Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, zerokill said:

Τελικά λόγω πολλαπλών συνδέσεων μου βγαίνουν 16,37 κάθε νούμερο unlimited

Αν από αυτή την τιμή αφαιρέσεις τα 0.38 (του παγίου για την μια ημέρα 13/12/2023) + 0.04 φόρος κινητής + 0.10 τον ΦΠΑ τους, σύνολο δηλαδή 0.52, τότε πέφτεις λίγο ακόμη χαμηλότερα στα 15.85

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, zerokill said:


Εγώ ανανέωσα με 17 ανά γραμμή.
Τελικά λόγω πολλαπλών συνδέσεων μου βγαίνουν 16,37 κάθε νούμερο unlimited Νομίζω καλύτερη προσφορά δεν θα έπαιρνα πουθενά
Καλές γιορτές σε όλους.14df51d0258be426731f8bba1190d543.jpg


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Εξαιρετική τιμή πέτυχες, σκοπεύω να γυρίσω από Nova πίσω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εξαιρετική τιμή πέτυχες, σκοπεύω να γυρίσω από Nova πίσω.

Ανά διαστήματα βγάζουν κάτι τέτοιες δυνατές προσφορές

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εξαιρετική τιμή πέτυχες, σκοπεύω να γυρίσω από Nova πίσω.

Γιατί δεν πας Cosmote να τελειώνεις; Να μην μπλέκεσαι και με δικαρτο.
Καλύτερα να πληρώνεις περισσότερο για αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, παρά λιγοτερο για κατι που δεν σε εξυπηρετεί πληρως. Εγώ έτσι το βλέπω. 

Εξαιρετική προσφορά αυτή της Vodafone αρκει να σε εξυπηρετεί το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, panos.k2 said:

Γιατί δεν πας Cosmote να τελειώνεις; Να μην μπλέκεσαι και με δικαρτο.
Καλύτερα να πληρώνεις περισσότερο για αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, παρά λιγοτερο για κατι που δεν σε εξυπηρετεί πληρως. Εγώ έτσι το βλέπω. 

Εξαιρετική προσφορά αυτή της Vodafone αρκει να σε εξυπηρετεί το δίκτυο.

Συμφωνώ. Αν όμως η Vodafone είναι μια μέση λύση(ούτε Cosmote ούτε Nova)και τον καλύπτει ας πάει vf

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.k2 said:

Γιατί δεν πας Cosmote να τελειώνεις; Να μην μπλέκεσαι και με δικαρτο.
Καλύτερα να πληρώνεις περισσότερο για αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, παρά λιγοτερο για κατι που δεν σε εξυπηρετεί πληρως. Εγώ έτσι το βλέπω. 

Εξαιρετική προσφορά αυτή της Vodafone αρκει να σε εξυπηρετεί το δίκτυο.

εχω φοιτητικό… και θα πάρει τα 10€ και 1000’ λόγω σταθερής… ενα αυτό. Δεύτερον στα μισά μαγαζιά που παω όπως χθες η Cosmote είναι τόσο πίτα που τα story στο Instagram δεν φεύγουν. Με Nova χθες 4/4 ανέβηκαν χωρίς να κάνει πάνω από 5’

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nikolas14 said:

Δεύτερον στα μισά μαγαζιά που παω όπως χθες η Cosmote είναι τόσο πίτα που τα story στο Instagram δεν φεύγουν. Με Nova χθες 4/4 ανέβηκαν χωρίς να κάνει πάνω από 5’

Θα ζητάς το WiFi από το μαγαζί.. πλέον όλοι έχουν δεδομένα και είναι άδειο το WiFi!! 😂😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kalitexnis_g said:

Θα ζητάς το WiFi από το μαγαζί.. πλέον όλοι έχουν δεδομένα και είναι άδειο το WiFi!! 😂😂😂😂

Αν έχουν κι ολας… 

Φιλος με Vodafone που είναι, χθες ανέβασε πολύ εύκολα φωτογραφίες και βίντεο… σε οτιδήποτε άλλο είχε θέμα, μια έπιανε μια όχι. Αλλά δεν έχει 5G κινητο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nikolas14 said:

Αν έχουν κι ολας… 

Φιλος με Vodafone που είναι, χθες ανέβασε πολύ εύκολα φωτογραφίες και βίντεο… σε οτιδήποτε άλλο είχε θέμα, μια έπιανε μια όχι. Αλλά δεν έχει 5G κινητο.

