Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι απαραίτητο ... αν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Passport, χρεώνεσαι 0.80 λεπτά ανα εισερχόμενη κλήση (με μέγιστη διάρκεια ομιλίας τα 60 λεπτά)...

Αν πρόκειται για παραμονή στο εξωτερικό μακρυπρόθεσμα (μήνα, κτλ) και η χρήση του τηλεφώνουν είναι πολύ συχνή, υπάρχουν διάφορες λύσεις :

1. Passport

2. Europe ( χωρίς χρέωση εισερχόμενες κλήσεις, με 18 ευρώ +ΦΠΑ το μήνα - αρκεί να υποστηρίζεται από τη χώρα που θα πας, κοινώς να'χει δίκτυο Vodafone)

3. Skype για κλήσεις /βιντεοκλήσεις από υπολογιστή προς υπολογιστή ... ή με τα διάφορα πακέτα που έχει (unlimited, κτλ) κλήσεις από τον υπολογιστή σου, σε κινητά ή σταθερά σε όλο τον κόσμο με πολύ χαμηλές χρεώσεις!

4. Αγοράζεις μια κάρτα sim ενός από τα δίκτυα στη χώρα που βρίσκεσαι, αφού πρώτα κάνεις μια έρευνα αγοράς (στα Δίκτυα εξωτερικού μπορείς να βρεις λύσεις) για το πιο προσφέρει χαμηλές χρεώσεις στην Ελλάδα ( ή όπου αλλού σε ενδιαφέρει...) κάνεις κι ένα top-up με χρόνο ομιλίας και καθάρισες ...

 

Ότι πακέτο και να βάλεις με κάποιο τρόπο, είτε άμεσα είτε έμμεσα (flat rate, πάγιο κ.τ.λ) χρεώνεσαι τόσο για τις εισερχόμενες όσο και για τις εξερχόμενες. Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν χρεώνεται η σύνδεση με το ξένο δίκτυο όπως νόμιζε ο φίλος. Άρα δεν καταλαβαίνω που είμαι λάθος. Ούτε φυσικά που κολλάει το skype ή η χρήση ξένου αριθμού με το ερώτημα του φίλου παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Την επιδότηση που δίνεται για ανανέωση συμβολαίου μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε ως έκπτωση στο πάγιο ή δεν ισχύει πλέον αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Την επιδότηση που δίνεται για ανανέωση συμβολαίου μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε ως έκπτωση στο πάγιο ή δεν ισχύει πλέον αυτό;

Αν έχεις επιδότηση μπορείς να επιλέξεις έκπτωση παγίου αλλά δεν θα πάρεις έκπτωση ίδια με την επιδότηση συσκευής. Ανάλογα με το πρόγραμμα χρήσης που έχεις παίρνεις ανάλογη έκπτωση.

Δες στο vodafone.gr το πρόγραμμά σου και τι έκπτωση δίνουν στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

έκανα μιά κλήση σε κινητό vodafone που βρισκόταν στις ΗΠΑ και συνομίλησα περίπου 8 Min που μπορώ να δω ποιά θα είναι περίπου η χρεωση μου???:wacko:
Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

έκανα μιά κλήση σε κινητό vodafone που βρισκόταν στις ΗΠΑ και συνομίλησα περίπου 8 Min που μπορώ να δω ποιά θα είναι περίπου η χρεωση μου???:wacko:

 

Εφόσον είχες δωρεάν χρόνο δε χρεώθηκες εσύ κάτι,αλλά μόνο ο άλλος που βρισκόταν στις ΗΠΑ.

Αν δεν είχες δωρεάν χρόνο,τότε χρεώθηκες σύμφωνα με την εθνική χρέωση κλήσης του προγράμματός σου(σα να καλούσες δηλαδή κινητό εντός Ελλάδας)και ο άλλος χρεώθηκε πάλι κίνηση roaming.Γενικά,αυτός που βρίσκεται σε roaming επωμίζεται το κόστος περιαγωγής.

 

 

Αν έχεις επιδότηση μπορείς να επιλέξεις έκπτωση παγίου αλλά δεν θα πάρεις έκπτωση ίδια με την επιδότηση συσκευής. Ανάλογα με το πρόγραμμα χρήσης που έχεις παίρνεις ανάλογη έκπτωση.

Δες στο vodafone.gr το πρόγραμμά σου και τι έκπτωση δίνουν στο συγκεκριμένο.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω,αν δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ποσό επιδότησης ως ισόποση έκπτωση..Πονηρό αυτό που κάνουν..Γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει ο συνδρομητής την επιδότησή του όπως αυτός θέλει;Αλλά,σιγά να μην έχανε η εταιρία.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η εταιρεία από την πώληση συσκευών έχει κέρδος

Σου δίνει δηλαδή επιδότηση 60 ευρώ τα οποία τις στοίχισαν 40 .

