Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, kmpatra said:

Παιδιά δεν το λέτε σωστά. Επιστροφή υπολοίπου δικαιούται ο άνθρωπος εφόσον κάνει καταγγελία σύνδεσης δηλαδή διακοπή  ή φορητότητα σε άλλο πάροχο. Και η δυνατότητα επιστροφής του υπολοίπου ξεκινάει από την ημέρα που εφαρμόζονται οι αλλαγές και εντός 30 ημερών.

Έχουν ξεκινήσει οι αλλαγές και επιπρόσθετα απλά σου μηδενίζουν το υπόλοιπο το οποίο όμως σου έχει καταβληθεί στον λογαριασμό σου

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kmpatra said:

Επιστροφή υπολοίπου δικαιούται ο άνθρωπος εφόσον κάνει καταγγελία σύνδεσης δηλαδή διακοπή  ή φορητότητα σε άλλο πάροχο. Και η δυνατότητα επιστροφής του υπολοίπου ξεκινάει από την ημέρα που εφαρμόζονται οι αλλαγές και εντός 30 ημερών.

Όταν μιλήσατε με την εξυπηρέτηση είπατε ότι θέλετε να διακόψετε λογω αλλαγών και να επιστραφεί το υπόλοιπο σας?

Σε 2ρη προσπάθεια με παρέπεμψαν εδώ:

https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε παρέπεμψε. 
Πρέπει να γράψεις ότι δεν συμφωνείς με τη νέα τιμολογιακή πολιτική που ξεκίνησε να εφαρμόζεται, και για τον λόγο αυτόν ζητάς, τη λύση της σύμβασης μεταξύ εσένα κ της εταιρείας, αποδέσμευση του αριθμού ώστε να γίνει φορητότητα σε αλλη εταιρεία, καθώς και επιστροφή του χρηματικού υπόλοιπου. 

Επίσης, καλό θα είναι να τους υποδείξεις τον κατάλληλο σύνδεσμο που αναφέρει τους όρους με τους οποίους υπάρχει διαφωνία.

Αυτά, σε γενικές γραμμές.

Εγώ αν θέλεις την άποψη μου, δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία για διάφορους λόγους όπως, α) θα ντρεπόμουν να ξανά στείλω αίτημα φορητότητας στη συγκεκριμένη εταιρία. Γιατί υπάρχει ευελιξία στο καρτοκινητό, ξόδεψε τα όλα σε τηλέφωνα και κάνε φορητότητα όποτε θέλεις . 
Όταν θα γίνει η φορητότητα, και αν σε ρωτήσουν να τους πεις το αίτιο. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν ντρέπεται η (οποιαδήποτε) εταιρεία να κάνει μονομερείς αλλαγές σε ισχύον πρόγραμμα, θα ντραπούμε εμείς να κάνουμε φορητότητα; Δεν είναι προσωπικό το θέμα, κι η εταιρεία τη δουλειά της κάνει, κι εμείς το ίδιο...

Τώρα για το κατά πόσο αξίζει, ο καθένας πρέπει να το απαντήσει για τον εαυτό του, πάντως ο φίλος είχε αναφέρει ότι έχει μη αμελητέο ποσό σε υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, macovet said:

Από που προκύπτει αυτό που γράφεις; Αν δεν υπάρχει κάποιυ γραμμένο, ή κάποια σχετική απόφαση γιατί να το κάνουν;;!!


Όροι 8 & 9 κλπ

 

34 minutes ago, minast said:

Εδώ δεν ντρέπεται η (οποιαδήποτε) εταιρεία να κάνει μονομερείς αλλαγές σε ισχύον πρόγραμμα, θα ντραπούμε εμείς να κάνουμε φορητότητα; Δεν είναι προσωπικό το θέμα, κι η εταιρεία τη δουλειά της κάνει, κι εμείς το ίδιο...

Τώρα για το κατά πόσο αξίζει, ο καθένας πρέπει να το απαντήσει για τον εαυτό του, πάντως ο φίλος είχε αναφέρει ότι έχει μη αμελητέο ποσό σε υπόλοιπο.

