Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

46 minutes ago, Mobileras said:

Η εταιρία προωθει το liquid ως μηνιαία ανανέωση χρημάτων παντως. 

Εκεί είναι που κολλάω και γω. Το έχω ενεργοποιήσει το liquid αλλά είμαι επιφυλακτικός ακόμα. Από τη συζήτηση εδώ αλλά και από το cu app φαίνεται να μπορείς πχ τα 12 ευρώ να τα κάνεις να ισχύσουν για 2 μήνες (και τα κάνεις ότι θες, big bang, χρέωση/λεπτό ή mb, σουβλάκια κτλ). Από την άλλη όμως με φαρδιά πλατιά γράμματα τις liquid συνδρομές τις λέει "12/μήνα", "15/μήνα" κτλ. Και συνεχίζοντας τον φαύλο κύκλο των αποριών... Γιατί να βάλουν μπάρα αλλαγής ημερομηνίας χρέωσης και να μην πουν πολύ απλά: "παίδες! Πότε το ενεργοποιήσατε; 20 του μήνα; Σας χρεώνουμε επί τόπου με την ενεργοποίηση και κάθε 20 του μήνα μέχρι να το απενεργοποιήσετε". Θα τους βρίζαμε και πάλι ότι πάνε να μας επιβάλουν συνδρομή αλλά τουλάχιστον θα είχαμε καθαρότατη εικόνα των χρεώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, όπως ισχύει και σε όλες τις εταιρίες που είναι "ξύπνιες":

"Ας τους παρασύρουμε και μετά το αλλάζουμε" (ώστε να έχουμε κέρδη).

Πχ με "παπαγαλάκια", όπως 2μηνο ή 1μηνο ("Μα αφού το έλεγε: "μηνιαία συνδρομή"" θα λένε μετά) ή με "κάποιες" αρχικά συμφέρουσες παραμέτρους (πχ αλλάζεις τη μπάρα ή 1ο μήνα δωρεάν) και όταν "πιαστούνε" αρκετοί δε θα μπορούν να ξεσυνηθίσουν (σε αρκετό % τουλάχιστον).

Είναι "ξύπνια" εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ξαναλέω έκανα liquid το κινητό της μάνας μου από 22 ΔΕΚ και πήρα το δώρο της 1ης αυτοματης ανανέωσης 12 ΙΑΝ ....
Δοκίμασα τα πάντα.... το έβαλα να με χρεώσει 26 και στις 25 έγινα απλό cu ...  στις 27 ξαναμπήκα και ΔΕΝ με χρέωσε (δεν θυμάται την παλιά ημερομηνία) . Το έβαλα 3 του μήνα και στις 2 πήγα την μπαρα στο 1 ... έκανα τα πάντα πολλές φορές και "πληρωσα" - πηρα το δώρο στις 12 που το άφησα .
Οποιος φοβάται να ΜΗΝ πάρει το δώρο ποτέ ... να αλλάζει την μπάρα, μα μπαινοβγαίνει και είναι σίγουρος ότι αν χρεωθεί θα το δεί, θα του στείλουν σμσ και θα είναι και δωρεάν ...  κατα την γνώμη μου ΒΛΑΚΕΙΑ γιατι χάνεις και λεφτά και τις προσφορές, δεν θα κρατήσουν για πάντα τα απεριόριστα λεπτά ούτε ο μήνας με τα δωρεάν χρήματα  .  Το  liquid  είναι ότι πιο ελέυθερο και απόλυτα ασφαλές , ουτε καν 1 μηνα δεν σας δεσμέυει όπως τα πακέτα , όποιος φοβάται ότι είναι συμβόλαια θα σας πάρει η voda τηλέφωνο να σας πουλήσει κανονικό συμβόλαιο σε καλή τιμή , δεν θα σκάσει να σας εξηγεί .
ΝΑΙ .. εχασες   θα κάνω καποιο αναλυτικό πόστ στο αλλο τοπικ με εικονες αυριο μαλλον γενικά με την μπαρα και πως δουλέυει ...  πχ την πραγματική αυτοματη ανανεωση μου την έκανε 09.09 το πρωί , τις δύο δωρεάν μου τις εκανε 9.08 και 12.41 στο κινητό της μητέρας μου,  τις προσπάθειες να πάρει λεφτά όταν είχα  λιμιτ  στην κάρτα τις έκανε λιγα λεπτά μετά τις 9, λιγα λεπτά μετά τις 12.30 και λιγα λεπτά μετά τις 20.30. 
 Κατα τις 01.00 το βράδυ η μπαρίτσα αλλάζει και πάει στον επόμενο μηνά χωρίς να στείλει κάτι, αν περιμένεις μέχρι  την χρέωση το κανει, αν την αλλάξεις (δεν ηξερα οτι επρεπε να περιμένω) δεν σε χρεώνει  φαίνεται να προλαβαίνει να το αλλάζει . Από την άλλη αν αλλάξεις την ημερομηνια η επιβεβαίωση αλλαγής μπορεί να κάνει και 20 ώρες, νομίζω δεν θα σε χρεώσει την επόμενη γιατι θέλει χρόνο (εσένα ίσως ήταν εξαίρεση αλλά γενικά να τις δίνεται λίγο περιθώριο  και φαίνεται απλή κάνει ότι θές) 
Αν θες απεριόριστο ίντερνετ πόσο είναι το κόστος τον μήνα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bilis123456 said:

