Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πρόγραμμα red 2 μου ζητάνε από 35€ που πλήρωνα να πάω στα 45 €. Είναι λογικό; να κάνω αίτηση σε άλλο δίκτυο για αντιπρόταση ή δεν θα γίνει κάτι;

Ακούω γνώμες...

Τη λογική την ορίζει η αγορά. Αν οι άλλοι πουλάνε χαμηλότερα από 45 δεν είναι λογικό. Αν πουλάνε ακριβότερα είναι λογικό. Καλώς ή κακώς οι εταιρείες στην Ελλάδα έχουν επιλέξει υψηλές τιμές καταλόγου και παίζουν με προσφορές που διαφοροποιούνται ανάλογα με τους στόχους τους και την κατάσταση στην αγορά. Από τη στιγμή που αποδεχόμαστε μια προσφορά γνωρίζουμε ότι αυτή έχει ημερομηνία λήξης και μπορεί να μην επαναληφθεί. Διαφορετικά δεν θα ήταν προσφορά.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις έρευνα αγοράς κι αν πιστεύεις ότι μια άλλη εταιρεία θα σε καλύψει καλύτερα στον συνδυασμό τιμής - παροχών, κάνε κίνηση να φύγεις. Στην περίπτωση αυτή είτε πας αλλού, είτε σε προλάβει η Vodafone με προσφορά, κερδισμένος θα είσαι.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Red 1 και πλήρωνα 33 ευρώ στο τελευταίο μου συμβόλαιο. Αναφέρομαι στο Red 1 με τα 2,5 GB + 1 GB που μου πρόσφεραν δωρεάν οπότε 3,5 συνολικά.

Λόγω του ότι κάνω ένα μεταπτυχιακό το γύρισα σε κάρτα για να το μετατρέψω σε φοιτητικό CU. Τη διαδιασία την προχώρησα και πλήρωσα και τα 20 ευρώ τέλη αποσύνδεσης. Σήμερα με κάλεσαν και μου πρότειναν το ίδιο πρόγραμμα το Red 1 στα 25 ευρώ τελική τιμή μαζί με το 1 GB επιπλέον και θα μου επιστρέψουν τα τέλη αποσύνδεσης 20 ευρώ που πλήρωσα αν δεχρώ. Πιστεύετε συμφέρει ή το φοιτητικό είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Red 1 και πλήρωνα 33 ευρώ στο τελευταίο μου συμβόλαιο. Αναφέρομαι στο Red 1 με τα 2,5 GB + 1 GB που μου πρόσφεραν δωρεάν οπότε 3,5 συνολικά.

Λόγω του ότι κάνω ένα μεταπτυχιακό το γύρισα σε κάρτα για να το μετατρέψω σε φοιτητικό CU. Τη διαδιασία την προχώρησα και πλήρωσα και τα 20 ευρώ τέλη αποσύνδεσης. Σήμερα με κάλεσαν και μου πρότειναν το ίδιο πρόγραμμα το Red 1 στα 25 ευρώ τελική τιμή μαζί με το 1 GB επιπλέον και θα μου επιστρέψουν τα τέλη αποσύνδεσης 20 ευρώ που πλήρωσα αν δεχρώ. Πιστεύετε συμφέρει ή το φοιτητικό είναι καλύτερο;

 

Πολύ καλή τιμή. Εδώ θα πήγαινα στο Red1.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή τιμή όντως για μόνη σύνδεση και χωρίς σταθερό. Δεν μου είχαν ξανακάνει τέτοια τιμή τα τελευταία χρόνια. Αλλά σε σχέση με το φοιτητικό cu συμφέρει ή όχι τα 25 ευρώ το μήνα σε αυτό το προγραμμα αν υποθέσουμε ότι χρειάζεται κάποιος όλες της παροχές ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή τιμή όντως για μόνη σύνδεση και χωρίς σταθερό. Δεν μου είχαν ξανακάνει τέτοια τιμή τα τελευταία χρόνια. Αλλά σε σχέση με το φοιτητικό cu συμφέρει ή όχι τα 25 ευρώ το μήνα σε αυτό το προγραμμα αν υποθέσουμε ότι χρειάζεται κάποιος όλες της παροχές ;

 

Οχι,τα ιδια δεδομενα παιρνεις με το φοιτητικο και λεπτα+sms με το πακετο των 8,5€.

