Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έστειλαν ένα μύνημα καλωσορίσματος στην υπηρεσία προσωπικού συμβούλου με το όνομά του και μου έκαναν δώρο και 1gb

 

Έχω μόνο συμβόλαιο κινητής. Αυτή η υπηρεσία δεν ήταν για όσους έχουν κινητή και σταθερή μαζί? Άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και τελικά μου το αφήνουν στην ίδια τιμή με πρίν, δηλαδή το red1 στα 30€ περίπου (Υπάρχει και σταθερό στη vodafone...) σχετικά καλή η τιμή αλλά τα οικονομικά δεδομένα μου έχουν αλλάξει ......

 

Ζήτα προσφορά από άλλη εταιρεία και αν σε συμφέρει φεύγεις. Αν πάλι δεν θες να φύγεις, ενώ έχεις καλύτερη προσφορά, τους το λες.

Με λίγα λόγια παζαρεύεις και διαλέγεις το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έρχεται το courrier από cosmote για να υπογράψω συμβόλαιο και να μου φέρουν και την κάρτα sim. Mου είπαν ότι σε μισή ώρα θα έχει ενεργοποιηθεί η cosmote (μου δίνει 750΄ προς όλους, 150 sms προς όλους και 900 mb στα 30 ευρώ τελική τιμή με φόρους και ΦΠΑ).

Το θέμα είναι ότι το συμβόλαιό μου με vodafone λήγει σε 20 μέρες και πέρασα απο εκεί να τους ρωτήσω αν έχω ποινή επειδή θα το λύσω πρόωρα. Μου απάντησαν ότι δεν θα πληρώσω κάτι αλλά μου είπαν να μιλήσω με εξυπηρέτηση πελατών για να μου κάνουν αντιπροσφορά. Οταν μίλησα με την εκπρόσωπο μου είπε ότι δεν βλέπει να τους έχει έρθει καμία αίτηση φορητότητας από cosmote (γι' αυτό μάλλον δεν με είχαν πάρει και για αντιπροσφορά).

Τι παίζει? Πρώτα υπογράφω και μετά στέλνει (η cosmote) την αίτηση φορητότητας στη vodafone? Στο κατάστημα της vodafone που ρώτησα μου είπαν ότι αυτοί (vodafone) αυτό κάνουν πλέον, δηλ. πρώτα υπογράφει ο πελάτης και μετά στέλνουν το αίτημα φορητότητας στην άλλη εταιρεία. Αμα γίνεται έτσι, τότε δεν υπάρχει επιστροφή...

Ξέρει κανείς με σιγουριά αν γίνεται όντως έτσι???

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έρχεται το courrier από cosmote για να υπογράψω συμβόλαιο και να μου φέρουν και την κάρτα sim. Mου είπαν ότι σε μισή ώρα θα έχει ενεργοποιηθεί η cosmote (μου δίνει 750΄ προς όλους, 150 sms προς όλους και 900 mb στα 30 ευρώ τελική τιμή με φόρους και ΦΠΑ).

 

Σε άλλον πρότειναν το ίδιο πακέτο με 17 ευρώ. Δες στο αντίστοιχο νημα της cosmote.

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έρχεται το courrier από cosmote για να υπογράψω συμβόλαιο και να μου φέρουν και την κάρτα sim. Mου είπαν ότι σε μισή ώρα θα έχει ενεργοποιηθεί η cosmote (μου δίνει 750΄ προς όλους, 150 sms προς όλους και 900 mb στα 30 ευρώ τελική τιμή με φόρους και ΦΠΑ).

Το θέμα είναι ότι το συμβόλαιό μου με vodafone λήγει σε 20 μέρες και πέρασα απο εκεί να τους ρωτήσω αν έχω ποινή επειδή θα το λύσω πρόωρα. Μου απάντησαν ότι δεν θα πληρώσω κάτι αλλά μου είπαν να μιλήσω με εξυπηρέτηση πελατών για να μου κάνουν αντιπροσφορά. Οταν μίλησα με την εκπρόσωπο μου είπε ότι δεν βλέπει να τους έχει έρθει καμία αίτηση φορητότητας από cosmote (γι' αυτό μάλλον δεν με είχαν πάρει και για αντιπροσφορά).

Τι παίζει? Πρώτα υπογράφω και μετά στέλνει (η cosmote) την αίτηση φορητότητας στη vodafone? Στο κατάστημα της vodafone που ρώτησα μου είπαν ότι αυτοί (vodafone) αυτό κάνουν πλέον, δηλ. πρώτα υπογράφει ο πελάτης και μετά στέλνουν το αίτημα φορητότητας στην άλλη εταιρεία. Αμα γίνεται έτσι, τότε δεν υπάρχει επιστροφή...

