Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δίνω τα εύσημα στην Vodafone γιατί έχει υπηρεσίες εύρεσης δικτύου για τηλεφωνικούς αριθμούς που μας ενδιαφέρουν.

Νόμιζα πως όταν έστελνα ένα τηλ. αριθμό ως μήνυμα στο 1292 η απάντηση θα ήταν ΝΑΙ ανήκει ή ΟΧΙ δεν ανήκει στο δίκτυο Vodafone, όμως αυτό είναι λάθος. Το 1292 σου λέει σε ποιο δίκτυο ανήκει ο αριθμός που ψάχνεις, δηλαδή έχουμε τρεις πιθανές απαντήσεις. Ανήκει cosmote ή Vodafone ή Nova.

Ενώ το 1253 σε πληροφορεί αν ο αριθμός που σε ενδιαφέρει ανήκει ή όχι στην CU παρέα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Inevar said:

Νόμιζα πως όταν έστελνα ένα τηλ. αριθμό ως μήνυμα στο 1292 η απάντηση θα ήταν ΝΑΙ ανήκει ή ΟΧΙ δεν ανήκει στο δίκτυο Vodafone, όμως αυτό είναι λάθος. Το 1292 σου λέει σε ποιο δίκτυο ανήκει ο αριθμός που ψάχνεις, δηλαδή έχουμε τρεις πιθανές απαντήσεις. Ανήκει cosmote ή Vodafone ή Nova.

Αυτά μπορείς να τα δεις και εδώ..

https://www.foritotita.gr/?page_id=362

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλά όταν δεν έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ απλά δε λειτουργεί.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρετε πώς γίνεται μετατροπή συμβολαίου σε CU? Έχει κάποιο κόστος μετατροπής ή πέναλτι;

Με τον Tobi δεν έβγαλα άκρη, δεν έδινε πληροφορίες. Μόνο ότι θα την πάρουν τηλέφωνο εντός 5 ημερών, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει για να μη μου λένε ότι θέλουν.

Δεν έχουμε καμία εμπειρία από Vodafone. Το συγκεκριμένο νούμερο ήταν εταιρικό και το έχει για πολλά χρόνια. Επειδή σταμάτησε όμως αυτή η παροχή από την εταιρία, ζήτησε και το πήρε στο όνομά της. Τη βάλανε υποχρεωτικά σε συμβόλαιο (RED 3GB) και της είπαν ότι μπορεί να το αλλάξει μετά από 2 μήνες.

Υπάρχει κάτι να προσέξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τη βαλανε σε συμβόλαιο με δέσμευση; 
Αν ναι, τότε μετά τους 2 μήνες θα πληρώσει τα μαλλιοκεφαλα της (1/4 των παγίων επι τους μήνες που απομένουν μέχρι την λήξη) +30€. Τους πρωτους 2 μηνες πληρώνει μόνο 2 πάγια+30€. Αν είναι χωρίς δέσμευση, είναι 30€ η μετατροπή και στη ζητάνε μάλιστα να την προπληρώσεις. 
Τα 30€ δεν τα πληρώνεις αν πας σε άλλη εταιρία 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, phph said:

Πώς καταλαβαίνω αν είναι με δέσμευση το συμβόλαιο;

Βλέπεις το συμβόλαιο ή ρωτάς την εταιρεία!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, AlexM2 said:

Βλέπεις το συμβόλαιο ή ρωτάς την εταιρεία!

Το να ρωτήσω τη εταιρία είναι εύκολο, αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται από πριν.

Το μόνο που έχω είναι ένα 24σέλιδο με τους γενικούς όρους παροχής κινητών ηλεκτρονικών υπηρεσιών. Αυτό όμως είναι γενικό, δηλαδή από ότι καταλαβαίνω είναι ίδιο για όλους και καλύπτει όλες της περιπτώσεις. Εκεί λέει για ελάχιστη διάρκεια σύμβασης 2 μήνες εκτός αν υπάρχει κάποιου είδους επιδότηση.

