Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το unlimited data δουλευει και με το internet4share; Έστω ότι στις διευκρινίσεις λέει το αντίθετο, μήπως δουλευει ανεπίσημα;;

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα

Σε συγγενικό μου άτομο που ταξίδευε από Γαλλία σε Ισπανία με πλοίο χρησιμοποίησε το κινητό και έκανε κάποιες κλήσεις ενώ ήταν στα λιμάνια ( έχει συμβόλαιο και δεν υπάρχει χρέωση εντός ΕΕ). Ο λογ/μός που του ήρθε ( 400€!!!, ενώ κανονικά πλήρωνε μέχρι 35-40€ τον μήνα) ανέφερε ότι έκανε κάποιες κλήσεις σαν Maritime communication partner . Σε επικοινωνία του με την Vodafone του είπαν ότι ήταν κλήσεις που έγιναν εν πλώ και ότι είχε ειδοποιηθεί με γραπτό μήνυμα για αυτό. Όμως ούτε ήταν εν πλώ όταν έκανε τις κλήσεις αυτές ούτε του ήρθε κάποιο μήνυμα. Τι κάνει τώρα ( ξέρω ότι μπορεί να πάει στην ΕΕΤ και σε δικηγόρο.....)Εχουμε αντίστοιχη εμπειρία:wacko:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα

Σε συγγενικό μου άτομο που ταξίδευε από Γαλλία σε Ισπανία με πλοίο χρησιμοποίησε το κινητό και έκανε κάποιες κλήσεις ενώ ήταν στα λιμάνια ( έχει συμβόλαιο και δεν υπάρχει χρέωση εντός ΕΕ). Ο λογ/μός που του ήρθε ( 400€!!!, ενώ κανονικά πλήρωνε μέχρι 35-40€ τον μήνα) ανέφερε ότι έκανε κάποιες κλήσεις σαν Maritime communication partner . Σε επικοινωνία του με την Vodafone του είπαν ότι ήταν κλήσεις που έγιναν εν πλώ και ότι είχε ειδοποιηθεί με γραπτό μήνυμα για αυτό. Όμως ούτε ήταν εν πλώ όταν έκανε τις κλήσεις αυτές ούτε του ήρθε κάποιο μήνυμα. Τι κάνει τώρα ( ξέρω ότι μπορεί να πάει στην ΕΕΤ και σε δικηγόρο.....)Εχουμε αντίστοιχη εμπειρία:wacko:

 

Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν αυτά που λέει η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι έχει ενεργές προωθήσεις και έγινε προώθηση σε τηλεφωνητή μέσω της Maritime (το τηλέφωνο χτύπησε και μετά έγινε η προώθηση).

Πληροφοριακά, τα συστήματα της Maritime βγαίνουν αυτόματα εκτός λειτουργίας 2 μίλια από τις ακτές. Δεν ελέγχει κάτι το πλήρωμα. Οπότε το πιο πιθανόν είναι να μην θυμάται ή να το παίζει τρελός.

Αν ήμουν εγώ στην θέση σου θα προσπαθούσα να πιαστώ από τον κανόνα της ΕΕ που επιβάλει 62 Ευρώ ανά λογαριασμό roaming όριο. Η μόνη ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντησή σου. Το όριο αυτό ισχύει και στις χρεώσεις maritime?Exουμε κάτι πιο συγκεκριμένο?( Πχ. Νόμο ή σχετική διάταξη):)
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντησή σου. Το όριο αυτό ισχύει και στις χρεώσεις maritime?Exουμε κάτι πιο συγκεκριμένο?( Πχ. Νόμο ή σχετική διάταξη):)

 

Μόνο την σχετική σελίδα της Cosmote βρήκα. Ίσως με λίγο ψάξιμο βρεις κάτι και για Vodafone ή ακόμα καλύτερα Ευρωπαϊκό κανονισμό

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/mi_data_limit_res.html

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την σχετική σελίδα της Cosmote βρήκα. Ίσως με λίγο ψάξιμο βρεις κάτι και για Vodafone ή ακόμα καλύτερα Ευρωπαϊκό κανονισμό

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/mi_data_limit_res.html

 

Αυτο λεει για data,οχι για κλησεις μεσω τριτου παροχου.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεώτερα. Τον συγγενή μου τον πήραν το πρωί τηλέφωνο από τα κεντρικά της Vodafone και του είπαν ότι αν δεν του έχει έρθει προειδοποίηση - μήνυμα για τις μεγάλες χρεώσεις ( πριν τις πραγματοποιήσει ) δεν θα χρεωθεί το ποσό. Ο συγγενής μου είπε ότι 100% δεν του ήρθε τέτοιο μήνυμα που να τον προειδοποιούσε για τις μεγάλες χρεώσεις. Μπορεί με κάποιον τρόπο όμως να το αποδείξει αυτό;Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να βεβαιώσει ότι δεν υπήρχε τέτοιο μήνυμα, αφού και η Vodafone μπορεί να ισχυρισθεί ότι τον προειδοποίησε με μήνυμα και ο δικός μου να σβήσει τυχόν τέτοιο μήνυμα

