Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικώς λογίζεται η ημ/νία που κάνεις το αίτημα.

 

Δεν ισχύει φίλε αυτό!

Αφού η αίτηση ακύρωσης χρειάζεται 30 ημέρες για να ολοκληρωθεί αν εσύ ζητήσεις τον 11ο μήνα ακύρωση θα σταματήσει να λειτουργεί (μετά από 30 ημέρες) τον 12ο

 

Οπότε με τη λογική σου όλοι θα έπρεπε να μείνουν 13 μήνες σε μια εταιρία. Αν δεις και το πίνακα απόσβεσης γράφει του μήνες παραμονής και το ποσοστό επιστροφής...

Αλλιώς ας έβαζαν δυνατότητα να ακυρώσεις μέσα σε μια εργάσιμη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν ισχύει!

Αν είναι βέβαια κάποιος συγκεκριμένος όρος...

 

Μεγάλη απατεωνιά πάντως αν δεν στο είχαν αναφέρει καν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει φίλε αυτό!

Οπότε με τη λογική σου όλοι θα έπρεπε να μείνουν 13 μήνες σε μια εταιρία. Αν δεις και το πίνακα απόσβεσης γράφει του μήνες παραμονής και το ποσοστό επιστροφής...

Αλλιώς ας έβαζαν δυνατότητα να ακυρώσεις μέσα σε μια εργάσιμη μέρα...

 

Δεν είναι δική μου λογική. Σήμερα πήρα για διακοπή. Παίζει ρόλο το πότε παίρνεις τηλέφωνο για να ακυρώσεις. Αν συμπλήρωσες τον 11ο μήνα (άρα δεν υποχρεούσαι να επιστρέψεις τίποτα), τότε κάνει σχεδόν ένα μήνα να διακοπέι η γραμμή για να σου πάρει και το τελευταίο πάγιο.

Αν καλέσεις πριν ολοκληρωθεί ο 11ος, τότε πάλι λογίζεται η μέρα που καλείς αλλά η διακοπή παίρνει 2-3 μέρες, δεν χρεώνεσαι τυχόν πάγιο που ίσως έχει εκδωθεί και επιστρέφεις το ποσοστό της επιδότησης του πίνακα που αναφέρεις.

 

Και στις δυο περιπτώσεις λογίζεται η ημ/νία που κάλεσες και αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΞ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως στα συμβόλαια κινητής το μόνο που επιστρέφεις πριν το 12μηνο είναι το ποσό (αναλογία) της επιδότησης που έχεις πάρει.

Να καταβάλλεις πάγια για υπολοιπόμενους μήνες πολύ σπάνιο, τυχαίνει σε προσφορές σταθερής τηλεφωνίας (μερικές φορές).

 

Εξαρτάται από την ειδική προσφορά που μπορεί να έχεις λάβει. Αν το συμβόλαιο σου είναι κοινό, όπως σχεδόν όλων μας, δεν ισχύει τίποτα από αυτά που σου είπαν...

Αν σου δώσουν το συμβόλαιο θα γράφει τους ειδικούς όρους στην πρώτη σελίδα. Μην κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και τις 5 σελίδες!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΞ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Καλώς ήρθες στο myphone. Να σου επισημάνω ότι δεν επιτρέπεται να γράφεις ολόκληρα τα μηνύματά σου με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις και δεν είναι καλαίσθητα.

Σ' ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σε Unlimited 15 με μέσο όρο λογαριασμών 17 ευρώ(ακριβώς στο πάγιο δηλαδή) μου δίνουν 149 ευρώ επιδότηση :wacko:

 

ΜΙΑ χαρά φίλος. Ελπίζω να δέχθηκες την προσφορά.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικα να αναφερω κατι.