Πίστεψε με χτες Χαλκίδα το 5G καμία σχέση με το 4G. Με το 5G έκανες τα πάντα και είχε και πάρα πολύ κόσμο στην αγορά. Αφού κατάφερε και ανέβασε με Vodafone 4G φαντάσου. Η Cosmote έχει μειονέκτημα:ότι σε πολύ κόσμο πιτάρει λόγω της αυξημένης συνδρομητής βάσης κάτι που δεν ισχύει σε Vodafone και Nova

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Η Cosmote έχει μειονέκτημα:ότι σε πολύ κόσμο πιτάρει λόγω της αυξημένης συνδρομητής βάσης κάτι που δεν ισχύει σε Vodafone και Nova

Δεν εχει λογική αυτό ... αν έχεις 2 πλάσια συνδρομητική βάση παίρνεις και 2 πλασια λεφτά φτιάχνεις 2πλάσιες κεραίες που λόγο κλιμακας θα μπουκώνουν πιο δύσκολα!!!  δεν είναι οι πολλοί χρήστες σε καμια περίπτωση,

Βασικός λόγος οτι η cosmote θελει να κάνει οικονομία ενω θελει να δώσει και καλυτερη ταχύτητα απο vodafone, οπότε έχει κόψει τα πολλά gb στο κόσμο της ... ενω η voda δίνει σε όλους όσους θέλουν σχεδον απεριόριστα . Οπότε δεν υπάρχει κάποιος "στερημένος" στην voda να μπουκώσει το δίκτυο μια περίοδο , όσοι ήθελαν ιντερνετ θα είχαν αγοράσει  big-bang φτηνά και πριν τις προσφορές και δεν θα αλλάξει η συμπεριφορά του δικτύου πολύ

Πιο βασικό οτι  η voda στηριζεται περισσότερο σε μεγάλες κεντρικές κεραίες με πολύ μεγάλη ακτίνα επαφης ενω ο οτε σε μικρότερες και περισσότερες , με αποτέλεσμα οι μικρές να δίνουν καλυτερες ταχύτητες αλλά αν μαζευτουν πολλοί σε μια περιοχή ή κάτι αλλο μπουκώνει.... Η voda εχει χαμηλοτερες ταχύτητες λόγο απόστασης και εμποδίων αρκετές φορές αλλά όπου και να είσαι όσοι και να ειναι μαζεμένοι δεν έχει πρόβλημα να μπουκώσει πραγματικά

ΥΓ απεριόριστα λέμε τα 200-300 gb ,  και μετά φραγή στην ταχυτητα με 4 mbps όπως ήρθε σε εμενα τώρα που ξεπέρασα τα 300gb .  Είναι η πρώτη φορά που μου το βάζουν στην πράξη τους προηγούμενους μηνες δεν υπήρχε ... ίσως και αυτό να έπαιξε ενα ρόλο
(Βέβαια με τις προσφορές τώρα απλά βαζεις μια αλλη καρτούλα η κανονιζεις να το μοιράζεις σε 2 κάρτες μονιμα - κάθε 15 του μήνα παιρνεις απο την αλλη και δεν εχεις πρόβλημα. Εγω είχα παρει 2 κάρτες από την προσφορά του φορουμ αλλά εδωσα την μια και δεν ειχα καποια παλια οπότε για λιγες μερες είμαι στα  4 mbps στο σπίτι (ως σταθερο το εχουμε με ενα realme9 5g)   ... τα οποία βέβαια δεν ειναι τόσο χάλια όσο περίμενα, νομίζω στα πρώτα δευτερόλεπτα που ζητάς μπαίνοντας σε μια σελίδα είναι μεγάλη η ταχυτητα και μετά πέφτει στο 3,  και τέλος πάει στα 4mbps μόνιμα ... σε 5g τουλάχιστον με cu)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε, τα 4mbps για χρήση στο σπίτι είναι λίγα το 2023. Αυτό και το strict nat που επηρεάζει αρκετές εφαρμογές είναι deal breaker για ίντερνετ στο σπίτι. Θεωρώ πως το onenet είναι η μόνη καλή λύση για ίντερνετ στο σπίτι από δεδομένα vodafone. Απεριόριστα χωρίς κόφτες και με public ip χωρίς strict nat που μπορεί να γίνει και static χωρίς χρέωση. Αύριο θα δοκιμάσω αν παίζει και σε 4G router διαφορετικό από αυτό που δίνουν. Θεωρείσαι και εταιρικός πελάτης οπότε έχεις προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση και πιο γρήγορη επίλυση βλαβών.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dasnowy said:

