Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν θα διαφωνησω καθολου μαζι σου για το 3. περι αρπαχτης προκειται, αλλα δεν εκανα αυτο το topic για να κρινουμε το αν θα πρεπει να ειμαι σωστος απεναντι στην vodafone η οχι. σαν καταναλωτης με ενδιαφερει το συμφερον μου.

 

για το 2, δεν συγκρινω μονο με τις εταιριες στην ελλαδα, αλλα και με αυτες της αγγλιας που δινουν πολυ καλυτερες επιδοτησεις, λιγοτερο χρονο παραμονης στο παγιο (οχι 12 η 8 μηνες) και πολυ φθηνοτερες χρεωσεις. σε σχεση με τις ξενες εταιριες αισθανομαι εξαπατημενος.

 

παρολα αυτα, ξαναλεω οτι εμενα με απασχολει αν υπηρξε οντως εσκεμενη παραπλανηση σχετικα με την διαρκεια παραμονης στο παγιο απο μερους την vodafone, ή εγινε απο τους υπαλληλους αθελα τους (λογω κακης ενημερωσης)

 

Πάντοτε ήσουν είσαι και, πίστεψε με, θα είσαι εξαπατημένος σε σχέση με τη τιμολογιακή πολιτική που έχουν εταιρείες κινητής στο εξωτερικό, ειδικά στην Αγγλία. Δεν είναι καινούριο αυτό.

 

Επίσης δεν μπορείς να θεωρήσεις εσκεμμένη παραπλάνηση. Οι πωλητές των καταστημάτων και οι τηλεφωνητές του cc είναι ενήμεροι για τη τρέχουσα τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας. Αν αύριο αποφασίσει η εμπορική διαύθυνση να τα αλλάξει όλα, οι υπάλληλοι δεν είναι σε θέση να το γωρίζουν. Και δυστυχώς οι εταιρείες έχουν το δικαίωμα αυτό με βάση τα συμβόλαια που υπογράφουμε.

 

Εξάλλου δεν είναι πρώτη φορά που οι εταιρείες προβαίνουν σε τέτοιες περιοριστικές κινήσεις, για δες τι έγινε με τη κατάργηση του απεριόριστου internet και την επιβολή ορίου 40ΜΒ στο Wind plus non stop...

Link to comment
Share on other sites

θα θελα να καταθέσω την εμπειρια που ειχα σχετικά με μια αιτηση φορητοτητας που εκανα απο wind σε vodafone και τον σκληρο ανταγωνισμό των εταιριών να κρατησουν τους συνδρομητές τους.

Επέλεξα το προγραμμα Surf & Talk 100 lite με επιδοτηση συσκευης τo sony ericsson c510 στα 74 ευρω. Μιλάμε ηταν πολύ αυστηροί στο θέμα των επιδοτήσεων, προφανώς γιατί ετσι τους δασκαλεύουν να λένε, και μπορώ να πω πως αισθάνθηκα και υποχρεωμένος για την τιμή της συσκευής που μου εκαναν.

Μετά απο 3 μέρες με παιρνουν απο την wind και μου λένε πως αμα παραμείνω σε αυτούς θα μου κάνουν δωρο 300 ευρω για οποια συσκευη επιλεξω. Για το νοκια 5800 θα επρεπε να καταβαλω μονο 17 ευρω αρκει να παω στο καταστημα της vodafone και να κανω ακυρωση της μεταφοράς. Πάω vodafone για ακυρωση μιας και με συνεφερε πλεον η παραμονη στη wind, εχω flexy 35, τους το λεω και ως εκ θαυματος μετα απο συνενοηση με τα κεντρικά τους μου εκαναν ΔΩΡΟ το νοκια 5800 αν προχωρουσα την αιτηση φορητοτητας. Κουφό;

 

Συμπέρασμα.

