Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πως βλέπουμε το υπόλοιπο από την προσφορά της Vodafone των 200 λεπτών προς όλους από Παρασκευή μέχρι και Κυριακή;
Link to comment
Share on other sites

Προχθές (3/12) ανανέωσα μέσω καταστήματος με 10 ευρώ και μου έδωσε 1Gb, επίσης. Οπότε δεν είναι μόνο για online ανανεώσεις.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως βλέπουμε το υπόλοιπο από την προσφορά της Vodafone των 200 λεπτών προς όλους από Παρασκευή μέχρι και Κυριακή;

Δεν μπορείς να δεις υπόλοιπα από τις προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι τώρα όταν βάζεις 10€, εκτός από τους φίλους σου, σου δίνει επιπλέον 100mb και σε σένα στο "πάρε να 'χεις". Και από ότι βλέπω δεν είναι κάποια προσφορά, αλλά μόνιμο
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι τώρα όταν βάζεις 10€, εκτός από τους φίλους σου, σου δίνει επιπλέον 100mb και σε σένα στο "πάρε να 'χεις". Και από ότι βλέπω δεν είναι κάποια προσφορά, αλλά μόνιμο

 

το έχει και το what's up για αυτό το έβαλε και η Vodafonecu.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτοί στη Vodafone δεν παίζονται...

Βάζω στους δικούς μου που έχουν CU και οι 2, 12€ κάρτα κάθε δίμηνο. Μένουν έτσι κάτι παραπάνω από 10€ καθαρά για να τους ενεργοποιήσω από ένα πακέτο των 5€ κάθε μήνα που έχει αρκετά λεπτά σε CU και προς όλους τους άλλους, με το οποίο καλύπτονται μια χαρά.

 

Πάω λοιπόν εχθές σε κατάστημα, και λέω από 12€ στο κάθε ένα να μου βάλει. Πριν βάλει στο πρώτο μου λέει η υπάλληλος, βλέπω πως βάζετε 12€ μέσο όρο κάθε μήνα. Να σας προτείνω κάτι; Όχι της λέω, αν το κοιτάξεις προσεκτικά, βάζω 12€ κάθε 2μηνο, αρα 6€ το μήνα. Α, καλά λέει. Και μου κάνει την ανανέωση.

 

Αργότερα παίρνει μία τηλέφωνο από τη Vodafone στον αριθμό του πατέρα μου, και μου προτείνει καρτοπρόγραμμα με 17€. 300΄ προς όλους, 900' προς vodafone, και κάποια MB Και sms. Γενικά παραπάνω από όσα χρειάζονται. Της λέω ευχαριστώ, αλλά βάζω 12€ για να μου μείνουν 10 καθαρά και καλύπτεται για 2 μήνες. Ναι μου λέει, βάζετε 12 γιατί είναι τα τέλη. Εγώ σας λέω να δίνετε 17 τελική τιμή και να τα έχετε όλα αυτά κλπ. Χμ, της λέω, δεν καταλάβατε. 12€ το 2μηνο, άρα 6€ το μήνα, έχει μια μικρή διαφορά με τα 17. Α, ναι, έχετε δίκιο, ευχαριστώ.

 

Δεν περνάνε 2 ώρες, ξαναπαίνει η ίδια, για την ίδια ακριβώς προσφορά στον αριθμό της μάνας μου, ο οποίος ανήκει και αυτός στον πατέρα μου...

 

Πρέπει να παρακολουθούν μου φαίνεται ποιος βάζει κάρτα, και κυνηγάνε με το τουφέκι πελάτες μετά...