εν μέρη έχεις ένα δίκαιο γιατί αν δεν ανάγκαζαν τον κόσμο να ανανεώνει στα καρτοκινητά κάθε 2 μήνες για να μη μηδενιστεί το ποσό, δεν θα δημιουργούνταν τέτοια θέματα. Δηλαδή αυτοί το προκάλεσαν και αυτό  

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, hercoulis said:

Εγώ αν θέλεις την άποψη μου, δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία για διάφορους λόγους όπως, α) θα ντρεπόμουν να ξανά στείλω αίτημα φορητότητας στη συγκεκριμένη εταιρία. Γιατί υπάρχει ευελιξία στο καρτοκινητό, ξόδεψε τα όλα σε τηλέφωνα και κάνε φορητότητα όποτε θέλεις . 
Όταν θα γίνει η φορητότητα, και αν σε ρωτήσουν να τους πεις το αίτιο. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θα ντρεπόμουν (τον εαυτό μου) αν τους χάριζα τα 200€ που έχω υπόλοιπο στην κάρτα μου. Ο βασικός λόγος της 'αναχώρησής' μου είναι η αύξηση της ελάχιστης ανανέωσης από 8 στα 12 ευρώ με ηλεκτρονικό τρόπο (app,internet) για να διατηρηθεί η σύνδεση και το υπόλοιπο. Και όχι δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώνομαι να πηγαίνω σε κατάστημα για να έχω τη δυνατότητα να ανανεώσω με 8€.

6 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Ευχαριστώ το φίλο @aektzhs 1 και παραθέτω τον original σύνδεσμο για κάθε ενδιαφερόμενο.

Edited by macovet
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, macovet said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θα ντρεπόμουν (τον εαυτό μου) αν τους χάριζα τα 200€ που έχω υπόλοιπο στην κάρτα μου. Ο βασικός λόγος της 'αναχώρησής' μου είναι η αύξηση της ελάχιστης ανανέωσης από 8 στα 12 ευρώ με ηλεκτρονικό τρόπο (app,internet) για να διατηρηθεί η σύνδεση και το υπόλοιπο. Και όχι δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώνομαι να πηγαίνω σε κατάστημα για να έχω τη δυνατότητα να ανανεώσω με 8€.

Μπορείς ν ανανεωνεις το υπόλοιπο σου κάθε 2 μήνες με 0,10€ με το cashback. Εγώ έτσι συντηρω 2 cu που έχω. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, macovet said:

Ευχαριστώ το φίλο @aektzhs 1 και παραθέτω τον original σύνδεσμο για κάθε ενδιαφερόμενο.

Τελικά τι έγινε βρήκες άκρη;;;;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Τελικά τι έγινε βρήκες άκρη;;;;

Έχω τις εξής επιλογές:

1. Καταγγελία από εδώ https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/ και 'ανάληψη' του υπολοίπου

2. Να ξοδέψω το υπόλοιπο μέσω smart pocket (e-food κλπ) αφού το μεταφέρω σε cu

Τέλος, μου έκαναν μια προσφορά να το γυρίσω σε συμβόλαιο με 8€ το μήνα, απεριόριστες κλήσεις και 3GB internet, πως το βλέπεται; (και αυτό να κάνω βέβαια το θέμα του υφιστάμενου χρηματικού υπολοίπου παραμένει)

 

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο εφόσον σε καλύπτουν τα gb είναι εξαιρετικό.

Τώρα για το υπόλοιπο δεν ξέρω, αν μπορείς να το φας σε smart pocket θα ήταν το καλύτερο εφόσον είναι μεγάλο από ότι καταλαβαίνω.