Όπως και να το κάνουμε, τα 4mbps για χρήση στο σπίτι είναι λίγα το 2023. Αυτό και το strict nat που επηρεάζει αρκετές εφαρμογές είναι deal breaker για ίντερνετ στο σπίτι. Θεωρώ πως το onenet είναι η μόνη καλή λύση για ίντερνετ στο σπίτι από δεδομένα vodafone. Απεριόριστα χωρίς κόφτες και με public ip χωρίς strict nat που μπορεί να γίνει και static χωρίς χρέωση. Αύριο θα δοκιμάσω αν παίζει και σε 4G router διαφορετικό από αυτό που δίνουν. Θεωρείσαι και εταιρικός πελάτης οπότε έχεις προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση και πιο γρήγορη επίλυση βλαβών.

Τα 4 mbps λύνονται αν έχεις 2 σιμ cu ... εγω εχω ως μοντεμ κινητό 5G (δεν ξέρω αν και τα μοδεμ  δέχονται 2 σιμ) , και μπορείς να αγοράζεις στις 15 του μήνα από αλλη σιμ για να φτάνεις τα 500-600gb ,  αλλά και τα 4 δεν ειναι τόσο ασχημα για 1 χρήστη λόγο του τρόπου που βάζουν την φραγή (στην αρχή ειναι γρήγορο οταν ανοίγεις μια σελίδα πχ) . Για συμβόλαια ρωτήστε να μην σας έχουν φραγή. 
Aυτο με την public ip όντος υπάρχει αλλά πέρα του οτι μερικά σιτε μια στο τοσο  σου βγάζουν ελεγχο bot δεν εχω δει αλλο θέμα, πχ οι εγγραφές στην νοβα εον που πολλοί είχαν πρόβλημα και με cosmote δουλευε μια χαρά , και για ερασιτέχνες δεν ξέρω που θα ειναι πρόβλημα. (στατικ μπορείς να στήσεις μεσο vpn - αλλά οκ δεν είναι το ίδιο)

ΥΓ
Απο Οτε εγω περιμένω ΜΗΔΕΝ εξυπηρέτηση ... είχα adsl καποτε σε αυτούς και εκανε επανασύνδεση κάθε 1 ωρα στα 4 mbps (ενω με φορτηνετ δουλευε και στα 6) ... Το "τεχνικό τμήμα" ηταν γυναικες άσχετες με στύλ παρατα μας και το μόνο που ελεγαν ηταν θα μεταβιβάσουμε το αίτημά σας και ποτέ δεν μίλησα με τεχνικό ... και όταν τους είπα να το πανε στα 2 mbps έστω δεν γινόταν παρακαλω !!!
(διέκοψα στους 3 μηνες και ηθελαν αντι 10ευρω που ειχα την τηλεοραση προσφορα να παει 25 για ολο το συμβόλαιο, και δεν δέχονταν πίσω το μηχάνημα (παροτι το αφησα και εφυγα το χρέωσαν .. 5-6 χρόνια μετα βρήκα άκρη για λογική τιμη)
Ενας φίλος έχει vdsl και 3 χρόνια κάνει reboot 2-3 φορές την μέρα, δεν βλέπουν πρόβλημα απο ΟΤΕ και αυτός κάθετε γιατι νομίζει εχει εξυπηρετηση και αλλου θα είναι χειρότερα ... αυτό που λές εσυ "εταιρική" θα είναι το βασικό που δίνουν όλοι και αυτό αν πιασεις γραμμή .

Γενικά πρώτα δοκιμάστε την vodafone σε 5g και αν πιάσει καλά σε μεγάλη κεραία είσαι σιγουρος οτι θα μείνει έτσι χειμώνα καλοκαίρι ... αν όχι τότε αναγκαστικά κοιτάς αλλου

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, blizard said:

