Jump to content

Trojan από το Μyphone;


Aisopos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με McAfee Internet Suite, Norton Antivirus 2005, απολύτως τίποτα - και φυσικά με 3 διαφορετικούς browsers. Αυτοί που έχουν πρόβλημα (γιατί εγώ δεν μπόρεσα να το εντοπίσω) μπορούν να αναφέρουν σε ποια σελίδα ακριβώς εμφανίζεται (URL); Μπορούν να δοκιμάσουν την πρόσβαση στην ίδια σελίδα χωρίς extensions στο Firefox; Μπορούν να αναφέρουν αν το πρόβλημα παρουσιάζεται πάντα ή περισταστιακά;

 

υ.γ. φυσικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ malicious κώδικα στο myphone.gr αφού πάντα ακολουθώ προσεκτικά τα guidelines, δεν χρησιμοποιώ παράξενα scripts (πέρα από τα javascripts του vbulletin), ενώ μου αρέσει το σηματάκι της πιστοποίησης για σωστή XHTML :)

μπράβο MSK(κ. Μανώλη)

Να ένας καλός Admin...

@Globy sorry δεν είχα δει οτι χρησιμοποιεί Firefox

Να προσθέσω με Norton Internet Security 2006 δεν άφησε να περάσει ούτε το ad πάνω πάνω,δίπλα στο σήμα

Link to comment
Share on other sites

Με McAfee Internet Suite, Norton Antivirus 2005, απολύτως τίποτα - και φυσικά με 3 διαφορετικούς browsers. Αυτοί που έχουν πρόβλημα (γιατί εγώ δεν μπόρεσα να το εντοπίσω) μπορούν να αναφέρουν σε ποια σελίδα ακριβώς εμφανίζεται (URL); Μπορούν να δοκιμάσουν την πρόσβαση στην ίδια σελίδα χωρίς extensions στο Firefox; Μπορούν να αναφέρουν αν το πρόβλημα παρουσιάζεται πάντα ή περισταστιακά;

 

υ.γ. φυσικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ malicious κώδικα στο myphone.gr αφού πάντα ακολουθώ προσεκτικά τα guidelines, δεν χρησιμοποιώ παράξενα scripts (πέρα από τα javascripts του vbulletin), ενώ μου αρέσει το σηματάκι της πιστοποίησης για σωστή XHTML :)

Εγώ όπως προείπα χρησιμοποιώ BitDefender 9 Pro Plus.

Στον Firefox 1.5.1 έχω βάλει σαν αρχική σελίδα, την σελίδα με τα θέματα υπό παρακολούθηση (φαίνεται άλλωστε και στην φωτογραφία). Επεκτάσεις έχω αρκετές, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ποια θα μπορούσε να δημιουργήσει αυτό το πρόβλημα (χρησιμοποιώ τις συνηθισμένες που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι πιστεύω).

Μια μικρή λεπτομέρεια. Στην δική μου περίπτωση, το Trojan εντοπίζεται κάθε φορά, μόνο όταν ανοίγω για πρώτη φορά τον Firefox (και συνεπώς και την αρχική μου σελίδα, που είναι τα θέματα υπό παρακολούθηση του Myphone), από την στιγμή που ανοίγω τον υπολογιστή μου.

Εάν κλείσω και ανοίξω τον Firefox δεν παρουσιάζεται πάλι το μήνυμα εντοπισμού του Trojan (δεν ξέρω αν γι΄αυτό ευθύνεται το antivirus).

 

Καθαρισμό της cashe έκανα, αλλά τίποτα..

Θα βάλω σήμερα τα προγράμματά μου να το καθαρίσουν.

 

Υ.Γ. Δεν υποννοώ τίποτα περί εκούσιας χρήσης βλαβερού κώδικα. Απλώς ανέφερα το γεγονός.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Aίσωπε, καλησπέρα.

Να ζητήσω μια χάρη; Αν θέλεις, και αν μπορέσεις να εντοπίσεις το συγκεκριμένο αρχείο συμπίεσέ το σε ενα .rar αρχείο και στείλε το μου σε mail που θα σου στείλω με προσωπικό μήνυμα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Aίσωπε, καλησπέρα.