Αν πιέσουμε τα πράγματα σίγουρα μπορούμε να βγούμε ωφελημένοι. Ολοι λιγο πολύ προσφέρουν τα ιδια πραγματα, στο χερι το δικο μας ειναι πλεον να βγουμε κερδισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

θα θελα να καταθέσω την εμπειρια που ειχα σχετικά με μια αιτηση φορητοτητας που εκανα απο wind σε vodafone και τον σκληρο ανταγωνισμό των εταιριών να κρατησουν τους συνδρομητές τους.

Επέλεξα το προγραμμα Surf & Talk 100 lite με επιδοτηση συσκευης τo sony ericsson c510 στα 74 ευρω. Μιλάμε ηταν πολύ αυστηροί στο θέμα των επιδοτήσεων, προφανώς γιατί ετσι τους δασκαλεύουν να λένε, και μπορώ να πω πως αισθάνθηκα και υποχρεωμένος για την τιμή της συσκευής που μου εκαναν.

Μετά απο 3 μέρες με παιρνουν απο την wind και μου λένε πως αμα παραμείνω σε αυτούς θα μου κάνουν δωρο 300 ευρω για οποια συσκευη επιλεξω. Για το νοκια 5800 θα επρεπε να καταβαλω μονο 17 ευρω αρκει να παω στο καταστημα της vodafone και να κανω ακυρωση της μεταφοράς. Πάω vodafone για ακυρωση μιας και με συνεφερε πλεον η παραμονη στη wind, εχω flexy 35, τους το λεω και ως εκ θαυματος μετα απο συνενοηση με τα κεντρικά τους μου εκαναν ΔΩΡΟ το νοκια 5800 αν προχωρουσα την αιτηση φορητοτητας. Κουφό;

 

Συμπέρασμα.

Αν πιέσουμε τα πράγματα σίγουρα μπορούμε να βγούμε ωφελημένοι. Ολοι λιγο πολύ προσφέρουν τα ιδια πραγματα, στο χερι το δικο μας ειναι πλεον να βγουμε κερδισμενοι.

Γιατί δεν ξαναπαίρνεις στην wind να πεις οτι σου κάναν αντιπροσφορά απο την vodafone να δούμε μέχρι που θα πάει η βαλίτσα?

 

Το πιο "τίμιο" πάντως θα ήταν αρχικά να παρεις στην εταιρεία σου (όχι εσυ προσωπικά) και να πεις οτι έχω βρεί αυτό, τόσο. εχετε κάτι καλύτερο να αντιπροτείνετε? και να τελειώνει εκει η ιστορία...

 

Βέβαια επειδή το έχουμε μέσα μας το ψέμα, ακόμη και αν έπαιζε αυτό, θα λέγαμε οτι έχω βρεί αυτό, σε τιμή (τόσο-80%)

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφερθει ο χρονος ομιλιας πρεπει να στειλω καποιο μηνυμα 'η γινεται αυτοματα?

Καλεσα το 1252 αλλα μου λεει οτι ειναι για καρτοκινητα! Εγω εχω συνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Καλεσα το 1252 αλλα μου λεει οτι ειναι για καρτοκινητα! Εγω εχω συνδεση!

 

Καλείς 13830 μόνο για την πρώτη φορά και μετά γίνεται αυτόματα κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις με καποιον και θα του πεις τι ακριβως θελεις. το 13830 ειναι η εξυπηρετηση πελατων για συμβολαια
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο είδα μια διαφήμιση της Vodafone για το LG Arena και έλεγε ότι το δίνουν δωρεάν στο Vodafone Ευέλικτο 45.Η συσκευή χωρίς συμβόλαιο κάνει γύρω στα 390 ευρώ.Δηλαδή το Vodafone Ευέλικτο 45 έχει επιδότηση 390 ευρώ;;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο είδα μια διαφήμιση της Vodafone για το LG Arena και έλεγε ότι το δίνουν δωρεάν στο Vodafone Ευέλικτο 45.Η συσκευή χωρίς συμβόλαιο κάνει γύρω στα 390 ευρώ.Δηλαδή το Vodafone Ευέλικτο 45 έχει επιδότηση 390 ευρώ;;:blink:

ναι το ειδα και εγω, προφανως ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γενικά τέτοια επιδότηση το Ευέλικτο 45!Κατά καιρούς,με κάποιες συσκευές γίνεται αυτό,όπως πρόσφατα με το Sony Ericsson W715!Προωθούν δηλαδή συσκευές από συγκεκριμένα προγράμματα και πάνω,δωρεάν!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γενικά τέτοια επιδότηση το Ευέλικτο 45!Κατά καιρούς,με κάποιες συσκευές γίνεται αυτό,όπως πρόσφατα με το Sony Ericsson W715!Προωθούν δηλαδή συσκευές από συγκεκριμένα προγράμματα και πάνω,δωρεάν!

Δηλαδή εγώ αν κάνω συμβόλαιο στο Ευέλικτο 45 χωρίς να πάρω το LG Arena δεν θα μπορώ να πάρω ένα άλλο κινητό ίσης ή και χαμηλότερης αξίας δωρεάν;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλώτερης αξίας σίγουρα θα βρείς κινητό να πάρεις δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλώτερης αξίας σίγουρα θα βρείς κινητό να πάρεις δωρεάν.

Όταν λέω χαμηλότερης αξίας εννοώ κινητό γύρω στα 250-300 ευρώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή,όχι!Το Αρένα και το W715 είναι συγκεκριμένες προσφορές στο εν λόγω πρόγραμμα ή σε μεγαλύτερο!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Καλό το σμάρτ ντίλς παιδιά. Πήρα το 5800 με 40ευρώ. Βέβαια 50ευρώ πάγιο τα οποία εν μέρη τα χρειάζομαι αλλα μάλλον τον άλλο μηνα θα το κατεβάσω στα 40. Σίγουρα θα γίνει κάτι ανάλογο κ απο άλλες εταιρίες μιάς και τα κέρδη του παρουσιάζουν τρελή πτώση. Ποιος θα είχε άλλωστε προτεραιότητα την αγορά κινητού ενώ δεν έχει την οικονομική άνεση για τα απαραίτητα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Καλό το σμάρτ ντίλς παιδιά. Πήρα το 5800 με 40ευρώ. Βέβαια 50ευρώ πάγιο τα οποία εν μέρη τα χρειάζομαι αλλα μάλλον τον άλλο μηνα θα το κατεβάσω στα 40. Σίγουρα θα γίνει κάτι ανάλογο κ απο άλλες εταιρίες μιάς και τα κέρδη του παρουσιάζουν τρελή πτώση. Ποιος θα είχε άλλωστε προτεραιότητα την αγορά κινητού ενώ δεν έχει την οικονομική άνεση για τα απαραίτητα.

Σαν καινούργιος συνδρομητής μετά από 8 μήνες θα μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο είδα μια διαφήμιση της Vodafone για το LG Arena και έλεγε ότι το δίνουν δωρεάν στο Vodafone Ευέλικτο 45.Η συσκευή χωρίς συμβόλαιο κάνει γύρω στα 390 ευρώ.Δηλαδή το Vodafone Ευέλικτο 45 έχει επιδότηση 390 ευρώ;;:blink:

 

ισχύει???

 

το έκανε κανείς??

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μια ερωτηση: Εχει η vodafone ερωτηση υπολοιπου δωρεαν λεπτων ομιλιας στο προγραμμα συμβολαιου και αν ναι τι γραφω στο μηνυμα και που το στελνω??

thanks in advance..

Link to comment
Share on other sites

κενο sms στο 1284. αλλιως κληση στο 1284

Δωρεάν παρέχονται και τα δύο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το LG KM900 (Arena) δίνεται μέχρι το Σάββατο 25/04/09 δωρεάν σε πρόγραμμα των 45 και άνω. Επίσης μέχρι τη Δευτέρα 27/04/09 πήραν παράταση οι προσφορές του i-phone και του Storm..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μέχρι τη Δευτέρα 27/04/09 πήραν παράταση οι προσφορές του i-phone και του Storm..

 

Ποια είναι η προσφορά για το iPhone;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...