Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

234 Ευρώ????

 

Στο ίδιο πρόγραμμα ή άλλαξες πρόγραμμα και πήγες σε μεγαλύτερο???

 

Μιλάμε για 12μηνο συμβόλαιο???

 

Ναι, μιλάμε για καμία αλλαγή.

Αν πήγαινα στο 45unlim τότε ανέβαινε κι άλλο η επιδότηση.

Την αίτηση φορητότητας την ακυρώνουν μόνοι τους .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μιλάμε για καμία αλλαγή.

Αν πήγαινα στο 45unlim τότε ανέβαινε κι άλλο η επιδότηση.

Την αίτηση φορητότητας την ακυρώνουν μόνοι τους .

 

πράγματι μόλις με πήρε η κοπέλα που είχα μιλήσει από το τμήμα φορητότητας! έχει ακυρωθεί η αίτηση οπότε όλα καλά. περιμένω απλά να ενεργοποιηθεί το νέο πρόγραμα τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα συμβόλαιο vodafone και έναν αριθμό wu για γνωστούς λόγους νομίζω που δεν το χρησιμοποιώ και πολύ βέβαια.. Στη vodafone είχα παρατηρήσει τόσο καιρό ότι όταν μιλαγε με έναν αριθμό και σε καλούσε και ένας άλλος την ώρα εκείνη, δεν σου έβγαινε η κλήση να την απαντήσεις.. απλώς εμφάνιζε ότι είναι απασχολημένος και σου έρχονταν sms με την κλήση. .Με το wu της cosmote όταν μίλαγα με έναν αριθμό και με καλούσε ένας άλλος, μου έβγαζε την κλήση κανονικά και μπορούσα να βάλω σε αναμονή με αυτόν που μίλαγα για να απαντήσω στον άλλον... Υπάρχει κάποια δυνατότητα να το ενεργοποιήσω και στο συμβόλαιο vodafone αυτο? Ελπίζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα :p

 

Αναμονη κλησεων λεγεται. Ενεργοποιειτε απο το μενου της συσκευης σου. Στις ρυθμισεις κλησεων την βρισκεις την ρυθμιση

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι στο myaccount τοθ συμβολαίου μου έχει ένα κουμπάκι που λέει "Κατεβάστε τον τελευταίο αναλύτικο λογαριασμό" και εκεί υπάρχει ο λογαριασμός με την μορφή που σου τον ταχυδρομούν και με την ανάλυση κλήσεων μέσα -που εγώ δεν την παίρνω για οικολογικούς λόγους! Δεν το ήξερα αυτό και καθόμουν και παιδευόμουν με τα excel στις αναλύσεις κλήσεων που είναι πιο μπερδευτικό και θέλει φτιάξιμο στο φορμά για να τυπωθεί σε 1 Α4 (για οικονομία χαρτιού).

Τώρα είδα ότι πλέον θα έχω σε pdf τον λογαριασμό μου στο αρχείο μου και μπορώ να στείλω ανακύκλωση χαρτιού τον τυπωμένο! Very happy :D -αλλά πόσα χρόνια άργησα να το πάρω πρέφα; :O

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι στο myaccount τοθ συμβολαίου μου έχει ένα κουμπάκι που λέει "Κατεβάστε τον τελευταίο αναλύτικο λογαριασμό" και εκεί υπάρχει ο λογαριασμός με την μορφή που σου τον ταχυδρομούν και με την ανάλυση κλήσεων μέσα -που εγώ δεν την παίρνω για οικολογικούς λόγους! Δεν το ήξερα αυτό και καθόμουν και παιδευόμουν με τα excel στις αναλύσεις κλήσεων που είναι πιο μπερδευτικό και θέλει φτιάξιμο στο φορμά για να τυπωθεί σε 1 Α4 (για οικονομία χαρτιού).

Τώρα είδα ότι πλέον θα έχω σε pdf τον λογαριασμό μου στο αρχείο μου και μπορώ να στείλω ανακύκλωση χαρτιού τον τυπωμένο! Very happy :D -αλλά πόσα χρόνια άργησα να το πάρω πρέφα; :O

 

υπάρχει αρκετούς μήνες το συγκεκριμένο. όχι χρόνια, αλλά μήνες :P και πράγματι βοηθάει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το excel πάντως. Μπορείς έτσι να δεις τι κλήσεις κάνεις προς συγκεκριμένα άτομα.