Τα 4 mbps λύνονται αν έχεις 2 σιμ cu ... εγω εχω ως μοντεμ κινητό 5G (δεν ξέρω αν και τα μοδεμ  δέχονται 2 σιμ) , και μπορείς να αγοράζεις στις 15 του μήνα από αλλη σιμ για να φτάνεις τα 500-600gb ,  αλλά και τα 4 δεν ειναι τόσο ασχημα για 1 χρήστη λόγο του τρόπου που βάζουν την φραγή (στην αρχή ειναι γρήγορο οταν ανοίγεις μια σελίδα πχ) . Για συμβόλαια ρωτήστε να μην σας έχουν φραγή. 
Aυτο με την public ip όντος υπάρχει αλλά πέρα του οτι μερικά σιτε μια στο τοσο  σου βγάζουν ελεγχο bot δεν εχω δει αλλο θέμα, πχ οι εγγραφές στην νοβα εον που πολλοί είχαν πρόβλημα και με cosmote δουλευε μια χαρά , και για ερασιτέχνες δεν ξέρω που θα ειναι πρόβλημα. (στατικ μπορείς να στήσεις μεσο vpn - αλλά οκ δεν είναι το ίδιο)

ΥΓ
Απο Οτε εγω περιμένω ΜΗΔΕΝ εξυπηρέτηση ... είχα adsl καποτε σε αυτούς και εκανε επανασύνδεση κάθε 1 ωρα στα 4 mbps (ενω με φορτηνετ δουλευε και στα 6) ... Το "τεχνικό τμήμα" ηταν γυναικες άσχετες με στύλ παρατα μας και το μόνο που ελεγαν ηταν θα μεταβιβάσουμε το αίτημά σας και ποτέ δεν μίλησα με τεχνικό ... και όταν τους είπα να το πανε στα 2 mbps έστω δεν γινόταν παρακαλω !!!
(διέκοψα στους 3 μηνες και ηθελαν αντι 10ευρω που ειχα την τηλεοραση προσφορα να παει 25 για ολο το συμβόλαιο, και δεν δέχονταν πίσω το μηχάνημα (παροτι το αφησα και εφυγα το χρέωσαν .. 5-6 χρόνια μετα βρήκα άκρη για λογική τιμη)
Ενας φίλος έχει vdsl και 3 χρόνια κάνει reboot 2-3 φορές την μέρα, δεν βλέπουν πρόβλημα απο ΟΤΕ και αυτός κάθετε γιατι νομίζει εχει εξυπηρετηση και αλλου θα είναι χειρότερα ... αυτό που λές εσυ "εταιρική" θα είναι το βασικό που δίνουν όλοι και αυτό αν πιασεις γραμμή .

Γενικά πρώτα δοκιμάστε την vodafone σε 5g και αν πιάσει καλά σε μεγάλη κεραία είσαι σιγουρος οτι θα μείνει έτσι χειμώνα καλοκαίρι ... αν όχι τότε αναγκαστικά κοιτάς αλλου

Απορώ πως δεν πρότεινες να παρουν 2 SIM και 2 Router 5G να μην αλλαζει και σιμ ο κοσμος για να αποφυγει τα limit ...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zerokill said:

Απορώ πως δεν πρότεινες να παρουν 2 SIM και 2 Router 5G να μην αλλαζει και σιμ ο κοσμος για να αποφυγει τα limit ...

Γιατί όχι ?? αντι να κάνεις συμβόλαιο στην ciosmote  και να χάσεις 300-400 ευρω , τα ρίχνεις σε modem με 2η σιμ για να τις ενωνεις και να πιάσεις ταυτόχρονα  ως και 2πλάσια ταχυτητα 

Προς το παρομ ΟΛΑ τα κινητά 5g πλέον έχουν 2 σιμ  , μην σου πω και τα 4G ακομα ... παρε το reame9 5g με 140 ευρω που έχει 2 σιμα και πετάει στο 5g ... δεν ειναι τόσο τρομερο να συμπληρώσεις με 2η σιμ

Αλιως ρώτα το συμβόλαιο σου αν εχει κόφτη και κατέγραψέ το ...  απλα μην μπλέξεις με συμβόλαιο cosmote γιατι εχει κολλήσει μετα, και αν πεις τον πόνο σου στα φορουμ θα στην πουν απο πανω οι οτετζιδες

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ?? αντι να κάνεις συμβόλαιο στην ciosmote  και να χάσεις 300-400 ευρω , τα ρίχνεις σε modem με 2η σιμ για να τις ενωνεις και να πιάσεις ταυτόχρονα  ως και 2πλάσια ταχυτητα 
Προς το παρομ ΟΛΑ τα κινητά 5g πλέον έχουν 2 σιμ  , μην σου πω και τα 4G ακομα ... παρε το reame9 5g με 140 ευρω που έχει 2 σιμα και πετάει στο 5g ... δεν ειναι τόσο τρομερο να συμπληρώσεις με 2η σιμ
Αλιως ρώτα το συμβόλαιο σου αν εχει κόφτη και κατέγραψέ το ...  απλα μην μπλέξεις με συμβόλαιο cosmote γιατι εχει κολλήσει μετα, και αν πεις τον πόνο σου στα φορουμ θα στην πουν απο πανω οι οτετζιδες

