Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν την έκανες σε κατάστημα, θα πρέπει να σε ενεργοποιήσουν από το κατάστημα. Θα πρέπει να τους πάρεις δηλαδή και να τους το υπενθυμίσεις -άκουσον άκουσον. Αλλά εφόσον δεν έγινε μέχρι τώρα και εφόσον είναι από κατάστημα μη την περιμένεις σήμερα. Αύριο πουρνό πουρνό πάρε και χώσε στο κατάστημα. Μέσα σε 10 λεπτά θα σε έχουν συνδέσει.

Αν την έκανες πάλι τηλεφωνικά θα γίνει σήμερα. Αν θέλεις απλώς πάρε στο κέντρο φορητότητας να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά σου. Και αυτό που σου λέει για την κλήση ισχύει. Το σήμα από το κινητό θα εμφανίζεται μέχρι να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι και να σου απαγορεύσει την οποιαδήποτε κίνηση. Τότε μόνο ξέρεις ότι πρέπει να αλλάξεις κάρτα.

Σημείωση:Άν έκανες την αίτηση μέσω τηλεφώνου θα πρέπει να καλέσεις στο τμήμα φορητότητας για να δηλώσεις τους κωδικούς της κάρτας sim -της Wind- ώστε να ενεργοποιηθεί αμέσως.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με το τμήμα φορητότητας της Wind και μου είπαν να τηλεφωνήσω στο κατάστημα που έκανα την αίτηση. Το έκανα και σε λιγότερο από 5 λεπτά είχα μεταφερθεί στη Wind. :)
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν θελει καποιος να κανει φορητοτητα απο συνδεση vodafone (ληγει στις 20 ΣΕΠ) τι γινεται ?

 

εχει γινει αιτηση διακοπης και μου εχουν δωσει καρτα ωστε να γινει vodafone ala carte

 

πρεπει να παρω την wind ? η να περιμενω να γινει πρωτα ala carte ?

Link to comment
Share on other sites

αν θελει καποιος να κανει φορητοτητα απο συνδεση vodafone (ληγει στις 20 ΣΕΠ) τι γινεται ?

 

εχει γινει αιτηση διακοπης και μου εχουν δωσει καρτα ωστε να γινει vodafone ala carte

 

πρεπει να παρω την wind ? η να περιμενω να γινει πρωτα ala carte ?

Μάλλον θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τη Wind και να τους δώσει τους κωδικούς της Cu Sim.Αν, όμως, η Vodafone έχει δώσει το "πράσινο φως" και η φορητότητα προχωράει κανονικά δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποια στιγμή είχε ακουστεί οτι η διαδικασία της φορητότητας θα κρατούσε στο μέλλον μόνο 3 εργάσιμες ημέρες. Αυτό έχει ανακοινωθεί πότε θα ισχύσει ή είναι μόνο στα λόγια; Ξέρουμε κάτι συγκεκριμένο;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήγα χθες σε κατάστημα WIND και έκανα αίτηση φορητότητας από συμβόλαιο vodafone σε F2G.

Συμπληρώσαμε την αίτηση στον υπολογιστή και μου είπε η κοπελίτσα προφορικά ότι θα ολοκληρωθεί ως τις 16 Οκτωβρίου, αλλά μπορεί και νωρίτερα και να πάρω τηλέφωνο στο κατάστημα κατά τις 5 ή 6 Οκτωβρίου να δούμε τι γίνεται.

Δεν μου έδωσε τίποτα, ούτε κάρτα σιμ (είπε, νομίζω, ότι δεν τις έδωσε κάτι κωδικούς το σύστημα ή κάτι τέτοιο), ούτε κάποιο χαρτί αποδεικτικό.

Έτσι γίνεται;

Εν τω μεταξύ εγώ πρόκειται να λείψω από την Αθήνα 3 με 15 Οκτωβρίου.

