Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου έστειλαν αυτό

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160120/7c3c1806a4cc0856e0a1431a6d90b357.jpg

 

Έχω Red 1

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έστειλαν αυτό

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160120/7c3c1806a4cc0856e0a1431a6d90b357.jpg

 

Έχω Red 1

 

 

Κι αυτό μου ήρθε .. Απλά μου κάνε εντύπωση για το άλλο. Ο προσωπικός σύμβουλος διαφημίζεται μόνο για όσους έχουν σταθερή και κινητή μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα, σε συνέχεια παλαιότερου μηνύματος...με πήραν τελικά πριν από λίγες μέρες και επανήλθαν με την προσφορά να μείνω στα ίδια που είχα (2 νούμερα - 1 red1 και 1 400ρι, οικογενειακό και έξτρα sim με πρόσθετα 750 ΜΒ στο τάμπλετ). Είχα 60% στο red και 30 στο άλλο. Σύνολο περί τα 55 όλα μαζί.

Ζήτησα 24 μήνες να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει πλέον 12μηνο, το κατήργησαν... Εμένα πάντως έτσι μου είχαν πει στο τηλέφωνο και επίσης αν δεις στο site της vodafone δεν σου δίνει επιλογή για 12μηνο... μόνο 18μηνο και 24μηνο

 

Υπάρχει το 12μηνο, αλλά δεν το χρησιμοποιούν. Σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

Κι αυτό μου ήρθε .. Απλά μου κάνε εντύπωση για το άλλο. Ο προσωπικός σύμβουλος διαφημίζεται μόνο για όσους έχουν σταθερή και κινητή μαζί .

 

Εκ παραδρομής σου ήρθε, δεν είναι η πρώτη τους φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το 12μηνο, αλλά δεν το χρησιμοποιούν. Σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

 

 

 

 

 

 

Εκ παραδρομής σου ήρθε, δεν είναι η πρώτη τους φορά.

 

 

Εκ παραδρομής δεν νομίζω . Γιατι κι στην εφαρμογή μου εμφανίζει το όνομα της αλλα και σε δεύτερο μυνημα που μου ρθε μετά

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160120/21d04f4422d4f4e98ad2f615b25b2e85.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160120/ed9ec7748691247aa451effa8a8568aa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν και λάθη. Μπορείς να ρωτήσεις κι όλας να μας επιβεβαιώσεις τι συμβαίνει. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειγον. ξερει καποιος καποιο τηλεφωνο για την φορητοτητα. εχω κανει αιτηση cosmote για φορητοτητα αλλα θελω να μιλησω και στην vodafone., ειναι για τον πεθερο μου που ειναι vodafone kai παει cosmote. σταθερο εαν γινεται γιατι δεν ειμαι συνδρομητης vodafone.
Link to comment
Share on other sites

επειγον. ξερει καποιος καποιο τηλεφωνο για την φορητοτητα. εχω κανει αιτηση cosmote για φορητοτητα αλλα θελω να μιλησω και στην vodafone., ειναι για τον πεθερο μου που ειναι vodafone kai παει cosmote. σταθερο εαν γινεται γιατι δεν ειμαι συνδρομητης vodafone.

 

2106702868

or

2104276005

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 6 μηνες ανανεωσα τηλεφωνικως το εταιρικο πακετο (my business 20, 5γραμμες) για 18 μηνες μετα απο κληση απο ρτην εταιρεια και "εκβιασμο" οτι θα μου κοπει η εκπτωση στο παγιο. Σαν επιδοτηση και το πρωτο 18μηνο αλλα και για την ανανεωση ειχα επιλεξει εκπτωση στο παγιο και οχι επιδοτηση συσκευης.

Μπορω να ζητησω φορητοτητα σε αλλη εταιρεια ή θα εχω προβλημα (ποινη διακοπης κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 6 μηνες ανανεωσα τηλεφωνικως το εταιρικο πακετο (my business 20, 5γραμμες) για 18 μηνες μετα απο κληση απο ρτην εταιρεια και "εκβιασμο" οτι θα μου κοπει η εκπτωση στο παγιο. Σαν επιδοτηση και το πρωτο 18μηνο αλλα και για την ανανεωση ειχα επιλεξει εκπτωση στο παγιο και οχι επιδοτηση συσκευης.

