Jump to content

[Επίσημο] HTC Ρ3600 (Trinity)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηρθε ο καιρός να αλλάξω δραστικά την σχέση μου με τα κινητά.

 

Μετά από 10+ χρόνια με διάφορα Ericsson, αποφάσισα να ξοδέψω κάτι (αρκετά) παραπάνω και να πάρω ένα PPC κινητό. Δεν με νοιάζουν πόσα MP3 χωράει ή αν έχει 3G και κάμερες.

Η χρήση του κινητού μου είναι πρακτική, και ο μόνος λόγος να αφήσω το K750i που με υπερκαλύπτει είναι το GPS και ίσως λίγο το να έχω internet εφαρμογές παντού.

 

Ετσι η επιλογή μου είναι η HTC. Ημουνα έτοιμος να πάρω το HTC 3300, αλλά μόλις είδα ότι μπορώ να "ξεκλειδώσω" το GPS του 3600, αφού έχουν τα ίδια λεφτά και έχει καλύτερο επεξεργαστή, η επιλογή ήταν μονόδρομος προς το 3600.. (αν και πόνεσε που δεν έχει ραδιόφωνο)

 

Διαβάζω εδώ μέσα για πολλά προβλήματα, παιδικές ασθένειες θα έλεγα με μνήμες, την οθόνη αφής κτλ. και με προβληματίζουν διάφορα.

 

1) Για κάποιον που απλά θέλει κυρίως το κινητό του να δουλεύει άψογα, μήπως τα PDA-κινητά είναι ακόμη ανώριμα;

2) Μήπως το HTC 3300 είναι πιο ώριμο σαν προϊόν από το 3600;

3) Μήπως στην ίδια περίπου τιμή με GPS υπάρχουν καλύτερες επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηρθε ο καιρός να αλλάξω δραστικά την σχέση μου με τα κινητά.

 

Μετά από 10+ χρόνια με διάφορα Ericsson, αποφάσισα να ξοδέψω κάτι (αρκετά) παραπάνω και να πάρω ένα PPC κινητό. Δεν με νοιάζουν πόσα MP3 χωράει ή αν έχει 3G και κάμερες.

Η χρήση του κινητού μου είναι πρακτική, και ο μόνος λόγος να αφήσω το K750i που με υπερκαλύπτει είναι το GPS και ίσως λίγο το να έχω internet εφαρμογές παντού.

 

Ετσι η επιλογή μου είναι η HTC. Ημουνα έτοιμος να πάρω το HTC 3300, αλλά μόλις είδα ότι μπορώ να "ξεκλειδώσω" το GPS του 3600, αφού έχουν τα ίδια λεφτά και έχει καλύτερο επεξεργαστή, η επιλογή ήταν μονόδρομος προς το 3600.. (αν και πόνεσε που δεν έχει ραδιόφωνο)

 

Διαβάζω εδώ μέσα για πολλά προβλήματα, παιδικές ασθένειες θα έλεγα με μνήμες, την οθόνη αφής κτλ. και με προβληματίζουν διάφορα.

 

1) Για κάποιον που απλά θέλει κυρίως το κινητό του να δουλεύει άψογα, μήπως τα PDA-κινητά είναι ακόμη ανώριμα;

2) Μήπως το HTC 3300 είναι πιο ώριμο σαν προϊόν από το 3600;

3) Μήπως στην ίδια περίπου τιμή με GPS υπάρχουν καλύτερες επιλογές;

Καλησπέρα Στράτο!

Και εγώ τους ίδιους προβληματισμούς είχα αλλα τελικά το πήρα...

Πέρασα και την ROM για το GPS και όλα δουλευουν ρολόι... (Τονίζω πως η διαδικασία είναι τραγικά εύκολη πλέον... Συνδέεις το ppc στο pc τρέχει το .exe της ROM και περιμένεις... Αυτό ήταν όλο.)

Τώρα το GPS το δοκίμασα με Destinator 6.1.1 και iGo 2006. Έπαιξε άψογα εδώ στην Ξάνθη που είμαι τώρα... Αλλα επείδη το πήρε και ένα ξαδεφακι μου μαζί με εμένα (o flea που έχει γράψει κάπου παραπάνω) και έβαλε και αυτός την ROM μου είπε πως και στην αθήνα είναι ιδιαίτερα ακριβές το GPS σε όλα (θέση, ταχύτητα κτλ..)

Ας γράψει και ο ίδιος αν θέλει...

Μιας και δεν έχω δουλεψει το 3300 δεν ξέρω αν έχει καλύτερο ή χειρότερο gps.. (Πιστεύω πάντως πως είναι τα ίδια.)

 

Για τα προβλήματα που αναφέρεις, το πρόβλημα με τις κάρτες μνήμης είναι καθαρά αδυναμία software και λύθηκε ήδη με την νέα ROM.

To πρόβλημα με την οθόνη δεν ξέρω αν το έχει κανείς εδω μέσα, πάντως νομίζω δεν έχει γίνει σαφές το αν είναι software ή hardware αδυναμία.