Η κοπελίτσα με διαβεβαίωσε ότι εφόσον δεν έχω παραλάβει την σιμ της Wind αποκλείεται να ολοκληρωθεί η φορητότητα -και άρα δεν θα μείνω εκτός Αθηνών χωρίς τηλέφωνο, θα λειτουργεί κανονικά η Vodafone μέχρι να πάω στο κατάστημα τους και να παραλάβω τη νέα μου κάρτα sim της wind.

Τώρα εμένα γιατί μου φαίνονται λίγο περίεργα όλα αυτά και έχω το προαίσθημα ότι θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τελικά;

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που δεν σου έδωσε την κάρτα εκτός και εαν το κάνουν για τις περιπτώσεις που μπορεί να απορριφθεί/ακυρωθεί η φορητότητα.

Πάντως όταν κάνεις αίτηση σε κατάστημα τότε την ημέρα της ενεργοποίησης το κατάστημα δίνει το ΟΚ στην εταιρεία και γίνεται η φορητότητα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να στην ακυρώσουν χωρίς να έχεις πάρει την σιμ.

Για καλό και για κακό 1-2 μέρες πριν φύγεις πέρνα να πάρεις την κάρτα σιμ αφού έχεις πάρει τηλέφωνο πριν για να σου πουν εαν εγκρίθηκε ή όχι η φορητόττηα από τη βόνταφον!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

για το αν θα μεινεις η οχι χωρις τηλεφωνο ειναι θεμα υπαλληλου αν σου ενεργοποιησει την wind...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες σε κατάστημα WIND και έκανα αίτηση φορητότητας από συμβόλαιο vodafone σε F2G.

Συμπληρώσαμε την αίτηση στον υπολογιστή και μου είπε η κοπελίτσα προφορικά ότι θα ολοκληρωθεί ως τις 16 Οκτωβρίου, αλλά μπορεί και νωρίτερα και να πάρω τηλέφωνο στο κατάστημα κατά τις 5 ή 6 Οκτωβρίου να δούμε τι γίνεται.

Δεν μου έδωσε τίποτα, ούτε κάρτα σιμ (είπε, νομίζω, ότι δεν τις έδωσε κάτι κωδικούς το σύστημα ή κάτι τέτοιο), ούτε κάποιο χαρτί αποδεικτικό.

Έτσι γίνεται;

Εν τω μεταξύ εγώ πρόκειται να λείψω από την Αθήνα 3 με 15 Οκτωβρίου.

Η κοπελίτσα με διαβεβαίωσε ότι εφόσον δεν έχω παραλάβει την σιμ της Wind αποκλείεται να ολοκληρωθεί η φορητότητα -και άρα δεν θα μείνω εκτός Αθηνών χωρίς τηλέφωνο, θα λειτουργεί κανονικά η Vodafone μέχρι να πάω στο κατάστημα τους και να παραλάβω τη νέα μου κάρτα sim της wind.

Τώρα εμένα γιατί μου φαίνονται λίγο περίεργα όλα αυτά και έχω το προαίσθημα ότι θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τελικά;

:worry:

 

δεν παιρνεις ποτε την καρτα σιμ την ημερα της αιτησης φορητοτητας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνεις ποτε την καρτα σιμ την ημερα της αιτησης φορητοτητας

Πριν από 10 μήνες είχα κάνει αίτηση από vodafone προς wind (καρτοκινητό) και μου την έδωσαν την ίδια στιγμή...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνεις ποτε την καρτα σιμ την ημερα της αιτησης φορητοτητας

 

και γω που εκανα φορητοτητα μου τη δωσανε αμεσως!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω που εκανα φορητοτητα μου τη δωσανε αμεσως!!!

 

μα γιατι να δωσουν την καρτα αμεσως?ποιος προεξοφλει οτι η αιτηση φορητοτητας θα γινει δεκτη? αυτες τις καρτες τις πουλανε 17 ευρω οταν σου κλεψουν το κινητο και πας να παρεις μια καινουρια με το παλιο σου νουμερο. και στις φορητοτητες τις μοιραζουν αφιδως?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αμεσως την δινουν,αλλά δεν ειναι ενεργή...μπορεις να τη χρησιμοποιήσεις την μερα της μεταφοράς..αν κανεις τηλεφωνικα τη φορητοτητα στη στελνουν καποια μερα με κουριερ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι να δωσουν την καρτα αμεσως?ποιος προεξοφλει οτι η αιτηση φορητοτητας θα γινει δεκτη? αυτες τις καρτες τις πουλανε 17 ευρω οταν σου κλεψουν το κινητο και πας να παρεις μια καινουρια με το παλιο σου νουμερο. και στις φορητοτητες τις μοιραζουν αφιδως?