Επειδή έγινε μεταβίβαση της σύνδεσης, δεν υπήρξε επικοινωνία με την Vodafone. Οι διαδικασία έγινε από την εταιρία. Η σύζυγος υπέγραψε μόνο μια αίτηση μεταβίβασης με τα στοιχεία της, τον αριθμό του τηλεφώνου και το πρόγραμμα που θα πήγαινε. Μάλιστα αυτό θα το συνυπέγραφε και εκπρόσωπος της εταιρίας, αλλά φυσικά αυτό έγινε μετά. Δεν υπήρχε τίποτα συμπληρωμένο που να αφορά την εταιρία εκτός από ένα check box που έλεγε ότι ο μεταβιβάζων (η εταιρία δηλαδή) αναλαμβάνει να καταβάλλει την αξία της αναπόσβεστης επιδότησης της σύμβασης. Οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ποιο πολύ ρωτάω αν κατά τη μεταφορά σε CU υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ζητήσω ή να κάνω ή να προσέξω. Για το CU δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, phph said:

Το να ρωτήσω τη εταιρία είναι εύκολο, αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται από πριν.

Αν έχει εκδοθεί λογαριασμός, δες στη δεύτερη σελίδα το γκρι πλαίσιο που λέει «Το πρόγραμμα σας προφέρει κλπ κλπ. Ημερομηνία λήξης χ/χ/χχχ». Αλλιώς από my Vodafone web επιλέγεις κινητά > τον αριθμό > στο κάτω μέρος στις πληροφορίες λέει λήξη 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paanos said:

Αν έχει εκδοθεί λογαριασμός, δες στη δεύτερη σελίδα το γκρι πλαίσιο που λέει «Το πρόγραμμα σας προφέρει κλπ κλπ. Ημερομηνία λήξης χ/χ/χχχ». Αλλιώς από my Vodafone web επιλέγεις κινητά > τον αριθμό > στο κάτω μέρος στις πληροφορίες λέει λήξη 

Ημερομηνία λήξης λέει 06/12/2025, αλλά αυτό σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα υπάρχει κάποια ποινή;

Δεν υπάρχει κάποια επιδότηση παγίου ή συσκευής ούτε κάποια επιπλέον παροχή. Από ότι είδα η τιμή και οι παροχές ήταν η κανονικές του προγράμματος RED 3GB.

Edited by phph
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα αυτή η προσφορά

ΔΩΡΟ 50GB ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ +1 ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ! ΣΤΕΙΛΕ ΚΩΔΙΚΟ ΣΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ/ΚΟΛΛΗΤΟ/ΑΜΟΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ CU ONLINE ΚΑΙ ΣΕΡΦΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ! Bring a Friend στο CU και κερδίστε και οι δύο! https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/cu-bring-a-friend/ | ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ https://www.vodafone.gr/myvodafone/settings/gdpr

Δεν βρίσκω άτομο που να θέλει να έρθει, οποίος θέλει μου λέει. Αν γίνει εν τέλει αυτό θα χάσω τα 5gb με κάθε ανανέωση που παίρνω απ'το bring a friend;

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Inevar said:

Ήρθε και σε μένα αυτή η προσφορά

ΔΩΡΟ 50GB ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ +1 ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ! ΣΤΕΙΛΕ ΚΩΔΙΚΟ ΣΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ/ΚΟΛΛΗΤΟ/ΑΜΟΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ CU ONLINE ΚΑΙ ΣΕΡΦΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ! Bring a Friend στο CU και κερδίστε και οι δύο! https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/cu-bring-a-friend/ | ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ https://www.vodafone.gr/myvodafone/settings/gdpr

Δεν βρίσκω άτομο που να θέλει να έρθει, οποίος θέλει μου λέει. Αν γίνει εν τέλει αυτό θα χάσω τα 5gb με κάθε ανανέωση που παίρνω απ'το bring a friend;

Καλή φάση. Φαίνεται ως "απάντηση" στην προσφορά του what's up.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, phph said:

Ημερομηνία λήξης λέει 06/12/2025, αλλά αυτό σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα υπάρχει κάποια ποινή;

Δεν υπάρχει κάποια επιδότηση παγίου ή συσκευής ούτε κάποια επιπλέον παροχή. Από ότι είδα η τιμή και οι παροχές ήταν η κανονικές του προγράμματος RED 3GB.