 

Αυτή τη στιγμή καλύτερη επιλογή δεν πιστευω πως υπάρχει, εκτός και αν περιμένεις συσκευες με Windows Mobile 6 (στο xda έχουν ήδη ξεκινήσει το developing της WM6 ROM για το 3600)

 

Το ράδιο (το ήθελα και εγώ) έπαξα πια να το σκέφτομαι... Με μια 4GB καρτούλα που πήρα και με την δυνατότητα να ακούω streams από όλους τους σταθμούς μέσω wifi->internet έλυσα το πρόβλημα!

 

Τέλος σε μια βδομάδα ακριβώς κατεβαίνω αθήνα για πάσχα...

Αν θέλεις μου στελνεις ένα πμ είτε εδώ είτε στο AWMN (DiTz) και περνάω να το δεις απο κοντά... Πιστευω θα πειστείς με τη μία.. :D

 

Φιλικά,

Διαμαντής

 

PS: Εγώ το μεγάλο σοκ το έπαθα με τις εφαρμογές που υπάρχουν... Απο matlab μέχρι εφαρμοφές μηχανικών που χρησιμοποιώ και ότι άλλο φαντάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση τώρα...

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιώ το GPRS γιατί καμια φορά αν ανοίξω κανεναν opera καταλάθος συνδέεται μόνο του και με χρεώνει;;;

(Οταν δεν είναι ανοιχτό το wifi εννοείται!)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο που είναι καλύτερα να αγοράσει κανείς 3600, απο Ελλάδα η απο εξωτερικό; Και κάτι ακόμα πιο πιστεύεται ότι είναι καλύτερο ΕΤΕΝ Χ500 που έχει δοκιμαστεί η Ρ3600;
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα πιο πιστεύεται ότι είναι καλύτερο ΕΤΕΝ Χ500 που έχει δοκιμαστεί η Ρ3600;

 

Όχι πάλι!!! :X Την ταινία 300 την έχεις δει? Αν δεν θέλεις να τη δεις μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάλι!!! :X Την ταινία 300 την έχεις δει? Αν δεν θέλεις να τη δεις μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις ;)

 

:confused: Λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς και περίμενα κάτι παραπάνω για να με βοηθήσει στην τελική μου απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση τώρα...

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιώ το GPRS γιατί καμια φορά αν ανοίξω κανεναν opera καταλάθος συνδέεται μόνο του και με χρεώνει;;;

(Οταν δεν είναι ανοιχτό το wifi εννοείται!)

 

Ευχαριστώ!

 

Δοκίμασε το Modaco Nodata και θα ρυθμίζεις πότε θες να ενεργοποιείς το gprs.

Link to comment
Share on other sites

:confused: Λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς και περίμενα κάτι παραπάνω για να με βοηθήσει στην τελική μου απόφαση.

 

Η παραπάνω ερώτηση έχει ανάψει μάχες στο συγκεκριμένο thread! Αν είχες το κουράγιο να διάβαζες όλες τις προηγούμενες σελίδες θα το διαπίστωνες και μόνος σου. Στο θέμα μας, τώρα...

Και οι 2 συσκευές είναι άριστες αλλά απευθύνονται σε διαφορετικούς αγοραστές. Σε πολύ γενικές γραμμές και για να μην σε ταλαιπωρώ, εαν θέλεις ποιότητα κατασκευής, GPS και κυρίως 3G πηγαίνεις στο P3600. Εαν θέλεις 2-2,5G, GPS και ράδιο πηγαίνεις στο X500.

 

Ελπίζω να βοήθησα τώρα κάπως ;)

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω ερώτηση έχει ανάψει μάχες στο συγκεκριμένο thread! Αν είχες το κουράγιο να διάβαζες όλες τις προηγούμενες σελίδες θα το διαπίστωνες και μόνος σου. Στο θέμα μας, τώρα...

Και οι 2 συσκευές είναι άριστες αλλά απευθύνονται σε διαφορετικούς αγοραστές. Σε πολύ γενικές γραμμές και για να μην σε ταλαιπωρώ, εαν θέλεις ποιότητα κατασκευής, GPS και κυρίως 3G πηγαίνεις στο P3600. Εαν θέλεις 2-2,5G, GPS και ράδιο πηγαίνεις στο X500.

 

Ελπίζω να βοήθησα τώρα κάπως ;)

 

Sorry, δεν το γνώριζα.Με το θέμα του GPS στο 3600 έχω μπερδευτεί για αυτό σκέφτομαι το ΕΤΕΝ, αν και σαφώς μου αρέσει πολύ περισσότερο το 3600! Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ και θα ήθελα να μάθω την γνώμη σου για το θέμα αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν το γνώριζα.Με το θέμα του GPS στο 3600 έχω μπερδευτεί για αυτό σκέφτομαι το ΕΤΕΝ, αν και σαφώς μου αρέσει πολύ περισσότερο το 3600! Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ και θα ήθελα να μάθω την γνώμη σου για το θέμα αυτό.:)

 