Μπορω να ζητησω φορητοτητα σε αλλη εταιρεια ή θα εχω προβλημα (ποινη διακοπης κλπ)?

 

 

Θα έχεις αναπόσβεστο ποσό, το ποσό που έχεις πάρει σε έκπτωση για τους 6 μήνες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις αναπόσβεστο ποσό, το ποσό που έχεις πάρει σε έκπτωση για τους 6 μήνες μόνο.

 

Δηλαδή θα μου ζητήσουν να πληρώσω την έκπτωση που μου κάνανε για το εξάμηνο? Κάτι που σημαίνει περίπου 300€? (12€*5*6)?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από 01 Μαρτίου 2016, η χρέωση για κλήσεις προς διεθνείς προορισμούς, για συνδρομητές προγραμμάτων Συμβολαίου και Καρτοπρογράμματος για Ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμων και μη, μεταβάλλεται ως εξής: για τη Ζώνη 1 (Ευρώπη) από €0,80/λεπτό σε €0,90/λεπτό, Ζώνη 2 (Αμερική-Αυστραλία-Ν. Ζηλανδία) από €1,00/λεπτό σε €1,10/λεπτό, Ζώνη 3 (Ασία) από €1,50/λεπτό σε €1,65/λεπτό, Ζώνη 4 (Αφρική) από €2,20/λεπτό σε €2,40/λεπτό και Ζώνη 5 (Νήσοι Ειρηνικού Ωκεανού) από €3,00/λεπτό σε €3,30/λεπτό. Το βήμα χρέωσης παραμένει 1 λεπτό και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένει 1 λεπτό.

 

Από 21 Μαρτίου 2016, η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά και κινητά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας σε όλα τα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, εξαιρουμένων των προγραμμάτων Vodafone RED, μεταβάλλεται από €0,00750€/δευτ. σε €0,00816€/δευτ., ενώ για τα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες Vodafone RED, εμπορικά διαθέσιμα και μη, μεταβάλλεται από 0,0058€/δευτ. σε 0,00816€/δευτ. Το βήμα χρέωσης παραμένει 1 δευτερόλεπτο και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένει 1 λεπτό.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις), εντός ενός μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40363

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από 01 Μαρτίου 2016, η χρέωση για κλήσεις προς διεθνείς προορισμούς, για συνδρομητές προγραμμάτων Συμβολαίου και Καρτοπρογράμματος για Ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμων και μη, μεταβάλλεται ως εξής: για τη Ζώνη 1 (Ευρώπη) από €0,80/λεπτό σε €0,90/λεπτό, Ζώνη 2 (Αμερική-Αυστραλία-Ν. Ζηλανδία) από €1,00/λεπτό σε €1,10/λεπτό, Ζώνη 3 (Ασία) από €1,50/λεπτό σε €1,65/λεπτό, Ζώνη 4 (Αφρική) από €2,20/λεπτό σε €2,40/λεπτό και Ζώνη 5 (Νήσοι Ειρηνικού Ωκεανού) από €3,00/λεπτό σε €3,30/λεπτό. Το βήμα χρέωσης παραμένει 1 λεπτό και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένει 1 λεπτό.

 

Από 21 Μαρτίου 2016, η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά και κινητά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας σε όλα τα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, εξαιρουμένων των προγραμμάτων Vodafone RED, μεταβάλλεται από €0,00750€/δευτ. σε €0,00816€/δευτ., ενώ για τα προγράμματα συμβολαίου για ιδιώτες Vodafone RED, εμπορικά διαθέσιμα και μη, μεταβάλλεται από 0,0058€/δευτ. σε 0,00816€/δευτ. Το βήμα χρέωσης παραμένει 1 δευτερόλεπτο και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένει 1 λεπτό.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις), εντός ενός μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40363

 

Δεν κατάλαβα γιατί να εξαιρούνται οι επιδοτήσεις ?δλδ υπογραφουμε μια σύμβαση και σε 3 μήνες μας λέει σας το διπλασιαζω δεν μπορούμε να φύγουμε παρά μόνο αν δώσουμε πίσω την επιδότηση η την έκπτωση παγίου ? Γιατί και η έκπτωση παγίου είναι αντί επιδότησης

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά γιατί πρέπει να επιστρέψεις όλη την σύμβαση πίσω και όχι ότι σε βολεύει .
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά γιατί πρέπει να επιστρέψεις όλη την σύμβαση πίσω και όχι ότι σε βολεύει .

