Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και δεν μιλάς ας πούμε αλλά το έχεις δίπλα σου.....για το όταν είναι κλειστό θα αποφύγω να ρωτήσω αφού μου φαίνεται αδύνατο να εκπέμπεται ακτινοβολία και τότε....

Καλή ερώτηση.

SAR είναι ένας δείκτης με τον οποίο μετράμε την ποσότητα των RF που αποροφά ο οργανισμός μας και όπως πολύ σωστα είπε ο kthanassis, 1)όσο πιό κοντά είμαστε στην κεραία(=έχουμε καλύτερο σήμα), τόσο λιγότερη ισχύς απαιτείται, που σημαίνει ότι δεν εκπέμπει πάντα το προβλεπόμενο SAR αλλά μικρότερο απ΄τα αναγραφόμενα και 2) εξαρτάται από την εταιρία κινητής(πχ. με κοσμοτέ η συσκευή θα εκπέμπει μικρότερο αριθμό SAR γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα απ'τις άλλες)

 

Εκπέμπει μόνο όταν αλλάζει κυψέλες(να το πω?).

Όπως λέει ο HEO είναι πιό έντονο όταν κινείσαι.

 

και να ξέρεις ότι την άπειρη ακτινοβολία εκπέμπουν οι κάρτες για ασύρματο ίντερνετ, όχι wifi αλλά 3G - HSDPA κλπ.....(όπως vodafone/wind/cosmote mobile connect card)

Το 3G έχει μικρότερη ακτινοβολία απο το 2G και αυτό γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα.

 

Έχω την εντύπωση ότι στο SAR αναφέρεται μόνο σε κλήση, όχι όταν είναι σε αναμονή το κινητό... :worry:

Ακριβώς.

 

Και κλειστό όταν είναι μπορεί να εκπέμπει ακτινοβολία και έχουν το στίγμα σου. Μόνο αν βγάλεις την μπαταρία ενώ είναι ανοιχτό και στη συνέχεια την κάρτα sim χάνεται τελείως το στίγμα σου.Παρόλα αυτά στα smartphones έχω ακούσει πως υπάρχει μία μικρότερη "κρυφή" ενσωματωμένη μπαταρία που μπορεί να στείλει σήμα!

Εγώ πάλι άκουσα πως ακόμα κι άν έχεις βγάλει την μπαταρία και είναι σε εμβέλεια εντός των 10 μέτρων απ'το κινητό, τότε μπορεί να κάνει κανονικά κλήσεις σαν να ήταν μέσα. :lol::lol::lol::lol:

 

Μην τρελαθούμε:rolleyes:

 

κοίταξε, δεν πιστεύω ότι θα είναι πολλοί αυτοί που θα έχουν 700€ επιδότηση να πάρουν το ΜΙΟ Α501 (ή 701? δεν θυμάμαι ποιο), που έχει μόνο 0,181W/kg δείκτη SAR..... απλώς το συγκεκριμένο δεν το βλέπει κανένας όταν αγοράσει μία συσκευή, δηλαδή όταν έχουμε τη δυνατότητα να πούμε συσκευή Α vs συσκευή Β πρέπει ένας παράγοντας να είναι και αυτός.....

Προτιμάω να είμαι με το ν70 μου που έχει SAR 0,5W/kg(η παραπάνω) παρά κάποιο που έχει 0,18W/kg(η χαμηλότερο) γιατί την ίδια στιγμή στο ίδιο μέρος με χαμηλό προς πολύ χαμηλό σήμα, εγώ θα λέω την ιστορία της ζωής μου και εσύ θα είσαι ακόμα στον πρόλογο και θα έχεις ερωτήσεις απο τον συνομιλητή σου, τύπου: κουνήσου λίγο, κάνει διακοπές :lol::p:)

 

Θα μου πεις κάνω κακό στον εαυτό μου αλλά σκεφτείς ότι το όριο στην ευρώπη είναι μέχρι 2W/kg τότε μπορεί να αλλάξεις γνώμη. :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, δεν πιστεύω ότι θα είναι πολλοί αυτοί που θα έχουν 700€ επιδότηση να πάρουν το ΜΙΟ Α501 (ή 701? δεν θυμάμαι ποιο), που έχει μόνο 0,181W/kg δείκτη SAR..... απλώς το συγκεκριμένο δεν το βλέπει κανένας όταν αγοράσει μία συσκευή, δηλαδή όταν έχουμε τη δυνατότητα να πούμε συσκευή Α vs συσκευή Β πρέπει ένας παράγοντας να είναι και αυτός.....