Ναι φυσικά, είναι συμβόλαιο με δέσμευση. Αφού ενεργοποιήθηκε 6/12/23 σημαίνει ότι αν διακόψετε τώρα είναι το 1/4 των παγίων που απομένουν, δηλαδή θα πληρώσετε 5,25 πάγια 

Για σιγουριά δες και το συμβόλαιο. Από το web πάτα ρυθμίσεις > συμβόλαια και στην καρτέλα κινητή βρες το συμβόλαιο εκείνης της σύνδεσης. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή κυκλοφόρησε ενημέρωση στο my cu app ατό play store που αφαιρεί το friends button όσοι χρησιπομιτε αυτήν την υπηρεσία μην κάνετε ενημέρωση 

Screenshot_20240221_121342_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, eridion25 said:

Προσοχή κυκλοφόρησε ενημέρωση στο my cu app ατό play store που αφαιρεί το friends button όσοι χρησιπομιτε αυτήν την υπηρεσία μην κάνετε ενημέρωση 

Screenshot_20240221_121342_My CU.jpg

Έχω έναν κλώνο της εφαρμογής, που δεν παίρνει update. Το εμφανίζει μεν, αλλά δεν μπορείς να το πατήσεις δε

Screenshot_2024-02-21-12-29-07-61_c7f551408b6e058abcdfe7a9ae8496d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, paanos said:

Ναι φυσικά, είναι συμβόλαιο με δέσμευση. Αφού ενεργοποιήθηκε 6/12/23 σημαίνει ότι αν διακόψετε τώρα είναι το 1/4 των παγίων που απομένουν, δηλαδή θα πληρώσετε 5,25 πάγια 

Για σιγουριά δες και το συμβόλαιο. Από το web πάτα ρυθμίσεις > συμβόλαια και στην καρτέλα κινητή βρες το συμβόλαιο εκείνης της σύνδεσης. 

Λέει ότι δεν υπάρχουν συμβόλαια κινητής.

30 minutes ago, VIPdriver said:

Συνεχίζει να εργάζεται στην εταιρία;

Όχι και η εταιρία δεν υπάρχει πια. Εξαγοράστηκε ή συγχωνεύτηκε, θα σε γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2024 at 10:52 ΜΜ, kmpatra said:

αν ηταν ο πρωτος μηνας δεν εξηγειται. Γιατι να τον χρεωσει? μηπως με την ιδια χρεωστικη ειχε παρει τον δωρεαν μηνα για αλλο liquid αριθμο?

Αυτό ήταν, με μια μικρή διαφορά. Από τον 3ο αριθμό κ μετά δε δίνει το δώρο.
Μίλησα με εκπρόσωπο.
Είχα αναφέρει στο θέμα για το liquid 14/2 ότι έβαλα κ δέχετε κ 3ο αριθμό στην ίδια κάρτα.
Οι πρώτοι 2 πήραν το δωρεάν μήνα. Ο 3ος όχι (the longest).
Έχω 2 κινητά, παιδιά, γονείς, trucker... Πόσες κάρτες πρέπει να έχω; Εξάλλου για λόγους ασφαλείας μόνο μία κάρτα θέλω να χρησιμοποιώ στο διαδίκτυο.
Όπως συμβούλεψε ο HEO  θα έπρεπε να την είχα κλειδώσει καλού-κακού
Θα έπρεπε να βάλω μια revolut και αφού έπαιρνα τον 1ο δωρεάν μήνα, μετά να είχα βάλει την εν λόγω κάρτα για να γίνονται οι ανανεώσεις τους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, balkos said:

Αυτό ήταν, με μια μικρή διαφορά. Από τον 3ο αριθμό κ μετά δε δίνει το δώρο.
Μίλησα με εκπρόσωπο.
Είχα αναφέρει στο θέμα για το liquid 14/2 ότι έβαλα κ δέχετε κ 3ο αριθμό στην ίδια κάρτα.
Οι πρώτοι 2 πήραν το δωρεάν μήνα. 