Η συσκευή έχει ενσωματωμένο GPS chipset το οποίο προς το παρόν δεν έχει ενεργοποιηθεί με επίσημο ROM λογισμικό. Ενεργοποιήθηκε από τους xda-developers. Δεν την έχω δοκιμάσει διότι αναναμένω να γίνει και επισήμως από την ελληνική αντιπροσωπεία (μέχρι τέλος απριλίου, όπως λένε) και για να είμαι ήσυχος και με το θέμα της εγγύησης. Πάντως πολλοί εδώ την δουλεύουν καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει ενσωματωμένο GPS chipset το οποίο προς το παρόν δεν έχει ενεργοποιηθεί με επίσημο ROM λογισμικό. Ενεργοποιήθηκε από τους xda-developers. Δεν την έχω δοκιμάσει διότι αναναμένω να γίνει και επισήμως από την ελληνική αντιπροσωπεία (μέχρι τέλος απριλίου, όπως λένε) και για να είμαι ήσυχος και με το θέμα της εγγύησης. Πάντως πολλοί εδώ την δουλεύουν καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα :wink:

Απο που θα μου πρότεινες να το αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα μου πρότεινες να το αγοράσω;

 

Δεν ξέρω για να σε κατευθύνω κάπου συγκεκριμένα. Εαν επιλέξεις να πάρεις συσκευή με εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας θα έχεις ελληνική rom ενώ εαν τη πάρεις από παραεισαγωγή ή από το εξωτερικό... το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα μου πρότεινες να το αγοράσω;

 

προσωπικα πιστευω πως καλυτερα ειναι να το παρεις απο ελλαδα κι αυτο λογω της εγγυησης κυριως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω πως καλυτερα ειναι να το παρεις απο ελλαδα κι αυτο λογω της εγγυησης κυριως.

Από όπου και αν το πάρει θα έχει εγγύηση από την ελληνική αντιπροσωπεία της HTC.

Link to comment
Share on other sites

Από όπου και αν το πάρει θα έχει εγγύηση από την ελληνική αντιπροσωπεία της HTC.

 

Καλημέρα, τι εννοείς απο όπου και να το πάρω, εννοείς και απο το εξωτερικό η δεν κατάλαβα καλά;

Επίσης σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι εννοείς απο όπου και να το πάρω, εννοείς και απο το εξωτερικό η δεν κατάλαβα καλά;

Επίσης σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!:)

 

Ναι θα εχεις κανονικα την εγγυηση σου στην ace_Hellas.

 

Στο μονο που δεν θα εχεις προσβαση κ υποστηρηξη ειναι τα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι εννοείς απο όπου και να το πάρω, εννοείς και απο το εξωτερικό η δεν κατάλαβα καλά;

Επίσης σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!:)

Aκριβώς. Όλες οι HTC branded συσκευές καλύπτονται από εγγύηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εχεις κανονικα την εγγυηση σου στην ace_Hellas.

 

Στο μονο που δεν θα εχεις προσβαση κ υποστηρηξη ειναι τα ελληνικα.

 

Εαν το πάρω απο το εξωτερικό και θελήσω να το περάσω ελληνικά υπάρχει τρόπος να γίνει και εάν το κάνω υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση;

Και με το θέμα του GPS ποιά θα είναι τελικά η λύση;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος θα μπορούσε με ποιόν τρόπο μπορώ να μπώ στην σελίδα με τις αγοροπωλησίες;

Συχνές απορίες για το Buy and Sell (17/07/05)

Ελληνικό phone pad γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω;

Λύσεις για SMS 160 Χαρακτήρων με Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ!

Μάλλον όμως δεν το διατύπωσα καλά.

Θέλω να αλλάξω την όψη (skin;) του πληκτρολογίου του τηλεφώνου.

Υπάρχει τίποτα που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Το HTC 3300 έρχεται με βάση και φορτιστή αυτοκινήτου και άλλα καλούδια. Το HTC 3600 με τί έρχεται?

Είσαι σίγουρος γι αυτό;;;

Πρώτη φορά το ακούω οτι έχει φορτιστή-βάση αυτοκινήτου...

 

Νόμιζα οτι είχε ότι και το P3600, δηλαδή:

Περιλαμβάνονται στη συσκευασία: AC adapter - Καλώδιο συγχρονισμού USB - Ενσύρματα ακουστικά Stereo με μικρόφωνο - Stylus - Οδηγός χρήσης, Οδηγός Γρήγορης Εκκίνησης & CD λογισμικού - Θήκη μεταφοράς

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι αυτό;;;

Πρώτη φορά το ακούω οτι έχει φορτιστή-βάση αυτοκινήτου...

 

Νόμιζα οτι είχε ότι και το P3600, δηλαδή:

Περιλαμβάνονται στη συσκευασία: AC adapter - Καλώδιο συγχρονισμού USB - Ενσύρματα ακουστικά Stereo με μικρόφωνο - Stylus - Οδηγός χρήσης, Οδηγός Γρήγορης Εκκίνησης & CD λογισμικού - Θήκη μεταφοράς

 

Δες και εδώ...

http://htc.com.gr/brochures/HTC_P3300_leaflet.pdf

 

Τα έχει στα προαιρετικά, οπότε δεν νομίζω να περιλαμβάνονται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...