Οπότε αν χάσεις το κινητό, και έχεις καρτοκινητο, κάνε φορητότητα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τη δίνουν αμέσως για να αποφύγουν να πας πάλι στο κατάστημα και να απασχολήσεις υπάλληλο και για να μην σε ταλαιπωρούν. Εαν δεν εγκριθεί η φορητότητα θα την ξανακάνεις και αν δεν την ξανακάνεις δεν έχασαν τίποτα. Οι ανενεργές κάρτες σιμ δεν κοστίζουν εντελώς τίποτα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν χάσεις το κινητό, και έχεις καρτοκινητο, κάνε φορητότητα. :lol:

 

Αν δε κάνω λάθος ζητάνε τον αριθμό της κάρτας sim στην αίτηση φορητότητας. Οπότε αυτό που γράφεις μπορεί να γίνει μόνο αν τον έχεις σημειώσει κάπου για πιθανή απώλεια της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

ναι,ζητάνε αριθμό κάρτας,και τα στοιχεία αν τα έχεις δηλώσει στον άλλο πάροχο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν χάσεις το κινητό, και έχεις καρτοκινητο, κάνε φορητότητα. :lol:

 

και αν εχεις καμια πεντακοσαρια ευρω μοναδες τα χαλαλιζεις για να μην πληρωσεις 17 ευρω? σε 2 φορητοτητες προς wind που εκανα εγω, μου ειπαν ελατε ταδε του μηνος που θα ενεργοποιηθει η γραμμη σας στην wind για να σας δωσουμε την καρτα σιμ με τους κωδικους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λογικά όμως,με τη νέα σιμ χάνεις τις μονάδες σου..ή οχι;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

λογικά όμως,με τη νέα σιμ χάνεις τις μονάδες σου..ή οχι;

 

οταν κανεις φορητοτητα ναι, αν αλλαζεις απλα σιμ και παραμενεις στην ιδια εταιρια δεν χανεις τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου πάντως,ακόμα σιμ δεν έχει πάρει..έκανε τηλεφωνικά αίτηση,2/10 ενεργοποιείται και καλά,αλλά σιμ άφαντη

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου πάντως,ακόμα σιμ δεν έχει πάρει..έκανε τηλεφωνικά αίτηση,2/10 ενεργοποιείται και καλά,αλλά σιμ άφαντη

 

μαλλον δεν υπαρχει ξεκαθαρη διαδικασια στις αιτησεις φορητοτητας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου πάντως,ακόμα σιμ δεν έχει πάρει..έκανε τηλεφωνικά αίτηση,2/10 ενεργοποιείται και καλά,αλλά σιμ άφαντη

Οταν κανεις αιτηση τηλεφωνικως την sim στην στελνουν με κουριερ. Το θεμα ειναι οτι και στις 3 φορες που εκανα αιτηση η καρτα δεν ηρθε ποτε απο μονη της, ουτε με πηραν τηλ. Εγω ενδιαφερθηκα να ρωτησω και κατεληγα να πηγαινω εγω ιδιος στο κουριερ να την παραλαβω.

 

Μαλλον πρεπει να παρεις τηλ. και να εξακριβωσεις τι εγινε με την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Wind από τον Φεβρουάριο και θέλω να φύγω για δυο λόγους.

1ος Απαράδεκτο σήμα

2ος Καθυστέρηση πληρωμής λογαριασμού 2 ημέρες = φραγή! Το οποίο με προσβάλει σαν άνθρωπο!

 

Τι θα πρέπει να πληρώσω για να κάνω φορητότητα, επειδή δεν έχει λήξει το συμβολαιό μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...