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα ηλεκτρονικά 10 ευρώ το καρτοκινητο της μάνας μου και μου λέει ότι έχεις προσφορά μόνο για σένα 300 λεπτά προς όλα τα εθνικά δίκτυα έως και σήμερα,χωρις αφαίρεση χρηματων. Το θέμα είναι πως δεν μου λέει πως να το ενεργοποιήσω. Παίρνω να δω αν έχουν ενεργοποιηθεί από μονο του, αλλά οχι
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα ηλεκτρονικά 10 ευρώ το καρτοκινητο της μάνας μου και μου λέει ότι έχεις προσφορά μόνο για σένα 300 λεπτά προς όλα τα εθνικά δίκτυα έως και σήμερα,χωρις αφαίρεση χρηματων. Το θέμα είναι πως δεν μου λέει πως να το ενεργοποιήσω. Παίρνω να δω αν έχουν ενεργοποιηθεί από μονο του, αλλά οχι

 

Αφού ανανέωσες 10€ σου ήρθε sms ότι έχεις 300΄ όλους;

CU έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ανανέωσες 10€ σου ήρθε sms ότι έχεις 300΄ όλους;

CU έχεις;

 

Άργησε το μήνυμα αρκετά, αλλά ήρθε τελικά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άργησε το μήνυμα αρκετά, αλλά ήρθε τελικά. Ευχαριστώ

 

Τί είναι; Νέα προσφορά; Τί σου έδωσε με την κάρτα 10€;

CU ή Νέο καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τηλέφωνα που σε παίρνουν συνέχεια από την Vodafone έχει παραγίνει.

Έτσι είναι και στους άλλους;.

Link to comment
Share on other sites

Άργησε το μήνυμα αρκετά, αλλά ήρθε τελικά. Ευχαριστώ

Τί είναι; Νέα προσφορά; Τί σου έδωσε με την κάρτα 10€;

CU ή Νέο καρτοκινητό;

 

Εκτός αν είναι "κρυφό": Τότε μη "λες"!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τηλέφωνα που σε παίρνουν συνέχεια από την Vodafone έχει παραγίνει.

Έτσι είναι και στους άλλους;.

 

δυστυχως ναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τί είναι; Νέα προσφορά; Τί σου έδωσε με την κάρτα 10€;

CU ή Νέο καρτοκινητό;

 

Το έγραψα και πιο πάνω. 300 λεπτά προς όλους, χωρίς αφαίρεση ποσού. Έως σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και πιο πάνω. 300 λεπτά προς όλους, χωρίς αφαίρεση ποσού. Έως σήμερα

 

Δλδ (χωρίς καμιά εγγραφή σε προσφορά/πρόσκληση για κάρτα 10€):

 

Ανανέωση 10€ --> 300΄όλους

α) CU ή νέο καρτοκινητό;

β) Διάρκεια 300΄ως πότε; (30 μέρες)

γ) sms ενεργοποίησης προσφοράς μετά την κάρτα?

 

Ενδιαφέρον. Έχετε πάρει και άλλοι τέτοια προσφορά;

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτοί στη Vodafone δεν παίζονται...

Βάζω στους δικούς μου που έχουν CU και οι 2, 12€ κάρτα κάθε δίμηνο. Μένουν έτσι κάτι παραπάνω από 10€ καθαρά για να τους ενεργοποιήσω από ένα πακέτο των 5€ κάθε μήνα που έχει αρκετά λεπτά σε CU και προς όλους τους άλλους, με το οποίο καλύπτονται μια χαρά.

 

Πάω λοιπόν εχθές σε κατάστημα, και λέω από 12€ στο κάθε ένα να μου βάλει. Πριν βάλει στο πρώτο μου λέει η υπάλληλος, βλέπω πως βάζετε 12€ μέσο όρο κάθε μήνα. Να σας προτείνω κάτι; Όχι της λέω, αν το κοιτάξεις προσεκτικά, βάζω 12€ κάθε 2μηνο, αρα 6€ το μήνα. Α, καλά λέει. Και μου κάνει την ανανέωση.

