Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε παλαιους πελατες σε ενα μηνα (Εγω πχ ειμαι 7 χρονια) . Σε νεους πελατες 8 μηνες . Αυτα μου ειπαν 2 ατομα απο την εξυπηρετηση πελατων την περασμενη εβδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να μην πάρεις Vodafone συσκευή. Με παρόμοια χρήματα μπορείς να βρεις κάποιο Nokia, Samsung. Έχουν βγάλει αρκετά προβλήματα τα Vodafone-Sagem.

 

Δεν υπάρχει, δηαλαδή, κάποιο thread που να συζητάμε για αυτά τα τηλέφωνα για να δω κι εγώ τι συμβαίνει; (γιατί έδω είμαστε off topic!)

 

Έχω sagem -όχι vodafone, μόνο vodafone live- εδώ και 5 χρόνια και είμαι υπέρ-ευχαριστημένη (αυτό του avatar το οποίο δουλεύει μια χαρά ακόμα αλλά θέλω και ένα καινούργιο :) ) ενώ τα Nokia τα απεχθάνομαι (έχω ήδη 3: 6070, 6151, 6300 [οκ, αυτό κάτι λέει, αλλά είναι και πανάκριβο για τα δικά μου δεδομένα] και θέλω να πάρω κάτι άλλο για να τα ξεφορτωθώ επιτέλους).

Και το βασικότερο:

τα vodafone ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ!!!

Βαρέθηκα τα γκρι, μαύρα, ασημί και λοιπά! Θέλω ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΟ κινητό! :cool:

 

mods, συγνώμη για το off topic, αν υπάρχει κάποιο άλλο καταλληλότερο σημείο για αυτό το ποστ παρακαλώ να μου το υποδείξετε.

Link to comment
Share on other sites

tseapis άνοιξε ένα θέμα με την ερώτησή σου εδώ:

Λοιπά κινητά τηλέφωνα

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πως ειναι τα πραγματικα Unlimited

 

Με 45$ ολα μεσα (ομιλια/sms/data) και ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

 

Ουτε πολιτικη ορθης χρησης και κολοκυθια...

 

http://www.engadget.com/2009/10/14/no-contract-30-straight-talk-wireless-plans-storm-walmart/

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πως ειναι τα πραγματικα Unlimited

 

Με 45$ ολα μεσα (ομιλια/sms/data) και ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

 

Ουτε πολιτικη ορθης χρησης και κολοκυθια...

 

http://www.engadget.com/2009/10/14/no-contract-30-straight-talk-wireless-plans-storm-walmart/

μαζί σου απο τη μία, και εννοείται καμία σχέση με ελλάδα, αλλά...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πληρώνω >20ευρω για το κινητό μου, δεν χρειάζομαι πραγματικά τόσες παροχές! Την βγάζω πχ με 1-2 κάρτες το μήνα ή έστω μου αρκει συμβόλαιο 100-120 λεπτά.

 

Είναι φανερό οτι εκεί οδηγείται η αγορά. Ναι μεν περισσότερες παροχές αλλά με ταυτόχρονη -εστω και μικρή- επιβάρυνση για τον πελάτη.

 

"Κερδισμένοι" οι heavy users, οι υπόλοιποι μπορεί και χαμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πως ειναι τα πραγματικα Unlimited

 

Με 45$ ολα μεσα (ομιλια/sms/data) και ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

 

Ουτε πολιτικη ορθης χρησης και κολοκυθια...

 

http://www.engadget.com/2009/10/14/no-contract-30-straight-talk-wireless-plans-storm-walmart/

 

ας το φερει αυτο το προγραμμα μια εταιρια στην ελλαδα και να δεις τι κοσμο εχει να τραβηξει. αναρωτιεμαι αν τα βλεπουν αυτα οι δικοι μας και αν τα βλεπουν γιατι δεν κανουν κατι να μιμηθουν τους ξενους?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω πως ειναι τα πραγματικα Unlimited

 

Με 45$ ολα μεσα (ομιλια/sms/data) και ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

 

Ουτε πολιτικη ορθης χρησης και κολοκυθια...