έτσι το ποσό της έκπτωσης είναι πάντα μικρώτερο

Δεύτερον

Παίρνωντας έκπτωση κερδίζεις κάτι παραπάνω

π.χ με έκπτωση 50 ευρώ στο κινητό σου κερδίζεις τουλάχιστον 6 ευρώ από τον φόρο κινητής τηλεφωνίας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για επιδότηση της vodafone.

 

Να το πω απλά για να μην σας μπερδέψω.

 

Θέλω να κάνω συμβόλαιο στο vodafone οικονομικό 30 και για επιδότηση θα ήθελα τη συσκευή e63 που δεν βλέπω όμως να υπάρχει στο site της. Μόνο συσκευές που έχει εκεί μπορώ να διαλέξω;

 

ΑΥτό βασικά! Περιμένω ανυπόμονα απάντηση σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για επιδότηση της vodafone.

 

Να το πω απλά για να μην σας μπερδέψω.

 

Θέλω να κάνω συμβόλαιο στο vodafone οικονομικό 30 και για επιδότηση θα ήθελα τη συσκευή e63 που δεν βλέπω όμως να υπάρχει στο site της. Μόνο συσκευές που έχει εκεί μπορώ να διαλέξω;

 

ΑΥτό βασικά! Περιμένω ανυπόμονα απάντηση σας. Ευχαριστώ.

 

Μπορεις να κανεις συνδεση απο το Πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για επιδότηση της vodafone.

 

Να το πω απλά για να μην σας μπερδέψω.

 

Θέλω να κάνω συμβόλαιο στο vodafone οικονομικό 30 και για επιδότηση θα ήθελα τη συσκευή e63 που δεν βλέπω όμως να υπάρχει στο site της. Μόνο συσκευές που έχει εκεί μπορώ να διαλέξω;

 

ΑΥτό βασικά! Περιμένω ανυπόμονα απάντηση σας. Ευχαριστώ.

 

Πήγαινε να δεις αν έχει μείνει στο stock κάποιου καταστήματος. Επίσης δες αν μπορείς να το παραγγείλεις μέσω κάποιου καταστήματος Vodafone. ;)

:p
Link to comment
Share on other sites

Νέα προγράμματα συμβολαίου Vodafone Unlimited με Internet: Απεριόριστη και οικονομική επικοινωνία τώρα και με απεριόριστο Internet!

 

Η Vodafone ανατρέπει ό,τι γνωρίζατε μέχρι σήμερα για το Internet στο κινητό, με τη νέα σειρά προγραμμάτων Vodafone Unlimited με Internet που προσφέρουν όχι μόνο απεριόριστη επικοινωνία προς Vodafone και σταθερά, αλλά και απεριόριστο Internet από το κινητό σας.

Τα νέα προγράμματα απελευθερώνουν τη χρήση του Internet στο κινητό, δίνοντάς σας την ελευθερία να σερφάρετε, να κατεβάζετε εφαρμογές, μουσική, χάρτες και βίντεο, χωρίς άγχος για τη κατανάλωση ΜΒ και υπερχρεώσεις. Με τα νέα προγράμματα Vodafone Unlimited με Internet, μπορείτε να μιλάτε απεριόριστα προς όλα τα κινητά Vodafone, τα σταθερά και να σερφάρετε ελεύθερα. Επιλέξτε ένα από τα 9 νέα προγράμματα και επικοινωνήστε και σερφάρετε από μόνο 30€ το μήνα.

 

Επιπλέον, τα νέα προγράμματα Vodafone Unlimited με Internet προσφέρουν δωρεάν απεριόριστα γραπτά μηνύματα προς Vodafone!

 

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8031

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, αν στειλει κανεις μηνυμα στο 1284 θα διαπιστωσει και αλλη αλλαγη.

 

Ο χρονος ομιλιας δεν ειναι απο 1-30 πλεον!

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, αν στειλει κανεις μηνυμα στο 1284 θα διαπιστωσει και αλλη αλλαγη.

 

Ο χρονος ομιλιας δεν ειναι απο 1-30 πλεον!

Εγώ σήμερα επικοινώνησα με τη vodafone για να ρωτήσω από πότε έως πότε ΄θεωρείται μήνας για τον ογκο δεδομένων και μου είπαν ότι ΟΠΩς στα προγραμματα,ετσι και στον ογκο δεδομενων,θεωρειται από 1-30

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα επικοινώνησα με τη vodafone για να ρωτήσω από πότε έως πότε ΄θεωρείται μήνας για τον ογκο δεδομένων και μου είπαν ότι ΟΠΩς στα προγραμματα,ετσι και στον ογκο δεδομενων,θεωρειται από 1-30

 

Μονο για τη φωνη/sms ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, αν στειλει κανεις μηνυμα στο 1284 θα διαπιστωσει και αλλη αλλαγη.

 

Ο χρονος ομιλιας δεν ειναι απο 1-30 πλεον!

Ανακοίνωση Αλλαγής τρόπου υπολογισμού προπληρωμένου/δωρεάν χρόνου ομιλίας στη Vodafone.