Αν θέλει κάποιος απεριόριστα στην έξτρα σιμ του πραγματικά χωρίς Limit πάει Cosmote η σταθερό.Τουλάχιστον για την ώρα είναι δωρεάν.
Το θέμα στην Vodafone είναι αν έχει χώσει Limit και στα συμβόλαια Unlimited στα 300 γίγα και οχι μόνο στις extrasim αυτών.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zerokill said:


Αν θέλει κάποιος απεριόριστα στην έξτρα σιμ του πραγματικά χωρίς Limit πάει Cosmote η σταθερό.Τουλάχιστον για την ώρα είναι δωρεάν.
Το θέμα στην Vodafone είναι αν έχει χώσει Limit και στα συμβόλαια Unlimited στα 300 γίγα και οχι μόνο στις extrasim αυτών.

Cosmote αν δεν εχεις σήμα απο αλλού ...  η θέλεις 3-4 κάρτες όλες με 400 gb και πανω και πάλι δεν νομίζω  γιατι είναι πανακριβη .

Αν θές μέχρι 300 gb  χωρις όρια (άσχετα που τα θες) παίρνεις μια καρτούλα cu (αν έχει και προσφορά , κυρίως αυτή με τα 10 ευρω η καρτα νεων βγαίνει σχεδόν τζαμπα) , και εχεις και δευτερη για περισσότερα απο 300, πχ η μια είναι η βασική σου με το απεριόριστο ομιλία του liquid και αγοράζεις ιντερνετ και απο τις 2  για να μην σε πιάσει το όριο  (δεν είναι διπλάσια το κοστος αν φροντισεις να το κανεις στην μέση περίπου του μήνα.)

Αν θές συμβόλαιο ΡΩΤΑΣ τι παίζει με τις καρτες του συμβολαίου σου  , στο βασικό δεν εχεις θέμα  , πριν ενα μηνα δεν είχε μπει καν στο cu γιαυτό το λόγο να ρωτήσεις τι θα γίνει με την 2η κάρτα σου γραπτώς.


Στο πλαίσιο διασφάλισης της ποιότητας των υπηρεσιών μας και της προστασίας του δικτύου μας, εφαρμόζουμε Πολιτική Ορθής Χρήσης Δεδομένων (ΠΟΧ) 300GB το μήνα σε όλες τις συνδέσεις καρτοκινητής και τις νέες internet4share κάρτες που συνδέθηκαν μετά τις 23 Ιουλίου 2023.

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, blizard said:

Τα 4 mbps λύνονται αν έχεις 2 σιμ cu ... εγω εχω ως μοντεμ κινητό 5G (δεν ξέρω αν και τα μοδεμ  δέχονται 2 σιμ) , και μπορείς να αγοράζεις στις 15 του μήνα από αλλη σιμ για να φτάνεις τα 500-600gb ,  αλλά και τα 4 δεν ειναι τόσο ασχημα για 1 χρήστη λόγο του τρόπου που βάζουν την φραγή (στην αρχή ειναι γρήγορο οταν ανοίγεις μια σελίδα πχ) . Για συμβόλαια ρωτήστε να μην σας έχουν φραγή. 
Aυτο με την public ip όντος υπάρχει αλλά πέρα του οτι μερικά σιτε μια στο τοσο  σου βγάζουν ελεγχο bot δεν εχω δει αλλο θέμα, πχ οι εγγραφές στην νοβα εον που πολλοί είχαν πρόβλημα και με cosmote δουλευε μια χαρά , και για ερασιτέχνες δεν ξέρω που θα ειναι πρόβλημα. (στατικ μπορείς να στήσεις μεσο vpn - αλλά οκ δεν είναι το ίδιο)

