Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα το να δεσμευτείς σε 18μηνο ή 24μηνο συμβόλαιο για μια συσκευή 3ετίας που αποκλείεται από τον Ιούνιο και μετά (που θα βγει το iOS 6) να δέχεται updates είναι τεράστιο λάθος. Αν επρόκειτο για το 4S τότε οκ. Ακόμα και όμως και το 4 αν είναι να πληρώνεις μια συσκευή που παρουσιάστηκε καλοκαίρι του 2010 για 2 χρόνια δεν αξίζει, πόσο μάλλον το 3GS που χρονολογείται από το ´09.

 

Επίσης γενικά θεωρώ τα 24μηνα υπερβολή. Για κινητό μιλάμε όχι για PC. Τα κινητά και φθείρονται ευκολότερα, πέφτουν ευκολότερα, σπάνε ευκολότερα κ.τ.λ και να τα πληρώνεις 2 χρόνια δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

@GreekSalad: Τώρα έχω στην Wind το Wind L αλλά θέλω να φύγω από εκεί γιατί δεν γίνεται με αυτήν την εταιρία. Τελειώνει 29/01/2012.

@Bored01: Συμφωνώ αλλά θέλω το συμβόλαιο για να μιλάω και όχι για να πάρω συσκευή αναγκαστικά. Απλά το συζητάω για κινητό.

Έτσι και αλλιώς ήθελα 18μηνο ή 24μηνο. Ναι αλλά είναι να πληρώσω 300-400 ευρώ για το 4 και δεν έχω να δώσω τόσα. Εγώ κοιτάω να

πάρω με 50 ευρώ το πολύ και συμβόλαιο 24μηνο. Aλλά έχουν κάτι κινητά τα οποία μου τα δίνουν τσάμπα αλλά δεν τα θέλω. (π.χ.: Sony Ericsson X8 / Samsung Galaxy Mini).

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά με την περιβόητη αναβάθμιση;

Υποβάθμιση είδα.

Από εκεί που ενημερωνόμουν για το υπόλοιπο στις 16:00 της προηγούμενης μέρας, τώρα ενημερώνομαι για το υπόλοιπο στις 9:00.

7 ώρες πίσω!

(Unlimited 30)

Τι ακριβώς υπηρεσία είναι αυτή; Και χρεώνεται; Ρωτάω γιατί θα κάνω unlimited 50 και δεν ξέρω τις υπηρεσίες της εταιρίας.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Αν υπάρχει τρόπος να μαθαίνεις πόσα λεπτά έχεις (ή sms ή MB για το internet) διαθέσιμα ακόμα δωρέαν (ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις).

2) Με τα λεπτά και τα sms μπορείς να ξέρεις, πόσα έχεις διαθέσιμα για vodafone και πόσα για τις άλλες εταιρίες;

3) Τα παραπάνω, αν υπάρχει τέτοια υπηρεσία, χρεώνεται;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς υπηρεσία είναι αυτή; Και χρεώνεται; Ρωτάω γιατί θα κάνω unlimited 50 και δεν ξέρω τις υπηρεσίες της εταιρίας.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Αν υπάρχει τρόπος να μαθαίνεις πόσα λεπτά έχεις (ή sms ή MB για το internet) διαθέσιμα ακόμα δωρέαν (ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις).

2) Με τα λεπτά και τα sms μπορείς να ξέρεις, πόσα έχεις διαθέσιμα για vodafone και πόσα για τις άλλες εταιρίες;

3) Τα παραπάνω, αν υπάρχει τέτοια υπηρεσία, χρεώνεται;

 

Στέλνεις κενό μήνυμα δωρεάν στο 1284 και τα μαθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουμε κενό μήνυμα στο 1284 και μας λεει πόσα λεπτά ομιλίας έχουμε υπόλοιπο.

Συνήθως η καταγραφή έχει γίνει μία μέρα πριν, τελευταία καθυστερεί πολύ. Η υπηρεσία αυτή είναι δωρεάν.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

@GreekSalad: Τώρα έχω στην Wind το Wind L αλλά θέλω να φύγω από εκεί γιατί δεν γίνεται με αυτήν την εταιρία. Τελειώνει 29/01/2012.

@Bored01: Συμφωνώ αλλά θέλω το συμβόλαιο για να μιλάω και όχι για να πάρω συσκευή αναγκαστικά. Απλά το συζητάω για κινητό.

Έτσι και αλλιώς ήθελα 18μηνο ή 24μηνο. Ναι αλλά είναι να πληρώσω 300-400 ευρώ για το 4 και δεν έχω να δώσω τόσα. Εγώ κοιτάω να

πάρω με 50 ευρώ το πολύ και συμβόλαιο 24μηνο. Aλλά έχουν κάτι κινητά τα οποία μου τα δίνουν τσάμπα αλλά δεν τα θέλω. (π.χ.: Sony Ericsson X8 / Samsung Galaxy Mini).

