Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, kouerti said:

Παντως εντελως αψυχολογητη η απόφαση να σταματησει το ημερησιο απεριοριστο ιντερνετ. 

1gb για 1 ημέρα με 1€, σταματάει. Το 1.5€/ημέρα απεριόριστο ιντερνετ δεν λέει ότι σταματάει. Επίσης μέχρι νεωτέρας υπάρχει και το 1€ απεριόριστο ανα ημέρα μέσω bigbang με λίγους κρυστάλλους

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kouerti said:

Παντως εντελως αψυχολογητη η απόφαση να σταματησει το ημερησιο απεριοριστο ιντερνετ. 

ακόμη περισσότερο η κατάργηση του πακέτου 700' με 10.90 !

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Alexandros201285 said:

ακόμη περισσότερο η κατάργηση του πακέτου 700' με 10.90 !

Και θα εφαρμοστεί μετά από 3 μήνες από την ανακοίνωση, ώστε να μην μπορούν τόσοι πολλοί που το βάζουν αυτό το πακέτο να ζητήσουν το υπόλοιπό των ευρώ τους πίσω, σύμφωνα με την Οδηγία της ΕΕΤΤ εδώ και 5 χρόνια:

Quote

Ειδικά για την καρτοκινητή τηλεφωνία, εφόσον τα τιμολόγια τροποποιηθούν σε διάστημα μικρότερο των τριών μηνών από την ημερομηνία ενημέρωσης του συνδρομητή, ο πάροχος οφείλει, εντός 30 ημερών και κατόπιν αίτησης του συνδρομητή, να επιστρέψει το εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτές τις τιμές, πήρε πόντους το liquit.

Δε διάβασα ένα δελεαστικό πακέτο ώστε να αξίζει για να έρθει κάποιος στην εταιρεία. Μόνο για το liquit.

 

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε "πως" θα το χειριστούμε εάν "κοψει" την 12ευρη στο liquid σε όσους την έχουν "καπαρώσει". Το βλέπω πιο δύσκολο να την κόψει στο liquid από ό,τι στο κανονικό CU με μια απλή ανακοίνωση, εάν και εφόσον το κάνει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρωτησα εδω και στο τοπικ του liquid εαν τα χρηματα που τραβαει απο την χρεωστικη/πιστωτικη καθε μηνα εχουν χρονική διαρκεια 1 μηνα, κανενας δεν μου απαντησε. γι'αυτό θελει καθε μηνα ανανεωση, αλλιως χάνονται τα χρήματα του προηγούμενου μηνα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το "αφήσεις παρατημένο" (σα συμβολαιάκιας): ΝΑΙ θα σου τραβά από την χρεωστική κάρτα που δήλωσες κάθε "τόσο" του κάθε μηνός.

Αν κάθε 2 μήνες μεταφέρεις τη μπάρα ημερομηνίας για τον επόμενο μήνα: ΘΑ διαρκούν τα ευρώ που θα τραβά κάθε 2μηνο ως την επόμενη φορά που θα σου τραβήξει από την δηλωμένη χρεωστική κάρτα.

"Συμβολαιάκιας" vs "Καρτοκινητάκιας": Διαλέγεις.

Ότι μπορεί στο μέλλον να απαγορεύσουν τη μεταφορά μπάρας ημερομηνίας: ΝΑΙ είναι γεγονός ότι μπορούνε. Προς το παρόν μεταφέρεται.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Πουθενά.

Αλλά αφου καταργείται το πακέτο 10.90€ ?

Ναι, αλλά εισάγεται άλλο με 10.90€ :

6 ώρες πριν, nick.76 said:

Το Surf & Email που προσφέρει 5GB για 30 ημέρες με 8,5€ ανανεώνεται και θα παρέχει 9GB για 30 ημέρες. Η τιμή του πακέτου διαμορφώνεται στα 10,9€.

Δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ή κατάργηση της 12€ ανανέωσης...

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johndouk said:

Ναι, αλλά εισάγεται άλλο με 10.90€

Δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ή κατάργηση της 12€ ανανέωσης...

Ναι, αλλά εισάγεται άλλο με 10.90€

Δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ή κατάργηση της 12€ ανανέωσης...

Ναι, αλλά εισάγεται άλλο με 10.90€

Δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ή κατάργηση της 12€ ανανέωσης...

