Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πας στην πρεσβεία, αλλά στο προξενείο, που είναι στο Holland park, στο Λονδίνο. Θα σου πάρει πολλές ώρες, οπότε πήγαινε από νωρίς

Στο σάιτ γράφει ότι πλέον δέχονται μόνο με ραντεβού:

 

http://www.greekembassy.org.uk/ConsularAffairs/MajorConsularIssues/PassportsForGreekCitizens.aspx

 

Παρεμπιπτόντως, έχεις καθόλου εμπειρία από την εξυπηρέτηση του προσωπικού εκεί; Διαβάζω αλλού ότι η πρεσβεία στο Λονδίνο είναι μνημείο κακού δημοσιοϋπαλληλισμού. :confused:

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο σάιτ γράφει ότι πλέον δέχονται μόνο με ραντεβού:

 

http://www.greekembassy.org.uk/ConsularAffairs/MajorConsularIssues/PassportsForGreekCitizens.aspx

 

Παρεμπιπτόντως, έχεις καθόλου εμπειρία από την εξυπηρέτηση του προσωπικού εκεί; Διαβάζω αλλού ότι η πρεσβεία στο Λονδίνο είναι μνημείο κακού δημοσιοϋπαλληλισμού. :confused:

 

A έχεις δίκιο, άλλαξε από φέτος τον ιούλιο, δεν το ήξερα. Ναι έχω εμπειρία, γιαυτό σου είπα να πας από το πρωί. Πήγα 2 φορές πριν 2-3 χρόνια, για μένα και την κοπέλα μου, από τις 9 μέχρι τις 3 (το κλείσαμε το μαγαζί). Μια όαση ελληνικού δημοσίου στο κέντρο του Λονδίνου. Να φωνάζουν όλοι και ο μοναδικός υπάλληλος να λέει «τι να πρωτοκάνω ρε αδερφέ μόνος μου είμαι έχουν πάει διακοπές» (ήταν ιούλιος). Φαντάζομαι ότι για να αποφύγουν εκείνο το μπάχαλο τώρα το έχουν κάνει με ραντεβού... Μπορεί να είναι και καλύτερα τώρα. Το καλύτερο πάντως ήταν όταν χτυπούσες το κουδούνι και άκουγες ένα γάβγισμα στα ελληνικά, «Νναι!», στο κέντρο του Λονδίνου. Θέλω να ξαναπάω, μου'λειψε τώρα που το θυμάμαι... :rolleyes:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πήγε ο πατέρας μου στο αστυνομικό τμήμα Ζωγράφου να βγάλει διαβατήριο και του είπαν ότι επειδή η αστυνομική του ταυτότητα είναι παλαιότερη των 15 ετών πρέπει να πάει να βγάλει καινούργια για να του εκδόσουν το διαβατήριο! Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Η αδερφή μου που έβγαλε διαβατήριο πριν 3-4 μήνες με ταυτότητα 20ετίας δεν της είπαν τίποτα. Πήγε, λοιπόν, ο πατέρας μου στο ΚΕΠ να παραγγείλει το πιστοποιητικό γεννήσεως που χρειάζεται για την αντικατάσταση ταυτότητας και ούτε κι αυτοί το είχαν ξανακούσει αυτό για την ταυτότητα 15ετίας.

Τι γίνεται; Ξέρετε κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15 χρόνια πρέπει να βγάζεις ταυτότητα. Επίσης όταν συμπληρώνεις το 12ο έτος της ηλικίας σου.

 

Προσωπικά το ήξερα, διότι το Μάιο που με κλέψανε και έπρεπε να βγάλω νέα ταυτότητα, έψαχνα να δω ακριβώς τι δικαιολογητικά και τι παράβολα χρειάζονται γιατί ήξερα ότι θα πέσω σε κάποιον γκασμά και θα τρέχω τζάμπα. Και όντως έγινε. Λέγανε ότι για να βγάλεις ταυτότητα πρέπει να πας με ένα μάρτυρα, εκτός αν την προηγούμενη έχεις βγάλει από το ίδιο αστυνομικό τμήμα. Πήγα λοιπόν με το διαβατήριο, και μου ζητήσανε μάρτυρα!!! Τους έδειξα το διαβατήριο, και δεν το δέχονταν ούτε αυτό. Φαντάσου, το κράτος δεν δέχεται κρατικό έγγραφο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγε ο πατέρας μου στο αστυνομικό τμήμα Ζωγράφου να βγάλει διαβατήριο και του είπαν ότι επειδή η αστυνομική του ταυτότητα είναι παλαιότερη των 15 ετών πρέπει να πάει να βγάλει καινούργια για να του εκδόσουν το διαβατήριο! Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Η αδερφή μου που έβγαλε διαβατήριο πριν 3-4 μήνες με ταυτότητα 20ετίας δεν της είπαν τίποτα. Πήγε, λοιπόν, ο πατέρας μου στο ΚΕΠ να παραγγείλει το πιστοποιητικό γεννήσεως που χρειάζεται για την αντικατάσταση ταυτότητας και ούτε κι αυτοί το είχαν ξανακούσει αυτό για την ταυτότητα 15ετίας.

