Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi katholoy eidika an apenergopoihseis to active sync poy ana ena tetarto nomizw anoigei sto backround k trwei mpataria.

an psakseis se proigoumena post tha vreis ton tropo gia nh mhn ksekinaei mono toy para mono otan to syndeeis sto pc

 

edit:

Λοιπον έχουμε και λέμε...

Ανοίγουμε το Active Sync από την συσκευή χωρίς όμως να συνδέσουμε το καλώδιο στον υπολογιστή.

Επιλέγουμε το menu του προγράμματος (κάτω δεξιά) και στην συνέχεια ( Add Server Source).

Εκεί που λέει ( Server Address) γράφουμε κάτι (ότι μας έρ8ει εκείνη την ώρα) και πατάμε Next (κάτω δεξιά).

Στην επόμενη καρτέλα μας ζητάει (User Name, Password, Domain) και γράφουμε πάλι (ότι μας έρ8ει εκείνη την ώρα).

Φυσικά πατάμε πάλι Next (κάτω δεξιά).

Στην επόμενη καρτέλα έχει 4 επιλογές (contacts, Calendar, Email, Tasks) τις οποίες τις απενεργοποιούμε όλες, και πατάμε Finish (κάτω δεξιά).

Αφού γίνουν όλα αυτά ξαναπατάμε Menu (κάτω δεξιά) και επιλέγουμε (Schedule).

Στην επόμενη καρτέλα αλλάζουμε τι επιλογές (As items arrive) σε (Manually) και αποθηκεύουμε πατώντας το κουμπί (OK) που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Τέλος επιλέγουμε πάλι Menu και Options.Εδώ κάνουμε διαγραφή του (Exchange Server) και αποθηκεύουμε πατώντας το κουμπί (OK) που βρίσκεται πάνω δεξιά.ΤΕΛΟΣ

Με αυτό τον τρόπο δεν θα ξανανοίξει το Active Sync από μόνο του να δουλεύει στο Background και η μπαταρία θα καταναλώνεται μόνο με ανοιχτή πλέον τη συσκευή.

 

 

ayth einai h diadikasia

 

ρε παιδια έκανα την παραπανω διαδικασια εκατονταδες φορες και όταν παταω διαγραφή του server και τον διαγράφω πάνω δεξια ΔΕΝ μου δίνει επιλογή ΟΚ αλλά μόνο Χ.......

 

καμια ιδέα?????

 

 

Επίσης όταν βγάζω Ή βάζω την καρτα SD στο slot το pda ανάβει μόνο του...Είναι λογικό αυτό??Σας το κάνει και εσάς???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια έκανα την παραπανω διαδικασια εκατονταδες φορες και όταν παταω διαγραφή του server και τον διαγράφω πάνω δεξια ΔΕΝ μου δίνει επιλογή ΟΚ αλλά μόνο Χ.......

 

καμια ιδέα?????

 

 

Επίσης όταν βγάζω Ή βάζω την καρτα SD στο slot το pda ανάβει μόνο του...Είναι λογικό αυτό??Σας το κάνει και εσάς???

 

Δεν θυμάμαι αν μετά τη διαγραφή μου έβγαλε ΟΚ ή Χ, αλλά στην τελική δούλεψε (αν και καμιά φορά βλέπω το activesync ανοιχτό, μετά την αποσύνδεση από το USB καλώδιο).

 

Όσον αφορά την κάρτα, ακριβώς το ίδιο κάνει και σε μένα, αλλά θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό. Δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση που να απενεργοποιεί το "ξύπνημα" του Μιο μετά την είσοδο-έξοδο της κάρτας.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στο φορτιστή εδώ και κάνα μισάωρο και δεν μου έχει πετάξει την ειδοποιησει σχετικσ με την IP ΜΑΛΛΟΝ δούλεψε....Θα δείξει η πορεία....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μια βοήθεια ρε παιδιά, εβαλα σήμερα το dest 6 στο 550. Ορίζω τα com στο setup, το αναγνωρίζει, αλλά δεν πιανει δορυφόρους. Στα settings του 550 το gps είναι στο com2 4800 - com3

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους,

Μια βοήθεια ρε παιδιά, εβαλα σήμερα το dest 6 στο 550. Ορίζω τα com στο setup, το αναγνωρίζει, αλλά δεν πιανει δορυφόρους. Στα settings του 550 το gps είναι στο com2 4800 - com3

Καμιά ιδέα ?