 

Αργότερα παίρνει μία τηλέφωνο από τη Vodafone στον αριθμό του πατέρα μου, και μου προτείνει καρτοπρόγραμμα με 17€. 300΄ προς όλους, 900' προς vodafone, και κάποια MB Και sms. Γενικά παραπάνω από όσα χρειάζονται. Της λέω ευχαριστώ, αλλά βάζω 12€ για να μου μείνουν 10 καθαρά και καλύπτεται για 2 μήνες. Ναι μου λέει, βάζετε 12 γιατί είναι τα τέλη. Εγώ σας λέω να δίνετε 17 τελική τιμή και να τα έχετε όλα αυτά κλπ. Χμ, της λέω, δεν καταλάβατε. 12€ το 2μηνο, άρα 6€ το μήνα, έχει μια μικρή διαφορά με τα 17. Α, ναι, έχετε δίκιο, ευχαριστώ.

 

Δεν περνάνε 2 ώρες, ξαναπαίνει η ίδια, για την ίδια ακριβώς προσφορά στον αριθμό της μάνας μου, ο οποίος ανήκει και αυτός στον πατέρα μου...

 

Πρέπει να παρακολουθούν μου φαίνεται ποιος βάζει κάρτα, και κυνηγάνε με το τουφέκι πελάτες μετά...

 

Παιδια προσοχη στις τηλεπωλησεις της Vodafone

 

Στις 28/10 πηραν τηλεφωνο τον πατερα μου στο καρτοκινητο του να του προτεινουν να περασει σε καρτοσυμβολαιο 50. Ενω τους αρνηθηκε αρχικα , τελικα με το ψηστήρι τον επεισαν και εδωσε τα στοιχεια του (λαθος του το ξερω). Οστωσο οταν τους τα εδωσε τους ανεφερε οτι το καρτοκινητο ειναι στο ονομα μου και οχι στο δικο του . Μετα απο ελεγχο του απαντησε η κοπελα που τον καλεσε οτι οντως τα στοιχεια που τις εδωσε δεν ταιριαζουν καθως βλεπουν το δικο μου ονομα. Ο πατερας μου λοιπον απαντα οτι οντως ειναι (οπως τους ειχε προαναφερει) και λεει να μην προχωρισει το αιτημα καθολου.

 

Αποτελεσμα , εκαναν αυθαιρετα μεταβιβαση ΧΩΡΙΣ να με ρωτησουν , χωρις να υπογραψω και χωρις να με ενημερωσουν και ενεργοποιησαν το καρτοπρογραμμα στο ονομα και το αφμ του πατερα μου.

 

Αν αυτο δεν ειναι παρανομο ... τι ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Είναι Παληά πρακτική ,

Ότι καρτα και να πας στα καταστήματα Vodafone και WIND στο κάνουν καρτοσυμβόλαιο , στο δικό σου όνομα.

Φτάνει να έχεις την κάρτα εσύ. Δεν γνωρίζω αν είναι παράνομο , αλλά αν είναι εμπλέκεται και ο πατέρας σου στην παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Η πράξη μεταβίβασης είναι από της λίγες πράξεις που ενέχουν-τυγχάνουν απολύτως νομικής καθοδήγησης. Πρέπει να πάνε και τα 2 μέρη σε κατάστημα με της ταυτότητες τους ή το ένα με εξουσιοδότηση του άλλου για να γίνει η πράξη , ενυπόγραφα...! Αυτό δεν έγινε!
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "νομικής καθοδήγησης"

Κατ' αρχήν έχεις υπογραψει ότι το τηλέφωνο το χρησιμοποιείς εσύ , και παρόλα αυτά το χρησιμοποιεί ο πατέρας σου.

Στο ξαναλέω : Για μετατροπή σε συμβόλαιο όλα τα καταστήματα WIND και Vodafone το κάνουν σε οποιοδήποτε όνομα , Αλλαγή σε καρτοκινητό δεν κάνουν χωρίς παρουσία.

Το αν είναι νόμιμο ή όχι δεν το γνωρίζω , ας μας καθοδηγήσει κάποιος νομικά.

Link to comment
Share on other sites

1 μήνα πριν την λήξη υπολοίπου το CU στέλνει 300΄ όλους με 10€ κάρτα.

 

Το περιμένω την άλλη βδομάδα.

