+best friends όχι απλό 200.Οπότε για να πάω στο 300 πρέπει να πληρώσω μέρος της επιδότησης.Εχω 2 μηνες το συμβόλαιο.Ποσο πληρώνω?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρώτα πρώτα, καλώντας το cc, αν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι για την μεταφορά. Δεν νομίζω να χρειαστεί να πληρώσεις την επιδότηση.

 

Πάντως αν χρειαστεί να πληρώσεις την επιδότηση, επειδή είσαι μόνο δύο μήνες, θα την πληρώσεις ολόκληρη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για βοηθήστε με λιγάκι. Εχω το vodafone 120 και σκέπτομαι να το μετατρέψω σε ala carte ή cu. Mε συμφέρει τι λέτε; Βέβαια στην περίπτωση που το μετατρέψω δεν θα μιλάω πάνω από 1 ώρα τον μήνα...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος του μηνα κ τωρα προσεξα πως τα τελη....πηγανε στα 5ευρω......!!!!!(εχω το v200).Προφανως το ....ελληνικο κρατος τα αυξησε κ στις αλλες εταιριες ,αλλα σημασια εχει οτι φορτωσα γιατι δε γουσταρω να μου τα παιρνουνε νταβατζιδικα κ σκεφτομαι να το κανω με καρτα...

Αλλα απο οτι βλεπω η vodafone εχει τις λιγοτερες παροχες σε καρτο συμβολαια....(μαλλον με βλεπω στην Τιμ....με πολυ φθηνο μυνημα κ ενα αριθμο με 4,5 ευρω το μηνα)...Εκτος αν κανει κατι παρομοιο η vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κάνει η μετατροπή από ένα πρόγραμμα σε ένα άλλο?

 

20 εργασιμες ημερες! Αν ζητησεις αλλαγη μεσω του 13830 με smart code θα γινει το πολυ σε 10 μερες(4-6). Οι 20 εργασιμες ισχυουν οταν κανεις αιτηση μεσω vodafone shop!

 

Σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος του μηνα κ τωρα προσεξα πως τα τελη....πηγανε στα 5ευρω......!!!!!(εχω το v200).Προφανως το ....ελληνικο κρατος τα αυξησε κ στις αλλες εταιριες ,αλλα σημασια εχει οτι φορτωσα γιατι δε γουσταρω να μου τα παιρνουνε νταβατζιδικα κ σκεφτομαι να το κανω με καρτα...

Αλλα απο οτι βλεπω η vodafone εχει τις λιγοτερες παροχες σε καρτο συμβολαια....(μαλλον με βλεπω στην Τιμ....με πολυ φθηνο μυνημα κ ενα αριθμο με 4,5 ευρω το μηνα)...Εκτος αν κανει κατι παρομοιο η vodafone

 

Ειμαστε ολοι στο ιδιο λουκι της κυβερνησης που μας ξεζουμιζει απο εκει που ειναι πιο βολικα. Δε φταινε οι εταιριες γι αυτο αλλα οι Ελληνες με την καταχρηση του κινητου! Σκεψου πριν αλλαξεις ολους τους παραγοντες. Αν πας σε καρτα και μιλας αρκετα θα τα πληρωσεις πολλαπλασια αυτα τα 5 ευρω! Το A la carte σε συμφερει για κλησεις περισσοτερο ενω το cu για sms! Αν αλλαξεις εταιρια(Πας στην ΤΙΜ) σιγουρεψου προηγουμενως οτι εχει καλυψη στα μερη που κινεισαι.

 

Ειναι πολυ σημαντικο να βλεπουμε και την ποιοτητα των υπηρεσιων και οχι μονο την τιμη!;)

Link to comment
Share on other sites

20 εργασιμες ημερες! Αν ζητησεις αλλαγη μεσω του 13830 με smart code θα γινει το πολυ σε 10 μερες(4-6). Οι 20 εργασιμες ισχυουν οταν κανεις αιτηση μεσω vodafone shop!

Ερχεται ενημερωτικό σμσ?Εγώ πήρα τηλέφωνο το Σάββατο και μου πε η κοπέλα ότι θα κάνει 2-3 εργάσιμες..

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται ενημερωτικό σμσ?Εγώ πήρα τηλέφωνο το Σάββατο και μου πε η κοπέλα ότι θα κάνει 2-3 εργάσιμες..