ΥΓ
Απο Οτε εγω περιμένω ΜΗΔΕΝ εξυπηρέτηση ... είχα adsl καποτε σε αυτούς και εκανε επανασύνδεση κάθε 1 ωρα στα 4 mbps (ενω με φορτηνετ δουλευε και στα 6) ... Το "τεχνικό τμήμα" ηταν γυναικες άσχετες με στύλ παρατα μας και το μόνο που ελεγαν ηταν θα μεταβιβάσουμε το αίτημά σας και ποτέ δεν μίλησα με τεχνικό ... και όταν τους είπα να το πανε στα 2 mbps έστω δεν γινόταν παρακαλω !!!
(διέκοψα στους 3 μηνες και ηθελαν αντι 10ευρω που ειχα την τηλεοραση προσφορα να παει 25 για ολο το συμβόλαιο, και δεν δέχονταν πίσω το μηχάνημα (παροτι το αφησα και εφυγα το χρέωσαν .. 5-6 χρόνια μετα βρήκα άκρη για λογική τιμη)
Ενας φίλος έχει vdsl και 3 χρόνια κάνει reboot 2-3 φορές την μέρα, δεν βλέπουν πρόβλημα απο ΟΤΕ και αυτός κάθετε γιατι νομίζει εχει εξυπηρετηση και αλλου θα είναι χειρότερα ... αυτό που λές εσυ "εταιρική" θα είναι το βασικό που δίνουν όλοι και αυτό αν πιασεις γραμμή .

Γενικά πρώτα δοκιμάστε την vodafone σε 5g και αν πιάσει καλά σε μεγάλη κεραία είσαι σιγουρος οτι θα μείνει έτσι χειμώνα καλοκαίρι ... αν όχι τότε αναγκαστικά κοιτάς αλλου

Χρόνια πολλά!

Το strict nat επηρεάζει πολλά που κάνει κάποιος καθημερινά αλλά ανάλογα την εφαρμογή μπορεί να μην καταλάβει ο χρήστης τη διαφορά. 

Να πάρεις 2 sim για να έχεις 600gb δε συμφέρει από άποψη κόστους. Δίνεις 20+ ευρώ για να έχεις 600gb το πολύ και μετά 4mbps. Αν δεν έχει και προσφορά τότε βγαίνουν περισσότερα τα λεφτά. Καλύτερα σταθερή ή unlimited ultra μόνο για το router ή onenet lte ή vodafone giga wifi home unlimited αλλά και αυτό έχει κόφτη στα 12mbps μετά από 300gb. Αλλιώς μετά κοιτάς άλλο πάροχο. 

Το onenet της vodafone είναι, όχι του ΟΤΕ.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dasnowy said:

Nα πάρεις 2 sim για να έχεις 600gb δε συμφέρει από άποψη κόστους. Δίνεις 20+ ευρώ για να έχεις 600gb το πολύ και μετά 4mbps. Αν δεν έχει και προσφορά τότε βγαίνουν περισσότερα τα λεφτά. 

Χωρις καμια προσφορά και μονο μια σιμ , έχεις 200gb με 10 ευρω, .. με μόνιμο roll over και κάποια δωρεαν απερτιόριστα στις γιορτες βγαίνει καπου 250gb μηνα μεσος ορος  ...  αν θές πιο πολλά θα πρέπει να πληρώσεις 10 ευρω επιπλεον ισως σε δευτερη σιμ για να μην σε πιασει το οριο .(εδω υπάρχει και το απεριόριστο  ιντερνετ με ενα ευρω για μια μερα συν την μερα που το ενεργοποίησες - αρα ως 48 ωρες για συμπλήρωμα , η και τα 4 απεριοριστα σαβατοκύριακα με 3 ευρω )

Τις περιοδους που έχουν απεριόριστα στο cu με προσφορές  (φέτος ήταν από 20/4 ώς 15/10  και απο 20/11 ώς 4/2/2024 το λιγότερο , μπορείς να το εκμεταλευτείς χωρίς επιπλέον χρεώσεις  αν εχεις 2 σιμ ...  γιατι τα 300gb πανε ημερολογιακα .δλδ αγοράζοντας στις 15 του μηνα  απεριόροστα θα έχεις 300gb χωρίς φραγή για 15 μερες του μηνα και αλλα 300 για 15 μέρες του επομενου μηνα , και μπορείς να το επαναλάβεις με την δέυτετη κάρτα μετα απο 30 μερες  .