Αυτοί δλδ γιατί αλλάζουν την σύμβαση παράνομα ? Εγώ υπέγραψα την συγκεκριμένη με αυτούς τους όρους, αλλιώς θα πήγαινα σε άλλη εταιρεία, μάλλον αυτοί κάνουν.ότι τους βολεύει..

Εγώ απλά διακόπτω κάτι που άλλαξαν αυτοί...το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία.

Και σου ξαναλέω αν αποφασίσουν αύξηση 20 ευρώ στο πάγιο πρέπει να την δεχθούμε δλδ γιατί αλλιώς θα μας πάρουν αναδρομικά την έκπτωση ? Τι.λέτε ρε παιδιά...

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην τη δεχτείς και να δώσεις πίσω τα λεφτά της επιδότησης. Δεν το διάβασα κάπου αλλά μου φαίνεται λογικό

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν την σύμβαση παράνομα , Κανένας νόμος δεν απαγορεύει την αλλαγή της σύμβασης, Αν γνωρίζεις κάποιον τέτοιο νόμο θα ήθελα να τον μάθω και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην τη δεχτείς και να δώσεις πίσω τα λεφτά της επιδότησης. Δεν το διάβασα κάπου αλλά μου φαίνεται λογικό

 

κανεις λαθος. συμφωνω στο οτι πρεπει να δωσεις πισω ολη τη συμβαση αλλα να τους επιστρεψεις το κινητο που πηρες. γιατι ουτε αυτοι σου δωσαν μετρητα αλλα ενα κινητο πχ

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

 

Ο νόμος φυσικά και απαγορεύει την μονομερή τροποποίηση μιας σύμβασης, ΕΚΤΟΣ αν έχει ήδη συμφωνηθεί κάτι άλλο στην ίδια τη σύμβαση.

Αν διαβάσετε προσεκτικά τους γενικούς όρους των συμβάσεων παροχής υπηρεσιών, υπάρχει συνήθως όρος που προβλέπει το δικαίωμα της εταιρείας για μονομερή αναπροσαρμογή του τιμολογίου.

 

Επομένως εδώ η ανατιμολόγηση δε γίνεται ΠΑΡΑ τη σύμβαση, αλλά σύμφωνα με τη σύμβαση. Το θέμα είναι αν το δικαίωμα ανατιμολόγησης είναι σύμφωνο με το νόμο για την προστασία του καταναλωτή και τις λοιπές διατάξεις που υπάρχουν για την προστασία του (κανονισμός γενικών αδειών ΕΕΤΤ κλπ). Ο όρος αυτός έχει πράγματι κριθεί σύννομος από τα δικαστήρια, εφόσον η ανατιμολόγηση συνδέεται με συγκεκριμένα κριτήρια και δεν είναι παντελώς αόριστη. Παρόμοιες προϋποθέσεις τίθενται και στο σχετικό κανονισμό της ΕΕΤΤ. Επίσης όμως έχει κριθεί από τα δικαστήρια και έχει μετέπειτα νομοθετηθεί από την ΕΕΤΤ ότι όταν η σύμβαση τροποποιείται μονομερώς, ο συνδρομητής έχει δικαίωμα καταγγελίας χωρίς δυσμενείς για αυτόν οικονομικές συνέπειες.

 

Από τα δικαστήρια κρίθηκε ότι είναι παράνομοι οι όροι που απαιτούν από το συνδρομητή να καταβάλει τα εναπομείναντα (ως την κανονική λήξη της σύμβασης) πάγια.

Από την ΕΕΤΤ νομοθετήθηκε ότι σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης από τον συνδρομητή λόγω μονομερούς αύξησης του τιμολογίου, αυτή γίνεται "αζημίως", εξαιρουμένων τυχόν υπολοίπων από επιδοτήσεις συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού (βλ. εδώ). Και ορθώς.

