Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Yπηρεσιες σε στυλ στρατου δεν παιζουνε στην ΕΛ.ΑΣ φιλε.Μονο 8ωρο και τελος.

 

Κοριτσια χαλαρωστε , εχετε βαθμολογιες αρκετα πανω απο την βαση.Η βαση ειναι ηδη σχεδον 15.100.Ε ποσο θα μπορουσε να παει εφοσον δεν εχουνε γραψει και καλα στο ΑΟΘ φετος ?Αντε να παρει οπως ειπατε 300 μορια..Αν και νομιζω θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τις υπηρεσιες σαν ΔΕΑ που ησουνα εκατσες ποσο στον ΕΣ?16-17 μηνες?Και λογικα σαν ΔΕΑ εκανες γυρω στους 10-12 μηνες ?Ε αλλο να εχεις 3-4 υπηρεσιες τον μηνα για κανα χρονο περιπου και αλλο ομως φιλε να εχεις για 30 χρονια που κανεις το επαγγελμα υπηρεσιες.Πχ μπορει οπως ειπες να εισαι σε καποια μοναδα διχως πολλες υπηρεσιες ομως ξαφνικα να σε πανε καπου αλλου σαν μεταθεση και να τα δεις.. ΟΛΑ.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Οι ένοπλες δυνάμεις είναι απρόβλεπτες όσον αφορά το θέμα μεταθέσεις, σε αντίθεση με τα σώματα ασφαλείας.

 

Επιπλέον, στον στρατό υπάρχει και μια άλλη σοβαρή παράμετρος, ότι δηλαδή πολλά πράγματα εξαρτώνται από τον διοικητή. Μπορεί μια μονάδα να είναι αραλίκι, και μέσα σε μια εβδομάδα που θα έχει αλλάξει ο διοικητής... all hell brakes loose upon earth :p

 

Δεν ξερω ποιος ειναι μεγαλυτερο φιδι κτλ.. δεν ανηκω στον ΕΣ , εγω απλα ετυχε να κανω μαζι υπηρεσια με Στρατιωτικους και μου ειπανε καποια πραγματα.

 

Άσε με να μαντέψω: Σου είπαν μεταξύ άλλων ότι είχαν βάλει πρώτη επιλογή την αστυφυλάκων και δεύτερη την ΣΜΥ, σωστά?? Και σου έλεγαν "Κουφάλα τι τυχερός που είσαι" έτσι? :p

Link to comment
Share on other sites

wesker pos paei i praktiki?emeis edo Santorini einai poli kala......

Mipos exeis akousei tpt sxetika me to pote teleionoume?exo akousei oti i prokiriksei gia eidikous frourous tha vgei ton septemvrio kai oti tha ekpaideutoun stis sxoles tis dimotikis astinomias kai oxi sta TDA.exeis akousei tpt esi ekei Thessaloniki?

 

 

oson afora tora ta paidia p einai ipopsifioi gia tis sxoles astifilakon pistevo oti me 15500 einai sta sigoura mesa...me to 10% osoi einai-einai ligo parakindineumenes oi provlepseis alla pistevo oti de tha anevei pano apo tis 15000.

 

 

------------------------------------------------------------------------------

Σεμ ολντού ασίκ λαρί άνθρωπε μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ακουσα περι 1.400 Ε.Φ.Δεν ηξερα ομως αυτο που ειπες οτι δηλαδη θα εκπαιδευτουνε σε εγκαταστασεις της Δημοτικης Αστυνομιας.Λογικα τοτε δεν θα παρουμε παραταση στην πρακτικη και θα μπουμε κανονικα.

 

Trobocop σιγουρα καθαρα εργασιακα να το δεις ειμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο τους υπαξιωματικους του ΕΣ διοτι υπαρχουνε καλυτερες συνθηκες.Οταν λεω υπαξιωματικους δεν εννοω απο ΣΜΥ αλλα ΕΠΟΠ φιλος.Με τετοιους εχω κανει υπηρεσιες.Και ναι αυτο που λες με τον δοιηκητη ακριβως ετσι ειναι.Αναλογα τον δοιηκητη.Εαν ειναι ωραιος τοτε εισαι πιο χαλαρα.Εαν ομως ειναι τυπικος...

 

Tsilteas φιλε μη κολας με τις υπηρεσιες.Εαν πας στον ΕΣ θα εχεις τον μηνα τουλαχιστον 4..λογικο δεν ειναι?Πχ Αξιωματικος Υπηρεσιας , Θαλαμοφυλακας ακομα και σκοπια.Μπορει οπως ειπαμε να ειναι 4 σε μια μοναδα στην αλλη 6 στην αλλη 8!Στην ΕΛ.ΑΣ δεν εχει υπηρεσια με αυτην την εννοια δηλαδη κανεις το 8ωρο και μετα + ενα 8ωρο υπηρεσια (απληρωτη ετσι ?).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παίζει να κάτσεις πολλές φορές παραπάνω απο οκταωρο σε άθλιες συνθήκες και να σε κυνηγουν αναρχικοί και πάλι να μην πληρώνεσαι υπερωρία!Να τα λέμε όλα!