Ποιο ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, kouerti said:

Οταν ρωτησα εδω και στο τοπικ του liquid εαν τα χρηματα που τραβαει απο την χρεωστικη/πιστωτικη καθε μηνα εχουν χρονική διαρκεια 1 μηνα, κανενας δεν μου απαντησε. γι'αυτό θελει καθε μηνα ανανεωση, αλλιως χάνονται τα χρήματα του προηγούμενου μηνα. 

Νομίζω ότι έλαβες απάντηση. 🙂

https://myphone.gr/forum/topic/226/page/1249/?tab=comments#comment-7152366

 

3 minutes ago, Pppe said:

Το data Surf&Mail λέει:Καλά κρασά.

Νόμιζα ότι συμπεραίνετε ότι καταργείται η 12€ ανανέωση από το ότι καταργείται πακέτο που στοιχίζει 10,90€. Κατάλαβα λάθος; 🙄

Επίσης νομίζω ότι ακόμα υπάρχει το CU combo M. Δεν είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johndouk said:

Νομίζω ότι έλαβες απάντηση. 🙂

https://myphone.gr/forum/topic/226/page/1249/?tab=comments#comment-7152366

 

Η απάντηση ήταν από υπόλοιπο που προϋπήρχε από καρτοκινητο... 

Εάν το υπόλοιπο του liquid ίσχυε 2 μήνες, δεν θα υποχρέωνε μηνιαία ανανέωση χρόνου. Το γράφει και στις ερωταπαντησεις του σάιτ (το οποίο έγραψα πιο πριν και κανένας δεν διέψευσε) ότι εάν ανανεώσεις πριν λήξει ο προηγουμενος μηνας, θα έχεις περισσοτερα τον επόμενο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, johndouk said:

Νόμιζα ότι συμπεραίνετε ότι καταργείται η 12€ ανανέωση από το ότι καταργείται πακέτο που στοιχίζει 10,90€. Κατάλαβα λάθος; 🙄

Έχεις δίκιο: Για voip πχ callingcredit είναι μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites


Ακούω συνέχεια το ίδιο τροπάριο ότι τα χρήματα στο liquid ισχύουν ένα μήνα....δεν ισχύει αυτό ρε παιδιά. Έλεος

Ακόμα σχετικά με τα πακέτα. Υπάρχει αυτό που τουλάχιστον εμένα με βολεύει πολύ



0dfc0b610f58e7931a6be30f61ff5188.jpg





Δουλεύει το vodafone app?
Μπαίνω και δεν λέει το υπόλοιπο 
Μια χαρά δουλεύει σε μενα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kouerti said:

Η απάντηση ήταν από υπόλοιπο που προϋπήρχε από καρτοκινητο... 

Εάν το υπόλοιπο του liquid ίσχυε 2 μήνες, δεν θα υποχρέωνε μηνιαία ανανέωση χρόνου. Το γράφει και στις ερωταπαντησεις του σάιτ (το οποίο έγραψα πιο πριν και κανένας δεν διέψευσε) ότι εάν ανανεώσεις πριν λήξει ο προηγουμενος μηνας, θα έχεις περισσοτερα τον επόμενο μήνα. 

Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό που εννοείς είναι ότι τα χρήματα που θα μπουν από τη 2η "συνδρομή" (όχι την 1η δωρεάν) θα έχουν διάρκεια 30 ημέρες, οπότε αν κατά τη διάρκειά τους σπρώξεις τη μπάρα, θα ξεμείνεις από υπόλοιπο διότι ακόμα κι αν έχουν περισσέψει χρήματα, θα λήξουν. Αυτό εννοείς;

Ή μήπως εννοείς ότι τα όποια χρήματα που θα περισσέψουν από τη 2η συνδρομή δεν θα γίνουν roll over και θα "διαγραφούν" όταν χρεωθεί η 3η;

Προσωπικά δεν έχω φτάσει ακόμα σ'αυτό το χρονικό σημείο για να δώσω μια απάντηση με σιγουριά. Κοντός ψαλμός αλληλούια, θα μάθουμε όταν συμβεί για τους πρώτους pioneers!

Σίγουρα όμως, ακόμα κι αν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, το όποιο υπόλοιπο επίκειται να "χαθεί", μπορείς να προλάβεις να το κάνεις κουπόνια smart pocket (αν όχι κάτι άλλο).

