Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.ειμαι 24 χρονων και ενδιαφερομαι να μπω στην σχολη αξιωματικων.ξαναδινω φετος..με ανησυχει λιγο η βαση.18500..:blink: περσι πηραν 150 ατομα.ξερετε αν εχει βγει η καινουργια προκηρυξη α αν ακουσατε κατι?εχω κ ενα παιδι.εχω παει και στρατο....:Oδεν σε κοβουν για αυτο ετσι?ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει κανένα βιβλίο με ψυχοτεχνικά τεστ;

 

υπαρχουν για στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες αλλα κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να τα παρεις..

 

 

ξερει κανει τα Ε.Υ. στη σχολη μεχρι ποτε ισχυουν για το πρωτο ''εξαμηνο''

ακουσα μεχρι τελη ιανουαριου και απο αλλους μεχρι της 15 ιανουαριου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα ψυχοτεχνικά όχι δεν είναι δύσκολα.Άμα είσαι φυσιολογικός άνθρωπος(δεν έχεις καμιά διαταραχή στο μυαλό ή κάτι παρόμοιο) θα περάσεις σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα... Μπηκα φετος στο Πανεπιστημιο αλλα θελω να μπω κι εγω με το 10% στη ΣΝΔ. Εχω να κανω μια ερωτηση απο σας που εχετε και την εμπειρια. Εχω να γυμναστω εντατικα αρκετο καιρο κοντα στον ενα χρονο (λογω πανελληνιων :X )... Υπαρχει περιπτωση να προλαβω να προετοιμαστω καταλληλα για τα αθληματα αν θελω να δωσω φετος? Ρωταω γιατι δεν ξερω το επιπεδο δυσκολιας... Σε περιπτωση παντως που δεν προλαβω φετος ή δω πως δεν ειμαι ετοιμος, μπορω να δωσω και του χρονου ετσι?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα... Μπηκα φετος στο Πανεπιστημιο αλλα θελω να μπω κι εγω με το 10% στη ΣΝΔ. Εχω να κανω μια ερωτηση απο σας που εχετε και την εμπειρια. Εχω να γυμναστω εντατικα αρκετο καιρο κοντα στον ενα χρονο (λογω πανελληνιων :X )... Υπαρχει περιπτωση να προλαβω να προετοιμαστω καταλληλα για τα αθληματα αν θελω να δωσω φετος? Ρωταω γιατι δεν ξερω το επιπεδο δυσκολιας... Σε περιπτωση παντως που δεν προλαβω φετος ή δω πως δεν ειμαι ετοιμος, μπορω να δωσω και του χρονου ετσι?

Ευχαριστω!!!

Φυσικά και προλαβαίνεις.Και να μην τα καταφέρεις φυσικά μπορείς να δώσεις και του χρόνου.Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Να ρωτησω και κατι ακομα. Ξερω πως στην αεροπορία δεν πρεπει να εχεις προβλημα στην οραση. Ισχυει το ιδιο και για τις αλλες σχολες? Επειδη εχω μικρη μυωπία...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια... Να ρωτησω και κατι ακομα. Ξερω πως στην αεροπορία δεν πρεπει να εχεις προβλημα στην οραση. Ισχυει το ιδιο και για τις αλλες σχολες? Επειδη εχω μικρη μυωπία...:wacko:

Όλες οι στρατιωτικές σχολές έχουν συγκεκριμένα όρια μυωπίας.Και στην αεροπορία μπορείς να μπεις με μυωπία αλλά να είσαι μέσα στο όριο.Μόνο στη σχολή ικάρων-ιπτάμενοι πρέπει να έχεις άριστη όραση.ΣΜΑ,ΣΤΥΑ,ΣΥΔ μπαίνεις και με μυωπία.Αν δεν κάνω λάθος το όριο εκεί είναι 4,5 βαθμοί.Διάβασε τη προηγούμενη προκύρηξη στρατιωτικών σχολών για να δεις ποια ακριβώς είναι τα όρια μυωπίας για κάθε στρατιωτική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αλλη μια ερωτηση... Κοιταζω τις βασεις του 10% και βλεπω πως υπαρχουν σχολες στις οποιες δεν γραφει τιποτα. Παραδειγμα το ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ (ΣΣΑΣ) ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΙΔ.ΚΑΤ3648/α (στην οποια ειδικη κατηγορια και ανηκω). Αυτο σημαινει πως δεν δεχεται ατομα με το 10% ή απλα δεν τα δηλωνει κανενας? Υπαρχει περιπτωση να μπεις εκει με το 10% ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Όσοι θέλουν να πάνε σε Αστυνομική σχολή γιατί στο τέλος στις Πανελλήνιες δίνουν Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και Α.Ο.Θ;; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αλλη μια ερωτηση... Κοιταζω τις βασεις του 10% και βλεπω πως υπαρχουν σχολες στις οποιες δεν γραφει τιποτα. Παραδειγμα το ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ (ΣΣΑΣ) ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΙΔ.ΚΑΤ3648/α (στην οποια ειδικη κατηγορια και ανηκω). Αυτο σημαινει πως δεν δεχεται ατομα με το 10% ή απλα δεν τα δηλωνει κανενας? Υπαρχει περιπτωση να μπεις εκει με το 10% ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Σε αυτή τη περίπτωση σημαίνει ότι εκείνη τη χρονιά δεν πήρε άτομα σε αυτή τη κατηγορία.Δεν υπήρχε καμία περίπτωση σχολές υψηλής ζήτησης όπως αυτή να μην τη δήλωσε κανείς.Απλώς δεν πήρα άτομα εκείνη τη χρονιά.

Να ρωτήσω κάτι. Όσοι θέλουν να πάνε σε Αστυνομική σχολή γιατί στο τέλος στις Πανελλήνιες δίνουν Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και Α.Ο.Θ;; :confused:

Γιατί η σχολή ανήκει στο 5ο επιστημονικό πεδίο ώστε να μπορούν να τη δηλώσουν όλοι,ανεξαρτήτως κατευθύνσεως αρκεί να έχουν πάρει επιλογής τα μαθηματικά γενικής + αοθ.

Edited by VeCo
Αφαίρεση μηνύματος σε greeklish
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη περίπτωση σημαίνει ότι εκείνη τη χρονιά δεν πήρε άτομα σε αυτή τη κατηγορία.Δεν υπήρχε καμία περίπτωση σχολές υψηλής ζήτησης όπως αυτή να μην τη δήλωσε κανείς.Απλώς δεν πήρα άτομα εκείνη τη χρονιά.

 

Και ξερεις πως μπορουμε να μαθουμε αν θα παρει φετος ατομα?

Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις πως μπορουμε να μαθουμε αν θα παρει φετος ατομα?

Όταν βγει η προκύρηξη.Αναφέρει αναλυτικά τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων γιατί έχω μπερδευτεί με όσα έχω ακούσει.........

Καταρχήν έχω πτυχίο Πανεπιστημίου Πληροφορικής, γνωρίζω 2 γλώσσες και έχω κάνει και μία εξειδίκευση στα δίκτυα. Ενδιαφέρομαι να μπω στην αστυνομία ως αξιωματικός ειδικών καθηκόντων. Γνωρίζει μήπως κάποιος να μου πει πως μπορώ να μπω??? Βγήκε πρόσφατα μια προκήρυξη που ζητά πληροφορικάριους ως αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων. Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά. Στην περίπτωση που δεν με πάρουν ισχύει αυτό που λένε ότι μπορώ να μπω ως ειδικός φρουρός, έπειτα από 3 χρόνια να γίνω αστυφύλακας και αν καταθέσω πτυχίο γίνομαι αξιωματικός ειδκών καθηκόντων ή όχι???? Επίσης, γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων, όσον αφορά τις μεταθέσεις τους, αν μπορούν να πάνε σε οποιαδήποτε πόλη (γιατί ενδιαφέρομαι να πάω κάποια στιγμή Λάρισα), αν φοράνε στολή και οτιδήποτε άλλο σχετικό?????

Συγγνώμη αν έγινα κουραστική....απλά η προθεσμία λήγει σε μία βδομάδα για την προκήρυξη....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων γιατί έχω μπερδευτεί με όσα έχω ακούσει.........