 

 

Πάντως όποιος θέλει να μπει για να κάνει δουλεία αντίστοιχη δημοσίου γελιέται!

 

καμία σχέση δημόσιο με αστυνομία και αστυνομία με στρατό!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται ΚΑΜΙΑ σχεση για αυτο λεω σε οσους δεν ειναι σιγουροι η δεν τους αρεσει η Αστυνομια καλυτερα να μην ερθουνε γιατι θα τα δουνε και θα λενε διαφορα μετα και θα τα φορτωνουνε στον κοκκορα.Ειναι πολυ επικινδυνα πια τα πραγματα.Κατι εποχες τελη 80 αρχες 90 αντε μεχρι το 95 τελειωσαν..Απο εκει και μετα το χαος.Μιλαμε για μεγαλες αλαγες στην εγκληματικοτητα αλλωστε φαινετε καθημερινα.
Link to comment
Share on other sites

αντε περασαμε ναουμ.

 

3.58 στο 1000αρι

κανα 4αρι το μηκος

χαλαρα το υψος

14'' τα 100

και 11.50 στη σφαιρα με το δεξι και (γιατι αραγε με βαλαν??) 6 με το αριστερο.

 

Περασαμε Αστυφυλακων.

Εν τω μεταξυ ειμασταν 5 αγορια και 5 κοριτσια,στο 1000αρι και το 100αρι βγηκα 5ος ( :P ) , ενω στη σφαιρα κανεις απο τους αλλους δεν περασε τα 9μ. με το δεξι -με ειπε και ενας στρατιωτικος εκει,σιγα θα μας σκοτωσεις λολ...

Link to comment
Share on other sites

αντε περασαμε ναουμ.
Πολυ μαγκια..!:lol:

 

3.58 στο 1000αρι

κανα 4αρι το μηκος

χαλαρα το υψος

14'' τα 100

και 11.50 στη σφαιρα με το δεξι και (γιατι αραγε με βαλαν??) 6 με το αριστερο.

 

Περασαμε Αστυφυλακων.

Εν τω μεταξυ ειμασταν 5 αγορια και 5 κοριτσια,στο 1000αρι και το 100αρι βγηκα 5ος ( :P ) , ενω στη σφαιρα κανεις απο τους αλλους δεν περασε τα 9μ. με το δεξι -με ειπε και ενας στρατιωτικος εκει,σιγα θα μας σκοτωσεις λολ...

Εκανες προπονησεις πριν πας να δωσεις?
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις πληροφοριες για την εκπαιδευση και γενικοτερα την διαβιωση στις σχολες της ξανθης,της κομοτηνης και της ναουσας??
Link to comment
Share on other sites

παιδια ναουσα και παλι ναουσα.εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο ΤΔΑ.το μονο αρνητικο αν μπορει να το πει κανεις ετσι,ειναι οτι δινουν ευκολα αναφορες.αλλα πρεπει να κανεις μ@@@@@α για να φας αναφορα.π.χ.2 φιλοι μου φαγαν επειδι ενω ειχαν μαθημα θεωρεια,αυτοι μειναν στο θαλαμο και κοιμοντουσαν.ο ενας απο αυτους ξαναεφαγε επειδι τον πιασαν στη σκοπια με PSP.ελεος δηλαδη!! ΝΑΟΥΣΑ ΠΑΙΔΕΣ
Link to comment
Share on other sites

komothnh kai pali komothnh!kai kainouries egkatastaseis kai arketa kalh zwh eksw kai polla metaforika mesa gia na phgainoerxesai a8hna-komothnh.alla polu kalh fhmh exei kai to re8umno-ektos apo tis egkatastaseis-.twra marieke,ta koritsia opou kai na dhlwsoun h alh8eia einai pws h komothnh 8a ta steiloun h didumoteixo.ara tzampa rwtas!
Link to comment
Share on other sites

Καλα ενταξει εχει εγκαταστασεις η Κομοτηνη ναι αλλα εχει και ΠΟΛΛΑ ατομα με οτι αρνητικο συνεπαγεται αυτο.Τουλαχιστον το φαγητο στην Κομοτηνη δεν ειναι και το καλυτερο σημειο , και ειναι απολυτα λογικο οταν εχεις να εξυπηρετησεις καθε ημερα 1000+ ατομα ετσι ?Πολλες φορες ειναι κρυο..