Ειχα συμφωνησει για 30% εκπτωση καθε μηνα, αρχιζοντας απο τον Μάιο. Σημερα βγηκε ο πρωτος λογαριασμος και η εκπτωση δεν υπηρχε. Φυσικα τους καλεσα για εξηγησεις και μου ειπαν πως "Ναι, δεν βλεπω να υπαρχει εκπτωση στον λογαριασμο σας (duh :p)" και θα μου υπολογισουν την εκπτωση και του Μαϊου στον επομενο.

Απλα το λεω για να προσεχετε τους λογαριασμους, διοτι (εικαζω πως) αν δεν το παρατηρουσα μαλλον θα περνουσε στα ψιλα γραμματα :)

 

Είναι κλασικό "λαθάκι" της vodafone... Όπως και να "ξεχνά" να περάσει τις εκπτώσεις από την πιστωτική κάρτα citibank visa/diners... Πρέπει να τους το υπενθυμίζεις κάθε φορά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ χαρά φίλος. Ελπίζω να δέχθηκες την προσφορά.

 

Μπααα... Έχω καρτοκινητό με καμιά 500αριά ευρώ μαζεμένα(από δώρα) , να πληρώνω έξτρα και μια σύνδεση; :p Ας τα φάει από άλλους η VF :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η βοντα κανει λαθη οντως.. Εγω συμφωνησα για 4 συμβολαια με 10% εκπτωση και πρωτο μηνα δωρεαν αλλα δεν ισχυσε τιποτα.. Βεβαια μετα απο τηλεφωνημα τα εκαναν χωρις καν να εξηγω και ειπαν οτι εκαναν λαθος..

 

Ομως εκαναν και ενα λαθος υπερ μου.. Το ενα συμβολαιο ηταν να γινει 18μηνο για καλυτερη επιδοτηση και οταν υπεγραψα το ειχαν 12μηνο.. Δεν με χαλασε :)

Link to comment
Share on other sites

Ομως εκαναν και ενα λαθος υπερ μου.. Το ενα συμβολαιο ηταν να γινει 18μηνο για καλυτερη επιδοτηση και οταν υπεγραψα το ειχαν 12μηνο.. Δεν με χαλασε :)

 

Απο ποιο καταστημα πηρες την επιδοτηση? Σε εμενα εγινε το ιδιο (το εχω παραθεσει καποιες σελιδες πισω) οταν πηγα να υπογραψω στο Πλαισιο και το θεωρησα λαθος του Πλαισιου.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν απο καταστημα.. Το deal εγινε μεσω τηλεφωνου απο αυτες τις εταιρειες-μεσαζοντες.. Προφανως προσεξα και το παραμικρο σε ολη την διαδικασια γιατι ειναι γνωστες οι τακτικες αυτων των εταιρειων..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά από χρόνια στη Cosmote και χρόνια στη Wind αποφάσισα να κάνω φορητότητα και να πάω στη Vodafone και συγκεκριμένα σε Unlimited πρόγραμμα.

Έχω κάποιες απορίες...

Τα 1500 λεπτά σε Vodafone, ο χρόνος ομιλίας σε άλλους, τα ΜΒ του internet από πότε έως πότε ισχύουν;

Από 1η μέχρι 30 του μήνα;

Ή από την ημέρα που θα γίνει η φορητότητα και θα μπω στο δίκτυο της Vodafone μέχρι και τη ίδια ημέρα του επόμενου μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά από χρόνια στη Cosmote και χρόνια στη Wind αποφάσισα να κάνω φορητότητα και να πάω στη Vodafone και συγκεκριμένα σε Unlimited πρόγραμμα.

Έχω κάποιες απορίες...

Τα 1500 λεπτά σε Vodafone, ο χρόνος ομιλίας σε άλλους, τα ΜΒ του internet από πότε έως πότε ισχύουν;

Από 1η μέχρι 30 του μήνα;

Ή από την ημέρα που θα γίνει η φορητότητα και θα μπω στο δίκτυο της Vodafone μέχρι και τη ίδια ημέρα του επόμενου μήνα;

 

Απο 1η μεχρι τελος του μηνα. Απλα αν αλλαξεις δικτυο στις 25 του μηνα, τοτε αναλογικα με τις μερες που απομενουν μεχρι τελος του μηνα, θα σου πιστωσουν τα λεπτα απο τα το unlimited και οποιο αλλο προγραμμα εχεις επιλεξει.