 

http://i.share.pho.to/a142753d_c.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσοχη στις τηλεπωλησεις της Vodafone

 

Στις 28/10 πηραν τηλεφωνο τον πατερα μου στο καρτοκινητο του να του προτεινουν να περασει σε καρτοσυμβολαιο 50. Ενω τους αρνηθηκε αρχικα , τελικα με το ψηστήρι τον επεισαν και εδωσε τα στοιχεια του (λαθος του το ξερω). Οστωσο οταν τους τα εδωσε τους ανεφερε οτι το καρτοκινητο ειναι στο ονομα μου και οχι στο δικο του . Μετα απο ελεγχο του απαντησε η κοπελα που τον καλεσε οτι οντως τα στοιχεια που τις εδωσε δεν ταιριαζουν καθως βλεπουν το δικο μου ονομα. Ο πατερας μου λοιπον απαντα οτι οντως ειναι (οπως τους ειχε προαναφερει) και λεει να μην προχωρισει το αιτημα καθολου.

 

Αποτελεσμα , εκαναν αυθαιρετα μεταβιβαση ΧΩΡΙΣ να με ρωτησουν , χωρις να υπογραψω και χωρις να με ενημερωσουν και ενεργοποιησαν το καρτοπρογραμμα στο ονομα και το αφμ του πατερα μου.

 

Αν αυτο δεν ειναι παρανομο ... τι ειναι???

 

Βεβαιως και ειναι παρανομο!!!!!!! Δηλαδη με αυτη τη λογικη παιρνω το καρτοκινητο οποιουδηποτε και το κανω καρτοσυμβολαιο! Εμενα για ενα καρτοκινητο που ηταν στο ονομα του πατερα μου και το χρησιμοποιουσα εγω και ηθελα να το κανω φοιτητικο επρεπε να γινει η μεταβιβαση γραμμης σε καταστημα με υπογραφες ταυτοτητες κτλ. Κανε καταγγελια στην ΕΕΕΤ και παρε την vodafone να της πεις οτι εσυ δεν συμφωνεις α αλλαξεις το καρτοκινητο σου σε καρτοσυμβολαιο που ειναι στο ονομα σου! Το οτι το δηλωσε ο πατερας σου δεν εχει σημασια. Τους ειπε οτι ειναι σε αλλο ονομα οποτε καθε αλλαγη ειναι παρανομη! Αφου ειναι στα στοιχεια δεν μπορει να γινει καποια αλλαγη χωρις την συγκαταθεση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα Υπάρχει μόνο μία βουλή. Αυτη ψηφίζει νόμους , και αυτοί με την σειρά τους καθορίζουν τί είναι νόμιμο και τι παράνομο.

Αν λοιπόν θεωρείς παράνομο το να μεταβιβαστεί ένα νούμερο σε ένα άτομο που

α) το χρησιμοποιεί ,

β) κρατάει στα χέρια του την SIM

γ) Υπεύθηνα δηλώνει ότι η SIM είναι δική του , και το νούμερο το χρησιμοποιεί αυτός.

Τώτε

α) Θα πρέπει να γνωρίζεις ποιός νόμος το απαγορεύει

β) Ο πατέρας του ενέχεται στην παρανομία δηλώνοντας με Υπεύθηνη δήλωση στην Ε.Ε.Τ.Τ. ότι το νούμερο είναι δικό του και αυτός το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι Παληά πρακτική ,

Ότι καρτα και να πας στα καταστήματα Vodafone και WIND στο κάνουν καρτοσυμβόλαιο , στο δικό σου όνομα.

Φτάνει να έχεις την κάρτα εσύ. Δεν γνωρίζω αν είναι παράνομο , αλλά αν είναι εμπλέκεται και ο πατέρας σου στην παρανομία.

συμβαίνει και στην κοσμοτε....

 

άλλαξαν μετα απο ψηστηρι σε καρτοσυμβολαιο σιμ που ήταν στο όνομα μου και την ειχα δώσει στην ανηψια μου...

 

χώρις κάνεις να με ρωτήσει

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα Υπάρχει μόνο μία βουλή. Αυτη ψηφίζει νόμους , και αυτοί με την σειρά τους καθορίζουν τί είναι νόμιμο και τι παράνομο.