 

Δεν αντιλέγω αλλά αν συγκρίνεις SAR από το K750i και W800i που περάσαν από τα χέρια μου με άλλες midrange cost συσκευές σίγουρα θα δείς μείωση του SAR στο μισό και μιλάμε πάντα για συσκευές αποκτήσιμες και όχι όνειρα θερινής νυκτός.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.

SAR είναι ένας δείκτης με τον οποίο μετράμε την ποσότητα των RF που αποροφά ο οργανισμός μας και όπως πολύ σωστα είπε ο kthanassis, 1)όσο πιό κοντά είμαστε στην κεραία(=έχουμε καλύτερο σήμα), τόσο λιγότερη ισχύς απαιτείται, που σημαίνει ότι δεν εκπέμπει πάντα το προβλεπόμενο SAR αλλά μικρότερο απ΄τα αναγραφόμενα και 2) εξαρτάται από την εταιρία κινητής(πχ. με κοσμοτέ η συσκευή θα εκπέμπει μικρότερο αριθμό SAR γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα απ'τις άλλες)

 

Εκπέμπει μόνο όταν αλλάζει κυψέλες(να το πω?).

Όπως λέει ο HEO είναι πιό έντονο όταν κινείσαι.

 

 

Το 3G έχει μικρότερη ακτινοβολία απο το 2G και αυτό γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα.

 

 

Ακριβώς.

 

 

Εγώ πάλι άκουσα πως ακόμα κι άν έχεις βγάλει την μπαταρία και είναι σε εμβέλεια εντός των 10 μέτρων απ'το κινητό, τότε μπορεί να κάνει κανονικά κλήσεις σαν να ήταν μέσα. :lol::lol::lol::lol:

 

Μην τρελαθούμε:rolleyes:

 

 

Προτιμάω να είμαι με το ν70 μου που έχει SAR 0,5W/kg(η παραπάνω) παρά κάποιο που έχει 0,18W/kg(η χαμηλότερο) γιατί την ίδια στιγμή στο ίδιο μέρος με χαμηλό προς πολύ χαμηλό σήμα, εγώ θα λέω την ιστορία της ζωής μου και εσύ θα είσαι ακόμα στον πρόλογο και θα έχεις ερωτήσεις απο τον συνομιλητή σου, τύπου: κουνήσου λίγο, κάνει διακοπές :lol::p:)

 

Θα μου πεις κάνω κακό στον εαυτό μου αλλά σκεφτείς ότι το όριο στην ευρώπη είναι μέχρι 2W/kg τότε μπορεί να αλλάξεις γνώμη. :)

 

 

 

eidika otan exoume energopoiimeno to 3G to kinito <psaxnei> ana takta xronika diastimata na brei diktio 3G gia na sindethei.auto exei san apotelesma kai perisoteri aktinobolia na trwme kai i mpataria na teleiwnei pio grigora:)

 

oson afora gia tin <krifi> mpataria... NAI iparxei.toulaxistwn sta ppc.alla den nomizw na stelnei stigma i otidipote allo...mallon einai gia na min xanontai kapoies basikes rithmiseis tis siskeuis opws wra ktl...

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρεται εδώ: SAR (W/kg): 0,722W/kg:)

** The highest SAR value for this telephone model when used with ear plugs, according to the manufacturer. The SAR, which is expressed in W/kg, quantifies the exposure to electromagnetic waves and can be used to check that the mobile complies with the European regulations that require SAR to remain below 2W/kg.

 

Προστέθηκε στη Λίστα SAR συσκευών.

 

ευχαρηστώ το παρατήρησα και εγώ!!!!:D

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Η κρυφή μπαταρία που λες είναι για την ώρα και την ημερομηνία, όλα τα υπόλοιπα αποθηκευονται στην flash του κινητού.

