Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Τι να πρωτο πιστεψεις τελικα με ολα αυτα??:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως γίνεται το k770i να έχει SAR σε τόσο ανεβασμένο επίπεδο (1.69W/Kg (10g) από site της ΣΕ.) ?

 

Πιστεύετε να αποφύγω την αγορά του?

HTC HD2 TyphooN CyanogenMod 7

iPhone4s iPhone 6 iPhone 6sPlus

Huawei P10

Samsung Galaxy S8+

Samsung Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ανησυχείτε, αφού όλα τα άλλα τα καταπολεμήσαμε, από κάτι πρέπει να πάμε κι εμείς. Ακτινοβολίες .. διοξίνες .. καρκίνους .. έμπολα .. άνθρακα .. Μπιν Λάντεν... :ninja:
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σύμφωνα με τον Λουκά Χ. Μαργαρίτη, (καθηγητή Κυτταρικής Βιολογίας και Ραδιοβιολογίας), ο ασφαλέστερος τρόπος για να προστατευθούμε από την ακτινοβολία των κινητών είναι το κινητό σε τουλάχιστον μισό μέτρο από το σώμα μας, (όταν μιλάμε) ή εναλλακτικά σε ειδική θήκη προστασίας και χρήση Bluetooth πέτου με καλώδιο.

Γενικά πάντως, η χρήση Bluetooth, (οποιασδήποτε μορφής) ή hands free, είναι ακίνδυνη.

Τα Bluetooth είναι κι αυτά πομποδέκτες αλλά η έντασή τους είναι περίπου 2000 φορές μικρότερη, (ουσιαστικά ασήμαντη), από αυτή των κινητών τηλεφώνων!!!

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε όλοι ιδιαίτερα είναι η απόσταση από το κινητό τηλέφωνο, ειδικά όταν μιλάμε.

Να επισημάνω εδώ ότι τα παιδιά είναι περισσότερο ευαίσθητα στην ακτινοβολία των κινητών και σ' αυτά η προσοχή πρέπει να είναι μεγαλύτερη.

Ο λόγος είναι ότι ο εγκέφαλός τους απορροφά σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό ακτινοβολίας από τους ενήλικες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν στην ενημέρωσή τους για τους κινδύνους και την σωστή χρήση.

Δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα, από που μπορώ να προμηθευτώ μεταλλικό πανί, (απομίμηση αμιάντου) για να καλύψω εσωτερικά μια θήκη του εμπορίου και να είναι ασφαλής η τοποθέτηση του κινητού με την θήκη του στην ζώνη του παντελονιού.

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα για το που μπορούμε να προμηθευτούμε τον εν λόγο υλικό ας μας πει. Ακούγεται ότι πουλιέται σε χρωματοπωλεία αλλά ακόμα δεν έχω βρει.

Όταν βρω, (ελπίζω και σε δική σας βοήθεια), θα σας περιγράψω πως να φτιάξετε κι εσείς μια τέτοια θήκη και να είστε απόλυτα ασφαλείς από την συσκευή σας, (ότι προδιαγραφές κι αν έχει αυτή).

Υποτίθεται ότι ετοιμάζετε να βγει στην Ελληνική αγορά κάποιο συγκεκριμένο προ'ι'όν (θήκη) αλλά το ακούω πολύ καιρό τώρα και δεν έχω μάθει κάτι σχετικά.

 

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες, αναζητήστε τες στο internet πληκτρολογώντας το ονοματεπώνυμο του καθηγητή.

 

Υ.Γ.: Αν έχω νεότερα για την θήκη ή για το μεταλλικό πανί που σας είπα παραπάνω, θα ποστάρω εδώ. Αν έχετε εσείς, παρακαλώ να κάνετε το ίδιο.

Ευχαριστώ

 

 

δεν υπαρχει κατι αλλο να βαλουμε για να προστατευομαστε? εγω το κινητο το εχω παντα στη μπανανα σαν πακετας, μια μερα πηρα ενα καπακι απο σκληρο δισκο και το εβαλα πανω στον ενισχητη και απο πανω το κινητο και διαπιστωσα οτι δεν εκανε παρεμβολες στον ενισχητη και απο τοτε το εχω παντα στη μπανανα ακριβος πισω απο το κινητο. για την ακριβια εκανε λιγες παρεμβολες με το κ750 αλλα με το lg sokolata δεν ειχε καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.wonderland.gr/photos/MOTOROLA-A1200.jpg

Motorola A1200

 

SAR (W/kg) 0,47 :blink:

 

Λέτε να ευθύνεται το καπάκι?:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

http://www.wonderland.gr/photos/MOTOROLA-A1200.jpg

Motorola A1200

 

SAR (W/kg) 0,47 :blink:

 

Λέτε να ευθύνεται το καπάκι?:confused:

 

apokleiete oi metriseis synithos ginonte konta stin keraia poy einai apo piso

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Motorola που μας προσέχεις!!