 

Είναι βολικό για να σορτάρεις στην οθόνη και να βλέπεις. Εγώ που το τυπώνω για τον πατέρα μου (που είναι και μεγάλος άνθρωπος και τα θέλει ευδιάκριτα) πρέπει να κάθομαι να φτιάχνω κολώνες και λοιπά για το τυπώσω και να μπορεί να καταλάβει εύκολα χωρίς περιττά στοιχεία. Καλό είναι που υπάρχουν και τα 2, άρα!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά για να βγάλεις συμπεράσματα είναι καλύτερο το excel. Πχ εγώ έβαζα και μία extra στήλη με το όνομα αυτού που μιλούσα.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μία ερώτηση! η ενεργοποίηση του vodafone passport είναι δωρεάν; και ισχύει και σε Αμερική ή μόνο χώρες της Ευρώπης;
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μία ερώτηση! η ενεργοποίηση του vodafone passport είναι δωρεάν; και ισχύει και σε Αμερική ή μόνο χώρες της Ευρώπης;

 

Ναι είναι δωρεάν η ενεργοποίηση και συμπεριλαμβάνεται και η Αμερική.. Βέβαι είναι διαφορετικές οι χρεώσεις (2.60 ανα κλήση αντί για 0,83 στην ΕΕ)

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1683&menuId=1683

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση που το εχω απορια εδω και καιρο; Εχω συμβολαιο vodafone unlimited 45, τα mms χρεωνονται; Και αν ναι ποσο; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο unlimited 30 και θα ήθελα να μάθω αν τελικά γίνεται να μη μου ταχυδρομούν τον λογαριασμό αλλά να ενημερώνομαι μέσω του my account μόνο.

Σε κατάστημα Vodafone μου έδωσαν έναν αριθμό να πάρω, αλλά υποστήριξαν ότι είναι υποχρεωτικό να παίρνω έντυπο λογαριασμό χωρίς έστω ανάλυση κλήσεων.

Στις επιλογές όμως όταν τηλεφώνησα (έχοντας και τον κωδικό συνδρομητή) υπήρχε (εκτός και αν δεν κατάλαβα) και η μη αποστολή έντυπου λογαριασμού και το επέλεξα.

Σήμερα όμως ήρθε κανονικά ο έντυπος λογαριασμός (χωρίς ανάλυση κλήσεων).

Σημειωτέον ότι η επιλογή έγινε πριν 15 μέρες.

Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο unlimited 30 και θα ήθελα να μάθω αν τελικά γίνεται να μη μου ταχυδρομούν τον λογαριασμό αλλά να ενημερώνομαι μέσω του my account μόνο.

Σε κατάστημα Vodafone μου έδωσαν έναν αριθμό να πάρω, αλλά υποστήριξαν ότι είναι υποχρεωτικό να παίρνω έντυπο λογαριασμό χωρίς έστω ανάλυση κλήσεων.

Στις επιλογές όμως όταν τηλεφώνησα (έχοντας και τον κωδικό συνδρομητή) υπήρχε (εκτός και αν δεν κατάλαβα) και η μη αποστολή έντυπου λογαριασμού και το επέλεξα.

Σήμερα όμως ήρθε κανονικά ο έντυπος λογαριασμός (χωρίς ανάλυση κλήσεων).

Σημειωτέον ότι η επιλογή έγινε πριν 15 μέρες.

Τι ισχύει τελικά;

 

Πάντα θα λαμβάνεις έστω και το 1 χαρτί που θα έχει το τελικό ποσό και το χαρτάκι που πληρώνεις στο ταχυδρομείο αν θες..

Την ανάλυση γίνεται και να μην στη στέλνουν και να τη βλέπεις από το my account

 

Χρεώνεσαι

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση που το εχω απορια εδω και καιρο; Εχω συμβολαιο vodafone unlimited 45, τα mms χρεωνονται; Και αν ναι ποσο; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Χρεώνεσαι 0.4031€ / MMS.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1123

 

Βγήκε και σε μένα η επιδότηση 65 ευρώ.. Χαχα.. μου φάνηκε πολύ αστείο με την περσινή επιδότηση 350 ευρώ.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καρτοκινητή πλέον δεν λέει να έχεις..Δεν είναι κατάσταση αυτή με τα πακετάκια που έχουν,όλες οι εταιρίες..Με τον φόρο να σου τρώει μεγάλο μέρος..και κλήσεις προς άλλους εκτός δικτύου,μάλλον εκτός cu ή άντε 2ώρες είναι καλά που δίνει προς όλη την voda..Μετά έρχεται το χάος..Έχω cu,αν και απεχθάνομαι τα unlimited(που λόγο ύπαρξης τους δεν βρίσκω),σκέφτομαι να το γυρίσω σε σύνδεση..Αν και δεν με συμφέρει τόσο,αφού την έβγαζα με 10€ στον cu και άλλα 5€ στον cote =15€/μήνα..Πλέον δεν θέλω να συντηρώ δύο εταιρίες,ας μου τα τρώει η μία που κάνει μαγκιές στην αγορά :P ..