Μια ένδειξη πάντως θα ήταν να ξέραμε αν δοκίμασε ήδη κάποιος να κάνει χειροκίνητη ανανέωση υπολοίπου κάποιες μέρες μετά τη 2η τη χρεωμένη συνδρομή (όχι την 1η τη δωρεάν) και αν μετά από αυτή εμφανίζεται το συνολικό υπόλοιπο με ημερομηνία λήξης μεταγενέστερη των 30 ημερών από τη χρέωση της 2η συνδρομής. 

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Pppe said:

Και θα εφαρμοστεί μετά από 3 μήνες από την ανακοίνωση, ώστε να μην μπορούν τόσοι πολλοί που το βάζουν αυτό το πακέτο να ζητήσουν το υπόλοιπό των ευρώ τους πίσω, σύμφωνα με την Οδηγία της ΕΕΤΤ εδώ και 5 χρόνια:

 

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20230217-anakoinosi-katargisis-paketon/

Σημειώσεις: 1. Όλες οι παραπάνω τιμές πακέτων και προσφορών συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24%. Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές Καρτοκινητής που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός (1) μήνα από την ημερομηνία εφαρμογής των αλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HEO said:


Ακούω συνέχεια το ίδιο τροπάριο ότι τα χρήματα στο liquid ισχύουν ένα μήνα....δεν ισχύει αυτό ρε παιδιά. Έλεος
 

Τότε γιατί ζητάει ανανέωση κάθε μήνα και όχι κάθε 2 μήνες; 

Και γιατί γράφει αυτό: Και μην ξεχνάς, αν σου μείνει υπόλοιπο πριν την επόμενη ανανέωση αυτό θα μένει στην κάρτα σου και οι παροχές σου θα είναι ακόμα περισσότερες τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, kouerti said:

Τότε γιατί ζητάει ανανέωση κάθε μήνα και όχι κάθε 2 μήνες; 

Γιατί οι εταιρείες θέλουν μηνιαία εισροή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spiliot said:

Γιατί οι εταιρείες θέλουν μηνιαία εισροή χρημάτων.

Την οποία εισροή θέλουν να την επιστρέφουν στον καταναλωτή σε αέρα, δηλαδή ομιλία, σμσ και data και όχι να επιστρεφουν χρήματα στους συνεργάτες όπως σουβλάκια. Γι'αυτό και ζητάνε μηνιαιες ανανεώσεις και όχι 2μηνιαιες. Κοινή λογική. Ένα καρτοσυμβολαιο είναι το liquid χωρίς υποχρεωτικό χρόνο παραμονής. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kouerti said:

Την οποία εισροή θέλουν να την επιστρέφουν στον καταναλωτή σε αέρα, δηλαδή ομιλία, σμσ και data και όχι να επιστρεφουν χρήματα στους συνεργάτες όπως σουβλάκια. Γι'αυτό και ζητάνε μηνιαιες ανανεώσεις και όχι 2μηνιαιες. Κοινή λογική. Ένα καρτοσυμβολαιο είναι το liquid χωρίς υποχρεωτικό χρόνο παραμονής. 

Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, kouerti said:

Εσυ θα μου πεις

Επειδή διακρίνω προκατάληψη, δεν ξέρω αν έχει νόημα, ωστόσο θα προσπαθήσω.

Ως χρήστης απλού CU έβαζα κάθε μήνα 12€ κι έπαιρνα το Combo M με 10,90€ συν τα bonus gb (shake κλπ).

Πριν 1 μήνα έκανα 15€ ανανέωση ( με rollover το shake) και αμέσως το γύρισα σε liquid, βάζοντας τη μηνιαία συνδρομή στα 15€ και τη μπάρα όσο πιο μακριά μπορούσα. Στο μήνα αυτό, χωρίς να αλλάξω τίποτα από τη συνήθη χρήση μου, έφαγα data από αυτά που είχα μπαίνοντας, καθώς και μόνο 1,06€ από το υπόλοιπό μου για ομιλία & sms. Επίσης πήρα και χρησιμοποίησα 4 κουπόνια smart pocket των 2€ το καθένα.