Τι γίνεται; Ξέρετε κάτι σχετικό;

 

τίποτα περίεργο και τελείως αναμενόμενο..ακριβώς το ίδιο έκανα πριν ένα μήνα που έπρεπε να ανανεώσω το διαβατήριό μου. Η ταυτότητα ήταν 19 ετών και αναγκαστικά την άλλαξα. Πιστοποιητικό καλύτερα να βγάλεις από τον δήμο. Το παίρνεις επιτόπου σε 3 λεπτά. Στο αστυνομικό τμήμα έπειτα για την νέα ταυτότητα, όπου λογικά δε θα βρεις ουρά, μιας και οι περισσότεροι είχαν τρέξει να τις αλλάξουν πριν 5-6 χρόνια. Προσωπικά την έβγαλα και αυτή σε 15 λεπτά. Τέλος καταθέτεις όλα τα δικαιολογητικά για το διαβατήριο, το οποίο και παραλαμβάνεις σε 3-4 εργάσιμες.:)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καταθέτεις όλα τα δικαιολογητικά για το διαβατήριο, το οποίο και παραλαμβάνεις σε 3-4 εργάσιμες.:)

Εγώ γιατί το πήρα το 2007 την επόμενη ημέρα, και από άλλο δήμο από αυτόν που διέμενα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί το πήρα το 2007 την επόμενη ημέρα, και από άλλο δήμο από αυτόν που διέμενα;

vip μεταχειριση στον σουβλακη??:lol:

εγω περιμενα μια βδομαδα παντως για εκδοση διαβατηριου.μηπως μπερδευεσαι με ταυτοτητα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σιγα μην το πηρε και μια ωρα μετα. θελουν συγκεκριμενες μερες αυτα τα πραγματα. κι εγω ηθελα 3 εργασιμες, μου φαινεται το λιγοτερο απιθανο να βγηκε διαβατηριο την επομενη μερα. και σε αλλο δημο μαλιστα... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

το 2007 τα διαβατήρια είχαν ήδη μικροτσιπ (Νοέμβριο του 2006 είχα βγάλει το δικό μου και είχε)..πράγμα που σημαίνει ότι η έκδοσή τους γίνεται ΜΟΝΟ από ειδική υπηρεσία της ΓΑΔΑ.Την εποχή εκείνη μάλιστα, τρέχαν όλοι σχεδόν να τα αλλάξουν, ακόμα και χωρίς να έχουν προγραμματισμένο ταξίδι,ως κλασσικοί Έλληνες, μη χάσουν και δεν είναι από τους πρώτους. Πράγμα που σημαίνει ότι ο μέσος χρόνος παράδοσης ήταν περίπου 15 μέρες. Τώρα αν εσένα όλο αυτό το πήγαινε-έκδοση-γύρνα έγινε σε 24 ώρες....ε μάλλον θα σε φοβήθηκαν και το βιάστηκαν λίγο να ξεμπερδέψουν μαζί σου...δεν εξηγείται αλλιώς..:)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1000% σίγουρος γι' αυτό που λέω. Και ήμουν και στρατό κιόλας. Το έβγαλα 15 μέρες πριν απολυθώ γιατί ήθελα να πάω Μόσχα, Ιταλία, και γενικά εκείνη τη χρονιά έκανα πάνω από 5-6 ταξίδια...

Δείτε κι εδώ. Πάντως δεν μου ζήτησαν κανένα σοβαρό λόγο για να μου το εκδώσουν πιο γρήγορα. Προφανώς παίζει ρόλο ότι το έβγαλα σε νησί (Πόρο) και γίνανε όλα πιο γρήγορα. Εκεί αν πας σε όλες τις υπηρεσίες, σε 20' έχεις τελειώσει όλες σου τις δουλειές και δεν έχεις και τι να κάνεις μετά...