Σκέφτομαι να πάω στο vodafone unlimited 45(για τα mb που δίνει και πάλι λίγα είναι,αλλά οκ)..Και να πάρω την έκπτωση αντί παγίου+να το συνδέσω με την hol..

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Vodafone Unlimited 45

45 € -5,00 €=40,00 €/μήνας

+

Κινητό Vodafone + Σταθερό + Internet hellas online Μηνιαίο πάγιο 35€-59,99€(είμαστε στα 40) είναι -10€

 

Πάει τελικό πάγιο 30€,σωστά;; ή όχι; Και πάει και στην hol το πάγιο 36,20 € / μήνα .

 

Βέβαια για τηλεπικοινωνίες το βρίσκω πάρα πολύ ακριβό να δίνω 66.20€/μήνα+φοιτητής..αλλά είπαμε, ελλάδα..

(θα παρακαλούσα να μην μου προτείνεται άλλη εταιρία)

 

Αν πάλι ξέρετε ότι θα βγουν νέα πακέτα συνδέσεων στην αγορά,πείτε μου να μην προχωρήσω στην σύνδεση από τώρα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Στο 45 δινει -5 οπως εγραψες. Στη hol θα εχεις αλλα -5. Υπολογισε και την εκπτωση παγιου αντι επιδοτησης και πολλαπλασιασε επι 1,12 για το τελος συνδρομητων και θα βγαλεις το τελικο ποσο. Δε θα βγει κατι καινουργιο, δεν εχει ακουστει τιποτα.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δοκιμασε μηπως σε συμφερει περισσοτερο με μεγαλυτερο παγιο να παρεις περισσοτερη εκτπωση λογω hol.επισης μηπως τρεχει καμια προσφορα για μετατροπη καρτας σε συμβολαιο
Link to comment
Share on other sites

Στο 45 δινει -5 οπως εγραψες. Στη hol θα εχεις αλλα -5. Υπολογισε και την εκπτωση παγιου αντι επιδοτησης και πολλαπλασιασε επι 1,12 για το τελος συνδρομητων και θα βγαλεις το τελικο ποσο. Δε θα βγει κατι καινουργιο, δεν εχει ακουστει τιποτα.

 

Sent from my HTC Desire

 

Ναι 30€ πάει από έκπτωση παγίου αντί επιδότησης+συνδυαστική hol..Αυτό να πολλαπλασιάσω με το 1.12; Εννοείς ;

 

φιλε μου δοκιμασε μηπως σε συμφερει περισσοτερο με μεγαλυτερο παγιο να παρεις περισσοτερη εκτπωση λογω hol.επισης μηπως τρεχει καμια προσφορα για μετατροπη καρτας σε συμβολαιο

 

φίλε μου ήδη τα βρίσκω πολλά χρήματα,όπως έγραψα και το πρωί..δεν θέλω πιο πάνω,θα μένει αχρησιμοποίητος χρόνος!

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Ποση εκπτωση αντι επιδοτησης εχει και θα παει 30; μου φαινονται πολυ λιγα. Ναι το ποσο που θα σου βγει στο κινητο καντο επι 1,12 για να βγαλεις το τελικο με ολους τους φορους, αν δεν το ξεπερασεις βεβαια.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ποση εκπτωση αντι επιδοτησης εχει και θα παει 30; μου φαινονται πολυ λιγα. Ναι το ποσο που θα σου βγει στο κινητο καντο επι 1,12 για να βγαλεις το τελικο με ολους τους φορους, αν δεν το ξεπερασεις βεβαια.

 

Sent from my HTC Desire

 

Είδα ότι για 45€ πάγιο,η έκπτωση παγίου είναι -5€ δηλαδή 40€..Και άμα τα συνδέσω με την hol είναι -10€ ακόμα,και έτσι πάει στα 30€,αν τα έχω υπολογίσει σωστά.Οπότε με το 1.12 βγαίνει στα 33.6€/μήνα..

 

Αν τα λέω σωστά δηλαδή.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι για 45€ πάγιο,η έκπτωση παγίου είναι -5€ δηλαδή 40€..Και άμα τα συνδέσω με την hol είναι -10€ ακόμα,και έτσι πάει στα 30€,αν τα έχω υπολογίσει σωστά.Οπότε με το 1.12 βγαίνει στα 33.6€/μήνα..