Ξέρει κανείς με σιγουριά αν γίνεται όντως έτσι???

Πρώτα υπογράφεις και μετά βλέπουν ΑΛΛΑ μόλις πάρεις προσφορά από vodafone πρέπει άμεσα να ακυρώσεις τη φορητότητα γιατό μπορεί να μην προλάβεις!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλον πρότειναν το ίδιο πακέτο με 17 ευρώ. Δες στο αντίστοιχο νημα της cosmote.

:lol::lol::lol:

Είναι σίγουρο αυτό??? On line η cosmote το ίδιο πρόγραμμα (προς όλους 50) το δίνει 34 ευρώ, εμένα μου πρόσθεσε και 500 mb και μου το προσφέρει στα 30 ευρώ και σε άλλον 17... Δεν ξέρω, σίγουρα υπάρχει περιθώριο για καλύτερη τιμή αλλά τόσο πολύ...

Εγώ πάντως όπως και να' χει θα χρησιμοποιήσω αυτή την πληροφορία γιατί ακόμα δεν έχω υπογράψει τίποτα! και θα ενημερώσω. οπότε thanks:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτηση για καρτοκινητό άλλης εταιρείας και μετά να δεις προσφορά που θα πάρεις!!

 

Ζήτα προσφορά από άλλη εταιρεία και αν σε συμφέρει φεύγεις. Αν πάλι δεν θες να φύγεις, ενώ έχεις καλύτερη προσφορά, τους το λες.

Με λίγα λόγια παζαρεύεις και διαλέγεις το καλύτερο...

 

Φαντάζομαι ότι (και έχοντας σαν δεδομένο ότι "διοικητικά" οι δυο από τις τρεις εταιρείες έχουν ενοποιηθεί) θα ήταν προτιμότερo να κάνω αίτηση φορητότητας στη cote (καρτοκινητό, γιατί σήμερα που μίλησα μαζί τους για φορητότητα, δεν έκαναν καμιά άλλη προσφορά πέρα από τις on line προσφορές που έχουν στο site, οπότε αν δεν πάρω καμία αντιπροσφορά καλή ή δεν προλάβω να ακυρώσω τη φορητότητα να παραμείνω ένα δίμηνο με καρτοκινητό)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι (και έχοντας σαν δεδομένο ότι "διοικητικά" οι δυο από τις τρεις εταιρείες έχουν ενοποιηθεί) θα ήταν προτιμότερo να κάνω αίτηση φορητότητας στη cote (καρτοκινητό, γιατί σήμερα που μίλησα μαζί τους για φορητότητα, δεν έκαναν καμιά άλλη προσφορά πέρα από τις on line προσφορές που έχουν στο site, οπότε αν δεν πάρω καμία αντιπροσφορά καλή ή δεν προλάβω να ακυρώσω τη φορητότητα να παραμείνω ένα δίμηνο με καρτοκινητό)

 

Κανείς δεν έχει ενοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει ενοποιηθεί.

 

Συστάθηκε η κοινή εταιρεία Vodafone - Wind@ kathimerini.gr (25/02/2014)

http://www.kathimerini.gr/755440/article/oikonomia/epixeirhseis/systa8hke-h-koinh--etaireia-vodafone---wind

 

Πάντως και σε αυτό το φόρουμ πρέπει να έχει ξανα συζητηθεί το θέμα, δεν ξέρω αν τελικά ισχύουν ή οχι ότι αναφέρονται στο δημοσίευμα....

Link to comment
Share on other sites

To γράφει πιο κάτω πως αναφέρεται στη Victus. Αν έχω καταλάβει καλά, είναι η εταιρεία που αναπτύσσει το δίκτυο για λογαριασμό και των δύο. Αυτό δε σημαίνει πως έχουν ενοποιηθεί Vodafone-Wind.
Link to comment
Share on other sites

Και εν πάσει περιπτώσει , δεν έχουν εννοποιηθεί " διοικητικά " όπως γράφτηκε.

Καμμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει ανανεωση κανεις τωρα στα κοντα, σε οικογενιακο προγραμμα με 2 γραμμες ρεντ 1;

τι τιμες παιζει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει ανανεωση κανεις τωρα στα κοντα, σε οικογενιακο προγραμμα με 2 γραμμες ρεντ 1;

τι τιμες παιζει;

 

Με πήραν την προηγούμενη βδομάδα από κατάστημα Θεσσαλονίκης και μου έκαναν προσφορά για 18 μηνο με 60% που έχω τώρα για 2 γραμμές red 1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες πήρα στο 1227 για να μετατρέψω σε καρτοκινητό την σύνδεσή μου (το παλιό Red 2 premium το οποίο στην ουσία είναι το σημερινό Red 1). H υπάλληλος του τμήματος αποσυνδέσεων μου πρότεινε το red 1 στα 30,63 ευρώ τελική τιμή με φόρους και εκπτώσεις μέσα. Δεν δέχθηκα αλλά ούτε διέκοψα και το συμβόλαιο.

Κι αυτό γιατί χθες το πρωί κατά τις 11 είχα κάνει ηλεκτρονικά αίτηση φορητότητας στην wind (F2g) και περίμενα να με πάρουνε τηλέφωνο, όπως και έγινε. Τελικά με πήρανε σήμερα και η υπάλληλος του τμήματος φορητότητας μου πρότεινε το red 1 στα 25 ευρώ τελική τιμή με φόρους και εκπτώσεις μέσα (οικογενειακό και σταθερό) ή 55,69 ευρώ και 390 ευρώ επιδότηση για 24 μήνες. Τελικά δέχθηκα την προσφορά στα 25 ευρώ για 12 μήνες και βλέπουμε πάλι σε 1 χρόνο.

Συμπέρασμα: συμφέρει περισσότερο η αίτηση φορητότητας από την αίτηση μετατροπής σε καρτοκινητό (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση).

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες πήρα στο 1227 για να μετατρέψω σε καρτοκινητό την σύνδεσή μου (το παλιό Red 2 premium το οποίο στην ουσία είναι το σημερινό Red 1). H υπάλληλος του τμήματος αποσυνδέσεων μου πρότεινε το red 1 στα 30,63 ευρώ τελική τιμή με φόρους και εκπτώσεις μέσα. Δεν δέχθηκα αλλά ούτε διέκοψα και το συμβόλαιο.

Κι αυτό γιατί χθες το πρωί κατά τις 11 είχα κάνει ηλεκτρονικά αίτηση φορητότητας στην wind (F2g) και περίμενα να με πάρουνε τηλέφωνο, όπως και έγινε. Τελικά με πήρανε σήμερα και η υπάλληλος του τμήματος φορητότητας μου πρότεινε το red 1 στα 25 ευρώ τελική τιμή με φόρους και εκπτώσεις μέσα (οικογενειακό και σταθερό) ή 55,69 ευρώ και 390 ευρώ επιδότηση για 24 μήνες. Τελικά δέχθηκα την προσφορά στα 25 ευρώ για 12 μήνες και βλέπουμε πάλι σε 1 χρόνο.

Συμπέρασμα: συμφέρει περισσότερο η αίτηση φορητότητας από την αίτηση μετατροπής σε καρτοκινητό (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση).

 

Δλδ,

από 46,80€ (65€ στο κατάστημα) στα 25€ και μόνο 12 μήνες υποχρέωση με φορητότητα.

Περίπου 50% (στο μισό) της "κανονικής" τιμής!:

 

http://i64.tinypic.com/5pe92f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς, γιατί στα 25 ευρώ τελική τιμή συμπεριλαμβάνεται και 10% έκπτωση λόγω hol και 20% λόγω και άλλου κινητού στην vodafone (καρτοπρόγραμμα 500 στα 16,90 ευρώ τελική). Η τιμή 46,80 ευρώ είναι απ' ευθείας χωρίς άλλες εκπτώσεις. Και πάλι βέβαια καλή τιμή την βρίσκω (εννοώ τα 25 ευρώ).

Αυτό που ήθελα να σας πω βασικά είναι ότι το red 1 με αποσύνδεση μου το δώσανε στα 30,6 και με φορητότητα στα 25 ευρώ.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς, γιατί στα 25 ευρώ τελική τιμή συμπεριλαμβάνεται και 10% έκπτωση λόγω hol και 20% λόγω και άλλου κινητού στην vodafone (καρτοπρόγραμμα 500 στα 16,90 ευρώ τελική). Η τιμή 46,80 ευρώ είναι απ' ευθείας χωρίς άλλες εκπτώσεις. Και πάλι βέβαια καλή τιμή την βρίσκω (εννοώ τα 25 ευρώ).