 

Bale to GPS Test gia na deis apo ekei an pianei doryforous.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το active sync δεν λέει να σταματήσει με τίποτα.....:(

 

Κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα???

 

Τί να κάνω??

 

Μου τρώει την μπαταρια μεσα σε μια μέρα....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!!!

Plzzzzzzz helpppp!!Αγορασα ενα mio p550 του εβαλα πανς το destinator 7 και ενω ολα λειτουργουν σωστα μου λεει οτι δεν βρισκει την κεραια του gps!

υπαρχει καποιο κουμπακι για να ανοιξει???ποιο port πρεπει να βαλω στα settings των windows και ποιο στου destinator???

Ευχαριστω προκαταβολικα...thx αλλα ειμαι ασχετος με pda!:(

Link to comment
Share on other sites

Το active sync εγώ δεν το έχω ρυθμίσει να μην τρέχει συνέχεια και παραδόξως δεν βλέπω να μου τρώει την μπαταρία,μπορεί να κάνω και λάθος.Αν το ρυθμίσω να μην ανοίγει με την διαδικασία που γράφτηκε πιο πριν,τότε όταν το συνδέω στο pc θα δουλεύει κανονικά το active sync;

 

Και κάτι άλλο,προτείνετε κάποιον java emulator που να δουλεύει σωστά με το 550.Τον θέλω κυρίως για τον opera mini και για το gmail.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Έχω παραγγείλει ένα mio p550 γύρω στα 280-300 ευρώ. Το θέλω κυρίως ως gps αλλά μου χρειάζεται και το wi-fi. Απλώς κάπου στο forum διάβασα ότι ο δέκτης του 550 δεν είναι τόσο καλός όσο του 350. Μήπως έκανα βλακεία και έπρεπε να πάρω το 350;:( Επίσης αν μπορείτε θα ήθελα να μου δώσετε κάποιο link απ' όπου να κατεβάζω προγράμματα. Συγγνώμη αν αυτά που ρωτάω έχουν ξαναειπωθεί αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Έχω παραγγείλει ένα mio p550 γύρω στα 280-300 ευρώ. Το θέλω κυρίως ως gps αλλά μου χρειάζεται και το wi-fi. Απλώς κάπου στο forum διάβασα ότι ο δέκτης του 550 δεν είναι τόσο καλός όσο του 350. Μήπως έκανα βλακεία και έπρεπε να πάρω το 350;:( Επίσης αν μπορείτε θα ήθελα να μου δώσετε κάποιο link απ' όπου να κατεβάζω προγράμματα. Συγγνώμη αν αυτά που ρωτάω έχουν ξαναειπωθεί αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.

 

Οι διαφορές όσον αφορά τον δέκτη είναι μικρές, απ' ότι έχω διαβάσει...κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και πήρες το 550, γιατί το bluetooth και το wifi (που λείπουν από το 350) θα σου χρειαστούν.

 

Προγράμματα (φαντάζομαι freeware, γιατί δεν μιλάμε ποτέ για πειρατικό λογισμικό στο myphone) θα βρεις σε πολλά sites. Αρκεί μια αναζήτηση στο google με keywords "WM5 freeware", "PPC freeware" κλπ.

 

Όσον αφορά τη συσκευασία, περιλαμβάνει Καλώδιο USB, φορτιστή αυτοκινήτου, βάση στήριξης, φορτιστή σπιτιού, βεντούζα παρμπρίζ, cd με τα manuals, Getting Started CD και διάφορα φυλλάδια με πληροφορίες και την εγγύηση.