Απλα ειναι στη μεση η τριλεπτη χρεωση.

Με τα 1200' κανεις 400 κλησεις των 3 λεπτων.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Το αλαλουμ φετος με την τυχον ανανεωση ειναι ανευ προηγουμενου.

 

Εχω το red1 που ληγει στα τελη Σεπτεμβριου με 22,49€.

Πηγαινω στο καταστημα και μου λενε οτι υπαρχει προσφορα ανανεωσης στο ιδιο προγραμμα με τα ιδια χρηματα που ισχυει μεχρι τελους Σεπτεμβριου.

Παιρνω τηλεφωνο στις ανανεωσεις, μου λενε το πακετο δεν ειναι εμπορικα πλεον διαθεσιμο και θα πατε υποχρεωτικα στο red pass 1 και λογω αυξησης παγιων η τιμη θα ειναι στα 33€+. Ζητω διακοπη συμβολαιου λογω αυτης της τιμης, οπου με καλουν απο το τμημα διακοπων και μου προσφερουν 41,41€ για να ανανεωσω. Τους λεω μα εσεις μου ζητατε περισσοτερα, μου απαντουν, αυτο ειναι αν το θελετε ανανεωνετε.

 

Σημερα παω στο καταστημα. Λεω ηρθα για την προσφορα που μου ειχατε πει. Βεβαιως λεει ισχυει μεχρι τελος Σεπτεμβριου. Ωραια λεω για επιβεβαιωστε μου οτι θα πληρωνω 22,49€ μετα την ανανεωση. Ακουσα, 25€, 31€, 29€ και στο τελος 28,40€ τελικο για το red pass 1 αφου το red 1 δεν ειναι πια εμπορικα διαθεσιμο.

Καλεσα και παλι την ανανεωση. Μου προτειναν την ανανεωση στο red 1 (παρολο που κατα δηλωση τους δεν ειναι πια εμπορικα διαθεσιμο) στα 27,16€. Οταν τους ανεφερα την προσφορα του καταστηματος για το red pass 1 στα 28,40€, μου ειπαν οτι πρεπει να εχει γινει λαθος γιατι δεν μπορει να βγει τοσο χαμηλα.

 

Φοβαμαι να κανω την διαδικασια φορητοτητας, μην μπλεξω χειροτερα και ακριβοτερα, ετσι οπως εχει γινει πια η διαδικασια και για λογους προσωπικης ευκολιας δεν θελω να παω σε καρτα.

 

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.

 

ΥΓ. Διαβαζω πιο πισω για τους συμβουλους. Αυτοι δεν εχουν καταργηθει ; Παλιοτερα εμφανιζοταν στην εφαρμογη my vodafone το ονομα καποιου προσωπικου συμβουλου και τροπος επικοινωνιας μαζι του, αλλα οχι πια.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 13830 και ζητά το τμήμα συμβούλων. Όχι δεν έχει καταργηθεί.

 

Μιλά με έναν άνθρωπο του οποίου θα κρατήσεις το όνομα , πες του όλη την ιστορία και τι τελική πρόταση έχει να σου κάνει.

 

Εγώ εξυπηρετήθηκαν άμεσα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 13830 και ζητά το τμήμα συμβούλων. Όχι δεν έχει καταργηθεί.

 

Μιλά με έναν άνθρωπο του οποίου θα κρατήσεις το όνομα , πες του όλη την ιστορία και τι τελική πρόταση έχει να σου κάνει.

 

Εγώ εξυπηρετήθηκαν άμεσα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

Απο αποψη τιμης για την ανανεωση σε σχεση με αυτο που πληρωνες πριν, τι κλιμα υπηρξε ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη τιμης για την ανανεωση σε σχεση με αυτο που πληρωνες πριν, τι κλιμα υπηρξε ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Ρε συ εγώ ειχα το red 1 και σήμερα που μίλησα δε μου είπε οτι καταργήθηκε. Ναι στο site δεν το βλέπω αλλα δε μου είχαν πει ουτε τη προηγούμενη βδομάδα, ουτε σήμερα οτι καταργήθηκε.