Αν λοιπόν θεωρείς παράνομο το να μεταβιβαστεί ένα νούμερο σε ένα άτομο που

α) το χρησιμοποιεί ,

β) κρατάει στα χέρια του την SIM

γ) Υπεύθηνα δηλώνει ότι η SIM είναι δική του , και το νούμερο το χρησιμοποιεί αυτός.

Τώτε

α) Θα πρέπει να γνωρίζεις ποιός νόμος το απαγορεύει

β) Ο πατέρας του ενέχεται στην παρανομία δηλώνοντας με Υπεύθηνη δήλωση στην Ε.Ε.Τ.Τ. ότι το νούμερο είναι δικό του και αυτός το χρησιμοποιεί.

 

Ο πατέρας μου είχε αναφέρει παρόλα την διαδικασία ότι το κινητό δεν του ανήκει και μάλιστα στην επιβεβαίωση και αντιπαραβολή των στοιχειων , η κοπέλα το είδε και το ανέφερε. Στο σημείο εκείνο, λοιπόν, ο πατέρας μου απάντησε να μην συνεχίσει η διαδικασία...

Η πραξη μεταβίβασης χωρίς την δικη μου παρουσία (φυσική σε κατάστημα ) και υπογραφή μου καθιστά την όλη συναλλαγή παράνομη.

Με την παραπάνω λογική του "οποτε πας σε κατάστημα Vodafone-Wind σου μετατρέπουν το καρτοκινητό σε καρτοσυμβολαιο, ανεξαιρέτως ονόματος"... και σε μια γενικότητα θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε άλλο και για οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο και όχι μονο για ένα καρτοκινητό....

Όσων αφορα την υπεύθυνη δήλωση που ανέφερες, αυτή "καλύπτει" τη εταιρία ότι ο κάτοχος του καρτοκινητού συναινεί στην αλλαγη του τηλεφωνου .... προσοχή ο κάτοχος ο οποίος κατά τον νόμο είμαι εγώ , όχι ο πατέρας μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως στη συγκεκριμένη μεταβίβαση/αλλαγή τύπου σύνδεσης, δεν αλλάζει κάρτα sim και (αν κατάλαβα καλά) δεν υπέγραψε κανένας τίποτα, έγιναν όλα τηλεφωνικά, και ο πατέρας του ανθρώπου που μπορεί να έχει το νούμερο αυτό χρόνια και να το χρησιμοποιεί μπορεί να μην σκεφτεί καν ότι άλλος είναι τυπικά κάτοχος κλπ. Όμως, λέει ότι μόλις το κατάλαβε τους είπε ότι δεν είναι δικό του, ζήτησε ακύρωση, και εκείνοι παρά όλα αυτά προχωρήσανε και το κάνανε καρτοπρόγραμμα. Αυτό και μόνο του δεν είναι ότι πιο σωστό ή νόμιμο.

 

Προσωπικά έχω διαπιστώσει πως η μεταβίβαση ενός αριθμού, αν και σύμφωνα με το νόμο απαιτεί και τους 2 να είναι παρόντες, καμιά φορά στην κάνουν και όταν είσαι μόνος σου. Για παράδειγμα σε κατάστημα vodafone που έχω πάει αρκετά συχνά, και ας πούμε με ξέρουν φυσιογνωμικά κλπ, μου μεταβιβάσανε αριθμό που ήταν στον πατέρα μου, λέγοντας μου κανονικά θα έπρεπε να είναι και ο ίδιος εδώ, αλλά αφού σας γνωρίζουμε κλπ δεν πειράζει θα το κάνουμε, έτσι. Πράγμα βέβαια που με διευκολύνει γιατί ο πατέρας μου δεν μπορεί να μετακινηθεί τόσο εύκολα να πάει στο κατάστημα κλπ. Αλλά το να σου κάνουν συμβόλαιο(καρτοπρόγραμμα) μαζί με μεταβίβαση, θεωρώ πως είναι αρκετά πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...