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας ;)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεώτερα. Τον συγγενή μου τον πήραν το πρωί τηλέφωνο από τα κεντρικά της Vodafone και του είπαν ότι αν δεν του έχει έρθει προειδοποίηση - μήνυμα για τις μεγάλες χρεώσεις ( πριν τις πραγματοποιήσει ) δεν θα χρεωθεί το ποσό. Ο συγγενής μου είπε ότι 100% δεν του ήρθε τέτοιο μήνυμα που να τον προειδοποιούσε για τις μεγάλες χρεώσεις. Μπορεί με κάποιον τρόπο όμως να το αποδείξει αυτό;Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να βεβαιώσει ότι δεν υπήρχε τέτοιο μήνυμα, αφού και η Vodafone μπορεί να ισχυρισθεί ότι τον προειδοποίησε με μήνυμα και ο δικός μου να σβήσει τυχόν τέτοιο μήνυμα

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας ;)

 

Μας τα λέει λίγο περίεργα ο συγγενής. Δεν του ήρθε SMS, τηλεφώνησε με δορυφορικό δίκτυο από λιμάνι. Χμμμμ. Ή πολύ άτυχος είναι ή κάτι άλλο συμβαίνει :lol:

Σε κάθε περίπτωση οι τεχνικοί θα αποδείξουν τι έγινε. Θα φανεί στο σύστημά τους εάν παράχθηκε το SMS και εάν παραδόθηκε. Εάν και τα 2 είναι αλήθεια, τότε υπάρχει θέμα.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να γλυτώσετε το ποσό και ντροπή στις εταιρείες που επιτρέπουν τέτοιες χρεώσεις από τους δορυφορικούς παρόχους χωρίς να πρέπει πρώτα να αποδεχθείς τις χρεώσεις. (Να είναι κλειστό το roaming δηλαδή σε αυτούς τους πανάκριβους roaming partners εκτός και αν το ανοίξεις μόνος σου).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είδα με τα μάτια μου τα μηνύματά του και δεν υπήρχε προειδοποίηση για υψηλή χρέωση..Απλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδειχθεί ότι δεν του έχει 'έρθει τέτοιο μήνυμα, αφού η vodafone μπορεί να ισχυρισθεί ότι το έσβησε...
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είδα με τα μάτια μου τα μηνύματά του και δεν υπήρχε προειδοποίηση για υψηλή χρέωση..Απλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδειχθεί ότι δεν του έχει 'έρθει τέτοιο μήνυμα, αφού η vodafone μπορεί να ισχυρισθεί ότι το έσβησε...

 

Θα πάρουν το output από το billing σύστημα που θα φαίνεται τι εστάλη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουν το output από το billing σύστημα που θα φαίνεται τι εστάλη.

 

Επειδή για μένα αυτά είναι ...κινέζικα:lol:αυτό σημαίνει ότι και κάποιος τεχνικός εκτός vodafone μπορεί να βεβαιώσει αν έχει σταλεί ή όχι τέτοιο μήνυμα......;

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή για μένα αυτά είναι ...κινέζικα:lol:αυτό σημαίνει ότι και κάποιος τεχνικός εκτός vodafone μπορεί να βεβαιώσει αν έχει σταλεί ή όχι τέτοιο μήνυμα......;

 

Όχι εκτός, εντός. Τεχνικοί της εταιρείας θα το πιστοποιήσουν.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε τεχνικός μπορεί να βεβαιώσει ότι βλέπει. Ότι δηλαδή αυτήν την στιγμή (σήμερα ) δεν υπάρχει τέτοιο μήνυμα.

Πως να βεβαιώσει όμως ότι δεν εστάλει ; Δυστυχώς δεν υπάρχει τεχνικός τρόπος να αποδειχτεί.

Αναγκαστικά περιμένεις το πόρισμα της Vodafone.

Ίσως βοηθήσει το εισιτήριο του πλοίου όπου φαίνεται η ώρα αναχώρησης ή άφιξης.

Αλλά αυτό στους αρμόδιους κρατικούς φορείς.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστή μου πάντως που βρέθηκε Αλεξανδρούπολη και χρεώθηκε κλήσεις περιαγωγής από Τουρκία, έγινε έλεγχος και είδαν ότι δεν στάλθηκε το ενημερωτικό μήνυμα, οπότε της πιστωσαν τη χρέωση (80€ περίπου)!
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Λήγει σε κάνα μήνα το Red 1 που έχω συμβόλαιο έδω και 2 χρόνια πληρώνοντας 31,40!Ήρθα σε επικοινωνία σήμερα με εκπρόσωπο της Vodafone και μου είπε το καλύτερο που μπορεί να μου κάνει είναι 36,70!Υποτίθεται έχω συνδυαστικό πακέτο με σταθερό, έχω και δεύτερη γραμμή σταθερή Vodafone!