Η Vodafone αλλάζει τον τρόπο υπολογισμού χρόνου ομιλίας από την 1 Νοεμβρίου 2009, και όλοι οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα χρήσης του χρόνου ομιλίας τος από την ημερομηνία έκδοσης του μηνιαίου "λογαργιασμου", αντί για πρώτη με τριάντα που μέχρι σήμερα ίσχυε.Οποτε καταργείται ο ημερολογιακός υπολογισμός και υπολογίζεται(μηδενίζει)την ημερομηνία που εκδίδεται ο λογαριασμός του καθενός.

Οι σιδρομητες έχουν δικαίωμα κατανάλωσης όλου του διαθεσιμου χρόνου τους μέχρι την ημερομηνία που θα εκδοθεί ο επόμενος λογαρισμός μέσα στον Νοέμβριο.

Για παράδειγμα εάν ο λογαρισμός εκδίδεται στις 11/11/09 τότε έχετε όλο το πακέτο από 01/11 μέχρι 11/11.Από τις 11/11/09 θα ξανά αποδοθεί όλο το πακέτο μέχρι τις 11/12/09. k.o.k Επιτέλους ένα μικρό dοράκι προς τους συνδρομητές Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση Αλλαγής τρόπου υπολογισμού προπληρωμένου/δωρεάν χρόνου ομιλίας στη Vodafone.

Η Vodafone αλλάζει τον τρόπο υπολογισμού χρόνου ομιλίας από την 1 Νοεμβρίου 2009, και όλοι οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα χρήσης του χρόνου ομιλίας τος από την ημερομηνία έκδοσης του μηνιαίου "λογαργιασμου", αντί για πρώτη με τριάντα που μέχρι σήμερα ίσχυε.Οποτε καταργείται ο ημερολογιακός υπολογισμός και υπολογίζεται(μηδενίζει)την ημερομηνία που εκδίδεται ο λογαριασμός του καθενός.

Οι σιδρομητες έχουν δικαίωμα κατανάλωσης όλου του διαθεσιμου χρόνου τους μέχρι την ημερομηνία που θα εκδοθεί ο επόμενος λογαρισμός μέσα στον Νοέμβριο.

Για παράδειγμα εάν ο λογαρισμός εκδίδεται στις 11/11/09 τότε έχετε όλο το πακέτο από 01/11 μέχρι 11/11.Από τις 11/11/09 θα ξανά αποδοθεί όλο το πακέτο μέχρι τις 11/12/09. k.o.k Επιτέλους ένα μικρό dοράκι προς τους συνδρομητές Vodafone.

Μάλιστα... να κάνω τώρα και εγώ με την σειρά μου μια ηλίθια ερώτηση; Τους μετρητές πότε πρέπει να τους μηδενίζω; Κάθε 12 του μηνός στις 23:59 ή κάθε 13 στις 23:59; Ο λογαριασμός μου εκδίδεται στις 13. Sorry ρε παιδιά αλλά πάντα vodafone είχα και εχω συνηθίσει στο 1-31 :D

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να μηδενίζονται οι μετρητές ομιλίας/μηνυμάτων.Υπάρχει η υπηρεσία ενημέρωσης υπολοίπου. ;) Μόνο οι μετρητές data ας μηδενίζονται κάθε 1η του μήνα(αν χρησιμοποιείς πακέτο δεδομένων).

 

Τι την οδήγησε πάντως να το αλλάξει;Βλακώδης κίνηση αυτή:down:

 

Αντί να βάλουν π.χ. μια real-time ενημέρωση του υπολειπόμενου χρόνου,όπως έχουν οι άλλες 2.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αντί να βάλουν π.χ. μια real-time ενημέρωση του υπολειπόμενου χρόνου,όπως έχουν οι άλλες 2.... :rolleyes:

Αυτή θα ήταν μια πολύ καλή κίνηση!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Την οποία η Vodafone δεν την έχει υλοποιήσει χρόόόνια τώρα..... :down: Αφού μπορούν να τροποποιήσουν το σύστημά τους για νέα προγράμματα,τύπου unlimited π.χ. ,δεν μπορούν να το τροποποιήσουν και για να δίνουν ενημέρωση σε πραγματικό χρόνο...;Παπατζιλίκια είναι αυτά της Vf,αλλά τέλος πάντων... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Οκτώβριο 2008 είχε βγει αρχικά πέρυσι η επιδότηση του πατέρα.

2 Φεβρουαρίου 2009 πήρε τελικά τη νέα συσκευή με επιδότηση.

1 Νοεμβρίου 2009 τον κάλεσαν από τη Vodafone για να του πουν ότι έχει βγει η νέα του επιδότηση!

Στο 9μηνο δηλαδή με λογαριασμούς γύρω στα 30-40€.

 

edit:

Στο παλιό πρόγραμμα V240plus είναι.

Περίπου 90€ επιδότηση.

Και του είπαν, βρέστε ποια συσκευή σας ενδιαφέρει και το ξανασυζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στο 9μηνο βγαίνουν οι επιδοτήσεις εδώ και 2 χρόνια,για όλους τους αριθμους του μητρώου μου
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...