Αν και έχει προϋποθέσεις και αυτό, θέλει 15 ευρώ ανανέωση τον τελευταίο μήνα και ενεργοποίηση ενός πακέτου των 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, macovet said:

Έχω τις εξής επιλογές:

1. Καταγγελία από εδώ https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/ και 'ανάληψη' του υπολοίπου

2. Να ξοδέψω το υπόλοιπο μέσω smart pocket (e-food κλπ) αφού το μεταφέρω σε cu

Τέλος, μου έκαναν μια προσφορά να το γυρίσω σε συμβόλαιο με 8€ το μήνα, απεριόριστες κλήσεις και 3GB internet, πως το βλέπεται; (και αυτό να κάνω βέβαια το θέμα του υφιστάμενου χρηματικού υπολοίπου παραμένει)

 

Εάν το κάνεις συμβόλαιο, λογικά θα σου πιστώσουν το υπόλοιπο και θα μπορείς να πληρώνεις με το πιστωτικό τους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Εάν παει σε συμβόλαιο θα χάσει τα 200 ευρώ υπόλοιπο. Νομίζω το liquid δεν έχει την προυποθεση να κάνεις ανανέωση Γιάννα παραγγειλεις φαγητό. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, VIPdriver said:

Μπορείς ν ανανεωνεις το υπόλοιπο σου κάθε 2 μήνες με 0,10€ με το cashback. Εγώ έτσι συντηρώ 2 cu που έχω. 

Δηλαδή αρκεί 0,10€ cashback για να ανανεωθεί το υπόλοιπο για δύο μήνες; δεν το ήξερα..

ισχύει μόνο για αγορές σε κατάστημα, ή και για τις ηλεκτρονικές παραγγελίες που παραδίδονται στο σπίτι;

θα το δοκιμάσω άμεσα!

2 minutes ago, minast said:

Εάν το κάνεις συμβόλαιο, λογικά θα σου πιστώσουν το υπόλοιπο και θα μπορείς να πληρώνεις με το πιστωτικό τους λογαριασμούς.

δεν ισχύει, χάνεται

1 minute ago, VIPdriver said:

Εάν παει σε συμβόλαιο θα χάσει τα 200 ευρώ υπόλοιπο. Νομίζω το liquid δεν έχει την προυποθεση να κάνεις ανανέωση Γιάννα παραγγειλεις φαγητό. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

αν είναι να πάω τελικά θα πρέπει να τα ξοδέψω πρώτα, ή να τα μεταφέρω..

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, macovet said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα αρκετά μεγάλο υπόλοιπο σε Vodafone καρτοκινητο. Πώς μπορώ να το αξιοποιήσω/ξοδέψω πριν κάνω φορητότητα για να μη χαθεί;

Από ότι βλεπω, αφου σκοπεύεις να κάνεις φορητότητα, απλά απαίτησε την επιστροφή υπολοίπου σε τραπεζικό λογαριασμό λόγω των τιμολογιακων αλλαγων. Το έχεις αυτό το δικαίωμα, απλά θα κάνουν τα παντα για να σε αποτρέψουν (λόγω του μεγάλου ποσού). Θα πρεπει να επιμένεις και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bas said:

Τι ακριβως να μετσφερεις σε cu απο που;

Τώρα έχω vodafone καρτοκινητό, το smart pocket αν έχω καταλάβει σωστά παίζει μόνο σε cu.

To vodafone καρτοκινητό μάλλον θα το κάνω φορητότητα (ή συμβόλαιο), το υπόλοιποι για να μη χαθεί θα ζητήσω επιστροφή (ή θα το μεταφέρω σε ένα νέο CU που θα πάρω για αυτό το σκοπό)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Μπορείς ν ανανεωνεις το υπόλοιπο σου κάθε 2 μήνες με 0,10€ με το cashback. Εγώ έτσι συντηρω 2 cu που έχω. 

τι εννοείς cashback δώσε λεπτομέρειες σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Νομίζω το liquid δεν έχει την προυποθεση να κάνεις ανανέωση Γιάννα παραγγειλεις φαγητό. Αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

Έχει προϋπόθεση ανανέωσης υπολοίπου. Προϋπόθεση πακέτου δεν έχει.