 

http://www.engadget.com/2009/10/14/no-contract-30-straight-talk-wireless-plans-storm-walmart/

 

Συγκρινεις μια αγορα εκατομυριων συνδρομητων με την Ελληνικη?

 

Ολα ωραια, αλλα απο οικονομιλογικης πλευρα δεν στεκουν στην Ελληνικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζει κανείς ότι η κάθε εταιρία πληρώνει για τέλη τερματισμού κλήσεων όταν οι συνδρομητές της καλούν αλλά δίκτυα;

Είναι €0,0789/λεπτο. Αν δηλαδή έχεις Vodafone και παίρνεις μόνο Cosmote για παραδειμα 500 λεπτά το μήνα η Vodafone θα πληρώσει €39,45(χωρίς ΦΠΑ) στην Cosmote· Ταυτοχρονα θελουμε απεριόριστο Internet και τσάμπα την πιο ακριβή συσκευή, να μην ξεχναμε ότι θελουμε να υπάρχουν παντού καταστήματα με πολύ καλά εκπαιδευμένους πολίτες και όταν παίρνετε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να απαντάνε σε 1''. Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος με ποιο μαθηματικό μοντέλο μπορεί να υπάρξει προγράμματα χρήσης στην Ελλαδα παρόμοιο με αυτό που ανέφερε ο παραπάνω φίλος.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να σχολιάσουμε τα καινούργια προγράμματα της Vodafone σε σχέση με τον εγχώριο ανταγωνισμό και της συνθήκες που επικρατούν στη χωρα αυτή;

Μήπως η συγκρίση με άλλες αγορές δεν βγάζει πουθενά;

Σε κάθε θέμα διαβάζω για το πόσο έχουν τα προγράμματα στο Ηνωμενο Βασιλειο και στις ΗΠΑ.

Δεν σας κουράζει;

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζει κανείς ότι η κάθε εταιρία πληρώνει για τέλη τερματισμού κλήσεων όταν οι συνδρομητές της καλούν αλλά δίκτυα;

Είναι €0,0789/λεπτο. Αν δηλαδή έχεις Vodafone και παίρνεις μόνο Cosmote για παραδειμα 500 λεπτά το μήνα η Vodafone θα πληρώσει €39,45(χωρίς ΦΠΑ) στην Cosmote· Ταυτοχρονα θελουμε απεριόριστο Internet και τσάμπα την πιο ακριβή συσκευή, να μην ξεχναμε ότι θελουμε να υπάρχουν παντού καταστήματα με πολύ καλά εκπαιδευμένους πολίτες και όταν παίρνετε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να απαντάνε σε 1''. Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος με ποιο μαθηματικό μοντέλο μπορεί να υπάρξει προγράμματα χρήσης στην Ελλαδα παρόμοιο με αυτό που ανέφερε ο παραπάνω φίλος.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να σχολιάσουμε τα καινούργια προγράμματα της Vodafone σε σχέση με τον εγχώριο ανταγωνισμό και της συνθήκες που επικρατούν στη χωρα αυτή;

Μήπως η συγκρίση με άλλες αγορές δεν βγάζει πουθενά;

Σε κάθε θέμα διαβάζω για το πόσο έχουν τα προγράμματα στο Ηνωμενο Βασιλειο και στις ΗΠΑ.