Δηλαδή έδωσες την ίδια κάρτα σε 2 αριθμούς και πηραν τον 1ο μήνα δώρο και οι 2. Εγώ νόμιζα ότι μόνο 1 αριθμός ανά κάρτα θα έπαιρνε δώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει καθυστερήσει να μου πιστωθεί το CU Cashback. Ενώ πάντα μου πιστωνόταν μέσα σε 24-48 ώρες συμπληρώθηκαν 96 ώρες και ακόμα άφαντο

20 ώρες πριν, phph said:

Καλησπέρα,

ξέρετε πώς γίνεται μετατροπή συμβολαίου σε CU? Έχει κάποιο κόστος μετατροπής ή πέναλτι;

Με τον Tobi δεν έβγαλα άκρη, δεν έδινε πληροφορίες. Μόνο ότι θα την πάρουν τηλέφωνο εντός 5 ημερών, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει για να μη μου λένε ότι θέλουν.

Δεν έχουμε καμία εμπειρία από Vodafone. Το συγκεκριμένο νούμερο ήταν εταιρικό και το έχει για πολλά χρόνια. Επειδή σταμάτησε όμως αυτή η παροχή από την εταιρία, ζήτησε και το πήρε στο όνομά της. Τη βάλανε υποχρεωτικά σε συμβόλαιο (RED 3GB) και της είπαν ότι μπορεί να το αλλάξει μετά από 2 μήνες.

Υπάρχει κάτι να προσέξουμε;

Να ρίξω μια ιδέα;;;;Δήλωσε στο 13840 μια προβληματική περιοχή και θα σου πουν αυτοί να φύγεις ατελώς και τους λες να το καταχωρήσουν. Την επόμενη μέρα το επιβεβαιώνεις με το 13830(ότι δηλαδή έχεις το ελεύθερο να φύγεις ατελώς)και την ίδια μέρα κάνεις αίτηση φορητότητας στο Free2go. Εκεί  θα πληρώσεις μια κάρτα 13 ευρώ μόνο. Λογικά θα σε πάρουν μόλις ολοκληρωθεί η φορητότητα και από την vf για κάποια αντιπρόταση. Αν την δεχτείς ξαναγυρνάς πίσω. Αν όχι ένα μήνα μετά την ενεργοποίηση στο Free2go κάνεις αίτηση φορητότητας και επιστρέφεις στο CU. Δηλαδή γλιτώνεις πέναλτι και 30 ευρώ κόστος μετατροπής συμβολαίου σε καρτοκινητό. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, balkos said:

Αυτό ήταν, με μια μικρή διαφορά. Από τον 3ο αριθμό κ μετά δε δίνει το δώρο.
Μίλησα με εκπρόσωπο.
Είχα αναφέρει στο θέμα για το liquid 14/2 ότι έβαλα κ δέχετε κ 3ο αριθμό στην ίδια κάρτα.
Οι πρώτοι 2 πήραν το δωρεάν μήνα. Ο 3ος όχι (the longest).
Έχω 2 κινητά, παιδιά, γονείς, trucker... Πόσες κάρτες πρέπει να έχω; Εξάλλου για λόγους ασφαλείας μόνο μία κάρτα θέλω να χρησιμοποιώ στο διαδίκτυο.
Όπως συμβούλεψε ο HEO  θα έπρεπε να την είχα κλειδώσει καλού-κακού
Θα έπρεπε να βάλω μια revolut και αφού έπαιρνα τον 1ο δωρεάν μήνα, μετά να είχα βάλει την εν λόγω κάρτα για να γίνονται οι ανανεώσεις τους επόμενους μήνες.

