Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαζω αυτο εδω,διοτι δεν εβρισκα που αλλου να το βαλω.Εχει να κανει με το SAR.

http://www.fcc.gov/guides/specific-absorption-rate-sar-cell-phones-what-it-means-you

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω αυτο εδω,διοτι δεν εβρισκα που αλλου να το βαλω.Εχει να κανει με το SAR.

http://www.fcc.gov/guides/specific-absorption-rate-sar-cell-phones-what-it-means-you

 

Πολύ ενδιαφέρον! Με λίγα λόγια, μια συσκευή που έχει SAR 1,30 μπορεί στο 99,9 των περιπτώσεων να εκπέμπει χαμηλότερη ακτινοβολία από μια συσκευή με SAR 0,5 πχ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Με λίγα λόγια, μια συσκευή που έχει SAR 1,30 μπορεί στο 99,9 των περιπτώσεων να εκπέμπει χαμηλότερη ακτινοβολία από μια συσκευή με SAR 0,5 πχ

 

Αυτο το συμπέρασμα από πού βγαίνει;

 

Αυτο που κατάλαβα εγώ είναι πως οι τιμές SAR δείχνουν μόνο το worst case scenario, αλλά δεν λένε τίποτα για το τι συμβαίνει σε συνθήκες τυπικής χρήσης.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συμπέρασμα από πού βγαίνει;

 

Αυτο που κατάλαβα εγώ είναι πως οι τιμές SAR δείχνουν μόνο το worst case scenario, αλλά δεν λένε τίποτα για το τι συμβαίνει σε συνθήκες τυπικής χρήσης.

 

Αυτό λέω κι εγώ. Με λίγα λόγια, δεν ξέρουμε τι ακτινοβολία εκπέμπει το κινητό μας στις καθημερινές συνθήκες... Οι τιμές είναι καθαρά συμβολικές μιας και δε λένε τίποτα για το προκείμενο, που είναι το πόση ακτινοβολία εκπέμπει το κινητό μας συνήθως και στις περισσότερες των περιπτώσεων. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα παιδια...τωρα που ειμαι σε αναζητηση συσκευης σκεφτομαι να παρω μια κινεζικη ειτε το umix2 turbo iocean x7 elite...που μπορω να μαθω το sar radiation που εκμπεμουν?είναι πολυ επικίνδυνα τα κινεζικα?μπορει καποιος να με βοηθησει...σε οποια περιπτωση καποιος ξερει ας απαντησει εστω και με πμ....ψαχνω παντου αλλα δεν βρισκω τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

να σου πω την άποψή μου, αγόρασα πριν ένα χρόνο από μεγάλο κατάστημα μια συσκευή doop (καταλάβατε και ποιο κατάστημα είναι προφανώς) η οποία υποσχόταν 0.49W/kg SAR. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάς μπορείς να ψήσεις λουκάνικα με αυγά επάνω στο κινητό, άρα κρίνω ότι είναι ψεύτικο το νούμερο που δήλωσαν. Γενικώς θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κάτι επώνυμο αν θέλεις χαμηλό SAR.

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!..Κοιταζοντας τις δυνατοτητες του κινητου μου(Htc Desire http://www.gsmarena.com/htc_desire-3077.php) βλεπω οτι στην ακτινοβολια γραφει αυτο SAR US 1.48 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) ..Αυτο τι σημαινει, οτι στο κεφαλι σε "ψηνει" ενω στο σωμα ειναι στα επιτρεπτα ορια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!..Κοιταζοντας τις δυνατοτητες του κινητου μου(Htc Desire http://www.gsmarena.com/htc_desire-3077.php) βλεπω οτι στην ακτινοβολια γραφει αυτο SAR US 1.48 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) ..Αυτο τι σημαινει, οτι στο κεφαλι σε "ψηνει" ενω στο σωμα ειναι στα επιτρεπτα ορια?

 

Έχει περισσότερη ακτινοβολία η συσκευή στο κεφάλι, αλλά αυτό θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο σε περιπτώσεις που δεν έχεις καλή κάλυψη δικτύου. Αν την αγοράσεις, καλύτερα να σκεφτείς τη χρήση handsfree όταν μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Διαβάζοντας τα διάφορα θέματα για τα κινέζικα κινητά τηλέφωνα δυσκολεύτηκα να βρω τις τιμές SAR για αρκετές συσκευές.

 

Προτείνω λοιπόν όσοι κάτοχοι μπορούν να ανεβάσουν από τα manual ή από όποια πηγή έχουν πληροφορίες τα SAR για τις συσκευές κινητών από Κίνα που έχουν ώστε να είναι μαζεμένα σε ένα θέμα.

 

π.χ.