Screenshot_20231204-012830_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, macovet said:

Έχω τις εξής επιλογές:

1. Καταγγελία από εδώ https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/ και 'ανάληψη' του υπολοίπου

2. Να ξοδέψω το υπόλοιπο μέσω smart pocket (e-food κλπ) αφού το μεταφέρω σε cu

Τέλος, μου έκαναν μια προσφορά να το γυρίσω σε συμβόλαιο με 8€ το μήνα, απεριόριστες κλήσεις και 3GB internet, πως το βλέπεται; (και αυτό να κάνω βέβαια το θέμα του υφιστάμενου χρηματικού υπολοίπου παραμένει)

Το 1 αν γίνει φυσικά και συμφέρει σε κάθε πρίπτωση ... δεν το θεωρώ σωστό παντως ,αν το καναμε σε αλλη εταιρία που δεν μας εδινε επιλογή smart poket h cash back θα έλεγα καλα τους κανουμε γιατι μας έχουν εγκλωβίσει τα λεφτα . Η προσφορά ειναι πολύ καλή αν θες να ξεμπερδέυεις για 2 χρόνια και σε καλύπτει ...  πιστέυω ή θα σου επιστρέψουν τα λεφτά ή θα στα βάλουν ώς μπανκα που καλύπτει τα 2 χρόνια συμβόλαιο .

Αν ασχοληθείς και καταλαβεις λιγο το liquid βέβαια πιθανότατα  θα σε συμφέρει πιο πολύ και θα έχεις περισσότερες επιλογές  ...  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, potapios said:

τι εννοείς cashback δώσε λεπτομέρειες σε παρακαλω

Δες περισσότερα εδώ: https://thankyou.vodafone.gr/cashback

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2023 at 2:05 ΠΜ, sakels said:

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με περιαγωγή σε ΕΕ για μεγάλο διάστημα . Ενεργοποιουνται κανονικά πακέτα?

Κάποιος ξέρει? Έχει κάποιο περιορισμό 4 μήνες όπως συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sakels said:

Κάποιος ξέρει? Έχει κάποιο περιορισμό 4 μήνες όπως συμβόλαια?

Παρακολούθηση της χρήσης περιαγωγής

Στο πλαίσιο της πολιτικής εύλογης χρήσης, ο πάροχός σας μπορεί να παρακολουθεί και να ελέγχει τη χρήση περιαγωγής ανά τετράμηνο. Αν, κατά το διάστημα αυτό, περάσατε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό απ’ ό,τι στη χώρα σας ΚΑΙ κάνατε χρήση υπηρεσιών με περιαγωγή περισσότερο από τη χρήση υπηρεσιών στο εσωτερικό, ο πάροχός σας μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας και να σας ζητήσει διευκρινίσεις. Έχετε προθεσμία 14 ημερών για να δώσετε τις διευκρινίσεις.

Αν συνεχίσετε να περνάτε περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό από ό,τι στη χώρα σας και η χρήση περιαγωγής εξακολουθεί να υπερβαίνει την εγχώρια χρήση, ο πάροχός σας μπορεί να αρχίσει να σας χρεώνει επιπλέον για τη χρήση περιαγωγής. Για τις πρόσθετες χρεώσεις (χωρίς ΦΠΑ) ισχύουν τα ακόλουθα ανώτατα όρια:

  • 0,022 ευρώ ανά λεπτό φωνητικής κλήσης
  • 0,004 ευρώ ανά γραπτό μήνυμα
  • 2 ευρώ ανά GB δεδομένων (ανώτατο όριο το 2022, το οποίο θα μειωθεί με την πάροδο του χρόνου σε 1 ευρώ/GB, το οποίο θα είναι η μέγιστη προσαύξηση από το 2027 και μετά)

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_el.htm

Edited by Bas
Link to comment
Share on other sites

Για τον διαγωνισμό καλοκαιριστες γυρω στους 80 νικητες ανακοινωσε η βοντα για τα απεριόριστα λεπτα και gb....

Υποτίθεται οτι ηταν 600 και στο λαιβ ο παρουσιαστής ειπε +400, δηλαδη 1.000 νικητες....

Ας μου θυμισει καποιος, εαν αφήσουμε να ενεργοποιηθεί φραγή μετά το 3μηνο, συνεχιζουν να υπαρχουν οι κρυσταλλοι και εάν ναι μεχρι πότε; 

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...