 

Τις γυναικες τις στελνουνε η Ξανθη η Ναουσα η Κομοτηνη η Διδυμοτειχο.Ως συνηθως το Διδυμοτειχο παιρνει αρκετες..Στη δικη μου σειρα πηρε τις περισσοτερες.Αλλα μην κανετε ετσι...Μην τρελενεσται 2 χρονια ειναι ενταξει θα εχει δυσκολιες αλλα οκ..εμπειρια ειναι.Σαν σχολη ειναι πολυ καλη παντως και αυτο θα το καταλαβεται...

 

Οσο αναφορα την μετακινηση απο Κομοτηνη προς Αθηνα , φιλη μου απο Αλεξ/πολη θα πας δηλαδη στο κοντινοτερο αεροδρομιο..Ε και Διδυμοτειχο να εισαι στη χειροτερη εισαι 1.15 λεπτα απο το Αεροδρομιο οταν απο Κομοτηνη εισαι 45 λεπτα.Σιγα την διαφορα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΑ 99% ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟ ΒΑΛΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ . ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
Link to comment
Share on other sites

aleksandroupolh-komothnh einai 30 lepta,enw aleksandroupolh-didumoteixo 1wra para kati.epipleon egw exw dei tis egkatastaseis ths sxolhs sthn komothnh kai sou lew oti einai arketa kales,terastios xwros.akomh lew oti einai sthn komothnh kalutera giati stis eksodous 8a blepeis kosmo.toses sxoles einai ekei,tefaa,nomikh klp.enw sto didumoteixo bgainoun ap th sxolh kai stis kafeteries einai mono paidia ths astyfylakwn,oi idioi ki oi idioi dhladh.kai nai 2 xronia einai,mia empeiria.opou kai na pas an eisai bolikos an8rwpos 8a peraseis kala!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια, ειμαι καινουργιο μελος και ενδιαφερομαι να ξαναδωσω πανελληνιες για αστυφυλακων.(τωρα με τι κουριαγιο μετα απο 6 χρονια ενας θεος ξερει..)

Αυτο που καταλαβα διαβαζοντας και τις 103! σελιδες ειναι οτι αναλογα σε ποια περιοχη θα σε στειλουνε θα περασεις και αναλογα.

Με λιγα λογια Σητεια μακρια..! και Ρεθυμνο με 1000.!!

Αυτα που θα θελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1) Για να σε πανε Ρεθυμνο τι βαθμο πρεπει να βγαλεις?

2) Ειναι οντως 18 ατομα σε καθε θαλαμο στο Ρεθυμνο.??(πολλα δεν ειναι..?)

3) Παιζει και το "μεσο" για να σε πανε εκει που θες.??

4) Με τους 2ετοις τι γινεται τους εχεις μεσα στο θαλαμο?

5) Σε ποια περιοχη εχει τα λιγτερα ατομα σε καθε θαλαμο και σε ποια εχει αθροιστικα τα λιγοτερα?

 

Υ.Γ : Eπειδη κατι διαβασα για Σ.Μ.Υ, για παιδια που θελουν να μπουν να τους πω σαν εμπειρια οτι πρεπει να εισαι κολλημενος με το στρατο και να μπορεις να ανεχτεις αυτα που σου κανουν για εναν ολοκληρο χρονο οι 2ετοις..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΑ 99% ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟ ΒΑΛΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ . ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

 

Συγχαρητήρια.Ρίξε μια ματιά εδώ.Η εκπαίδευση είναι 4 χρόνια και δεν είναι απλή γιατί θα βγείς αξιωματικός απο εκεί (ανθυπολοχαγός) και θα έχεις ευθύνες.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ξέρετε μηπως ποτε μπαινουν οι του 1ου ετους στις σχολες αστυφυλακων;

 

για το 2ο ετος μου ειπαν 20 Σεπτεμβριου. του 1ου ετους ομως; και οταν μπαινουμε ξεκιναμε απ ευθειας την 40αρα βασικη;

 

edit: διαβασα εχθες εδω μεσα στο φορουμ απο μια κοπελα οτι μια αλλη ηταν 1,64 νομιζω και την περασαν. μπορει να ισχυει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξερω μπαινουμε γυρω στις 20/10...οσο για το 1.64 δεν το θεωρω περιεργο..αν ειχε βυσμα σιγουρα περασε...αν και η κοπελα εδω ειπε για 1.67!!!!!καλα εγραψες?
Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξερω μπαινουμε γυρω στις 20/10...οσο για το 1.64 δεν το θεωρω περιεργο..αν ειχε βυσμα σιγουρα περασε...αν και η κοπελα εδω ειπε για 1.67!!!!!καλα εγραψες?

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. 20 Οκτ. οι του 1ου ετους; λιγο αργα δεν ειναι; θυμαμαι οτο περυσι ο φιλος μου "εκοψε" την βασικη του επειδη επεσε πανω στην 28η οκτ.

 

ξερει κανεις αλλος στα σιγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...