Αν θες απεριόριστο ίντερνετ πόσο είναι το κόστος τον μήνα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν υπάρχει απεριόριστο ιντερνετ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απεριόριστο ιντερνετ. 
Μόνο απεριόριστη ομιλία?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, staurosm said:

Το πακέτο των 6 ευρώ την εβδομάδα 24 ευρώ το μήνα;

Αυτό ναι. Νόμιζα μηνιαίο πακετο ρωτουσε ο φίλος

9 minutes ago, Mobileras said:

Αυτό ναι. Νόμιζα μηνιαίο πακετο ρωτουσε ο φίλος

Δεν είναι διαθέσιμο σε liquid

 

qww.jpg

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, blizard said:

Το liquid έχει 200 gb το μήνα 10 ευρω .... το καλοκαίρι μπορεί να ξαναβάλουν απεριόριστα με 15 ευρω το 3μηνο οπότε διακόπτεις τα 200gb και πας στο φτηνό  . σου έρχεται κάπου 8-9 ευρώ το μήνα ετσι για ολο το χρόνο και μενουν χρήματα για μέχρι 700-800 λεπτά τομιλία το μήνα με 15αρα κάρτα . Οσο έχει απεριόριστη ομιλία και αλλα δωρα γλυτώνεις λεφτά και οτι μένει πάντα μπορείς να τα κανεις σουβλάκια η σουπερ μαρκετ πολύ ευκολα.

ΑΝ θες πιο πολλά gb δεν σταματάς ποτέ το bb 200gb και ενώνεται με το προηγούμενο, έτσι εκμεταλέυεσαι τις προσφορές απεριορίστων για να σου μενουν περίπου 350 gb το μήνα απο το  ββ. Βγαίνει  κάπου 12 ευρω το μήνα αν όντος συνεχίσουν οπως π'ερσι το καλοκαίρι  . Αν θες πιο πολλά πάρε τους 6 μήνες απεριοριστα σαβατοκύριακα με 18 ευρω μέχρι το καλοκαίρι και πάει 13,5 το μήνα, όσο δλδ η 15αρα κάρτα με το φορο .... ομιλία όταν σου τελειώσουν τα δωρεάν απεριόριστα λεπτά , χρεώνεσαι ειπλέον  με 1 ευρω τα 150 λεπτά ομιλια ... ομως λόγο των δωρεάν χρημάτων 15 ευρω στην αρχη έχεις 2200 λεπτά το 1ο χρόνο χωρίς να σου βγει τελικά πάνω από 15 ο καθε μηνας

Τα 200 GB του big bang:

1) δεν είναι απεριόριστο ιντερνετ (για κάποιους είναι, αλλά για φουλ σερφαρισμα στο σπιτι ως hotspot, για smart TV κλπ δεν φτάνει.) 

2) εκτός από τα 10€ θέλει και 30.000 κρυστάλλους. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mobileras said:

Τα 200 GB του big bang:

1) δεν είναι απεριόριστο ιντερνετ (για κάποιους είναι, αλλά για φουλ σερφαρισμα στο σπιτι ως hotspot, για smart TV κλπ δεν φτάνει.) 

2) εκτός από τα 10€ θέλει και 30.000 κρυστάλλους. 