Δεν σας κουράζει;

 

Επισης δεν εχω δει κανεις να αναφερει τα παραπονα για τα dropped calls της ΑΤΤ που ειναι στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζει κανείς ότι η κάθε εταιρία πληρώνει για τέλη τερματισμού κλήσεων όταν οι συνδρομητές της καλούν αλλά δίκτυα;

Είναι €0,0789/λεπτο. Αν δηλαδή έχεις Vodafone και παίρνεις μόνο Cosmote για παραδειμα 500 λεπτά το μήνα η Vodafone θα πληρώσει €39,45(χωρίς ΦΠΑ) στην Cosmote· Ταυτοχρονα θελουμε απεριόριστο Internet και τσάμπα την πιο ακριβή συσκευή, να μην ξεχναμε ότι θελουμε να υπάρχουν παντού καταστήματα με πολύ καλά εκπαιδευμένους πολίτες και όταν παίρνετε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να απαντάνε σε 1''. Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος με ποιο μαθηματικό μοντέλο μπορεί να υπάρξει προγράμματα χρήσης στην Ελλαδα παρόμοιο με αυτό που ανέφερε ο παραπάνω φίλος.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να σχολιάσουμε τα καινούργια προγράμματα της Vodafone σε σχέση με τον εγχώριο ανταγωνισμό και της συνθήκες που επικρατούν στη χωρα αυτή;

Μήπως η συγκρίση με άλλες αγορές δεν βγάζει πουθενά;

Σε κάθε θέμα διαβάζω για το πόσο έχουν τα προγράμματα στο Ηνωμενο Βασιλειο και στις ΗΠΑ.

Δεν σας κουράζει;

 

Καλο παραμυθι αυτο με τα τελη τερματισμου.

Οι εταιρειες τα ισοφαριζουν μεταξυ τους (π.χ. κλησεις απο Wind προς Vodafone, και κλησεις απο Vodafone προς Wind) και ετσι δεν πληρωνουν δεκαρα, αντιθετα απο εμας τα παιρνουν κανονικα.

Αν τα χρηματα πηγαιναν σε τριτους π.χ. φορος στο κρατος θα ελεγα οτι εχεις δικιο. Αλλα αυτα πανε μεταξυ τους και δεν πληρωνονται...

Γιατι νομιζεις η Ευρωπαικη Ενωση τους υποχρεωσε να μειωσουν τα τελη τερματισμου?

 

Φτηνα πακετα απεριοριστα χωρις συσκευη για οποιον θελει και χωρις αστερισκους.

Μας εχουν καταντησει να κουβαλαμε απο 2-3 συσκευες για να μην πληρωνουμε τα μαλλιοκεφαλα μας καθε μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά στη Vodafone θα με τρελάνουν τελείως...!!!

Σήμερα, ήταν επιτέλους η μεγάλη μέρα .. για να κάνω την αλλαγή από το μηδενικό στο οικονομικό 20 ώστε να έχω επιτέλους ενεργοποιημένο το Europe στον αριθμό μου!!

Είχα προνοήσει από χτες (Τετάρτη) να μιλήσω μαζί τους .. ... στην συνομιλία μας μου λένε εκείνοι (!!!) ότι μετά την αλλαγή αυτή κι εφόσον δεν πήρατε συσκευή πριν 1 μήνα, και το λάθος είναι δικό μας .. θα δικαιούστε επιδότηση συσκευής..!!

'Ολα ωραία, όλα καλά .. κλείνουμε το τηλέφωνο, περιμένοντας τη αυριανή (σ.σ. σημερινή) ημέρα .. για να επιβεβαιώσουμε τη διαδικασία..

Αφού τους παρακαλάω να με πάρουν πίσω (έκανα μία προσπάθεια το πρωί, όπου τους υπενθύμισα την υπόθεση, με όλες τις λεπτομέρειες - υποτίθεται ότι στο σύστημά τους είχαν γράψει να με τηλεφωνήσουν μεταξύ 2-5 και έχει ήδη πάει 5.30) όταν πλέον με καλούν κι ερχόμαστε στο θέμα της επιδότησης .. η κυρία (κ. ξινή - συγγνώμη κιόλας) με όλη την "καλή" της διάθεση λέει "του χρόνου πάλι συσκευή" .. τη στιγμή που .. δύο άλλοι υπάλληλοι σήμερα και χτες μου είχαν πει ότι δικαιούμαι!! Κι ενώ τις το αναφέρω .. απλά επιβεβαιώνει τα προήγουμενα λεγόμενα της .. και προχωράει στη "δουλειά" της..