Φυσικά αν πάρεις την κάρτα προσφοράς 10 ευρω το μηνα (που όλοι πρέπει να έχετε γιατι ήταν τζαμπα και υπήρχε σε μεγαλο μενυ στο forοum , δεν ηταν  ουτε αγνωστη προσφορά αφου είχε βγει και περσι και προπερσι) η με καρτα νεων γλυτώνεις 10 ευρω από την μια καρτα  και αλλάζει πάρα πολλα .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ , με 10 ευρω έχεις 200-250 GB ... αν θές μέχρι 500 θές και 20 ευρω σε 2 καρτες .. αν η μια έχει προσφορά αφαιρείς 10 ευρω . Τους μηνες που υπάρχει απεριοριστο θές 10-13 ευρω το μήνα για 600gb , και αν έχεις κάρτα με προσφορά γλυτώνεις τα μισα ...  η φωνή είναι φτηνή στο liquid η τζαμπα.
Δες πόσα gb θές σε πόσες κάρτες,  προσθέστε και την φωνή  και αν τελικά  θες συμφέρει συμβόλαιο με πολλές  σιμ    ΡΩΤΗΣΕ το συμβόλαιο vodafone τι υποστηρίζει για τις  εχτρα σιμ, δεν τις έχουν βάλει προς το παρον σε όριο οπως διαβαζω εδω και αν σας το πουν γραπτά εισαστε εξασφαλισμένοι  .. η  cosmote ειναι πολύ ακριβή για  σχεδον κάθε πραγματική περίπτωση

ΥΓ
η φραγή 4mbps φυσικά και δεν είναι καλη, απλά για φυσιολογικό browsing πάει πολύ γρήγορα στην αρχή και δεν φαίνεται τόσο άσχημα ... ουτε σε ταινίες ενοχλεί που έχουν σταθερό στρεαμ κατω απο 4 , γενικά το έχουν φτιάξει   ωραια .

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Χωρις καμια προσφορά και μονο μια σιμ , έχεις 200gb με 10 ευρω, .. με μόνιμο roll over και κάποια δωρεαν απερτιόριστα στις γιορτες βγαίνει καπου 250gb μηνα μεσος ορος  ...  αν θές πιο πολλά θα πρέπει να πληρώσεις 10 ευρω επιπλεον ισως σε δευτερη σιμ για να μην σε πιασει το οριο .(εδω υπάρχει και το απεριόριστο  ιντερνετ με ενα ευρω για μια μερα συν την μερα που το ενεργοποίησες - αρα ως 48 ωρες για συμπλήρωμα , η και τα 4 απεριοριστα σαβατοκύριακα με 3 ευρω )

Τις περιοδους που έχουν απεριόριστα στο cu με προσφορές  (φέτος ήταν από 20/4 ώς 15/10  και απο 20/11 ώς 4/2/2024 το λιγότερο , μπορείς να το εκμεταλευτείς χωρίς επιπλέον χρεώσεις  αν εχεις 2 σιμ ...  γιατι τα 300gb πανε ημερολογιακα .δλδ αγοράζοντας στις 15 του μηνα  απεριόροστα θα έχεις 300gb χωρίς φραγή για 15 μερες του μηνα και αλλα 300 για 15 μέρες του επομενου μηνα , και μπορείς να το επαναλάβεις με την δέυτετη κάρτα μετα απο 30 μερες  .

Φυσικά αν πάρεις την κάρτα προσφοράς 10 ευρω το μηνα (που όλοι πρέπει να έχετε γιατι ήταν τζαμπα και υπήρχε σε μεγαλο μενυ στο forοum , δεν ηταν  ουτε αγνωστη προσφορά αφου είχε βγει και περσι και προπερσι) η με καρτα νεων γλυτώνεις 10 ευρω από την μια καρτα  και αλλάζει πάρα πολλα .

Στην πράξη δες πόσα gb θές σε πόσες κάρτες,  προσθέστε και την φωνή με το κοστος της κοντρα στο liquid - που είναι πολύ φτηνο ώς δωρεαν) . και αν τελικά  θες πολλές  σιμ με 500ορια όλο το χρόνο  ΡΩΤΗΣΤΕ το συμβόλαιο vodafone τι υποστηρίζει για τις  εχτρα σιμ, δεν τις έχουν βάλει προς το παρον σε όριο οπως διαβαζω εδω και αν σας το πουν γραπτά εισαστε εξασφαλισμένοι  .. η  cosmote ειναι πολύ ακριβή για  σχεδον κάθε πραγματική περίπτωση

ΥΓ
η φραγή 4mbps φυσικά και δεν είναι καλη, απλά για φυσιολογικό browsing πάει πολύ γρήγορα στην αρχή και δεν φαίνεται τόσο άσχημα ... ουτε σε ταινίες ενοχλεί που έχουν σταθερό στρεαμ κατω απο 4 , γενικά το έχουν φτιάξει   ωραια .