Kαι πάλι όμως είναι το φθηνότερο πακέτο της αγοράς είτε αφορά καρτοκινητό,είτε συμβόλαιο. 15€ απεριόριστη ομιλία και 200gb έστω και έτσι μέσω BB είναι ό,τι περισσότερο παίρνει κάποιος σήμερα 17-1-2023.. Η και σκέτο στα 12€ κάρτα αλλά πια φαίνεται με liquid ότι συμφέρει να δώσει κάποιος τα +3€ δηλαδή 15 και για την ομιλία. Εκτός φυσικά αν έχεις την σιμ σε router ή δεν κάνεις καθόλου τηλ οπότε οκ εκεί 12. Απο την στιγμή μάλιστα που το πραγματικό απεριόριστο του f2g μας τελείωσε, στο μέχρι 15€ σε μη εορταστική/καλοκαιρινή περίοδο κανείς δεν δίνει περισσότερα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, blizard said:

LIQUID ...  πας στο android cu app και σε λίγα λεπτά εισαι liquid  και με 2 cent κάνεις 3 κλήσεις 1 λεπτού

Στην πράξη, μπαίνεις liquid σήμερα και βαζεις την μπαρίτσα πληρωμης 19 η 20 του μήνα στα 15 ευρω (μέχρι τότε μιλάς με 0.0065). Στις 20 θα σου δώσουν απεριοριστη ομιλία και 15 ευρω χωρίς να σε χρεώσουν και αγοράζεις το πακέτο απεριόριστο ινντερνετ . 22 μερές μετά αγοράζεις το πακέτο big  bang  με τα ίδια δωρεαν λεφτά για ινερνετ. 

Μετα αν θέλεις απενεργοποιείς το  liquid και κρατας το ιντερνετ , η  καλυτερα μένεις και στις 20 σε χρεώνει 15 ευρω και παίρνεις ξανα απεριοριστη ομιλία . Τα 15 αυτα ευρω με όσα έχεις τώρα μπορείς να τα κρατήσεις για μετά, ή να αγοράσεις σουβλάκια με αυτα.

Αν δεν θες να πληρώσεις ετσι θα αλλαξεις την μπάρα πληρωμής πριν τις 20 του μήνα, για να πάει στον επόμενο, προσέχεις πάντα την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου

 

χίλια ευχαριστώ αλλα πρέπει να το παραδεχτώ οτι δεν ειμαι πλέον για αυτα..

ελπίζω να ειμαι απλα διάσπαση γιατι αν ειμαι τεστ νευρολόγου κόπηκα.

Έχω κάρτα cote με απεριόριστο ίντερνετ οπότε απλα ιελω την χαμηλή χρέωση σε εξερχόμενες χωρις απεριόριστα μιας και ούτε τα απεριόριστα με 2 ευρω στο voip δεν ενεργοποιω

Αρα τι κανω αυριο μονο για την χαμηλή χρέωση της ομιλίας?

Αν και νομιζω οτι μολις κανω το πρώτο βημα θα το καταλαβω.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την χαμηλή χρέωση ομιλίας ΚΑΙ ΜΟΝΟ (0,0065Ε/1΄), με την προϋπόθεση ότι έχεις ένα επαρκές ποσό υπολοίπου ευρώ και με σημερινή (ή πολύ πρόσφατη) ανανέωση χρόνου ομιλίας (ή Cash Back ακόμα καλύτερα).

1) Εγγράφεσαι liquid με 12Ε (17/1/2023)

2) Μετά από 2 μήνες χρεώνει12Ε την χρεωστικη κάρτα (αυτόματη "κάρτα" δια μέσου liquid) που θα έχεις δηλώσει κατά την εγγραφή σου στο liquid (πχ 14 - 17/3, ανάλογα πότε λήγει το υπόλοιπό σου). Διαρκεί ακόμα 60 μέρες κατά τον blizard. Δε το έχει πει σαφώς τύπου: ΝΑΙ ή ΟΧΙ!!!

3) 12/4 μεταφέρεις τη μπάρα ημερομηνίας σε 12/5 ή να μην βρει ποσό ευρώ στη δηλωμένη χρεωστική κάρτα.