 

Δεν γίνεται όμως πουθενά λόγος για υποχρέωση επιστροφής για τα "αναπόσβεστα υπόλοιπα εκπτώσεων", και δη εικονικών εκπτώσεων. Διότι είναι γνωστή η πρακτική για εκπτώσεις επί πρακτικά εικονικών τιμών καταλόγου (αφού κανείς π.χ. δεν παίρνει το Cosmote Plus 65 στα 65 €), όπως επίσης είναι σαφές ότι με την πρακτική των εταιρειών, μπορεί τα αναπόσβεστα υπόλοιπα να τύχει να είναι ακόμη περισσότερα από όσα θα πλήρωνε κανείς αν παρέμενε στο πρόγραμμα μέχρι τη λήξη του, παρά την όποια αύξηση. Έτσι όμως καταστρατηγείται πλήρως το δικαίωμα του συνδρομητή για αζήμια καταγγελία.

 

Για το θέμα αυτό έχω κάνει ήδη καταγγελία σε Συνήγορο του Καταναλωτή (για την ατομική περίπτωση) και ΕΕΤΤ (για τη γενική πρακτική των εταιρειών), και περιμένω αποτελέσματα. Φυσικά στην περίπτωσή μου η εταιρεία μου (COSMOTE) πήρε αμέσως πίσω την αύξηση για να με ευχαριστήσει, αλλά εγώ επιμένω ώστε να ελεχθεί το θέμα από την ΕΕΤΤ και σε περίπτωση παρανομίας να επιβληθούν οι νόμιμες κυρώσεις.

 

Όταν λήξει η υπόθεση, θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος. συμφωνω στο οτι πρεπει να δωσεις πισω ολη τη συμβαση αλλα να τους επιστρεψεις το κινητο που πηρες. γιατι ουτε αυτοι σου δωσαν μετρητα αλλα ενα κινητο πχ

Οκ... Αν το έχει κανείς καινούργιο στην κατάσταση που το πήρε. Μην ξεχνάς πως είναι επιλογή του καθενός να πάρει κινητό και όχι μείωση παγίου. Αν το κινητό όμως έχει χάσει την αξία του, τους κλέβεις

 

Επίσης, ένα μεγάλο μπράβο στον προηγούμενο poster που το ψάχνει... και να πω την αλήθεια, ανοίγει τα μάτια και σε εμένα που δεν.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι στο θέμα της επιστροφής επιδοτήσεων σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασης;

 

Αυτό που ήξερα ήταν πως πληρώνεις την επιδότηση που πήρες, και φυσικά δεν δίνεις το κινητό. Και η επιδότηση αν περάσει χρόνος αποσβαίνεται. Δηλαδή σε ετήσιο συμβόλαιο μέχρι τον 6ο μήνα την πληρώνεις αυτούσια και από τον 7ο και για κάθε μήνα μειώνεται κατά περίπου 13%. Αντίστοιχα στο 18μηνο νομίζω ξεκινάει η μείωση μετά τον 12ο μήνα κλπ.

 

Αν έχεις πάρει έκπτωση στο πάγιο αντί επιδότησης, θυμάμαι πως δίνεις πίσω το ποσό των εκπτώσεων για τους μήνες που είχες τη σύμβαση. Πράγμα που είναι λογικό, καθώς δεν έχεις πάρει ολόκληρο το ποσό όπως στην επιδότηση συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδότηση συσκευής είναι όπως τα λες, αλλά τα ακριβή ποσοστά περιγράφονται στη σύμβαση/γενικούς όρους που έχει ο καθένας μας.

Για την έκπτωση παγίου αντί επιδότησης, όπως λες δίνεις πίσω το ποσό των εκπτώσεων για τους μήνες που πέρασαν, αλλά από ένα σημείο και μετά υπάρχει και εκεί μείωση ανάλογα με τους μήνες, έχουν εξομοιώσει τις δύο περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος.

 

Αυτά όμως σε περίπτωση που καταγγείλεις της σύμβαση χωρίς να υπάρχει κάποιος σπουδαίος λόγος.

Για την περίπτωση που υπάρχει τέτοιος λόγος (π.χ. ανατιμολόγηση εκ μέρους της εταιρείας), σηκώνει πολλή συζήτηση το αν η εταιρεία δικαιούται να ζητήσει τις εκπτώσεις παγίου που έλαβες μέχρι την ημερομηνία της αποχώρησης. Στην πράξη έτσι λειτουργούν, έτσι προβλέπουν και οι όροι των σχετικών συμβάσεων, το θέμα είναι αν αυτό είναι νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...