Υπάρχει σε όλα τα κινητά πλέον και δεν στέλνει στίγμα ή κάτι τέτοιο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν το sar του 6120 classic ειναι ακομα 1,18; Υπαρχει καποια νεα διαφορετικη εκδοση;

Ναι το ίδιο είναι.

Τσέκαρέ το από εδώ http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Η κρυφή μπαταρία που λες είναι για την ώρα και την ημερομηνία, όλα τα υπόλοιπα αποθηκευονται στην flash του κινητού.

Υπάρχει σε όλα τα κινητά πλέον και δεν στέλνει στίγμα ή κάτι τέτοιο.

 

Και όχι μόνο!!!! αν προσέξεις η μνήμη η εσωτερική δεν την αποκαλούν flash αλλά RAM!!!! τα παλαιότερα ppc έχαναν τα πάντα όταν έσβηναν από μπαταρία... στα καινούρια έχει διορθωθεί αυτό.

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Το 3G έχει μικρότερη ακτινοβολία απο το 2G και αυτό γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα.

 

συμφωνώ σ αυτό που λες, αλλά αν έχεις π.χ. την vodafone mobile connect card και είσαι στο ίντερνετ, κάνεις κλήση (data) και έχει αρκετή έως πάρα πολλή ακτινοβολία..... επίσης σε καθημερινό επίπεδο δεν χρησιμοποιείς 3G αλλά 2G τεχνολογία, που σημαίνει ότι σε επιβαρύνει παραπάνω.....

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο!!!! αν προσέξεις η μνήμη η εσωτερική δεν την αποκαλούν flash αλλά RAM!!!! τα παλαιότερα ppc έχαναν τα πάντα όταν έσβηναν από μπαταρία... στα καινούρια έχει διορθωθεί αυτό.
Ποιος την αποκαλεί RAM την flash? :confused:

Όταν λες έχανε τα πάντα? εικόνες βιντεο και τέτοια? Απο+κλείεται.

Στην Ram αποθηκεύται ή ώρα-ημερομηνία άντε και οι αναπάντητες(κτλ..), οτιδήποτε προσωρινό πχ. αντιγραφή-επικόλληση.

Αν δεν υπάρχει μπαταρία μες το κινητό, τότε αν βγάλεις την μπαταρία αυτά χάνονται.

Η Flash είναι αυτή που αποθηκεύεις τηλέφωνα-εικόνες-σημειώσεις κτλ.

 

συμφωνώ σ αυτό που λες, αλλά αν έχεις π.χ. την vodafone mobile connect card και είσαι στο ίντερνετ, κάνεις κλήση (data) και έχει αρκετή έως πάρα πολλή ακτινοβολία.....

Αυτό θα το δείς στην συσκευή που θα τοποθετήσεις την κάρτα.

Δεν μπορεί να είναι άπειρη ακτινοβολία με τίποτα. Το περισσότερο που μπορεί να πάει το γράφω παραπάνω, αλλιώς αυτή η συσκευή είναι παράνομη με την τρέχουσα νομοθεσία.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.

πχ. με κοσμοτέ η συσκευή θα εκπέμπει μικρότερο αριθμό SAR γιατί δουλεύει σε υψηλότερη συχνότητα απ'τις άλλες

 

Mόνο που αυτό δεν ισχύει. Πλέον και οι τρεις είναι dual band (900/1800). Eσύ προφανώς μιλάς για την εποχή που η Vodafone και η Wind/TIM/Telestet εξέπεμπαν μόνο σε GSM 900 και η Cosmote μόνο σε GSM 1800. Πλέον όλες έχουν πάρει επιπλέον φάσμα και δουλέυουν dual band για μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο που αυτό δεν ισχύει. Πλέον και οι τρεις είναι dual band (900/1800). Eσύ προφανώς μιλάς για την εποχή που η Vodafone και η Wind/TIM/Telestet εξέπεμπαν μόνο σε GSM 900 και η Cosmote μόνο σε GSM 1800. Πλέον όλες έχουν πάρει επιπλέον φάσμα και δουλέυουν dual band για μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό..

Υπάρχει καμια σχετική ανακοίνωση?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

η ακτινοβολία μειώνεται αντίστροφα με το τετράγωνο της απόστασης! Και λίγα εκατοστά απόσταση από το κεφάλι κάνουν τη διαφορά...