 

Επίσης, μπορείς να κάνεις edit στο αρχικό μηνυμά σου για να προσθέτεις ό,τι έχεις ξεχάσει αντί να γράφεις νέο μήνυμα! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές όσον αφορά τον δέκτη είναι μικρές, απ' ότι έχω διαβάσει...κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και πήρες το 550, γιατί το bluetooth και το wifi (που λείπουν από το 350) θα σου χρειαστούν.

 

Προγράμματα (φαντάζομαι freeware, γιατί δεν μιλάμε ποτέ για πειρατικό λογισμικό στο myphone) θα βρεις σε πολλά sites. Αρκεί μια αναζήτηση στο google με keywords "WM5 freeware", "PPC freeware" κλπ.

 

Όσον αφορά τη συσκευασία, περιλαμβάνει Καλώδιο USB, φορτιστή αυτοκινήτου, βάση στήριξης, φορτιστή σπιτιού, βεντούζα παρμπρίζ, cd με τα manuals, Getting Started CD και διάφορα φυλλάδια με πληροφορίες και την εγγύηση.

 

Επίσης, μπορείς να κάνεις edit στο αρχικό μηνυμά σου για να προσθέτεις ό,τι έχεις ξεχάσει αντί να γράφεις νέο μήνυμα! :)

 

 

Νασαι καλά φίλε μου σ' ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθές το power patch της Mio αλλά δεν είμαι σιγουρος ότι το έκανα σωστά και σήμερα που προσπάθησα να το ξαναπεράσω μου λέει ότι ο φάκελος δεν είναι valid...!!!!!!

 

Τί κάνω???

 

Έχει περάσει το patch και γι αυτό δεν το περνάει ξανά????

 

Το έσβησα για 2 λεπτά απο το on-off και το ξαναέκανα αλλά τα ίδια.....!

 

Έκανα και soft reset αλλά τίποτα....!

 

Να κάνω clean boot?????

 

PS: Πώς μπορώ να δω ΑΝ έχει περασει σωστα στο σύστημα????

 

Παρακαλώ βοήθεια.....:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου βγάζει αυτό το μήνυμα σημαίνει ότι είσαι ΟΚ. Το patch δε χάνεται ούτε με hard reset...
Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου βγάζει αυτό το μήνυμα σημαίνει ότι είσαι ΟΚ. Το patch δε χάνεται ούτε με hard reset...

+1....

 

το δοκίμασα και εγώ μετά απο hard reset και μου πέταγε μούτζα λέγοντας ''duplicate file''...

 

άρα το περνάς μια φορά και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικο προβλημα....

Μερικες φορες, οταν το dest. βρει σημα και μπορω να εχω ενεργοποιημενη την κατω μπαρα (τρεχοντα δρομο, υψομετρο, ταχυτητα κλπ), οταν παταω εκει για να μου αλλαξει την ενδειξη, κολλαει και εμφανιζει το ρολογακι..

Δεν μπορω να κανω τιποτα παρα μονο κλεισιμο με soft reset.

Καποιος με το ιδιο προβλημα?

Υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας γνωστός μου αγόρασε το 550 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορώ να εγκαταστήσω Ελληνική ROM στη συσκευή; Αν ναι, που μπορώ να τη βρώ και αν μπορείτε να μου γράψετε 2-3 λόγια για την εγκατάσταση...

 

Σας ευχαριστώ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, ένας γνωστός μου αγόρασε το 550 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορώ να εγκαταστήσω Ελληνική ROM στη συσκευή; Αν ναι, που μπορώ να τη βρώ και αν μπορείτε να μου γράψετε 2-3 λόγια για την εγκατάσταση...

 

Σας ευχαριστώ!