Η πλάκα είναι ότι το διαβατήριο δεν έχει ούτε μία σφραγίδα...Βέβαια στο εξωτερικό όποτε πηγαίνω, φροντίζω να έχω και διαβατήριο και αστυνομική ταυτότητα, γιατί τους τραβάω τους μπελάδες...

 

Μου λεγε ένας φίλος μου φωτογράφος, πόσες φορές έχουν βάλε Χ στις φωτογραφίες, και τι κόλπα πρέπει να σκαρφιστεί ο φωτογράφος για να μην του γυρίσουν πίσω τις φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα δεν ειναι να μαζεψεις εσυ το χαρτομανι,αλλα το μετα...τι γινεται δηλαδη αφού παραδωσεις εσυ τα χαρτια,τα παραβολα και τις φωτογραφιες..:what:

λες να τρεχουν σε κανα γραφειακι πισω και να σου "κατασκευαζουν" το vip διαβατηριο σου?:vava:

γιαυτο ξαναλεω...μηπως μπερδευεις το διαβατηριο με την ταυτοτητα?:O:stupid:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ειμαι Freak_of_nature... η λεγε το ολοκληρο ή αν δεν μπορείς μη το λες καθολου...

δε μπορει να πηρες διαβατηριο σε μια μερα.μην επιμενεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εχουν γίνει πιό απλές οι ηλεκτρονικές διαδικασίες για την Αστυνομία ,ειδικά στην επανέκδοση και ο χρόνος είναι μέχρι 3 μέρες εργάσιμες.

Ισως μετρά και ότι λόγω κρίσης ο κόσμος δεν πάει πιά εξωτερικό εύκολα και δεν έχουν δουλειά.

 

Η αλλαγή αστυνομικής ταυτότητας για την έκδοση διαβατηρίου πάντως είναι πολύ σχετική με την κρίση του προισταμένου αστυνόμου,και βασικός λόγος είναι η φθορά της ή να μην είσαι αναγνωρίσημος,οχι τόσο η παλαιότητα της. (γνωρίζω κάτοχο με ταυτότητα από Λύκειο με 2η ανανέωση-εκδοση του νέου τύπου διαβατηρίου ).Επίσης αν βγάζεις διαβατήριο σε άλλο τμήμα ή περιοχή από την έκδοση της παλιάς ταυτότητας ζητάνε πάντα αλλαγή .

Πολλοί που έχουν κλαφτεί επίσης ότι δεν μπορούν να χάσουν πολύτιμο χρόνο από την δουλειά τους να ενημερώσουν όλες τις συναλλαγές τους (τράπεζες,ΔΕΗ,εφορία κλπ) με τον αριθμό την νέας ταυτότητας,τους κάνουν την χάρη και δέχονται την παλιά για την έκδοση διαβατηρίου :)

 

Υπόψη όμως ότι σύντομα (έπρεπε να είχε γίνει λόγω ΕΕ) αλλάζουν πάλι οι αστυνομικές ταυτότητες με τύπου πιστωτικής κάρτας ,οπότε και οι κάτοχοι αυτών με τους λατινικούς χαρακτήρες ,πάλι θα θεωρούνται παλιές (όπως ισχύει με τα διπλώματα των ΙΧ).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τα διαβατήρια, σφραγίζονται μόνο όταν περνάς τα σύνορα σε χώρα εκτός Ευρώπης?

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά εκτός ΕΕ μπορουν να σφραγγιστούν με την ημερομηνία εισοδου σου και εξοδου σε κάποια χώρα,αλλά όχι πάντα γιατί πολλές τρίτες χώρες έχουν πλέον ξεχωριστό έγγραφο (σαν βιζα) που βγάζεις επιτόπου με μικρή χρέωση (για να βγάζουν και χρήματα).:D
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά εκτός ΕΕ μπορουν να σφραγγιστούν με την ημερομηνία εισοδου σου και εξοδου σε κάποια χώρα,αλλά όχι πάντα γιατί πολλές τρίτες χώρες έχουν πλέον ξεχωριστό έγγραφο (σαν βιζα) που βγάζεις επιτόπου με μικρή χρέωση (για να βγάζουν και χρήματα).:D

 

βίζα εισόδου στην χώρα?

