Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Μόνο στη «Νέα Καρτοκινητή» διπλασιάζεται η κάρτα ανανέωσης.

 

μολις ολοκληρωθηκε η φορητότητα και ενεργοποιηθηκα με έβαλε αυτοματα στο f2g πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

μολις ολοκληρωθηκε η φορητότητα και ενεργοποιηθηκα με έβαλε αυτοματα στο f2g πακέτο.

 

αρα πρωτα μεταφερεσε στην νεα καρτοκινητη και μετα βαζεις 50 ευρω χρονο ομιλιας για να γινει 100 στην καρτα και να παρεις και 50 ευρω χρονο ομιλιας με διαρκεια 15 μερες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

pexth είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι τα πράγματα;

Όταν πήγα με φορητότητα από βοντα συμβολαιο σε f2g δεν υπήρξε διπλασιασμός στην πρώτη ανανέωση!

Εννοώ πραγματικός διπλασιασμός υπολοίπου.

Επίσης, καθώς ο διπλασιασμός της προσφοράς ισχύει μόνο για 15 μέρες και για ποσό ως 50€ το μήνα, καλύτερο είναι να κάνεις μικρότερη ανανέωση κάθε 15 μέρες.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος εδώ και κανα 10μηνο ο διπλασιασμός καταργήθηκε τόσο στις μετατροπές από συμβόλαιο σε καρτοκινητό και φορητότητα σε καρτοκινητό όσο και στα upgrade πακέτα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος εδώ και κανα 10μηνο ο διπλασιασμός καταργήθηκε τόσο στις μετατροπές από συμβόλαιο σε καρτοκινητό και φορητότητα σε καρτοκινητό όσο και στα upgrade πακέτα.

 

σε μετατροπές από συμβόλαιο δεν εχει καταργηθεί, τουλαχιστον και εως πριν 1μήνα.

θελω να ξερω όμως το ίδιο και για τις φορητότες σε καρτοκινητό f2g

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ρώτα την WInd για να είσαι σίγουρος... :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

αρα πρωτα μεταφερεσε στην νεα καρτοκινητη και μετα βαζεις 50 ευρω χρονο ομιλιας για να γινει 100 στην καρτα και να παρεις και 50 ευρω χρονο ομιλιας με διαρκεια 15 μερες

 

μετά΄τις 15 μέρες μπορώ να ξαναγυρ΄΄ισω σε f2g2 κρατώντας το υπόλοιπο των 100 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

μετά΄τις 15 μέρες μπορώ να ξαναγυρ΄΄ισω σε f2g2 κρατώντας το υπόλοιπο των 100 ευρώ?

Μετά από 1 μήνα μπορείς να ξανακάνεις φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

μετά΄τις 15 μέρες μπορώ να ξαναγυρ΄΄ισω σε f2g2 κρατώντας το υπόλοιπο των 100 ευρώ?

 

το f2g2 δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμο πλεον. δεν μπορεις να το επιλεξεις πια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω έναν αριθμό Wind F2G, ονοματοποιημένο με το παλιό σύστημα και έχω χάσει την κάρτα SIM. Μπορώ να την κάνω φορητότητα στην Q;
Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν αριθμό Wind F2G, ονοματοποιημένο με το παλιό σύστημα και έχω χάσει την κάρτα SIM. Μπορώ να την κάνω φορητότητα στην Q;

 

Η ταυτοποίηση με το παλιό σύστημα δεν ισχύει, οπότε για να κάνεις φορητότητα πρέπει να έχεις ταυτοποιήσει με το νέο. Για την ταυτοποίηση σύμφωνα με το νόμο χρειάζεται να επιδείξεις την κάρτα σιμ, τον οποία και δεν έχεις. Η μόνο σύννομη λύση είναι να δηλώσεις απώλεια και να βγάλεις καινούργια σιμ, την οποία μετά μπορείς να μεταφέρεις σε Q.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και θα εξυπηρετηθείς.

Για να γλιτώσεις και τα 17,5 ευρώ της νέας κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω, οταν κανεις την φορητοτητα απο μια εταιρια σε αλλη, πληρωνεις τιποτα;:worry:
ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και θα εξυπηρετηθείς.

Για να γλιτώσεις και τα 17,5 ευρώ της νέας κάρτας.

Πώς θα εξυπηρετηθώ;

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω, οταν κανεις την φορητοτητα απο μια εταιρια σε αλλη, πληρωνεις τιποτα;:worry:

 

Όχι δε πληρώνεις τίποτα. Μόνο πρόσεξε, διότι έχουν γραφτεί αρκετά εδώ μέσα για καταστήματα που ζήτησαν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω, οταν κανεις την φορητοτητα απο μια εταιρια σε αλλη, πληρωνεις τιποτα;:worry:

 

όταν πρωτοεμφανίστηκε η φορητότητα, υπήρχε ένα τέλος γύρω στα 20-25 ευρώ που έπρεπε να πληρώσει ο συνδρομητής. Ένα μέρος νομίζω ότι πήγαινε στην ΕΕΤΤ. Συχνά αυτό το τέλος γινόταν αντικείμενο συναλλαγής (δηλ γίνονταν προσφορές σε μεμονωμένους συνδρομητές για δωρεάν φορητότητα). Το κόστος της φορητότητας το καλύπτουν πλέον οι εταιρείες εδώ και 2-3 χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα εξυπηρετηθώ;

 

Πες τους όλα αυτά που μας λες εδώ μέσα και θα σε βοηθήσουν.