 

Den yparxei elliniki ROM gia ti sygkekrimeni syskevi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι, μια ερώτηση παρακαλώ :

Προκειμένου να μπορέσω να κάνω streeming στο PDA μου λέει ότι χρειάζεται το FLASH PLAYER. Που μπορώ να το βρώ? Αν το έχει καποιος θα παρακαλούσα να μου το στείλει γιατι από το site της Adobe δε βγάζω άκρη.

 

ΜΦΧ

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γειά σας και πάλι, μια ερώτηση παρακαλώ :

Προκειμένου να μπορέσω να κάνω streeming στο PDA μου λέει ότι χρειάζεται το FLASH PLAYER. Που μπορώ να το βρώ? Αν το έχει καποιος θα παρακαλούσα να μου το στείλει γιατι από το site της Adobe δε βγάζω άκρη.

 

ΜΦΧ

 

baxy

 

http://www.adobe.com/products/flashplayer_pocketpc/downloads/player.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της ΜΙΟ στην Ελλάδα. Είπαν ότι το πρόβλημα αυτό (Θυμίζω: Χάνεται η σύνδεση του ΜΙΟ P550 με το PC μέσω του Active Sync μετά από κάποιο διάστημα που είσαι συνδεδεμένος) είναι γνωστό και λύνεται ως εξής:

 

1. Hard Reset (με τον γνωστό τρόπο, δηλ. κρατώντας πατημένο πάνω το Joystick και ανοίγοντας το PDA από το ON στην βάση του). Αν δεν πιάσει και αυτό τότε:

 

2. Με "ταξιδάκι" (όπως είπαν κατά λέξη) του μηχανήματος στα κεντρικά στο Βέλγιο για επισκευή μέσω του εδώ αντιπροσώπου.

 

Χαιρετίζω το forum! Είναι πρώτη φορά που μπαίνω αι POSTαρω.

 

Έχω με το σχετικά νέο μου Mio P550 αυτό το πρόβλημα, να συνδέεται και να συγχρονίζει κανονικά, και μετά να χάνεται η σύνδεση και να το βλέπει ως άγνωστη συσκευή το pc.

 

Με hard reset δεν καταλαβαίνει τπτ.

 

Μια ερώτηση πριν επικοινωνήσω με αντιπροσωπία στην Ελλάδα κλπ. Αν έκανα flash firmware δεν θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Το active sync εγώ δεν το έχω ρυθμίσει να μην τρέχει συνέχεια και παραδόξως δεν βλέπω να μου τρώει την μπαταρία,μπορεί να κάνω και λάθος.Αν το ρυθμίσω να μην ανοίγει με την διαδικασία που γράφτηκε πιο πριν,τότε όταν το συνδέω στο pc θα δουλεύει κανονικά το active sync;

 

Και κάτι άλλο,προτείνετε κάποιον java emulator που να δουλεύει σωστά με το 550.Τον θέλω κυρίως για τον opera mini και για το gmail.

 

Nai tha doulevei kanonika..Me tin diadikasia pou perigrafetai parapanw apla den anoigei apo mono tou to activesync alla doulevei mia xara molis to sindeseis stin usb..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το forum! Είναι πρώτη φορά που μπαίνω αι POSTαρω.

 

Έχω με το σχετικά νέο μου Mio P550 αυτό το πρόβλημα, να συνδέεται και να συγχρονίζει κανονικά, και μετά να χάνεται η σύνδεση και να το βλέπει ως άγνωστη συσκευή το pc.

 

Με hard reset δεν καταλαβαίνει τπτ.

 

Μια ερώτηση πριν επικοινωνήσω με αντιπροσωπία στην Ελλάδα κλπ. Αν έκανα flash firmware δεν θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα??

 

Den einai aparaitita provlima tou pda..Mporei na ftaiei to pc sou..Emena afto mou to ekane me to activesync 4.5 alla me to 4.1 den exw provlima..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Ελληνικό menu ή κάτι τέτοιο;

 

Yparxei tropos na kaneis ta menu na emfanizontai sta ellinika..Psa3e se proigoumenes selides tou thematos..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...