 

Ειλικρινά δεν με νοιάζει η συσκευή , ούτως ή άλλως .. έχω άπειρες να πηγαινοέρχονται στα πόδια μου. Ούτε με πειράζει αν υπό κανονικές συνθήκες (γιατί στην προκειμένη έχουμε ένα μήνα ταλαιπωρία, επειδή έχουν ανίδεους υπαλλήλους ) δεν δικαιούμαι επιδότηση .. με εκνευρίζει το γεγονός .. ότι καθένας λέει τα δικά του .. και τη στιγμή που το λάθος είναι εξαρχής δικό τους και το αναλαμβάνουν 100% -θεωρητικά, γιατί πρακτικά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη- συνεχίζουν τη βλακεία τους και με ταλαιπωρούν ένα μήνα τώρα ..

Δεν θέλω ούτε να γίνω η κακιά της υπόθεσης, ούτε να είμαι κάθε μέρα στα τηλέφωνα με τη vodafone και να τους στέλνω φόρμες παραπόνων κάθε τρεις και λίγο ..

Το μόνο που θέλω είναι να έχω το πακέτο το οποίο ζήτησα και για το οποίο μεταφέρθηκα στην εν λόγω εταιρία από την cosmote.

 

Στο μεταξύ, κάποια στιγμή που ήμουν εκτός είχα κλήση από vodafone, δεν με ξαναπήραν πίσω .. αλλά θα φροντίσω να τους ζαλίσω κι αύριο σχετικά με το θέμα..

 

Υ.Γ. Το μόνο θετικό της όλης σημερινής ταλαιπωρίας είναι ότι έκανα τις αλλαγές που ήθελα στα πακέτα μου (σε 2 αριθμούς που έχω) και περιμένω εντός 3 ημερών (άσχετα αν στο τηλέφωνο ή στο site λένε 24ώρες !!) να ενεργοποιηθούν οι νέες αλλαγές!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επιδότηση δεν παίρνεις. Ή παίρνεις στην αρχή, ή στο τέλος του συμβολαίου.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Στα νεα unlimited ο συνδρομητης ενημερωνεται για τα υπολοιπο των 1500 λεπτων προς Vodafone κανονικα απο το 1284?

 

Υπαρχει καποια αλλη παγιδα που πρεπει κανεις να προσεξει?

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τι επιδότηση παίρνω για το Unlimited 35 και τι για το unlimited 50? Σκέφτομαι να πάρω το iphone 3gs με κάποιο από τα δύο προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τι επιδότηση παίρνω για το Unlimited 35 και τι για το unlimited 50? Σκέφτομαι να πάρω το iphone 3gs με κάποιο από τα δύο προγράμματα.

 

Αν πας να πάρεις το 3gs θα στο δώσουν με κάποια από τα προγράμματα για iphone .. (λογικά έτσι γίνεται...) Τώρα αν καταφέρεις να το πάρεις (να σου το δώσουν δηλαδή) με τα προγράμματα που ζητάς .. δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις το παιρνεις και σαν σκετη συσκευη, αλλα θα βρουνε 1002 δικαιολογοες για να μη σου το δωσουνε και τελικα θα το καταφερουν
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τι επιδότηση παίρνω για το Unlimited 35 και τι για το unlimited 50? Σκέφτομαι να πάρω το iphone 3gs με κάποιο από τα δύο προγράμματα.
Μπορείς να μπεις σε όποιο πρόγραμμα θέλεις, αλλά θα έχεις πολύ υψηλότερη επιδότηση σε πρόγραμμα iphone. Θα πρέπει απλά να υπολογίσεις αν σε συμφέρει η διαφορά παγίου για δωδεκάμηνο. Νομίζω αν μπεις σε iphone πρόγραμμα δε βγαίνεις εύκολα, παρά μετά το πέρας του συμβολαίου.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να αλλάξω την σύνδεση μου και πλέον με τα νέα προγράμματα πήρα την απόφαση να το κάνω...