Να ζητήσω μια χάρη; Αν θέλεις, και αν μπορέσεις να εντοπίσεις το συγκεκριμένο αρχείο συμπίεσέ το σε ενα .rar αρχείο και στείλε το μου σε mail που θα σου στείλω με προσωπικό μήνυμα.

 

:)

Δυστυχώς βλέπω το μήνυμά σου, αφού έχω κάνει ήδη το σκανάρισμα. Ο BitDefender έχει διαγράψει ήδη το Trojan (με αποτέλεσμα πλέον να μην εμφανίζεται το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία όταν μπαίνω στο Myphone). Πάντως αν κάνει πάλι την εμφάνισή του (που δεν το εύχομαι :O ), θα το έχω υπόψιν :)

Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιο άλλο από τα παιδιά που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Εδώ είναι και το log file

 

Product: BitDefender 9 Professional Plus
//	Version: 9.0
//
//	Created on:	02/03/2006	19:24:36
//
//-----------------------------------------------------------------


Statistics

Scan path	: C:\
Folders	: 1848
Files	:  102465
Archives	: 7790 
Packed files	: 12299
Identified viruses	: 0
Infected files	: 0
Warnings	: 0
Suspect files	: 1
Disinfected files	: 0
Deleted files	: 1
Copied files	: 0
Moved files	: 0
Renamed files	: 0
I/O errors	: 22
Scan time	: 00:22:32
Scan speed (files/sec)	: 75

Virus definitions	: 292395
Scan plugins	: 13
Archive plugins	: 39
Unpack plugins	: 4
Mail plugins	: 6
System plugins	: 1

Scan options

Detection
[X] Scan boot sectors
[X] Scan archives
[X] Scan packed files
[X] Scan email

File mask
[ ] Programs
[X] All files
[ ] User defined extensions: 
[ ] Exclude extensions: ;

Action

Infected objects
[ ] Ignore
[X] Disinfect
[ ] Delete
[ ] Copy to quarantine
[ ] Move to quarantine
[ ] Rename
[ ] Prompt user

Second action
[ ] Ignore
[X] Delete
[ ] Copy to quarantine
[ ] Move to quarantine
[ ] Rename
[ ] Prompt user

Scan options
[X] Enable warnings
[X] Enable heuristics
[ ] Show all files in log
[X] Report file: C:\Program Files\Softwin\BitDefender9\Logs\vscan_1141320276.log


Summary:

C:\Documents and Settings\*******\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\e77qnz8r.default\Cache.Trash\Trash\Cache\BD869349d01	Suspect: JS.Trojan.Downloader.Psyme.BO
C:\Documents and Settings\********\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\e77qnz8r.default\Cache.Trash\Trash\Cache\BD869349d01	Disinfection failed
C:\Documents and Settings\********\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\e77qnz8r.default\Cache.Trash\Trash\Cache\BD869349d01	Deleted

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

to idio pragma kai se mena mono pou petagetai to microsoft antispyware kai moy leei oti yparxei.

 

For the record,το δικό μου MS Antispyware δεν μου βγάζει τίποτα.Όπως και το McAfee βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ουτε κι εμενα μου βγαζει κατι παραξενο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σίγουρα είμαι από τους πιο νέους στο myphone :baby: , πάντως πιστεύω πως το forum του website είναι ένα από τα καλύτερα:up: . Μόλις χτες έγινα μέλος και μου λύθηκαν 4-5 απορίες σχετικά με ότι με αφορούσε. Πιθανώς -σχετικά με το trojan- ο χρήστης να έχει το κολλήσει από άλλη ιστοσελίδα...:worry:
Device History : Nokia 3310 , Sony Ericsson T100 , Nokia 9210i , Sony Ericsson T610 , Nokia 2600 , Sony Ericsson S700i , Sony Ericsson K750i , Nokia 6280 , και βάλε . . . μακάρι να τις εκατοστίσω ! ! ! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...