 

Εταιρεία και μοντέλο: Zopo C2 Platinum 1G/16G

Τιμή SAR: τιμή sar

Πηγή: Manual συσκευασίας

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες το αντιστοιχο θεμα θα εβλεπες οτι το θεμα αυτο το εχουμε αναλυσει. Δεν υπαρχουν τιμες εχει απαντησει η αντιπροσωπια στο επισημο forum και δεν εχει το κινητο κανονικο manual πχ εχω zopo 980 δεν υπαρχει κατι. Παντως ολα ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια δεν χρειαζεται να πολυσκαμε.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δυστυχώς δεν είχα υπόψη το συγκεκριμένο θέμα.

 

Από τις εταιρίες που κοιτάω: Jiayu, Lenovo, Zopo, Xiaomi δυστυχώς μόνο για τη Lenovo βλέπω SAR. Για τις υπόλοιπες τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τιποτα δεν εχουν. Αλλά σου είπα μη πολυσκας ολοι είναι μέσα στα ορια! Μεχρι 2,0 επιτρέπεται! Παντως να ξέρεις τα κινητα με μια sim έχουν λιγότερο...λογικό ειναι!
Link to comment
Share on other sites

Μία κεραία έχουν και τα κινητά που παίρνουν 2 κάρτες sim. Λειτουργεί εναλλάξ για την κάθε γραμμή οπότε το sar θεωρείται σαν να είναι από μία γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τις μετρήσεις συγκριτικά δείχνουν να έχουν παραπάνω, το SAR δεν έχει να κάνει μόνο με την κεραία όταν υπάρχουν διπλοί δέκτες και πομποί για να μπορούν να στέλνουν και να λαμβάνουν σήμα ταυτόχρονα.
Link to comment
Share on other sites

Ποιες μετρήσεις?

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_duos_s7562-4883.php

 

Όταν λέω μία κεραία εννοώ έναν πομποδέκτη. Δεν έχουν διπλές κεραίες. Αυτή την λειτουργία την έχουν λίγες συσκευές (να είναι ενεργές οι δύο γραμμές ταυτόχρονα) αλλά ούτως ή άλλως η ακτινοβολία αυξάνεται όταν γίνεται χρήση του κινητού. Σε κατάσταση idle η ακτινοβολία είναι πολύ μικρή. Όταν μιλάς στο τηλέφωνο στην μία γραμμή λίγο δύσκολο να μιλάς και στην δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Γιατί κάποιος να νιαστει για κάτι τέτοιο από τη στιγμή που έχεις τετραπυρηνο και καλές επιδόσεις με 13αρα κάμερα. Σιγά την υγεία να σκεφτούμε; παιδιά ας είμαστε λίγο προσεκτικοί τι λέμε. ..

 

όταν κάποιοι εδιναν ενα σκασμο λεφτα για να παρουν iphone 4S που εχει το SAR στα ΥΨΗ!!!! δεν ειδα να νοιαστηκε κανεις ενω το γραφει στο manual και αναφερεται παντου ποσο ειναι! και εγω ειχα καποτε το 3GS που επισης ηταν ψηλα πολυ! καλα που το πουλησα το ρημαδι! το οριο ειναι 2,0 ολοι ειναι μεσα στο οριο απλα παιζουμε με τα νουμερα...αν θες να μην εχεις προβλημα...φοβου τοτε παρε ενα κινητο των 30-40 ευρω με SAR 0.50-0.60 και εισαι μια χαρα....:):):):):) αλλιως απλα μιλάς πάντα μονο με bluetooth hands free!! για κοιτα γυρω σου ποσες κεραιες κινητης εχεις στο κεφαλι σου καμουφλαρισμενες!!! εγω ξερω ΑΠΕΙΡΕΣ!!! και φυσικα παρανομες! μου φαινεται πολυ γελοίο να χολοσκάμε για τα SAR! επισης οι εταιρείες λενε αλλο νούμερο για το σωμα και αλλο για το κεφαλι-αυτι, το ενα ειναι μικρο νουμερο, αρκετοι δινουν το μικρο λεγοντας γενικα οτι αυτο ειναι το SAR της συσκευης τους! αισχος απλα...και κοροιδεύουν και τον κόσμο με δήθεν χαμηλό SAR...

 

Ποιες μετρήσεις?

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_duos_s7562-4883.php

Όταν λέω μία κεραία εννοώ έναν πομποδέκτη. Δεν έχουν διπλές κεραίες. Αυτή την λειτουργία την έχουν λίγες συσκευές (να είναι ενεργές οι δύο γραμμές ταυτόχρονα) αλλά ούτως ή άλλως η ακτινοβολία αυξάνεται όταν γίνεται χρήση του κινητού. Σε κατάσταση idle η ακτινοβολία είναι πολύ μικρή. Όταν μιλάς στο τηλέφωνο στην μία γραμμή λίγο δύσκολο να μιλάς και στην δεύτερη.