Αυτό που ήθελα να σας πω βασικά είναι ότι το red 1 με αποσύνδεση μου το δώσανε στα 30,6 και με φορητότητα στα 25 ευρώ.

 

Για δες κι αυτό ( 22€ άλλα -3€ από τα 25€) πάλι με φορητότητα αλλά στην Cosmote!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6511460#post6511460

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω 25 Ε χωρίς δεύτερο αριθμό και χωρίς hol, 1 σκέτο red 1 δλδ το οποίο το ανανέωσα κατ επιλογή μου για 2 χρόνια (μου πρότεινε 1) για να μην ξανάψαχνομαι... με είχαν καλέσει όταν τελείωνε και μου είχαν πει για 35 ευρώ και τους είπα ότι ή μένω στα ίδια η φεύγω για cosmote που μου έκανε ίδια πρόταση (ψέμματα τους είπα), τότε η υπάλληλος μου είπε ότι θα σε καλέσει η υπεύθυνη. Την επόμενη με κάλεσε και με ευγενικό και καθολα πειστικο τρόπο της ανέφερα τα ίδια και στο τέλος συμφώνησε.
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα ήρθε μήνυμα για 18μηνη ανανέωση στο Red 1 στα 25 ευρώ, ενώ στο τηλέφωνο η υπάλληλος μου είχε προτείνει 12μηνο ή 24μηνο κι εγώ είχα επιλέξει 12μηνο:wacko:

Στην αρχή σκέφτηκα να την πάρω τηλέφωνο να το αλλάξει σε αυτό που είχαμε συμφωνήσει αλλά μετά συνηδητοποίησα ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα" δηλαδή οι επιδοτήσεις και προσφορές μειώνονται καθημερινά, οπότε μάλλον δεν θα κάνω τίποτα. Τί λέτε?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα ήρθε μήνυμα για 18μηνη ανανέωση στο Red 1 στα 25 ευρώ, ενώ στο τηλέφωνο η υπάλληλος μου είχε προτείνει 12μηνο ή 24μηνο κι εγώ είχα επιλέξει 12μηνο:wacko:

Στην αρχή σκέφτηκα να την πάρω τηλέφωνο να το αλλάξει σε αυτό που είχαμε συμφωνήσει αλλά μετά συνηδητοποίησα ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα" δηλαδή οι επιδοτήσεις και προσφορές μειώνονται καθημερινά, οπότε μάλλον δεν θα κάνω τίποτα. Τί λέτε?

οταν ανανεωσα εκανα την ιδια σκεψη με εσενα και ζητησα μονος μου 24μηνο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν ένα μύνημα καλωσορίσματος στην υπηρεσία προσωπικού συμβούλου με το όνομά του και μου έκαναν δώρο και 1gb

 

Έχω μόνο συμβόλαιο κινητής. Αυτή η υπηρεσία δεν ήταν για όσους έχουν κινητή και σταθερή μαζί? Άλλαξε κάτι?

 

Τι ειναι αυτο ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα ήρθε μήνυμα για 18μηνη ανανέωση στο Red 1 στα 25 ευρώ, ενώ στο τηλέφωνο η υπάλληλος μου είχε προτείνει 12μηνο ή 24μηνο κι εγώ είχα επιλέξει 12μηνο:wacko:

Στην αρχή σκέφτηκα να την πάρω τηλέφωνο να το αλλάξει σε αυτό που είχαμε συμφωνήσει αλλά μετά συνηδητοποίησα ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα" δηλαδή οι επιδοτήσεις και προσφορές μειώνονται καθημερινά, οπότε μάλλον δεν θα κάνω τίποτα. Τί λέτε?

 

Νομίζω δεν υπάρχει πλέον 12μηνο, το κατήργησαν... Εμένα πάντως έτσι μου είχαν πει στο τηλέφωνο και επίσης αν δεις στο site της vodafone δεν σου δίνει επιλογή για 12μηνο... μόνο 18μηνο και 24μηνο

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αίτημα φορητότητας απο vodafone σε wind σε f2g με πήραν τηλέφωνο και μου έκανα "προσφορά" το REd1 1 στα 30€. Όσο δηλαδή πλήρωνα έως τώρα, μου είπαν οτι κάτι καλύτερο δεν μπορεί να γίνει και ως εκ τούτου τους είπα ότι δεν με συμφέρει......
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μυνημα το έλαβε κανένας άλλος με μόνο συμβόλαιο κινητής ;;

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160119/c63d3b8b1eae729ed365f514ef353d4b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...