Tους είπα επίσης ότι είμαι χρόνια πελάτης , τουλάχιστον 15 χωρίς να φύγω ποτέ και πάντα συμβόλαιο, επίσης πως ξέρω άτομα που έχοντας μια γραμμή μόνο πληρώνουν για το Red 1 27 ευρω αλλά τίποτα.

Ίσως το παζαρέψω να πάρω κάνα πρόγραμμα με 1000 λεπτα ομιλίας μιας και δε φτάνω τα 1500 λεπτά αλλά επειδή με τσάντισαν λέω να φύγω να το κάνω καρτοκινητο Q.

1.Αν φύγω τώρα που τελειώνει το συμβόλαιο, θα πληρώσω κάποιο τέλος διακοπής η κάτι παρόμοιο?

2.Ξέρετε αν τρέχει κάνα πρόγραμμα αντίστοιχο σε άλλη εταιρία?

3.ποιο καρτοκινητο προτείνετε εσείς, χρειάζομαι 1000 λεπτά προς όλους περίπου και 1Gb δεδομένα το μήνα..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Το Mobile L στην Cosmote και το W5GB στην Wind.

3. Τα 1000' λεπτά που μιλάς, σε τι προορισμούς είναι; Επίσης άτομα που μιλάς συχνά έχουν κάποιο συγκεκριμένο πακέτο (όπως Whatsup ή CU);

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω το πιο πολύ με τη κοπέλα μου που έχει what's up και τα υπόλοιπα προς όλους μιας και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας...
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

To vodafone 600 ποιο είναι?Μπορείς να μου δώσεις κάποιο link?Το refill τι σημαίνει?

 

Επίσης αν πάρω το πακέτο OPEN VOICE & SOCIAL 30 https://www.vodafonecu.gr/paketa/ , λέει data χρήση για facebook κτλπ.Μπορώ να χρησιμοποιώ το facebook κανονικά η χρειάζομαι κάποιο broswer η κάποια εφαρμογή?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω μια κάρτα 10€ και δεν κάνω το shake, όταν βάλω την 2η κάρτα θα με αφήσει να κάνω 2 shake ή μόνο αυτό της τελευταίας ανανέωσης;
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ξεχάσω :p

Είναι σαν την Cosmote που τα 2GB/1εβδομαδα ενώνονται με τα 1200ΜΒ για ένα μήνα;

Πάντα μιλάω για ανανέωση ηλεκτρονικά, ξέρω ότι δεν ενώνονται τα shake της ηλεκτρονικής ανανέωσης με αυτά της κανονικής.

Link to comment
Share on other sites

Το refil είναι ξαναγέμισμα , το έχουν 2 πακέτα , έχει πολλές προηποθέσεις αλλά εσένα μπορεί να σε βολέψει. ...

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/refill/

 

Πιο απλά, με 2 ανανεώσεις 10 ευρω στις 30 μερες θα έχεις bonus - δώρο 3gb ιντερνετ και 240 λεπτά προς vodafon ...

Με τα 18 ευρω που μένουν πραγματικά (τα 2 είναι φόρος τηλεφωνίας) μπορείς να αγοράζεις και το cu combo 600 και το OPEN VOICE & SOCIAL 15 (οχι το 30) .. μένει 1 ευρώ και θα έχεις 900 λεπτά προς όλους , τα sms , 300 λεπτά προς cu και το facebook .

Aν δεν καταναλώνεις κάτι από όλα αυτά όλα μεταφέρονται στον επόμενο , ακόμα και τα bonus ... Αν δεν σου φτάνουν τα 900 προς ολους κάνεις ενα refil που και που ή απλά αγορά πακέτου λίγο πιο γρήγορα , ενω αν έχεις μαζέψει πολλά σταματάς για λίγο το social 15

 

Καλή η σκέψη σου όντως και σε ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή να βάζω 20 ευρω και να ενεργοποιώ τα δύο παραπάνω πακέτα ταυτόχρονα, σωστά?

Αυτό που δε κατάλαβα είναι τα 3gb Internet. Όπως τα βλέπω εγώ θα έχω 2gb data για Facebook, viber κτλπ και 200mb για δεδομένα. Μήπως θα έχω δωρεαν έξτρα mb?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Με τις 2 ανανεώσεις θα μπορείς να κάνεις 2 shake τα οποία εξαργυρώνονται σε 1200ΜΒ για ένα μήνα ή 2GB για μια εβδομάδα, από εκεί βγαίνει 3200ΜΒ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...