 

ναι τωρα κατάλαβα! αλλά γιατι γενικά λενε οτι οσα κινητα εχουν 2 sim εχουν παραπανω SAR απο αυτα με μια?

επισης πχ εδω http://www.gsmarena.com/apple_iphone_4s-4212.php εχει SAR EU και US! εμας ποιο μας ενδιαφερει? φανταζομαι παντα το head αλλα δλδ η Ευρωπη εχει αλλο οριο απο Αμερικη αν καταλαβαίνω σωστά? και ολως τυχαιως απειρα κινητα ειναι στο 0.99 ουτε καν στο 1!!! χαχαχαχαχα καλα νταξει.....καπως σαν τις μετρησεις στα καυσαερια των αυτοκινητων στο διοξειδιο με 0,99 παντα!

 

για δειτε και αυτο : http://aktinobolia.wordpress.com/prostasia/sar/ και http://sarshield.com/radiation-chart/

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τις μετρήσεις συγκριτικά δείχνουν να έχουν παραπάνω, το SAR δεν έχει να κάνει μόνο με την κεραία όταν υπάρχουν διπλοί δέκτες και πομποί για να μπορούν να στέλνουν και να λαμβάνουν σήμα ταυτόχρονα.

Έναν πομποδέκτη έχουν. Μόνο τα dual active (μετρημένα στα δάκτυλα) έχουν 2 πομποδέκτες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Από τις εταιρίες που κοιτάω: Jiayu, Lenovo, Zopo, Xiaomi δυστυχώς μόνο για τη Lenovo βλέπω SAR. Για τις υπόλοιπες τίποτα.

Σαρ δίνει και η ΖΤΕ, ρίξε μια ματιά και εκεί

 

Παντως ολα ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια δεν χρειαζεται να πολυσκαμε.

Είναι μεγάλη συζήτηση για το πως διαμορφωνονται τα όρια από τις αρμόδιες αρχές και το τι παίζεται από πίσω. Για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα έρευνας θα έπρεπε να περάσουν 20- 30 χρόνια από την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε η συγκεκριμενη τεχνολογία. Ποιος μπορούσε να περιμένει τόσα χρόνια;

....... Θα με φας μαύρε; Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...

 

για κοιτα γυρω σου ποσες κεραιες κινητης εχεις στο κεφαλι σου καμουφλαρισμενες!!! εγω ξερω ΑΠΕΙΡΕΣ!!! και φυσικα παρανομες! μου φαινεται πολυ γελοίο να χολοσκάμε για τα SAR!

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση, πολύ λάθος το σκεπτικό σου. :)

Το ότι έβαλε παράνομα την κεραία κάποιος για να αυξήσει τα κέρδη του και επειδή οι αρμόδιες αρχές θέλουν σπρώξιμο για να κανουν σωστά την δουλειά τους, ΔΕΝ σημαίνει ότι εμείς πρέπει να τα παρατησουμε όλα και να μην δίνουμε σημασία και να μην χολοσκάμε για τίποτα.

 

 

Γενικότερα τώρα.

Το όλο θέμα έχει πολλά σκοτεινά σημεία.

Πως ορίζονται τα όρια; Με βάση ποιες μελέτες; Γιατί υπάρχουν διαφορετικά όρια Ευρώπη - Αμερική;

Πώς μετράνε οι εταιρείες το σαρ; Ποιος τις ελέγχει; Μήπως οι μετρήσεις τους είναι σαν τις καταναλώσεις καυσίμου που δίνουν οι κατασκευαστες αυτοκινήτων; (10-15 τοις εκατό κατω).

Γιατί δεν ενημερώνετε ο κόσμος για το τι πρέπει να κάνει για να μην εκτίθεται στην ακτινοβολία; Ένα μάθημα στο σχολείο (δυστυχώς από τελευταίες τάξεις του δημοτικού) ακούγεται γραφικό ίσως. Σίγουρα πάντως δεν είναι γραφική η κατάσταση παιδιά 10 ετών ( να μην ανοίξουμε την συζήτηση πόσο περισσότερο κινδυνεύουν αυτά) να μιλάνε με τις ώρες με τα κινητα (βλεπε δωρεάν χρόνο πακέτων καρτοκινητης με 1-2-5 ευρώ).

 

 

Το να πάρεις τελικά ένα κινητό με χαμηλό σαρ μπορεί να είναι και η χειρότερη λύση. Απλούστατα γιατί εφυσηχαζεις και μπορει να πάθεις μεγαλύτερη ζημιά.