4) 12/5 χρεώνει 12E με το αυτόματο διαμέσου liquid (Διάρκει 60 μέρες κατά blizard: Μένει να επιβεβαιωθεί αυτό εάν δεν έχει αλλάξει έως τότε)

Και πάει λέγοντας κάθε 60 μέρες 12Ε που χωρίς αγορά πακέτου χρησιμοποιείται για Smart Pocket κατά blizard.

Οπότε με 12Ε/2μηνο (12Ex6=72E το έτος) έχεις χρέωση 0,0065Ε/1΄ ομιλίας) και ό,τι υπόλοιπα περισσεύουν σε Smart pocket.

Επιβεβαιώνεις blizard?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά αρχιζω να καταλαβαίνω !! ( το προβλημα μου!!!!!) κερναω βόλτα με τα κοπρόσκυλα μου  (ειναι προτιμότερο απο την γυναίκα μου και ας λένε οι δημόσιοι φίλοι μου οτι ειναι η καλύτερη) και καφε πρωινο πρωινο πρωινο σε κανα πρασινο λοφο η βουνο κοντα στην Αττική .

Η διαφορά του 12 ευρω στην μπαρα με το επόμενο ειναι το ίντερνετ αν κατάλαβα?

Απο την αλλη πες οτι μπουν τα χρήματα μπορουν να πανε σε αλλο cu με μεταφορά?

βέβαια προτιμώ με Cashback μόνο Ίντερνετ χρησιμοποιώ και το εχω απο την cosmote

απλα αν μπορώ να έχω φτηνές κλήσεις χωρις voip σίγουρα καλύτερα.

(θα περνάνε και τα dtmf ευκολότερα)

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πώς συμφέρει την βόνταφον να της δώσεις 12€ και να σου πληρωσει σουβλάκια (δηλαδη να πρεπει να πληρωσει τον σουβλατζή), αντί να σου δώσει υπηρεσίες (δηλαδή αέρα) ;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Άρα για όσους από τους "κανονικούς" liquidίστας που θέλουν ΜΟΝΟ ΟΜΙΛΙΑ πρόκειται για "συμβόλαιο" με ελάχιστη χρέωση 6Ε/μήνα (12Ε/2μηνο η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πληρωμή αν το "διαχειρίζονται" σωστά, όπως όλοι οι καρτοκινητοί πχ "επαγρύπνιση" που απαιτεί για μεταφορά μπάρας ημερομηνίας κάθε 2 μήνες σε 1 μήνα παρακάτω) που:

1) Έχουν 839΄ προς όλους κάθε μήνα

2) Όσα λεπτά ομιλίας δε χρησιμοποιούν κάθε μήνα , μεταφέρονται στους επόμενους μήνες

3) Εάν επιθυμούν κάποιο ποσό του υπολοίπου τους να το χρησιμοποιήσουν σε μια από τις εταιρίες που συμμετέχουν στο Smart Pocket μπορούν να το εξαργυρώσουν και να επωφεληθούν όποιας επιπλέον προσφοράς έχει εκείνη τη στιγμή το κατάστημα επιλογής τους.

Ξεχνώ κάτι άλλο, εκτός από το τί βάλαμε "στοίχημα", blizard?

Link to comment
Share on other sites

pppe κάπως ετσι ειναι όπως τα λες αλλα  blizard εγώ γιατί να παρω καινούργια cu και οχι αυτη που εχω?

αν είναι ετσι θα έπρεπε να σκεφτούμε και περαιτέρω συνδιασμούς που βγαινουν καθε λιγο με ακουστικα και εξτρα δεύτερο νουμερο που στα δινουν σε πίτσες αν ενεργοποιήσεις..

 

υγ. η πρόσκληση για βόλτα εννοείται περιμένει 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, blizard said:

 

Δεν ξέρω ρε φίλε αλλά αν βάλεις 12 ευρω στην βονταφον παίρνεις σουβλάκια αξίας λίγο μεγαλύτερης από 12 ευρω !! αν μάλιστα είσαι κάτω των 29 παίρνεις με 12 ευρω στην βοντα παίρνεις σουβλάκια 13.3 ευρω, οτι πιο φτηνό μιας και στο  e-food εχουν κανονικές τιμές τα σουβλατζίδικα , και μερικές προσφορές που δεν έχουν στο αλλο μεγάλο τετοιο σιτε (ξέχασα τώρα πως το λενε)

 