 

Ναι θα λαβεις ενημερωση τη στιγμη που γινεται η αλλαγη! Απο την ημερα που θα γινει η αλλαγη μεχρι και την τελευταια μερα του τρεχοντος μηνα εχεις ολα τα λεπτα του νεου προγραμματος!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για βοηθήστε με λιγάκι. Εχω το vodafone 120 και σκέπτομαι να το μετατρέψω σε ala carte ή cu. Mε συμφέρει τι λέτε; Βέβαια στην περίπτωση που το μετατρέψω δεν θα μιλάω πάνω από 1 ώρα τον μήνα...
Μηνύματα στέλνεις; Αν ναι δε συμφέρει το ala carte... Πρέπει να προσανατολιστείς σε qcard / frog / carrefour marinopoulos καρτοκινητή

 

με ποιο φθηνή ομιλία (περίπου 20€ η ώρα χωρίς να υπολογίσω τις προσφορές πχ qcard -20% μέχρι 15/1) και μισή τιμή σε sms (6,6 λεπτά) από το ακριβό ala carte και χωρίς ελάχιστη διάρκεια χρέωσης αν κλήση 30" ;)
Link to comment
Share on other sites

Με το ala carte και τα προπληρωμένα του προγράμματα στην καλύτερη περίπτωση αγοράζεις κάθε μήνα 30 λεπτά για Vodafone και σταθερά με 5 ευρώ και άλλα 30 λεπτά ομιλίας για όλους τους εθνικούς προορισμούς με 10 ευρώ .

Άρα η ελάχιστη χρέωση για μία ώρα είναι 15 ευρώ.

Στο 120 αν είσαι δεύτερο χρόνο πληρώνεις 22,23 συνολικά μαζι με Φ,Π.Α και κρατικό φόρο και μιλάς δύο ώρες, χώρια που έχεις επιδότηση συσκευής.

Νομίζω ότι δεν σε συμφέρει να φύγεις σε καμμία περίπτωση εκτός αν Μιλάς πραγματικά ελάχιστο χρόνο κάτω από μία ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με το ala carte και τα προπληρωμένα του προγράμματα στην καλύτερη περίπτωση αγοράζεις κάθε μήνα 30 λεπτά για Vodafone και σταθερά με 5 ευρώ και άλλα 30 λεπτά ομιλίας για όλους τους εθνικούς προορισμούς με 10 ευρώ .

Εγώ λέω για 1 ώρα προς όλους όπως έχει τώρα κοστίζει 23,4€ με ala carte ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω για 1 ώρα προς όλους όπως έχει τώρα κοστίζει 23,4€ με ala carte ;)

 

-Για ομιλία σε συμφέρει περισσότερο ala carte αν μιλάς περίπου γύρω στα 70 λεπτά το μήνα καθώς τα 70 λεπτά προς όλους στο ala carte κοστίζουν 19,9 € δηλαδή 0,28 € το λεπτό δηλαδή 0,0046/δευτερόλεπτο φθηνότερα δηλαδή από frog,momad,carrefour/champion. Σε όλα αυτά δεν λογαριάζω την Κοσμοκάρτα (γιατί δε γνωρίζω τι χρεώσεις υπάρχουν με την Κοσμοκάρτα Προνομιακή).

-Αν μιλάς σχεδόν καθόλου και στέλνεις πού και πού sms (λιγότερα από 50 τον μήνα) σε συμφέρουν τα frog,momad,carrefour/champion ή Q.

-Αν μιλάς περίπου 120 λεπτά/μήνα σε βολέυει να μείνει εκεί που είσαι καθώς ο λογαριασμός με πάγιο και φόρους πάει στα 28,56 € περίπου ενώ με το ala carte τα 120 λεπτά προς όλους κοστίζουν 29,9 €

-Τέλος αν στέλνεις μόνο sms και μιλάς σχεδόν καθόλου (που δεν το νομίζω επειδή έχεις συμβόλαιο) τότε πρέπει να το ψάξεις με whatsup,cu ή free 2 go.