Την έχω πατήσει κι εγώ. Στους όρους λέει ότι κάθε πιστωτική μέχρι 2 αριθμούς δίνει δώρο. Αφού πάρεις το δώρο, μετά μπορείς να τη διαγράψεις και να βάλεις σε όλα την ίδια για να μην μπερδεύεσαι με τα κλειδώματα ξεκλείδωματα. Τις εναλλακτικές κάρτες θα τις έχεις πάντα κλειδωμένες εκτός από τη πρώτη φορά που θα τσεκαρει με 0,01 και θα το επιστρέψει. Εμένα με έχει βολεψει η viva σε αυτό που κλειδώνει ξεκλειδώνει εύκολα από την εφαρμογή και βγάζεις και virtual κάρτες για να βάζεις ανά δύο νούμερα. Στις virtual δεν έχει χρέωση, χρέωση έχει μόνο αν ζητήσεις να σου στείλουν φυσική κάρτα.

Κι εγώ έχω παιδιά, παππούδες, εταιρικά όλα liquid. Το δύσκολο είναι οι κωδικοί και οι ημερομηνίες που πρέπει να ανανεώσεις κλπ.. Έχω μια λίστα σε excel για να μην χάνω τον ελεγχο, και τις ημερομηνίες των ανανεώσεων τις πέρασα μια φορά στο ημερολόγιο κι όταν χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια μου έρχεται ειδοποίηση.

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Έχει καθυστερήσει να μου πιστωθεί το CU Cashback. Ενώ πάντα μου πιστωνόταν μέσα σε 24-48 ώρες συμπληρώθηκαν 96 ώρες και ακόμα άφαντο

Να ρίξω μια ιδέα;;;;Δήλωσε στο 13840 μια προβληματική περιοχή και θα σου πουν αυτοί να φύγεις ατελώς και τους λες να το καταχωρήσουν. Την επόμενη μέρα το επιβεβαιώνεις με το 13830(ότι δηλαδή έχεις το ελεύθερο να φύγεις ατελώς)και την ίδια μέρα κάνεις αίτηση φορητότητας στο Free2go. Εκεί  θα πληρώσεις μια κάρτα 13 ευρώ μόνο. Λογικά θα σε πάρουν μόλις ολοκληρωθεί η φορητότητα και από την vf για κάποια αντιπρόταση. Αν την δεχτείς ξαναγυρνάς πίσω. Αν όχι ένα μήνα μετά την ενεργοποίηση στο Free2go κάνεις αίτηση φορητότητας και επιστρέφεις στο CU. Δηλαδή γλιτώνεις πέναλτι και 30 ευρώ κόστος μετατροπής συμβολαίου σε καρτοκινητό. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

Σωστός, λειτουργεί. Το έχω κάνει. Ακριβώς ίδια περίπτωση, με εταιρικό συμβόλαιο που έγινε προσωπικό μετά έγινε f2g και τέλος CU.  Με 12 € τότε στο f2g κι άλλα 12 στο CU. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Έχει καθυστερήσει να μου πιστωθεί το CU Cashback. Ενώ πάντα μου πιστωνόταν μέσα σε 24-48 ώρες συμπληρώθηκαν 96 ώρες και ακόμα άφαντο

Εάν έχεις κρατημενη την απόδειξη, βγάλε την μια φωτο και στείλε την στο email του pockee, θα σου πιστωσουν την επιστροφή. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Εάν έχεις κρατημενη την απόδειξη, βγάλε την μια φωτο και στείλε την στο email του pockee, θα σου πιστωσουν την επιστροφή. 

Ποιο είναι το email φίλε;;;;Και τι να γράψω;;;;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ποιο είναι το email φίλε;;;;Και τι να γράψω;;;;

Στο Playstore βρίσκεις την εφαρμογή και στις πληροφορίες υπάρχει το email τους.
Και στην σελίδα τους κανονικά πρέπει να υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ποιο είναι το email φίλε;;;;Και τι να γράψω;;;;

support@pockee.com

Κι ακόμη καλύτερα τις όποιες απορίες στο Θέμα του Cashback

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...