 

Μου είπαν μονο οτι έχουν αυξηθεί λιγο οι τιμές, εγώ έδινα 40 και θα μου βγει 41. Ρώτησα για πιο κάτω και μου πε οτι δε παίζει παρα το οτι ειχα δει εδώ χαμηλότερες τιμές.

 

(Τέλοσπαντων ενώ σκεφτόμουν για φοιτητικό επειδή τελειώνω με το μεταπτυχιακό και δεν ήθελα να έχω θεμα μετά, επέλεξα να μείνω στο ίδιο προγράμμα. )

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Έχω σταθερό και κινητό στην Vodafone.

Και έκανα αίτηση φορητοτητας για το σταθερό στην wind (fiber 100)

Με την σύνδεση του κινητού τι γίνεται?

Μου κόβουν την γραμμή και χάνω το νούμερο?

Γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αλλάζει το κινητό, ίσως έχεις έκπτωση κινητού σταθερού, αυτή χάνεις μόνο.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αλλάζει το κινητό, ίσως έχεις έκπτωση κινητού σταθερού, αυτή χάνεις μόνο.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή θα συνεχίσει το συμβόλαιο όπως έχει στην Vodafone?(χωρίς την έκπτωση)

Αν ναι, τότε δεν συμφέρει με τίποτα.

Μάλλον θα πρέπει να κάνω και σε αυτό φορητοτητα σε κάποιον άλλο πάροχο.

 

Μπορώ να το μετατρέψω σε καρτοκινητο σε άλλο πάροχο?

 

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι χωρίς την έκπτωση, χωρίς την συνδυαστική έκπτωση, συνήθως γύρω στα 3€ είναι. Αν δεν έχεις συμβόλαιο μπορείς να το κάνεις κάρτα Vodafone με 15€ ή να κάνεις φορητότητα.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά έχω την συνδυαστική έκπτωση λόγω σταθερού.

Το συμβόλαιο δεν έχει λήξει ακόμα αλλά αποφασίσαμε να αλλάξουμε λόγω fiber.

Το πρόγραμμα του κινητού κανονικά έχει ,αν θυμάμαι καλά, 55 ευρώ αλλά μου είχαν κάνει προσφορά στα 25 συν 21 το σταθερό.

Τώρα εγώ πρέπει να κάνω φορητοτητα σε άλλο πάροχο ή να το κάνω καρτοκινητο στην Vodafone πριν την αλλαγή του σταθερού?

Γιατί λογικά θα σταματήσει να ισχύει η προσφορά και στο κινητό. (ή όχι?)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 13830 και ζητά το τμήμα συμβούλων. Όχι δεν έχει καταργηθεί.

 

Μιλά με έναν άνθρωπο του οποίου θα κρατήσεις το όνομα , πες του όλη την ιστορία και τι τελική πρόταση έχει να σου κάνει.

 

Εγώ εξυπηρετήθηκαν άμεσα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλημερα,

μετα απο πολυωρες αναμονες, τελικα μου ειπαν πως δεν υπαρχει συμβουλος για την δικη μου γραμμη.

Με συνεδεσαν παλι με την ανανεωση συμβολαιων οπου τελικα μου δινουν το (παλιο που ειχα) red1 με 26,38€ η το καινουργιο redpass1 με 28,16€.

Ποτε δεν εξαντλω τις παροχες του προγραμματος εκτος απο μια-δυο φορες το χρονο που καλυψα το 80% του ιντερνετ.

Εσεις πιο θα επιλεγατε;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά έχω την συνδυαστική έκπτωση λόγω σταθερού.

Το συμβόλαιο δεν έχει λήξει ακόμα αλλά αποφασίσαμε να αλλάξουμε λόγω fiber.

Το πρόγραμμα του κινητού κανονικά έχει ,αν θυμάμαι καλά, 55 ευρώ αλλά μου είχαν κάνει προσφορά στα 25 συν 21 το σταθερό.

Τώρα εγώ πρέπει να κάνω φορητοτητα σε άλλο πάροχο ή να το κάνω καρτοκινητο στην Vodafone πριν την αλλαγή του σταθερού?

Γιατί λογικά θα σταματήσει να ισχύει η προσφορά και στο κινητό. (ή όχι?)