Καταρχήν έχω πτυχίο Πανεπιστημίου Πληροφορικής, γνωρίζω 2 γλώσσες και έχω κάνει και μία εξειδίκευση στα δίκτυα. Ενδιαφέρομαι να μπω στην αστυνομία ως αξιωματικός ειδικών καθηκόντων. Γνωρίζει μήπως κάποιος να μου πει πως μπορώ να μπω??? Βγήκε πρόσφατα μια προκήρυξη που ζητά πληροφορικάριους ως αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων. Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά. Στην περίπτωση που δεν με πάρουν ισχύει αυτό που λένε ότι μπορώ να μπω ως ειδικός φρουρός, έπειτα από 3 χρόνια να γίνω αστυφύλακας και αν καταθέσω πτυχίο γίνομαι αξιωματικός ειδκών καθηκόντων ή όχι???? Επίσης, γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων, όσον αφορά τις μεταθέσεις τους, αν μπορούν να πάνε σε οποιαδήποτε πόλη (γιατί ενδιαφέρομαι να πάω κάποια στιγμή Λάρισα), αν φοράνε στολή και οτιδήποτε άλλο σχετικό?????

Συγγνώμη αν έγινα κουραστική....απλά η προθεσμία λήγει σε μία βδομάδα για την προκήρυξη....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.............

Μπορείς να μπεις, Λάρισα δεν θα πας ποτέ,και όχι δεν μπαινεις σαν ειδικος φρουρός

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να μπω με 10% στην ΣΤΥΑ, εχω ηδη περασει στο φυσικο αλλα ειμαι αρκετα απογοητευμενος και δεν μου αρεσει και η φυσικη... Εχω μια ερωτηση ειδα οτι το οριο για ΣΤΥΑ ειναι 4,5 εγω εχω 4,75-5 :P, αμα κανω λειζερ μπαινω η δεν επιτρεπεται με λειζερ? Επισης μηπως μπαινω και με 4,75 η θα με κοψουν?
Link to comment
Share on other sites

Μπαινω και με 5 μυωπια? Δεν ειμαι 100% σιγουρος για το 4,75 αλλα πανω απο 5 δν ειναι σιγουρα

Το όριο είναι 4.5 για στυα.Με 5 δεν μπαίνεις.Εκτός κι αν είναι πολύ χαλαροί στις ιατρικές εξετάσεις αλλά αμφιβάλλω.

Λέιζερ μπορείς να κάνεις για να μπεις σε όλες τις στρατιωτικές σχολές εκτός από ικάρων ιπτάμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πρεπει να κανω λειζερ ε? Με λειζερ με περνουν κανονικα ετσι?

Κανονικά ναι.Αλλά πήγαινε να τσεκάρεις πρώτα πόσους βαθμούς μυωπία έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αρκετα μικρη κηλη δεν φαινεται καθολου αν δεν την πιασεις, πανω απο τον αφαλο, ο γιατρος μ χει πει οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανω εγχειρηση και οτι μπορω να κανω και γυμναστηριο και τετοια, οχι υπερβολικα πραγματα ομως οπως να σηκωνω 150 κιλα μπαρα ας πουμε :P. Θα με κοψουν στις υγειονομικες εξετασεις για ΣΤΥΑ?

Επισης, ξερει κανενας πως ειναι περιπου η κατασταση με τις μεταθεσεις?

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας παιδιά!! Υπάρχει κανείς εδώ που μπορεί να μου πει αν ξερει σχετικα με αυτο που ακουγεται οτι θα επανελθει μαλλον το παλιο συστημα?? δηλαδη 2 χρονια αντι για 1 μεσα στη σχολη? Αν γινει κατι τέτοιο θα πιασει και τα παιδια που ειναι ηδη μεσα η θα ξεκινησει απο την νεα σειρα??? ευχαριστώ...!
Link to comment
Share on other sites

θα ισχυσει λενε απο του χρονου και υπαρχει ενδεχομενο να γινει ακαδημαικη η σχολη.δηλαδη θα μενουν εξω οι νεοι πρωτοετης θα νοικιζουν κλπ..το πιο σιγουρο ειναι για 2 χρονια τωρα για τα αλλα απλα κυκλοφορουν φημες απο οτι μας λενε και εμας..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...