Σ'αγαπάμε ρε!!!!:lol::D

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!!:up::clap:

 

:lol::lol:

Πρέπει να φτιάξουμε thread με τους motofun!!Να μην πατάει κανείς άλλος από άλλη εταιρία!!:lol:

 

---------------------

Το sar έχει άλλο αριθμό όταν κάνεις κλήση και άλλο όταν στέλνεις μήνυμα?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι αλλο να βαλουμε για να προστατευομαστε? εγω το κινητο το εχω παντα στη μπανανα σαν πακετας, μια μερα πηρα ενα καπακι απο σκληρο δισκο και το εβαλα πανω στον ενισχητη και απο πανω το κινητο και διαπιστωσα οτι δεν εκανε παρεμβολες στον ενισχητη και απο τοτε το εχω παντα στη μπανανα ακριβος πισω απο το κινητο. για την ακριβια εκανε λιγες παρεμβολες με το κ750 αλλα με το lg sokolata δεν ειχε καθολου!!

Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι περισσότερο για να σου πω.

Επίσης, sorry αλλά δε κατάλαβα τι ακριβώς χρησιμοποίησες για να μειώσεις τις παρεμβολές... :confused:

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΣ!!!!! ΕΧΩ ΤΟ sony ericson k770i ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ Κ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1,70 ΔΕΙΚΤΗ ΣΑΡ!!!! ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ SAMSUNG G800 ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΧΕΙ 0,23 Κ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ.. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ??? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΣ!!!!! ΕΧΩ ΤΟ sony ericson k770i ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ Κ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1,70 ΔΕΙΚΤΗ ΣΑΡ!!!! ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ SAMSUNG G800 ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΧΕΙ 0,23 Κ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ.. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ??? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!

 

Σίγουρα το SAR παίζει ρόλο άλλα δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας. Αυτό το κινητό που κοιτάς μπορεί να μη σου είναι πρακτικό... Το καλύτερο όλων είναι να χρησιμοποιείς handsfree ενσύρματο ή bluetooth ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ SAR ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 0,01. Αν θες να είσαι ασφαλής, μη βάζεις κανένα κινητό δίπλα στον εγκέφαλό σου, έτσι απλά...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

o.k ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ????

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΩΝ BLUETOOTH K HANDS FREE ΤΑ ΠΡΑΤΤΩ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΙΝΗΤΟ ???

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ 1,70 . ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΖΩ. Κ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΛΕΙ Η ERICSON. ΑΑΑ Κ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΤΟ G800 EXEI ΓΥΡΩ ΣΤΑ 0,20 ΔΕΙΚΤΗ

Link to comment
Share on other sites

ναι το Samsung G800 έχει 0,19 SAR.

Μ' αυτόν τον δείκτη SAR "πιάνει" καθόλου το κινητό ή έχει προβλήματα να συνδεθεί με την κεραία? Αν έχω καταλάβει καλά, όσο μεγαλύτερο SAR τόσο καλύτερη σύνδεση με κεραίες και όχι πρόβλημα στο σήμα. Ας μας εξηγήσει κάποιος πιό ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι περισσότερο για να σου πω.

Επίσης, sorry αλλά δε κατάλαβα τι ακριβώς χρησιμοποίησες για να μειώσεις τις παρεμβολές... :confused:

 

το επανω ασιμι καπακι ενος παλιου σκληρου δισκου

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Πρέπει να φτιάξουμε thread με τους motofun!!Να μην πατάει κανείς άλλος από άλλη εταιρία!!:lol:

 

Καλή ιδέα, είμαι μέσα!!:up:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσοι χρησιμοποιούν ασύρματο ακουστικό είναι ευχαριστημένοι; Προσωπικά για ένα διάστημα χρησιμοποίησα ένα της jaga και αργότερα ένα της νόκια. Ένοιωθα το κεφάλι μου σαν κουρκούτι. Είχα και κάτι ζαλάδες περίεργες. Τα πέταξα και μιλάω με το καλώδιο, χωρίς κανέναν πρόβλημα. Πιο παλιά μίλαγα με τις ώρες με την συσκευή στο αυτί και ήμουν άστα να πάνε, μεγάλη ζαβλακομάρα. Τα τελευταία 2 με 3 μιλάω μόνο με καλώδιο λοιπόν.