Χθες, 1 μέρα πριν ενεργοποιηθεί η 1η (δωρεάν) συνδρομή, βγήκα από liquid, έκανα 15€ ανανέωση, πήρα τα bonus & rollover τα shake, εξέδωσα και 8€ ακόμα κουπόνια smart pocket για να έχω και αμέσως ξαναμπήκα στο liquid, χωρίς να πειράξω τη μπάρα, αναμένοντας την ενεργοποίηση του δωρεάν μήνα (στις 9 το πρωί). Από τα κουπόνια smart pocket συνολικά πήρα και 16gb data.

Σήμερα το πρωί, 09:01, ενεργοποιήθηκε ο δωρεάν μήνας liquid, έχω πλέον απεριόριστη ομιλία και προστέθηκαν και 13,6€ (=15/1.1) στο υπόλοιπο μου, το οποίο δείχνει ότι λήγει 19/4.

Προφανώς όμως, όπως προκύπτει από όλα τα παραπάνω, πιάστηκα κορόιδο, διότι "είναι καρτοσυμβόλαιο"...

Screenshot_20230219-032347_My CU.jpg

Screenshot_20230219-032606_My CU.jpg

ΥΓ. Να σημειώσω βεβαίως ότι είχα διαβάσει όσα (ευτυχώς για μένα) μοιράστηκαν οι blizard, HEO, powerful, Pppe, bbbb αλλά και άλλοι.

Screenshot_20230219-094931_My CU.jpg

Screenshot_20230219-094956_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, johndouk said:

Επειδή διακρίνω προκατάληψη, δεν ξέρω αν έχει νόημα, ωστόσο θα προσπαθήσω.

Ως χρήστης απλού CU έβαζα κάθε μήνα 12€ κι έπαιρνα το Combo M με 10,90€ συν τα bonus gb (shake κλπ).

Πριν 1 μήνα έκανα 15€ ανανέωση ( με rollover το shake) και αμέσως το γύρισα σε liquid, βάζοντας τη μηνιαία συνδρομή στα 15€ και τη μπάρα όσο πιο μακριά μπορούσα. Στο μήνα αυτό, χωρίς να αλλάξω τίποτα από τη συνήθη χρήση μου, έφαγα data από αυτά που είχα μπαίνοντας, καθώς και μόνο 1,06€ από το υπόλοιπό μου για ομιλία & sms. Επίσης πήρα και χρησιμοποίησα 4 κουπόνια smart pocket των 2€ το καθένα.

Χθες, 1 μέρα πριν ενεργοποιηθεί η 1η (δωρεάν) συνδρομή, βγήκα από liquid, έκανα 15€ ανανέωση, πήρα τα bonus & rollover τα shake, εξέδωσα και 8€ ακόμα κουπόνια smart pocket για να έχω και αμέσως ξαναμπήκα στο liquid, χωρίς να πειράξω τη μπάρα, αναμένοντας την ενεργοποίηση του δωρεάν μήνα (στις 9 το πρωί). Από τα κουπόνια smart pocket συνολικά πήρα και 16gb data.

Σήμερα το πρωί, 09:01, ενεργοποιήθηκε ο δωρεάν μήνας liquid, έχω πλέον απεριόριστη ομιλία και προστέθηκαν και 13,6€ (=15/1.1) στο υπόλοιπο μου, το οποίο δείχνει ότι λήγει 19/4.

Προφανώς όμως, όπως προκύπτει από όλα τα παραπάνω, πιάστηκα κορόιδο, διότι "είναι καρτοσυμβόλαιο"...

Screenshot_20230219-032347_My CU.jpg

Screenshot_20230219-032606_My CU.jpg

ΥΓ. Να σημειώσω βεβαίως ότι είχα διαβάσει όσα (ευτυχώς για μένα) μοιράστηκαν οι blizard, HEO, powerful, Pppe, bbbb αλλά και άλλοι.

Εάν δεν βαριέσαι να μπαινοβγαίνεις, την καλύτερη δουλειά έκανες. Εάν δεν υπήρχε και ειρωνεία στο τέλος, θα ήταν καλύτερα. Απλά επιβεβαιώθηκα ότι για να ισχυει το 2μηνο χρειάζεται κάθε μήνα να βγαίνεις σε CU, να κάνεις ανανέωση, να ξαναμπαινεις σε liquid κλπ... 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...