Περισσότερο σημαντικό ίσως είναι η χρήση που κάνουμε και τα ακουστικά παρα όλες οι έρευνες και οι επιστημονικες αναλυσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε λίγο. Όσο περισσότερες κεραίες έχουμε, τόσο καλύτερα, γιατί εκπέμπουν χαμηλότερα καλύπτωντας μικρότερη χώρο, αφού είναι περισσότερες.

Και φυσικά όταν θέλουμε να μιλάμε πολύ στο κινητό, φοράμε ακουστικά, νόμος. Τώρα για τα ανήλικα που μιλανε με τις ώρες στο τηλέφωνο χωρίς ακουστικά (προσωπικά δεν το χω δει ποτέ μου, ακομη κι αν δεν γνωριζουν τους κινδύνους, φορανε ακουστικά για να μην πιαστει το χερι τους:p), ας προσεχαν οι γονεις τους

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε λίγο. Όσο περισσότερες κεραίες έχουμε, τόσο καλύτερα, γιατί εκπέμπουν χαμηλότερα καλύπτωντας μικρότερη χώρο, αφού είναι περισσότερες.

Και φυσικά όταν θέλουμε να μιλάμε πολύ στο κινητό, φοράμε ακουστικά, νόμος. Τώρα για τα ανήλικα που μιλανε με τις ώρες στο τηλέφωνο χωρίς ακουστικά (προσωπικά δεν το χω δει ποτέ μου, ακομη κι αν δεν γνωριζουν τους κινδύνους, φορανε ακουστικά για να μην πιαστει το χερι τους:p), ας προσεχαν οι γονεις τους

 

Ναι για τις κεραίες είναι καλύτερα για όλους μας που χρησιμοποιουμε την κινητη τηλεφωνια (γιατί είναι γνωστό ότι όσο καλύτερο σήμα έχει η συσκευή τόσο λιγότερο εκπέμπει), πλην αυτών που κατοικούν μέσα στον λοβό ακτινοβολίας των κεραιών αυτών.

 

Τώρα για τα παιδιά που είπα, όντως κάποια έχουν ακουστικά (λόγω μουσικής βέβαια), αλλά είναι και άλλα που δεν έχουν. Τώρα αυτό που λες για τους γονείς είναι άλλη ιστορία... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απορία μου είναι:

πως μπορώ να ενημερωθώ για τις τιμές sar στα dual sim όταν και οι δύο sim λειτουργούν;

Στα manuals δεν βρίσκω τίποτα.

Μόνο το phonearena.com λέει ΟΡΙΣΜΕΝΑ sar των dual sim κινητών, σε ταυτόχρονη μετάδοση.

 

Δεν ξέρω αν ανεβάζω σωστά την ερώτησή μου (δεν ξέρω από forum).

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ἡ άγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει.

Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι:

πως μπορώ να ενημερωθώ για τις τιμές sar στα dual sim όταν και οι δύο sim λειτουργούν;

Στα manuals δεν βρίσκω τίποτα.

Μόνο το phonearena.com λέει ΟΡΙΣΜΕΝΑ sar των dual sim κινητών, σε ταυτόχρονη μετάδοση.

 

Δεν ξέρω αν ανεβάζω σωστά την ερώτησή μου (δεν ξέρω από forum).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα Dual sim έχουν έναν πομποδέκτη, επομένως έχουν το ιδιο σαρ είτε με μια κάρτα σιμ είτε με δυο. Μονο απειροελάχιστες συσκευές dual active με 2 πομποδέκτες έχουν διαφορετικό σαρ, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κανεις 2 κλήσεις ταυτόχρονα σ ένα κινητό (:p) επομένως δεν υπάρχει διπλό σαρ. Ενώ στην αγορά δεν υπάρχει σχεδόν καμια συσκευή dual active πια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα Dual sim έχουν έναν πομποδέκτη, επομένως έχουν το ιδιο σαρ είτε με μια κάρτα σιμ είτε με δυο. Μονο απειροελάχιστες συσκευές dual active με 2 πομποδέκτες έχουν διαφορετικό σαρ, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κανεις 2 κλήσεις ταυτόχρονα σ ένα κινητό (:p) επομένως δεν υπάρχει διπλό σαρ. Ενώ στην αγορά δεν υπάρχει σχεδόν καμια συσκευή dual active πια

 

Δεν κάνουμε δυό κλήσεις ταυτόχρονα, αλλά απ' ότι θυμάμαι, αν μιλάω στην sim1, θα λάβω ένα μήνυμα για την sim2.

 

ΜΟΝΟ τα dual active έχουν sar για ταυτόχρονη μετάδοση;

Ἡ άγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει.

Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...