Προσωπικά δε θα το υλοποιούσα αυτό για ίντερνετ στο σπίτι. Εμείς χαλάμε εύκολα 800GB-1TB το μήνα από το ίντερνετ του σπιτιού (4G vodafone και αυτό). Επίσης το strict nat (η απουσία public ip παλεύεται) είναι μεγάλο deal breaker για μένα κυρίως λόγω online gaming, remote desktop και γενικά χρήση p2p εφαρμογών.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Είδα Στο ινσταγκραμ μια διαφήμιση έβαλα τον αριθμό μου και σήμερα με πήραν τηλέφωνο από κατάστημα Vodafone στη Θεσσαλονίκη 

μου δίνει απεριόριστα λεπτά, 6000 sms και Επειδή έχω ήδη ένα συμβόλαιο κινητής στη βοντα τα 5gb τα κάνει 10 GB 

Τελική τιμή 9,80 ευρώ κάπου εκεί δε θυμάμαι ακριβώς

Νομίζω είναι πολύ καλή η τιμή. Θα με  πάρει αύριο πάλι τηλέφωνο για λεπτομέρειες θέλω να ρωτήσω πόσο θα ανέβει στους 12 μήνες γιατί σήμερα δεν μπορούσα να μιλήσω 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν αυτές τις τιμές που είναι πιο κάτω και από την ελάχιστη ανανέωση σε καρτοκινητο; 

 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, patrik said:

Είδα Στο ινσταγκραμ μια διαφήμιση έβαλα τον αριθμό μου και σήμερα με πήραν τηλέφωνο από κατάστημα Vodafone στη Θεσσαλονίκη 

μου δίνει απεριόριστα λεπτά, 6000 sms και Επειδή έχω ήδη ένα συμβόλαιο κινητής στη βοντα τα 5gb τα κάνει 10 GB 

Τελική τιμή 9,80 ευρώ κάπου εκεί δε θυμάμαι ακριβώς

Νομίζω είναι πολύ καλή η τιμή. Θα με  πάρει αύριο πάλι τηλέφωνο για λεπτομέρειες θέλω να ρωτήσω πόσο θα ανέβει στους 12 μήνες γιατί σήμερα δεν μπορούσα να μιλήσω 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν αυτές τις τιμές που είναι πιο κάτω και από την ελάχιστη ανανέωση σε καρτοκινητο; 

 

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι, το συμβόλαιο (το οποιο σε δένει με την εταιρία) να είναι πιο οικονομικό από την καρτοκινητή. Στην Ελλάδα τα γκόλντεν μπόιζ εχουν την φιλοσοφία να τραβάνε τον κόσμο στην καρτοκινητή και μετά να τον αναγκάζουν στο συμβόλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα συνδυαστικα σταθερο και κινητο στην vodafone. Στο κινητο εδινα 10.08€ και ειχα απεριοριστη ομιλια και 5+5 GB ιντερνετ. Μου ειχε βγαλει προσφορα στην εφαρμογη για απεριοριστα ολα στα 15.35€ με την συνδυαστικη εκπτωση. Ταυτοχρονα ομως διεκοψα το σταθερο οποτε η τελικη τιμη, μιας και εκδοθηκε ο πρωτος λογαριασμος, ειναι 17,05€. Πολυ καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, patrik said:

Είδα Στο ινσταγκραμ μια διαφήμιση έβαλα τον αριθμό μου και σήμερα με πήραν τηλέφωνο από κατάστημα Vodafone στη Θεσσαλονίκη 

μου δίνει απεριόριστα λεπτά, 6000 sms και Επειδή έχω ήδη ένα συμβόλαιο κινητής στη βοντα τα 5gb τα κάνει 10 GB 

Τελική τιμή 9,80 ευρώ κάπου εκεί δε θυμάμαι ακριβώς

Νομίζω είναι πολύ καλή η τιμή. Θα με  πάρει αύριο πάλι τηλέφωνο για λεπτομέρειες θέλω να ρωτήσω πόσο θα ανέβει στους 12 μήνες γιατί σήμερα δεν μπορούσα να μιλήσω 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν αυτές τις τιμές που είναι πιο κάτω και από την ελάχιστη ανανέωση σε καρτοκινητο; 

 

Ενδιαφέρομαι μπορείς να μου δώσεις παραπανω πληροφορίες; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...