 

Aν δεν θέλεις συσκευή και θέλεις το συμβόλαιο για να μιλάς μπορείς να βάλεις έκπτωση στο πάγιο αντί για επιδότηση. Αν όμως στη πραγματικότητα θέλεις συσκευή πραγματικά θεωρώ κακή επιλογή το να είσαι δεσμευμένος για 18 ή 24 μήνες σε μια εταιρία χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις αν χρειαστεί το πάγιο α)για ένα οποιοδήποτε κινητό που μπορεί να πάθει κάτι ακόμα και στη μια εβδομάδα (να το χάσεις, να σπάσει κ.τ.λ) και β)για ένα κινητό 3ετίας που μπορεί τη δεδομένη χρονική στιγμή να είναι ικανοποιητικό αλλά δεν παύει να είναι πανάκριβο και για τις δυνατότητες του και για τον καιρό που κυκλοφορεί και που είναι δεδομένο ότι δεν θα υποστηρίζει το επόμενο major update του iOS. Δηλαδή ένα τηλέφωνο που και τώρα από άποψης harware θεωρείται ψιλοξεπερασμένο και από το καλοκαίρι θα θεωρείται και στο software ξεπερασμένο.

 

Και εμένα μου αρέσουν τα iPhone σαν συσκευές και με βολεύουν απίστευτα αλλά μην το έχεις σαν αυτοσκοπό. Αν δεν εχεις τη δεδομένη στιγμή την οικονομική δυνατότητα να πάρεις το 4S (ή έστω το 4άρι αν και πάλι έχω ενστάσεις) που στέκεται επάξια απέναντι στον ανταγωνισμό τότε δες κάτι άλλο, είτε Android είτε Windows Phone.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν θέλεις συσκευή και θέλεις το συμβόλαιο για να μιλάς μπορείς να βάλεις έκπτωση στο πάγιο αντί για επιδότηση. Αν όμως στη πραγματικότητα θέλεις συσκευή πραγματικά θεωρώ κακή επιλογή το να είσαι δεσμευμένος για 18 ή 24 μήνες σε μια εταιρία χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις αν χρειαστεί το πάγιο α)για ένα οποιοδήποτε κινητό που μπορεί να πάθει κάτι ακόμα και στη μια εβδομάδα (να το χάσεις, να σπάσει κ.τ.λ) και β)για ένα κινητό 3ετίας που μπορεί τη δεδομένη χρονική στιγμή να είναι ικανοποιητικό αλλά δεν παύει να είναι πανάκριβο και για τις δυνατότητες του και για τον καιρό που κυκλοφορεί και που είναι δεδομένο ότι δεν θα υποστηρίζει το επόμενο major update του iOS. Δηλαδή ένα τηλέφωνο που και τώρα από άποψης harware θεωρείται ψιλοξεπερασμένο και από το καλοκαίρι θα θεωρείται και στο software ξεπερασμένο.

 

Και εμένα μου αρέσουν τα iPhone σαν συσκευές και με βολεύουν απίστευτα αλλά μην το έχεις σαν αυτοσκοπό. Αν δεν εχεις τη δεδομένη στιγμή την οικονομική δυνατότητα να πάρεις το 4S (ή έστω το 4άρι αν και πάλι έχω ενστάσεις) που στέκεται επάξια απέναντι στον ανταγωνισμό τότε δες κάτι άλλο, είτε Android είτε Windows Phone.

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν δίνει επιδότηση σε άλλα κινητά. δες το παράδειγμα που έβαλα πιο πάνω. Αν έδινε σε άλλα θα έπερνα. Εσύ προτείνεις κάποιο κινητό ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεομαι στο myaccount εχει μια επιλογη για το Vodafone Full Σήμα ( σε ολους φανταζομαι )...Στους ορους δεν αναφερεται κατι για χρεωση κλπ ...Αν κανω δηλαδη την αιτηση θα μου το στειλουν ετσι απλα?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεομαι στο myaccount εχει μια επιλογη για το Vodafone Full Σήμα ( σε ολους φανταζομαι )...Στους ορους δεν αναφερεται κατι για χρεωση κλπ ...Αν κανω δηλαδη την αιτηση θα μου το στειλουν ετσι απλα?

 

Υπαρχει χρεωση, αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις με την εξυπηρετηση.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει χρεωση, αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις με την εξυπηρετηση.

 

Ξερεις αν γενικα τη δινουν δωρεαν ?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις αν γενικα τη δινουν δωρεαν ?

 

Nαι αν τους πεισεις οτι εχεις οντως προβλημα ή εισαι καλος πελατης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας:εδω και ενα χρονο εχω εκτπωση 55% στο παγιο λογω του γνωστου κολπου της φορητοτητας.τι μπορω να κανω για να διατηρησω αυτη την εκπτωαση?ευχαριστω.