Μόνο μην πέσεις σε κανά περίεργο.

Αν δεις οτι δεν βρίσκεις άκρη κάλεσε το 1260 πες τους 2-3 στοιχεία και πιστεύω θα σου δώσουν τους κωδικούς της sim.

Αν και νομίζω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

όταν πρωτοεμφανίστηκε η φορητότητα, υπήρχε ένα τέλος γύρω στα 20-25 ευρώ που έπρεπε να πληρώσει ο συνδρομητής. Ένα μέρος νομίζω ότι πήγαινε στην ΕΕΤΤ. Συχνά αυτό το τέλος γινόταν αντικείμενο συναλλαγής (δηλ γίνονταν προσφορές σε μεμονωμένους συνδρομητές για δωρεάν φορητότητα). Το κόστος της φορητότητας το καλύπτουν πλέον οι εταιρείες εδώ και 2-3 χρόνια.

Δεν ήταν ούτε 20, ούτε 25 ευρώ, απλά χρέωναν 15€ την κάρτα sim. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ούτε 20, ούτε 25 ευρώ, απλά χρέωναν 15€ την κάρτα sim. ;)

 

Η κάρτα σιμ ούτως ή άλλως όταν κάνεις νέα σύνδεση σε έναν πάροχο (ήταν σαν νέα σύνδεση στον πάροχο λήπτη) δεν χρεώνεται. Το τέλος στο οποίο αναφέρομαι χρεωνόταν μέχρι το 2007 ως διαχειριστικό τέλος της φορητότητας, δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό, αλλά πρέπει να ήταν γύρω στα 20-25, όπως προανέφερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται αυτό που λες γιατί από όταν ξεκίνησαν οι φορητότητες είχα κάνει και την πρώτη μου φορητότητα και δεν πλήρωσα κανένα τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται αυτό που λες γιατί από όταν ξεκίνησαν οι φορητότητες είχα κάνει και την πρώτη μου φορητότητα και δεν πλήρωσα κανένα τέλος.

 

Βρήκα το παρακάτω δελτίο τύπου της cosmote για να βοηθήσω την μνήμη σου.

 

https://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=JjJf2GxyFTjDTXQkxhYKjMz4RZMcrry9shKqQyxVtKX4WNPy57dQ!1176450?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=press_releases&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fpressoffice%2Fpressrelease%2F08112004.xml&breadcrumbTitle=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC+30%25+%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9+%CE%B7+COSMOTE+%CF%84%CE%BF+%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82

 

από αυτό προκύπτει ότι το τέλος φορητότητας χρεωνόταν αρχικά με 25,43 πλέον ΦΠΑ 18% τότε ερχόταν στα 30 ευρώ. Μετά τη μείωση με 17,80 πλεον ΦΠΑ ερχόταν στα 21 ευρώ.

 

Όπως προανέφερα, οι εταιρείες πολλές φορές στα πλαίσια προσφορών κάλυπταν εκείνες το σχετικό τέλος. Αυτή η πρακτική γενικεύθηκε το 2007

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω μια ερωτηση. εγω συμβολαιο στην κοσμοτε και θελω να το κανω φορητοτητα στην wind. πρεπει να περιμενω ενα μηνα να γινει καρτοκινητο στην κοσμοτε και μετα να ακνω την φορητοτητα η μπορω και τωρα κατευθειαν; σημειωση το συμβολαιο το εχω κανει πριν κατι μηνες και πρεπει να πληρωσω και την αποσβεση..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω μια ερωτηση. εγω συμβολαιο στην κοσμοτε και θελω να το κανω φορητοτητα στην wind. πρεπει να περιμενω ενα μηνα να γινει καρτοκινητο στην κοσμοτε και μετα να ακνω την φορητοτητα η μπορω και τωρα κατευθειαν; σημειωση το συμβολαιο το εχω κανει πριν κατι μηνες και πρεπει να πληρωσω και την αποσβεση..

 

Όχι!

Εσύ δεν κάνεις καμιά άλλη ενέργεια. Απλώς δίνεις τα στοιχεία σου στην εταιρία που θες να πας.

Η διαδικασία παίρνει 15 μέρες περίπου, δεν μένεις χωρίς τηλέφωνο καμιά μέρα, θα συνεχίσει να λειτουργεί στην εταιρία που είσαι.

Θα σου έρθει στον τελευταίο λογαριασμό και το ποσό της απόσβεσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...