Jump to content

Trojan από το Μyphone;


Aisopos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες, μόλις ανοίγω την σελίδα του Myphone, το antivirus (BitDefender Pro 9 Plus)εντοπίζει αμέσως και μπλοκάρει ένα Trojan. Συγκεκριμένα το JS.Trojan.Downloader.Psyme.BO

Έχει αναφερθεί ξανά;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να σου κανω....?

Σιγουρα απο τη σελιδα αυτη του MyPhone ειναι η γενικα οταν ανοιγεις τον browser?

Εκανες μια δοκιμη να πας να σβησεις το trojan που βρισκεις και να ανοιξεις ξανα αυτη τη σελιδα να δεις αν σου πεταξει αυτο το μηνυμα το antivirus που εχεις?

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το site?

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες, μόλις ανοίγω την σελίδα του Myphone, το antivirus (BitDefender Pro 9 Plus)εντοπίζει αμέσως και μπλοκάρει ένα Trojan. Συγκεκριμένα το JS.Trojan.Downloader.Psyme.BO

Έχει αναφερθεί ξανά;

 

 

Μια χαρα νομιζω πως ειναι το myphone:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βγάζω απ' το μυαλό μου βρε παιδιά. Ορίστε μια φωτογραφία πριν προχωρήσω σε καθάρισμα. Να ξαναπώ ότι αυτό συμβαίνει μόνο στην σελίδα του Myphone.

http://img236.imageshack.us/img236/7456/myphone9tm.th.jpg

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις εσύ κολήσει κάτι;

Με Mcafee VirusScan δεν πιάνω τπτ ;)

EDIT: το πρόβλημα πρέπει να υπάρχει στο e77qnz8r.default.

Restart δοκίμασες να κάνεις; είχα πάθει κάτι παρόμοιο πρίν λίγο καιρό και νόμιζα πως το pocketgear προσπαθεί να μου στείλει trojan. με ένα restart λύθηκε... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, το Bitdefender σύμφωνα με τα συγκριτικά τεστ θεωρήται το καλύτερο. Να ανακαλύπτει κάτι που δεν υπάρχει δεν το νομίζω.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως παράξενο .Εγώ χρησιμοποιώ BitDefender9 Internet Security Suite και δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με Kaspersky personal pro...

Συνέχεια μου το κάνει...

:(

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Allakste Antivirus oloi loipon... :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Με:

:: Symantec Corporate Edition

:: NOD32

:: Κaspersky Antivirus

:: AVG Free Edition

:: Κaspersky Internet Security 6.0

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

 

 

Πρότασή μου ειναι να σβήσεις το φάκελο που περιέχει το συγκεκριμένο προσωρινό αρχείο, και να ξαναφορτώσεις το MyPhone.gr. Θεωρώ πως το πλέον πιθανό ειναι να μην αντιμετωπίσεις ξανά κάποιο πρόβλημα.

 

Edit: Troj/Psyme-BO is a JavaScript downloader Trojan which exploits the ADODB stream vulnerabilty associated with Microsoft Internet Explorer to silently download an executable file from a remote server to the local computer.

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Με:

:: Symantec Corporate Edition

:: NOD32

:: Κaspersky Antivirus

:: AVG Free Edition

:: Κaspersky Internet Security 6.0

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

 

 

 

Πρότασή μου ειναι να σβήσεις το φάκελο που περιέχει το συγκεκριμένο προσωρινό αρχείο, και να ξαναφορτώσεις το MyPhone.gr. Θεωρώ πως το πλέον πιθανό ειναι να μην αντιμετωπίσεις ξανά κάποιο πρόβλημα.

 

Edit: Troj/Psyme-BO is a JavaScript downloader Trojan which exploits the ADODB stream vulnerabilty associated with Microsoft Internet Explorer to silently download an executable file from a remote server to the local computer.

 

 

 

:)

ή να αλλάξει browser ;)

Link to comment
Share on other sites

Mερακλή προς θεού, το παλληκάρι αν προσεξεις εκτενώς το επισυνημμένο αρχείο, μπαίνει με Firefox (...\local settings\application data\mozilla\firefox\profiles\...)

Θαρρώ πως προσφέρει κάποιο α. επίπεδο ασφάλειας...

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το kaspersky έχει πρόβλημα ή το myphone?

:(

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η προστασια που χρησιμοποιειτε ρε παιδια....;)

Μια χαρα δουλευει και δεν μου εχει παρουσιασει κανενα τετοιο προβλημα οπως οι περισσοτεροι εχετε προαναφερει...:cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Φταίνε τα antivirus που τα εντοπίζουν δηλαδή; :worry:

Εντάξει ρε παιδιά, δεν νομίζω ότι γίνεται προσπάθεια να υποβαθμιστεί το Myphone. Όπως είδες δεν το εντόπισε μόνο το δικό μου antivirus.

Δηλαδή θα πρέπει να το αγνοήσουμε, επειδή τυχαίνει να αφορά την σελίδα του Myphone;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Με:

:: Symantec Corporate Edition

:: NOD32

:: Κaspersky Antivirus

:: AVG Free Edition

:: Κaspersky Internet Security 6.0

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

:)

 

Ο Globy λεει οτι με Kaspersky δεν βρηκε κατι. Ουτε με NOD 32. Με Norton 2005 που δοκιμασα σε pc φιλου, δεν βρηκε τιποτα. Εγω, στο δικο μου pc με NOD 2.5 δεν βρηκα τιποτα.

 

Πως γινεται να υπαρχει Trojan και τα μισα antivirus να το βλεπουν και αλλα οχι? Και μιλαω για το Κaspersky, που βρισκει το Trojan ενω ο Globy οχι.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και που καταλήγουμε;

Ότι όσα antivirus το εντόπισαν είναι «φαντασιόπληκτα»; :)

Εξ' άλλου ακόμα και τα ίδια antivirus υπάρχουν σε διάφορες εκδόσεις. Από κει και πέρα, πιστεύω ότι είναι και θέμα ενημέρωσης βάσης δεδομένων.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και που καταλήγουμε;

Ότι όσα antivirus το εντόπισαν είναι «φαντασιόπληκτα»; :)

Εξ' άλλου ακόμα και τα ίδια antivirus υπάρχουν σε διάφορες εκδόσεις. Από κει και πέρα, πιστεύω ότι είναι και θέμα ενημέρωσης βάσης δεδομένων.

 

Δικιο εχεις. Αλλα προσωπικα εγω το κοιταξα με τα τελευταια updates.

Ο MSK ισως μπορει να μας πει τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Με McAfee Internet Suite, Norton Antivirus 2005, απολύτως τίποτα - και φυσικά με 3 διαφορετικούς browsers. Αυτοί που έχουν πρόβλημα (γιατί εγώ δεν μπόρεσα να το εντοπίσω) μπορούν να αναφέρουν σε ποια σελίδα ακριβώς εμφανίζεται (URL); Μπορούν να δοκιμάσουν την πρόσβαση στην ίδια σελίδα χωρίς extensions στο Firefox; Μπορούν να αναφέρουν αν το πρόβλημα παρουσιάζεται πάντα ή περισταστιακά;

 

υ.γ. φυσικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ malicious κώδικα στο myphone.gr αφού πάντα ακολουθώ προσεκτικά τα guidelines, δεν χρησιμοποιώ παράξενα scripts (πέρα από τα javascripts του vbulletin), ενώ μου αρέσει το σηματάκι της πιστοποίησης για σωστή XHTML :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...