ΚΑΝΕΝΑ συμβόλαιο ... όποιο πακέτο και να πάρεις σε δεσμέυει και ποσοτικά και χρονικά για 30 μέρες, το liquid ΤΙΠΟΤΑ, αν θές φέυγεις την επομενη μέρα που έβαλες λεφτά αν θες τα κρατάς αν θες τα κανεις σουβλακια

Βαζεις 12 ευρω, μιλάς 150 λεπτά με 1 ευρω και αν δεν θες αλλο το κάνεις ξανα  cu όπως πριν, με το υπολοιπό του ... ανανεωνεις με 1 ντομάτα από σουπερ μαρκετ, και οταν θες μετα από 2 μηνες το ξανακανεις   liquid και μιλάς αλλες 10 μερες, φτηνά, κάνεις ότι γουστάρεις

Δεν καταλαβα οτι εχεις  cu φυσικά και δεν θα παρεις αλλη ... μπες liquid σε 10 λεπτα και μίλα αν έχεις υπόλοιπο.. μετά βγές και τέρμα. όπως είσουν 

Καλησπερα παιδια. Απο την εξυπηρετηση cu μου ειπαν οτι για να λειτουργησει το smart pocket πρεπει η ανανεωση liquid να ειναι των 15 ευρω και οχι 12.ισχυει στην πραξη; 

Link to comment
Share on other sites

είδα οτι λήγει το υπόλοιπο μου στις 12-2 οπότε το εβαλα μια μερα πριν να κάνει ανανέωση με 15 ευρω απο μια καρτα που της εχω βάλει οριο 1 ευρω.

Νομίζω καλά τα έκανα..

Ευχαριστώ.

Να δω τωρα πως θαλυσω το πρόβλημα με τους απατεώνες απο την Λάρισα που μου έστειλαν αλλο κινητό.. μετά απο ενα μήνα αναμονής και μου εφαγαν και λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τους τελευταίους 2 μήνες που μετακομισα στο CU, λαμβάνω τοσες προσφορές και δώρα που δεν εχει νόημα να ασχοληθώ με κατι επιπλέον για τις ανάγκες μου. Συνεχεια σκανε δωράκια απο το πουθενά τα οποία υπερκαλύπτουν την χρήση που κάνω.

Μπορεί να δοκιμάσω ομως το ρευστό έτσι για την εμπειρία.

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, babakos said:

Πάντως τους τελευταίους 2 μήνες που μετακομισα στο CU, λαμβάνω τοσες προσφορές και δώρα που δεν εχει νόημα να ασχοληθώ με κατι επιπλέον για τις ανάγκες μου. Συνεχεια σκανε δωράκια απο το πουθενά τα οποία υπερκαλύπτουν την χρήση που κάνω.

Μπορεί να δοκιμάσω ομως το ρευστό έτσι για την εμπειρία.

Εάν σου φτάνουν αυτά που σου δίνουν, μείνε εκεί που είσαι. Όταν σταματήσει να δίνει δωράκια, κάνε την αλλαγή. Θα έχεις και πιο πολλή ινφο από τον beta tester blizard... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, babakos said:

Πάντως τους τελευταίους 2 μήνες που μετακομισα στο CU, λαμβάνω τοσες προσφορές και δώρα που δεν εχει νόημα να ασχοληθώ με κατι επιπλέον για τις ανάγκες μου. Συνεχεια σκανε δωράκια απο το πουθενά τα οποία υπερκαλύπτουν την χρήση που κάνω.

Μπορεί να δοκιμάσω ομως το ρευστό έτσι για την εμπειρία.

Δωσε ενα παράδειγμα, τι προσφορές εχει; Έχεις και σταθερό vodafone;

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Μου στελνουν συνεχεια την προσφορά για το CU unlimited XL με  6 Ευρώ (αντι 15)  + διπλασιασμο GB + καποια δωρεάν που εχουν μπει από προσφορα  " μόνο για σενα" + shake .  Εχω μαζεψει σε 2 μηνες 82 Gb  (+ αυτά που εχω καταναλωσει)

Δεν εχω σταθερό Vodafone αν και ψήνομαι γιατι εχω την καμπινα πολύ κοντά στο σπιτι μου.. Αν ομως δεν κάτσει καλά μετά ποιός ακούει την γκρίνια των υπόλοιπων μελών της οικογένειας.. Οπότε τα σκάμε δυστυχώς στην πράσινη για την σταθερή...

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...