Link to comment
Share on other sites

-Για ομιλία σε συμφέρει περισσότερο ala carte αν μιλάς περίπου γύρω στα 70 λεπτά το μήνα καθώς τα 70 λεπτά προς όλους στο ala carte κοστίζουν 19,9 € δηλαδή 0,28 € το λεπτό δηλαδή 0,0046/δευτερόλεπτο φθηνότερα δηλαδή από frog,momad,carrefour/champion.
Ναι αλλα προπληρώνεις, αυτή τη στιγμή είναι η Q η οικονομικότερη 17,64€ η ώρα χωρίς προπληρωμή! (αν είναι να προπληρώνει στο ala carte 20€ κρατάει και το συμβόλαιο με 2 ώρες και πληρώνει 20€. Για να στρέφεται σε καρτοκινητή σημαίνει ότι δε καταναλώνει κάθε μήνα το χρόνο ομιλίας ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναγκάζομαι να καταναλώνω τον χρόνο κάθε μήνα. Πάντως απ'ότι έχω καταλάβει Το πιθανότερο κέρδος που μπορεί να έχω είναι 2-3 ευρώ το μήνα. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν δεν αξίζει να μπω σε διαδικασίες ν'αλλάξω το πακέτο σύνδεσης. Βλέποντας το και διαφορετικά, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΗ να αλλάξω πακέτο κι ας νομίζουν ότι μου τα παίρνουν. Ας βγάλουν καλύτερες προσφορές σε ομιλία για ν'αλλάξουμε τα παλαιά μας πακέτα!
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα ενεργοποίηση v400+sms 150.Χτες πήρα την εξυπηρέτηση πελατών,μου είπε το πρόγραμμά σας άλλαξε από χτες.Λέω δεν μου ρθε μήνυμα ενημερωτικό...

Μπορώ άφοβα να ξεκινήσω να στέλνω μηνύματα?Υπάρχει κανένα νούμερο όπω; το 1284 για να βλέπω πόσα σμσ μου έμειναν ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα ενεργοποίηση v400+sms 150.Χτες πήρα την εξυπηρέτηση πελατών,μου είπε το πρόγραμμά σας άλλαξε από χτες.Λέω δεν μου ρθε μήνυμα ενημερωτικό...

Μπορώ άφοβα να ξεκινήσω να στέλνω μηνύματα?Υπάρχει κανένα νούμερο όπω; το 1284 για να βλέπω πόσα σμσ μου έμειναν ακόμα?

 

Αν δε σου ερθει sms ενημρωτικο δε νομιζω να εγινε η αλλαγη! Στειλε κενο μηνυμα στο 1284 και θα λαβεις απαντηση: εχετε τοσα υπολοιπομενα λεπτα απο τα 400 του προγραμματος! Για τα μηνυματα ενημερωνεσαι μονο απο το 13830

Link to comment
Share on other sites

μια απορια.μου ηρθε ενα χαρτι σημερα απο vodafone το οποιο γραφει ποιες συσκευες μπορω να παρω δωρεαν η μεχρι καποιο ποσο ανανεωνοντας το συμβολαιο μου.Αυτο τωρα ειναι η επιδοτηση η το στελνουν ενημερωτικα σε ολους τους συνδρομητες?

γιατι κανονικα εχω επιδοτηση τον Απριλη .

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου ερθει sms ενημρωτικο δε νομιζω να εγινε η αλλαγη! Στειλε κενο μηνυμα στο 1284 και θα λαβεις απαντηση: εχετε τοσα υπολοιπομενα λεπτα απο τα 400 του προγραμματος! Για τα μηνυματα ενημερωνεσαι μονο απο το 13830

To υπόλοιπο άλλαξε,γράφει 400 λεπτά.Απλά δεν μου ρθε ακόμα ενημερωτικό σμσ.5 μέρες έχουν περάσει.Η κοπέλα στο 13830 μου πε ότι άλλξε κανονικά το πρόγραμμά μου.

Link to comment
Share on other sites

To υπόλοιπο άλλαξε,γράφει 400 λεπτά.Απλά δεν μου ρθε ακόμα ενημερωτικό σμσ.5 μέρες έχουν περάσει.Η κοπέλα στο 13830 μου πε ότι άλλξε κανονικά το πρόγραμμά μου.

 

Αρα εχει αλλαξει! Το 1284 λεει αληθεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα.

Θα ήθελα την βοηθειά σας σε κάτι που με απασχολεί. Εχω Vodafone 120 kai Θέλω να στείλω sms σε μία χώρα του εξωτερικού και συγκεκριμένα στην Μαλεσία, Ινδικος ωκεανός μεριά πάνω από την Αυστραλία. Μπορεί κάποιος να μου πεί αν γνωρίζει την χρέωση που θα έχω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

http://i58.photobucket.com/albums/g269/sAiRous_tkd/gr.gif

http://i58.photobucket.com/albums/g269/sAiRous_tkd/j.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...