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

Mια light έκδοση κανονικής βιζας και αφορά κάποια κριτήρια τους κυρίως για τουριστικούς λόγους .Σε κάποιες χώρες υπάρχουν και εξαιρέσεις

αν υπάρχει διμερής ή άτυπη συμφωνία με την χώρα μας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μερικές ερωτήσεις:

 

- Πόσο καιρό διαρκεί μια αίτηση ανανέωσης διαβατηρίου? Παίζει ρόλο η περιοχή? Θα το κάνω στην Λαμία τώρα τις γιορτές..

- Στο ισχύον βιβλιάριο έχω μια θεώρηση βίζας για Αμερική που ισχύει μέχρι 2017. Αυτή θα περαστεί στο νέο διαβατήριο?

- Τα Παράβολα που λέει στα δικαιολογητικά από που τα προμηθεύομαι? Από εφορία?

- Στις αιτήσεις που συμπληρώνω, αν βάλω διεύθυνση κατοικίας το πατρικό μου (επαρχία), παίζει θέμα επειδή μένω Αθήνα? Δε θέλω να δηλώσω της Αθήνας επειδή είμαι με ενοίκιο και πιθανόν να μετακομίσω σύντομα.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη απάντηση για την Βίζα. Ισχύει, εφόσον όμως δεν καταστραφεί με οποιονδήποτε τρόπο η σελίδα της. Πρέπει να το τονίσεις κατά την κατάθεση του διαβατηρίου και της αίτησης του νέου και όταν θα ταξιδέψεις ξανά στις ΗΠΑ θα το κρατάς μαζί σου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήγε ο πατέρας μου στο αστυνομικό τμήμα Ζωγράφου να βγάλει διαβατήριο και του είπαν ότι επειδή η αστυνομική του ταυτότητα είναι παλαιότερη των 15 ετών πρέπει να πάει να βγάλει καινούργια για να του εκδόσουν το διαβατήριο! Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Η αδερφή μου που έβγαλε διαβατήριο πριν 3-4 μήνες με ταυτότητα 20ετίας δεν της είπαν τίποτα. Πήγε, λοιπόν, ο πατέρας μου στο ΚΕΠ να παραγγείλει το πιστοποιητικό γεννήσεως που χρειάζεται για την αντικατάσταση ταυτότητας και ούτε κι αυτοί το είχαν ξανακούσει αυτό για την ταυτότητα 15ετίας.

Τι γίνεται; Ξέρετε κάτι σχετικό;

 

Εχουν γίνει πιό απλές οι ηλεκτρονικές διαδικασίες για την Αστυνομία ,ειδικά στην επανέκδοση και ο χρόνος είναι μέχρι 3 μέρες εργάσιμες.

Ισως μετρά και ότι λόγω κρίσης ο κόσμος δεν πάει πιά εξωτερικό εύκολα και δεν έχουν δουλειά.

 

Η αλλαγή αστυνομικής ταυτότητας για την έκδοση διαβατηρίου πάντως είναι πολύ σχετική με την κρίση του προισταμένου αστυνόμου,και βασικός λόγος είναι η φθορά της ή να μην είσαι αναγνωρίσημος,οχι τόσο η παλαιότητα της. (γνωρίζω κάτοχο με ταυτότητα από Λύκειο με 2η ανανέωση-εκδοση του νέου τύπου διαβατηρίου ).Επίσης αν βγάζεις διαβατήριο σε άλλο τμήμα ή περιοχή από την έκδοση της παλιάς ταυτότητας ζητάνε πάντα αλλαγή .

Πολλοί που έχουν κλαφτεί επίσης ότι δεν μπορούν να χάσουν πολύτιμο χρόνο από την δουλειά τους να ενημερώσουν όλες τις συναλλαγές τους (τράπεζες,ΔΕΗ,εφορία κλπ) με τον αριθμό την νέας ταυτότητας,τους κάνουν την χάρη και δέχονται την παλιά για την έκδοση διαβατηρίου :)

 

Υπόψη όμως ότι σύντομα (έπρεπε να είχε γίνει λόγω ΕΕ) αλλάζουν πάλι οι αστυνομικές ταυτότητες με τύπου πιστωτικής κάρτας ,οπότε και οι κάτοχοι αυτών με τους λατινικούς χαρακτήρες ,πάλι θα θεωρούνται παλιές (όπως ισχύει με τα διπλώματα των ΙΧ).