Που γαινεται στο my account το ποσο της επιδοτισης??

 

Στο my account δεν το βλεπεις πουθενα. Απλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι, ενω εισαι συνδεδεμενος, να δεις στη σελιδα με τα κινητα ποσο δινει καποιο μοντελο, και επειτα να το δεις χωρις να εχεις συνδεθει. Εκει θα δεις τη διαφορα. Απλα να ξερεις οτι θα σου εχει κανει και επιπλεον εκπτωση 20€ επειδη ειναι απο τη σελιδα της vf.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Απο 1η μεχρι τελος του μηνα. Απλα αν αλλαξεις δικτυο στις 25 του μηνα, τοτε αναλογικα με τις μερες που απομενουν μεχρι τελος του μηνα, θα σου πιστωσουν τα λεπτα απο τα το unlimited και οποιο αλλο προγραμμα εχεις επιλεξει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Οπότε αυτό που λέγεται εδώ είναι λάθος, ε;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο o όγκος δεδομένων ανανεώνεται κάθε 1η του μήνα.Όλα τα υπόλοιπα ανανεώνονται την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο o όγκος δεδομένων ανανεώνεται κάθε 1η του μήνα.Όλα τα υπόλοιπα ανανεώνονται την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.

 

Απο 1η μεχρι τελος του μηνα. Απλα αν αλλαξεις δικτυο στις 25 του μηνα, τοτε αναλογικα με τις μερες που απομενουν μεχρι τελος του μηνα, θα σου πιστωσουν τα λεπτα απο τα το unlimited και οποιο αλλο προγραμμα εχεις επιλεξει.

 

Xμμμ...

Οι απόψεις διίστανται...

Όπως και να χει, σας ευχαριστώ και τους δύο που απαντήσατε.

Link to comment
Share on other sites

Πώς συμπέρανες ότι διίστανται;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ...

Οι απόψεις διίστανται...

Όπως και να χει, σας ευχαριστώ και τους δύο που απαντήσατε.

 

Είναι στάνταρ.1η του μήνα o όγκος δεδομένων, την ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού όλα τα υπόλοιπα.Για να το διαπιστώσεις, τηλ στο 13830.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ.1η του μήνα o όγκος δεδομένων, την ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού όλα τα υπόλοιπα.Για να το διαπιστώσεις, τηλ στο 13830.

 

Πάρε στο 210-6702000. Πρέπει να το ξεχάσετε το χρεώσιμο 13830

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, και ο όγκος δεδομένων μετράει από την ημέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός μέχρι την ίδια ημερομηνία του επόμενου μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, και ο όγκος δεδομένων μετράει από την ημέρα που εκδίδεται ο λογαριασμός μέχρι την ίδια ημερομηνία του επόμενου μήνα.

 

Πες μας την πηγη σου αν θελεις, γιατι δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο

 

EDIT : Μολις το ξανατσεκαρα στο site της vodafone :

# Η κατανάλωση των λεπτών ομιλίας (ή/και βίντεο-κλήσεων) και των SMS που περιέχονται στο πάγιο των προγραμμάτων ισχύει για την εκάστοτε περίοδο τιμολόγησης του Συνδρομητή.

# Η κατανάλωση των ΜΒ για χρήση Internet ισχύει για τον ημερολογιακό μήνα. Στην αρχή του κάθε ημερολογιακού μήνα ανανεώνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ.

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 210-6702000. Πρέπει να το ξεχάσετε το χρεώσιμο 13830

 

Αν δεν έχεις προπληρωμένο χρόνο σε σταθερά, πάλι χρεώσιμο είναι το 210 κλπ,κλπ,κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...