Πόσο μάλλον όταν αυτά είναι 20...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό..

Υπάρχει καμια σχετική ανακοίνωση?

 

Ton Iούλιο του 2001 δόθηκε επιπλέον φάσμα GSM σε όλες τις εταιρείες (1800 για Vodafone και Wind/τότε telestet, 900 για Cosmote) μαζί με το φάσμα 3G (wcdma 2100).

 

εδώ είναι η ανακοίνωση της wind

 

Eδώ η σχετική πληροφορία για τη Cosmote

 

Για τη Vodafone δες το δελτίο τύπου με ημ/νία 17/7/01 εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ton Iούλιο του 2001 δόθηκε επιπλέον φάσμα GSM σε όλες τις εταιρείες (1800 για Vodafone και Wind/τότε telestet, 900 για Cosmote) μαζί με το φάσμα 3G (wcdma 2100).

 

εδώ είναι η ανακοίνωση της wind

 

Eδώ η σχετική πληροφορία για τη Cosmote

 

Για τη Vodafone δες το δελτίο τύπου με ημ/νία 17/7/01 εδώ

Αχά

Μου έλυσες την απορία για το πώς μπορούν τα έχουν 3G και HSDPA η wind και η vodafone

 

Thanks bored01 :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και κλειστό όταν είναι μπορεί να εκπέμπει ακτινοβολία και έχουν το στίγμα σου. Μόνο αν βγάλεις την μπαταρία ενώ είναι ανοιχτό και στη συνέχεια την κάρτα sim χάνεται τελείως το στίγμα σου.Παρόλα αυτά στα smartphones έχω ακούσει πως υπάρχει μία μικρότερη "κρυφή" ενσωματωμένη μπαταρία που μπορεί να στείλει σήμα!
Ναι εάν έχεις μανία καταδίωξης (όχι εσύ, γενικά...) για να μπορέσεις να "ξεφύγεις" από την παρακολούθηση των εταιριών τηλεφωνίας/κράτους/μυστικών υπηρεσιών/εξωγήινων κ.τ.λ. δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά πρέπει να ρίξεις το κινητό σε έναν κουβά με νερό και να το κλείσεις σε ένα κοντεϊνερ που θα το κρύψεις στον 3ο όροφο ενός υπόγειου πάρκιν...

 

Η κρυφή μπαταρία που λες είναι για την ώρα και την ημερομηνία, όλα τα υπόλοιπα αποθηκευονται στην flash του κινητού.

Υπάρχει σε όλα τα κινητά πλέον και δεν στέλνει στίγμα ή κάτι τέτοιο.

+1

 

Και όχι μόνο!!!! αν προσέξεις η μνήμη η εσωτερική δεν την αποκαλούν flash αλλά RAM!!!! τα παλαιότερα ppc έχαναν τα πάντα όταν έσβηναν από μπαταρία... στα καινούρια έχει διορθωθεί αυτό.
Δεν είναι κάτι που διόρθωσαν, flash μνήμη ήταν πριν, είναι και τώρα. Απλά παλιά χρησιμοποιούσαν μνήμη που δεν μπορούσε να συγκρατήσει δεδομένα χωρίς ρεύμα, ενώ τώρα έχουν περάσει στις μνήμες που μπορούν. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..Τώρα τελευταία έχω ψάξει αρκετά το θέμα της ακτινοβολίας και το LG KG 800(chocolate) με έχει μπερδέψει: σε διαφορετικά site βρίσκω διαφορετικές τιμές για το sar του: 0,084, 0,14, 0,68, 0,56....Ακόμα και στο ίδιο site γράφει: LG KG800 Chocolate 0.60 και στην επόμενη σειρά LG KG800 Chocolate 0.08. Τελικά έχει βγάλει κανείς άκρη με το πόση ακτινοβολία έχει αυτό το κινητό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο SAR έχουν τα (ή κάποια από τα) Sony Ericsson Κ770, W770, W200, W610, W660, K850, W810 και W300.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο SAR έχουν τα (ή κάποια από τα) Sony Ericsson Κ770, W770, W200, W610, W660, K850, W810 και W300.

 

W610i 1,31

K850i 1,14

W810i 0.99

W300i 1.20

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=47297 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/thumbsup1.gif

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...