 

Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για αυτήν εδώ την απάντηση, ήταν αρκετά διαφωτιστική.

Πρέπει κι εγώ να βγάλω σύντομα καινούργιο διαβατήριο, λήγει το Μάρτιο αυτό που έχω. Η ταυτότητα μου έχει εκδοθεί το '87 και ήταν ήδη άνω των 15 ετών στα 2 τελευταία διαβατήρια που έβγαλα το 2004 και νέου τύπου το 2007 και δεν μου είπαν τίποτα παρόλο που σε άλλο τμήμα ανήκει η περιοχή μου για έκδοση διαβατηρίου και σε άλλο για ταυτότητα. Φαίνεται ότι μετά από 20+ χρόνια μοιάζω ακόμα πολύ με την φωτογραφία της ταυτότητας μου (όντως είμαι σχεδόν ίδια, έχω ακριβώς το ίδιο μαλλί και στυλ) και δεν μου ζήτησαν να την αλλάξω. :p Για να δούμε και αυτόν τον Μάρτιο... :lol: Πάντως, όντως θα προσπαθήσω μήπως και περάσει η παλιά ταυτότητα, να αλλάξω με νέου τύπου μια και καλή αν/όταν βγουν! Και να προσθέσω ότι ο πατέρας μου ταλαιπωρήθηκε για την έκδοση της ταυτότητας γιατί είναι γεννημένος και η οικογενειακή μερίδα μας είναι σε νησί και έπεπε να έρθει από εκεί στη φυσική του υπόσταση (με ταχυδρομείο, μάλλον, αν κατάλαβα καλά) το ειδικό πιστοποιητικό για έκδοση ταυτότητας και αυτό μας πήρε κάποιες μέρες και κάποιες επισκέψεις σε ΚΕΠ και αστυνομικό τμήμα για να το καταφέρουμε...

 

Ερώτηση: αν ταξιδέψω στις ΗΠΑ για 2 βδομάδες μέσα στο Γενάρη-Φλεβάρη, πειράζει που το διαβατήριο μου λήγει το Μάρτιο; Θα έχω εισιτήριο με ημερομηνία επιστροφής πριν την ημερομηνία λήξης.

Η βίζα μου (που είναι σε παλιότερο διαβατήριο) ισχύει μέχρι το 2015 και όλες τις 6 προηγούμενες φορές που έχω πάει μου έχουν βάλει σφραγίδα στο immigration για παραμονή 90 ημέρών -απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

όταν επισκέπτεσαι την Αμερική (όπως και τα ΗΑΕ) το διαβατήριό σου ΔΕΝ πρέπει να λήγει το επόμενο εξάμηνο, οπότε πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

^ ωχ! Πού θα το έχω το προβλημα, φτάνοντας εκεί, στο immigration; Άρα δεν μπορώ να πάω άμεσα στις ΗΠΑ οπως υπολογιζα...

Καλά, θα πάω Δευτέρα για ανανέωση διαβατηρίου και αν μου πουν για αλλαγή ταυτοτητας θα τους "κλαφτώ" γιατί η ανανέωση ταυτοτητας θα πάρει σίγουρα αρκετές μέρες -ώσπου να στείλουν το πιστοποιητικο απο το νησί- και θα χάσω την ευκαιρία για το ταξιδι στις ΗΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

όταν επισκέπτεσαι την Αμερική (όπως και τα ΗΑΕ) το διαβατήριό σου ΔΕΝ πρέπει να λήγει το επόμενο εξάμηνο, οπότε πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα.

 

Αυτό δεν ισχύει για ελληνικά διαβατήρια για ταξίδια στις ΗΠΑ - αρκεί το διαβατήριο να λήγει μετά το πέρας του ταξιδιού και να έχετε ESTA σε ισχύ. O κανόνας που λέει ότι το διαβατήριο πρέπει να ισχύει για εξι μήνες πλέον της ημερομηνίας λήξεως δεν ισχύει για ελληνικά διαβατήρια - δες το Foreign Affairs Manual στο http://www.state.gov/documents/organization/104770.pdf

 

Μην πας για ανανέωση διαβατηρίου αν έχεις ήδη βγάλει ESTA - αλλιώς θα χρειαστείς καινούριο ESTA και θα πληρώσεις επιπλέον χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...