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής : Αυτή τη στιγμή έχω vf 500 με πάγιο 69,50 ευρώ συνήθως οι λογαριασμοί μου έρχονται 90 με 100...

 

στον τελευταίο λογαριασμό που κοίταξα είχα 6 ώρες περίπου ομιλίας προς άλλους και 4 ώρες προς vodafone γι αυτό και το ξεπέρασμα του παγίου.

 

Το θέμα είναι τώρα σκέφτομαι να πάω στο Vfunlimited380 h vfunlimited500 Και να βάλω και surf & email.... με συμφέρει λέτε ή να κοιτάξω προς wind xl??

 

επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν τυχόν ξεπεραστούν τα δωρεάν λεπτά η χρέωση για τα επιπλέον λεπτά είναι η ίδια με τα υπάρχοντα προγράμματα η ακριβότερη?

 

επίσης τελευταία ερώτηση επειδή ποτέ δεν είχα internet πρόγραμμα στο κινητό τα 500 mb είναι αρκετά η να πάω σε 1gb?? πρακτικά περίπου πόσο μπορείς να μπαίνεις ( και που ) με το καθένα...

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

γιατί απ΄ότι είδα με το surf & talk 500 έχεις 500 λεπτά ομιλίας και 1gb ίντερνετ με 89,5 ε... με το vodafone unlimited 500 ( 75 ευρώ ) + πρόγραμμα 1gb ( 17,5 ευρω )

πάει στα 92,5 ευρώ... και για 3 ευρώ παραπάνω έχεις και 1500 λεπτά πρός vodafone kai σταθερά...:D

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να αλλάξω την σύνδεση μου και πλέον με τα νέα προγράμματα πήρα την απόφαση να το κάνω...

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής : Αυτή τη στιγμή έχω vf 500 με πάγιο 69,50 ευρώ συνήθως οι λογαριασμοί μου έρχονται 90 με 100...

 

στον τελευταίο λογαριασμό που κοίταξα είχα 6 ώρες περίπου ομιλίας προς άλλους και 4 ώρες προς vodafone γι αυτό και το ξεπέρασμα του παγίου.

 

Το θέμα είναι τώρα σκέφτομαι να πάω στο Vfunlimited380 h vfunlimited500 Και να βάλω και surf & email.... με συμφέρει λέτε ή να κοιτάξω προς wind xl??

 

επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν τυχόν ξεπεραστούν τα δωρεάν λεπτά η χρέωση για τα επιπλέον λεπτά είναι η ίδια με τα υπάρχοντα προγράμματα η ακριβότερη?

 

επίσης τελευταία ερώτηση επειδή ποτέ δεν είχα internet πρόγραμμα στο κινητό τα 500 mb είναι αρκετά η να πάω σε 1gb?? πρακτικά περίπου πόσο μπορείς να μπαίνεις ( και που ) με το καθένα...

 

Στο wind XL ομως αν ειδες και την διαφημηση που εμφανιζει για κλασματα δευτερολεπτου " Ελαχ χρονος χρεωσης τα 3 λεπτα" .Στα Vodafone unlimited ισχυει το ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

στα vodafone unlimited ο ελαχιστος χρονος χρεωσης ειναι τα 45 δευτερολειπτα.

αυτο σημαινει οτι στην wind οι "απεριοριστες" κλησεις ειναι βασικα 330 .

πολυ πιο συμφερον οι συνδεσεις στην βοντα

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας καμία πληροφορια αν θα ''απαντήσει'' άμεσα η vodafone στο wind xl???

 

όσο και να πεις οτί λόγω του 3λέπτου είναι μούφα το XL, οι περισσότεροι δεν το ξέρουν αυτό και λογώ του δήθεν ''απεριόριστου'' προς όλους διαφημιστικού τρικ στρέφονται προς τα κει...

 

για μένα έπρεπε η vodafone σε όλα τα unlimited προγράμματα να έιχε και δωρεάν ( έστω ) 500 mb internet....

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...