 

Αν τα λέω σωστά δηλαδή.

 

Οχι ακριβως, στο 45 η εκπτωση που παιρνεις στο κινητο λογω HOL ειναι 5€ και παιρνεις αλλα 5€ στο λογαριασμο της HOL. Συν τα 5 αντι επιδοτησης παει 35 το κινητο κι αυτο επι 1,12.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

ξαναγυρνάω σε μια συζήτηση αρκετών μηνών πριν! αναφέρομαι στο vodafone full σήμα! παλιά μου είχαν πει ότι το δικαιούταν δωρεάν όποιος είχε πάγιο Μ.Ο άνω των 40 ευρώ το μήνα. εγώ τότε όμως ήμουν στο unlimited old 20 + mobile internet medium 10€ = γύρω στα 37 ευρώ τελικός λογαριασμός. Οπότε δεν μου το έστελναν δωρεάν.

 

Τώρα είμαι στο unlimited 45, κανονικά το πάγιο είναι 52€ περίπου τελική τιμή αλλά μου το έδωσαν με έκπτωση 45%, δηλαδή στα 27 περίπου! υπάρχει περίπτωση να μου το δώσουν δωρεάν ή θα χρειαστεί να πληρώσει και περισσότερα απ' όσα θα πλήρωνα με το παλιό πρόγραμμα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως, στο 45 η εκπτωση που παιρνεις στο κινητο λογω HOL ειναι 5€ και παιρνεις αλλα 5€ στο λογαριασμο της HOL. Συν τα 5 αντι επιδοτησης παει 35 το κινητο κι αυτο επι 1,12.

 

Sent from my HTC Desire

 

Κάνεις κάποιο λάθος φίλε μου..Στα 45€ η έκπτωση με την hol μαζί είναι είναι -10€ , για την ακρίβια για πάγια 35-59.99€

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8361. Εσύ προφανώς λές για το telephony lite που είναι -5€ στο πάγιο της voda.

Ναι και του σταθερού το πάγιο θα πάει στα 36,2€ .

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Για μέχρι 35 ευρώ πάγιο παίρνεις μόνο -5 στην HOL

Από 35 μέχρι 60 -5 στην VF και -5 στην HOL

Από 60 μέχρι 100 -10 στην VF και -5 στην HOL και

Από 100+ παίρνεις -15 στην VF και ξανά -5 στην HOL.

Link to comment
Share on other sites

Για μέχρι 35 ευρώ πάγιο παίρνεις μόνο -5 στην HOL

Από 35 μέχρι 60 -5 στην VF και -5 στην HOL

Από 60 μέχρι 100 -10 στην VF και -5 στην HOL και

Από 100+ παίρνεις -15 στην VF και ξανά -5 στην HOL.

 

Λέγοντας για μέχρι 35 πχ εννοούμε τα χρήματα που πληρώνουμε κάθε μήνα στην εταιρεία (δηλαδή υπολογίζουμε και εκπτώσεις) ή τα χρήματα που βγαίνει κανονικά το κάθε πρόγραμμα; (χωρίς εκπτώσεις δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο απεριόριστα 45. Το τελικό ποσό μου δηλαδή βγαίνει στα 50,39 €. Έχω μια επιδότηση 270€ και σκέφτομαι να τους ζητήσω να μου την κάνουν έκπτωση. Έστω ότι δέχονται.. Πόσο θα βγαίνει το τελικό ποσό πληρωμής μου? Η έκπτωση δηλαδή σε ποια φάση περνιέται? Κάντε μου μια ανάλυση όποιος ξέρει...

Να σημειώσω ότι το συμβόλαιο μου είναι 18μηνο και αύριο πληρώνω τον πρώτο λογαριασμό. Αρα υποθέτω ότι η έκπτωση θα υπολογιστεί για 17 μήνες και όχι για 18 σωστά?

Να κάνω μία προσπάθεια να το υπολογίσω να μου πείτε αν βγαίνει σωστά...

Vodafone Unlimited 45 36,58€

Επιδότηση 270€ / 17 μήνες 15,88€

Άρα τελικό ποσό παγίου 20,70€

Φόρος Κινητής Τηλεφωνίας 12% 2,48€

ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΠΑ: 23,18€

ΣΥΝΟΛΟ Φ.Π.Α. 23% : 5,33€

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ: 28,51€

 

Αυτό είναι αυτό που υπολογίζω εγώ (και με συμφέρει κιόλας). Κατ'αρχήν θα δεχτούνε να το περάσουνε σαν έκπτωση το ποσό της επιδότησης?

Και κατά δεύτερον τα υπολογίζω σωστά?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...