Δεν θα χάσεις την προσφορά σου, θα μείνεις στα 25 δηλαδή. Μάλλον έχεις έκπτωση κινητού σταθερού που είναι 3€ περίπου, αυτή θα χάσεις και το πάγιο θα ανέβει στα 28€. Στον λογαριασμό σου λέει αναλυτικά το ποσό που αναλογεί σε κάθε έκπτωση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσεις την προσφορά σου, θα μείνεις στα 25 δηλαδή. Μάλλον έχεις έκπτωση κινητού σταθερού που είναι 3€ περίπου, αυτή θα χάσεις και το πάγιο θα ανέβει στα 28€. Στον λογαριασμό σου λέει αναλυτικά το ποσό που αναλογεί σε κάθε έκπτωση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο!

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να βγάλω καινούργιο αριθμό σε Vodafone συμβόλαιο. Ξέρουμε τι προσφορές υπάρχουν ;; η είναι αυτά που βλέπω στο site;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να βγάλω καινούργιο αριθμό σε Vodafone συμβόλαιο. Ξέρουμε τι προσφορές υπάρχουν ;; η είναι αυτά που βλέπω στο site;
Κάλεσε το 13830 ή πήγαινε σε ένα κατάστημα Vodafone.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα

red 2 εγω με 2 νουμερα. Περιπου 75 ευρ τον μηνα για 3000 λεπτα,1500 μηνυματα και 4 gb δεδομενα,. 21/10/16 το ειχα κανει, παιρνοντας επιδοτηση συσκευης 525 ευρ οοποτε πηρα το s7edge.

Τον Μαιο (!) δεχτηκα κληση για ανανεωση..Ρωτησα για επιδοτηση τυπικα και μου ειπαν 200ευρ. Καλα εχουμε καιρο λεω και το αφηνουμε για μετα το καλοκαιρι.

Αλλη μια κρουση απο την συμβουλο αρχες σεπτ καμια αλλαγη..

Το παιρνω αποφαση να γυρισω τα νουμερα σε καρτα και να τελειωνει το παραμυθι του συμβολαιου. (Αφου λεπτα και sms πανε ακλαφτα-μονο τα δεδομενα τερματιζω)

Μαζι αρχιζα να κοιταω και προς wind-Cosmote μερια να δω τι παιζει. Κοσμοτε καλα μου προσφερου πιο ακριβα συμβολαια αλλα με λιγο καλυτερη επιδοτηση.(375) Η wind εχει ενα ωραιο που μου αρεσει...10gb 100 λεπτα και 10 σμσ με 21 ευρ το μηνα.

 

Φιλοι και γνωστοι με βομβαρδιζουν με την ιδεα να τα κανω καρτα και να χεσω τα συμβολαια..

Και 3-4 μερες πριν με παιρνει η βονταφον παλι να μου πει οτι η επιδοτηση μου απο 200 πηγε στα 520ευρ!!!

Και αντε παλι απο την αρχη να το σκεφτομαι εγω.

Θα θελα να αλλαζα συσκευη αλλα και παλι σκεφτομαι τα κερατιατικα του συμβολαιου που δεν τα χρησιμοπιω πλεον (λεπτα-σμσ)

 

Εχω ακομα 20 μερες να δω τι θα κανω...

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πες τε μου μια νορμάλ τιμή για Red 2 όσοι μπορείτε γιατί είμαι σε διένεξη με Vodafone και έχω σοβαρό πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πες τε μου μια νορμάλ τιμή για Red 2 όσοι μπορείτε γιατί είμαι σε διένεξη με Vodafone και έχω σοβαρό πρόβλημα..

 

3 red1 τελικη τιμη 74 ευρω .Πολυ παλιος πελατης.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θέλω συγκεκριμένα τιμές μόνο για Red 2.

Οποιοι μπορούν ας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα κάνει αίτηση σε ένα κατάστημα για να γυρίσω τα δύο κινητα μου απο συμβόλαιο σε κάρτα cu. Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο απο το τμήμα αποσυνδέσεων και μου είπανε οτι θα πρέπει να περασω απο κάποιο κατάστημα με την ταυτότητα μου και με 40€ (2x20€ για κάθε νούμερο) για να υπογράψω οτι θέλω να γυρίσω σε κάρτα.

Αυτό με τα 20€ για μεταφορά απο συμβόλαιο σε κάρτα δεν εχει σταματήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...