 

Τώρα στο θέμα των συσκευών. Αρχές Αυγούστου έχω την επιδότηση της cosmote και λέω να βάλω μερικά λεφτά ακόμη να πάρω συσκευή. Αυτή που με ενθουσίασε ήταν η Νόκια Ε51. Είπα να μην την πάρω όμως γιατί ξεβάφει το κεντρικό πλήκτρο. Μετά είδα και το sar: 1,48. Άστο λέω. Ψάχνω στα SE και μου αρέσει πολύ το W890i. Sar: 1,38. Το επόμενο είναι το W-910. Sar: 0,90. Τέλος, είδα και το Samsung D880 με sar 0,41. Το D880 με βολεύει γιατί παίρνει 2 κάρτες και έτσι θα απαλαγώ από το δεύτερο κινητό μου. Το ερώτημα είναι, το διαθέτει η cosmote; Επίσης το sar 0,90 για το SE W-910 το θεωρείτε ικανοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για ένα διάστημα χρησιμοποίησα ένα της jaga και αργότερα ένα της νόκια. Ένοιωθα το κεφάλι μου σαν κουρκούτι. Είχα και κάτι ζαλάδες περίεργες. Τα πέταξα και μιλάω με το καλώδιο, χωρίς κανέναν πρόβλημα.

Από όσο ξέρω, το ιδανικότερο είναι Bluetooth με καλώδιο, (πέτου).

Ο λόγος είναι ότι το μεν Bluetooth είναι κι αυτό ένας μικρός πομποδέκτης, (πολύ μικρότερος βέβαια απ' το κινητό), τα δε ακουστικά hands free μεταφέρουν μέσα από το καλώδιο ένα μικρό μέρος ακτινοβολίας.

Δες και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2365043#post2365043

 

Σχετικά με τις θήκες τώρα. ΕΧΩ ΝΕΑ!!!

Σήμερα έλαβα ένα e-mail, το οποίο αποτελεί απάντηση σε e-mail που είχα στείλει στης 3-2-08. Γράφει τα εξής:

 

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ / ΚΥΡΙΑ,

ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΘΗΚΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΟ WEB SITE: http://www.superbox.gr

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΤΗΣ http://www.superbox.gr

 

Για να είμαι ειλικρινείς, δεν ενθουσιάστηκα με την "τιμή γνωριμίας" που έχουν.

Τέλος πάντων, είναι ένα βήμα. Κάποιοι θα ενδιαφερθούν, οπότε είπα να το αναφέρω εδώ. Προσωπικά θα συνεχίσω να αναζητώ το περίφημο μεταλλικό πανί που σας έλεγα, το οποίο είναι απομίμηση αμιάντου με σκοπό να μετατρέψω σε ασφαλή μια δικής μου επιλογής θήκη. Παρακαλώ για μία ακόμη φορά όποιον γνωρίζει από που μπορώ να προμηθευτώ το παραπάνω υλικό, να μου πει.

Ευχαριστώ

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

... το sar 0,90 για το SE W-910 το θεωρείτε ικανοποιητικό;

 

Τιμές SAR έως και 0.5 Watt/kg θεωρούνται χαμηλές, απο 0.6 Watt/kg έως και 1 Watt/kg θεωρούνται "έως και φυσιολογικές" και πάνω απο 1 Watt/kg θεωρούνται υψηλές ...

Link to comment
Share on other sites

Για τις λεπτομέρειες/πληροφορίες/συνέπειες της ακτινοβολίας που δεχόμαστε απο τα κινητά αλλά και το WiFi

ρήξτε μια ματιά ...

Ρεπορτάζ του BBC (3 μέρη)

http://www.youtube.com/watch?v=1I1zQ9CDbgE&feature=related Καλό θα ήταν να δείτε όλη αυτή τη σειρά (4 μέρη)

http://www.youtube.com/watch?v=gkeMLOIAEKU&feature=related Ρεπορτάζ Αυστραλιανής τηλεόρασης Chanel 9

Cambell Live (εκπομπή αφιερωμένη στην τεχνολογία/τηλεπικοινωνίες απο τηλεοπτικό κανάλι της Αυστραλίας)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες μελέτες που έχουν βγει και αναφέρουν για το κατά πόσο είναι επικίνδυνη η χρήση κινητών ή όχι ,είναι λογικό κάποιοι να είναι προβληματισμένοι για την ακτινοβολία που εκπέμπει το κινητό τους. Σύμφωνα λοιπόν με την Cellular Telecommunications Industry Association (CTIA), η μέτρηση της ακτινοβολίας γίνεται με μια ιδιαίτερη μονάδα μέτρησης το specific absorption rate ή SAR.

 

Για να είναι ένα κινητό μέσα στα προβλεπόμενα standards πρέπει το μέγιστο SAR level του να είναι λιγότερο από 1.6W/kg (watts per kilogram) στην Αμερική και 2W/kg στην Ευρώπη. Στην παρακάτω σελίδα περιέχεται ένας μεγάλος αριθμός κινητών και τα ποσοστά ακτινοβολίας τους. Για την ιστορία, το κινητό με το μεγαλύτερο SAR είναι το Motorola V195s, ενώ το κινητό με το μικρότερο είναι πάλι της ίδιας εταιρείας το Motorola Razr V3x. Το iPhone για όσουν έχουν περιέργεια είναι στα 0.974 W/kg.

 

http://www.wiggler.gr/tag/motorola-razr-v3x/

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...