 

και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι...κλεινω χρονο με την εκπτωση στο παγιο σε λιγο καιρο....θα κανω παλι το κολπο αυριο κανοντας αιτηση στην κοσμοτε και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι...κλεινω χρονο με την εκπτωση στο παγιο σε λιγο καιρο....θα κανω παλι το κολπο αυριο κανοντας αιτηση στην κοσμοτε και βλεπουμε

 

Πρωτα ζητα τους να παραμεινεις με την ιδια εκπτωση και αν δεν ...τοτε κανε το κολπο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία:

Υπάρχει κάποια υπηρεσία στην οποία να γράφεις έναν αριθμό κινητού τηλεφώνου και να σε ενημερώνει αν αυτός ο αριθμός ανήκει σε vodafone, wind, cosmote ή q; Γιατί με τις αλλαγές από εταιρεία σε εταιρεία κρατώντας τον ίδιο αριθμό, ποτέ δεν ξέρεις που ανήκουν τα νούμερα, άσχετα αν αρχίζουν από 6944..., 6932..., 6977... κτλ

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία:

Υπάρχει κάποια υπηρεσία στην οποία να γράφεις έναν αριθμό κινητού τηλεφώνου και να σε ενημερώνει αν αυτός ο αριθμός ανήκει σε vodafone, wind, cosmote ή q; Γιατί με τις αλλαγές από εταιρεία σε εταιρεία κρατώντας τον ίδιο αριθμό, ποτέ δεν ξέρεις που ανήκουν τα νούμερα, άσχετα αν αρχίζουν από 6944..., 6932..., 6977... κτλ

 

στελνεις τον αριθμο κινητου (χωρις κενά) στο 1292, δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς σε ποια καταστήματα μπορεί να αξιοποιηθεί μια επιδότηση της vodafone (εκτός από τα καταστήματα της ίδιας της vodafone φυσικά)

γνωρίζω ότι γίνεται στο Πλαίσιο.

γίνεται και κάπου αλλού?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία:

Υπάρχει κάποια υπηρεσία στην οποία να γράφεις έναν αριθμό κινητού τηλεφώνου και να σε ενημερώνει αν αυτός ο αριθμός ανήκει σε vodafone, wind, cosmote ή q; Γιατί με τις αλλαγές από εταιρεία σε εταιρεία κρατώντας τον ίδιο αριθμό, ποτέ δεν ξέρεις που ανήκουν τα νούμερα, άσχετα αν αρχίζουν από 6944..., 6932..., 6977... κτλ

 

Για κινητα με android υπαρχει δωρεαν εφαρμογη που σου λεει σε ποιο δικτυο ανηκει ο αριθμος

Πολυ καλο και δωρεαν αλλα θελει χρηση internet

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για κινητα με android υπαρχει δωρεαν εφαρμογη που σου λεει σε ποιο δικτυο ανηκει ο αριθμος

Πολυ καλο και δωρεαν αλλα θελει χρηση internet

 

ποια ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτη?

 

Vodafone phone finder στο market

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Vodafone phone finder στο market

 

Δεν την χρειάζεται όποιος έχει Βόντα. Δωρεάν μηνυματάκι τον αριθμό τηλεφώνου στο 1292 και σου έρχεται δωρεάν απαντητικό μήνυμα σε ποιο από τα 3 δίκτυα ανήκει ο αριθμός. Παλιά λέει χρεωνόταν η υπηρεσία, αλλά αυτό εχει αλλάξει εδώ και καιρό. Το έχω τσεκάρει και εγώ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν παρει εκπτωση στο παγιο τους με το γνωστο κολπο της φορητοτητας μπορουν να ανανεωσουν με τους ιδιους ορους και για δευτερο χρονο.πριν απο λιγο ανανεωσα με -55% εκπτωση συμπεριλαμβανομενης της εκπτωσης απο hol.η ανανεωσση μπορει να γινει και χωρις κολπο φορητοτητας απλα επικοινωνηστε με το cc.

το καλο να λεγεται δυο χρονακια ειμαι με -55%.παγιο 60ε πληρωνω 20ε μαζι με φορους κτλ κτλ κτλ τελικη τιμη δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν παρει εκπτωση στο παγιο τους με το γνωστο κολπο της φορητοτητας μπορουν να ανανεωσουν με τους ιδιους ορους και για δευτερο χρονο.πριν απο λιγο ανανεωσα με -55% εκπτωση συμπεριλαμβανομενης της εκπτωσης απο hol.η ανανεωσση μπορει να γινει και χωρις κολπο φορητοτητας απλα επικοινωνηστε με το cc.

το καλο να λεγεται δυο χρονακια ειμαι με -55%.παγιο 60ε πληρωνω 20ε μαζι με φορους κτλ κτλ κτλ τελικη τιμη δηλαδη.

Και εμείς πληρώνουμε 27 για 200 λεπτά ομιλίας... :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω το unlited 30 και μου εστειλν μηνυμα σημερα οτι ειναι διαθεσιμος ο λογαριασμος...Στο "Δεδομένα με ογκοχρέωση" εχει διαρκεια σχεδον 88 ωρες..Πως ακριβως υπολογιζεται αυτο ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...