Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συλλογές: δεξί κλικ στο(α) τραγούδι(α) που θες, Get Info/Info και check το Part of a Compilation κάτω δεξιά.

Για το τι είναι το κάθε video, κάνεις δεξί κλικ, Get Info, Video και από εκεί το ρυθμίζεις.

 

Όλα όσα έχεις ρωτήσει αναφέρονται αρκετά αναλυτικά και στο manual του iPod που μπορείς να το βρείς και εδώ ή στο support site της Apple για τα iPod εδώ (search πάνω δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε στερεο ερωτηση...στις Φωτο κανει Ζουμ κατα την απεικονηση τους???

 

ευχαριστω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όπως είναι τις δείχνει. Δεν ξέρω τι κάνει αν η φωτογραφία είναι μικρότερη από 320x240 (που είναι η ανάλυση του iPod), αν δηλαδή κάνει zoom για να τη δείξει σε όλη την οθόνη. Βέβαια δεν νομίζω να ενδιαφέρεται πλέον κανείς για φωτό τέτοιου μεγέθους.

Αυτό που κάνει είναι να τις δείχνει με μορφή slideshows, στα οποία για τις εναλλαγές μπορούμε να επιλέξουμε μια σειρά από εφέ. Όλα αυτά μπορεί να τα βγάλει και στην τηλεόραση (το nano όχι).

Link to comment
Share on other sites

Στίχους πως περνάμε στο iPod;

 

Με copy-paste ή απλή πληκτρολόγηση...

:fool: :stupid:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στίχους πως περνάμε στο iPod;

 

Με copy-paste ή απλή πληκτρολόγηση...

:fool: :stupid:

 

Όοοοχι μόνο. Υπάρχουν αρκετά tools που κάνουν αυτή τη δουλειά. Εγώ έχω ένα widget (στο mac) που το κάνει αυτόματα. Κάποτε είχα βρει αντίστοιχα για τα windows, τα είχαμε αναφέρει και εδώ, αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν έχω και κανένα πρόβλημα να τα περνάω χειροκίνητα. Ούτως ή άλλως, δεν πρόκειται να περάσω στίχους για όλα τα τραγούδια που έχω μέσα.

 

Άλλη ερώτηση.

Θέλω να το χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό σκληρό για να μεταφέρω διάφορα πράγματα από τον υπολογιστή ενός φίλου μου ο οποίος έχει επίσης iPod - iTunes. Το ερώτημα είναι ότι από τη στιγμή που θα συνδέσω το δικό μου, δεν θα το συγχρονίσει με βάση το iTunes του φίλου μου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό σκληρό για να μεταφέρω διάφορα πράγματα από τον υπολογιστή ενός φίλου μου ο οποίος έχει επίσης iPod - iTunes. Το ερώτημα είναι ότι από τη στιγμή που θα συνδέσω το δικό μου, δεν θα το συγχρονίσει με βάση το iTunes του φίλου μου;

 

Όχι βέβαια, αλλιώς η χρησιμότητά του σαν εξωτερικός σκληρός θα μειωνόταν στο ελάχιστο.

Μόλις το συνδέσεις θα σου βγάλει ένα dialog window που θα σου λέει ότι αυτό το iPod είναι συνδεδεμένο με άλλη iTunes library και θα σε ρωτάει αν θες να το συχρονίσεις με αυτήν. Εσύ θα πεις όχι και τελείωσες.

Μάλιστα αν έχεις επιλέξει (στα settings του iPod στο δικό σου υπολογιστή) να μην ανοίγει το iTunes όταν συνδέεις αυτό το iPod δεν θα γίνει απολύτως τίποτα στο PC του φίλου σου, ούτε καν θα σε ρωτήσει αν θες να συγχρονίσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρά. Απλά είχα την απορία επειδή το δικό μου iPod το έχω ρυθμισμένο και να ανοίγει το iTunes όταν το ενώνω με τον υπολογιστή και να συγχρονίζει αυτόματα ότι έχει μέσα το iTunes.

 

Αλλά αφού δεν θα υπάρχει πρόβλημα, είμαι very happy. :happy:

Θενξ! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κολπάκι(α). Αν τη στιγμή που το συνδέσεις σε έναν υπολογιστή κρατάς πατημένο το shift, το iTunes δε θα το δεί. Επίσης, αν κρατήσεις πατημένο μετά από reset (και όσο δείχνει το μηλαράκι) τα πλήκτρα κεντρικό και play τότε μπαίνει σε σκέτο disk mode και μέχρι το επόμενο reset θα μείνει εκεί (δλδ είναι σαν σκέτος usb δίσκος).
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση...ποτε εμφανιστηκε στην αγορα και απο ποτε διατιθεται το τελευταιο iPod video με τον Τζονυ Ντεπ στους πειρατες???

 

ποιες οι κυριοτερες διαφορες μεταξυ αυτου και του προηγουμενου Βιντεο???

 

ευχαριστω...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου. Κυκλοφόρησε την ίδια ημέρα στο εξωτερικό, στην Ελλάδα ήρθε εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Για τις διαφορές δες αυτό το post.
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "Enable disk use" στον συγχρονισμό του iPod, τι κάνει; Μήπως έχει κάποια σχέση με τη λειτουργία του ως εξωτερικός σκληρός; Γιατί δεν την έχω ενεργοποιημένη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπες κάνει. Όταν το επιλέγεις τότε το iPod εμφανίζεται παντού (και) ως σκληρός δίσκος. Λίγο προσοχή μόνο γιατί τότε θα πρέπει να το κάνεις eject πριν το αποσυνδέσεις από τον υπολογιστή.

Επίσης αν δεν το έχεις επιλεγμένο και συνδέσεις το iPod σε άλλον υπολογιστή και πεις ότι δεν θες να συγχρονιστεί, θα στο γυρίσει αυτόματα σε disk mode (βασικά θα στο γυρίσει αυτόματα σε manual sync το οποίο προϋποθέτει disk mode).

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "Enable disk use" στον συγχρονισμό του iPod, τι κάνει; Μήπως έχει κάποια σχέση με τη λειτουργία του ως εξωτερικός σκληρός; Γιατί δεν την έχω ενεργοποιημένη.

 

Ναι, τεράστια. :D Αλλιώς δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν σκληρό, αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να μην το έχω ενεργοποιημένο και όταν συνδέσω το iPod με άλλον υπολογιστή θα πω να μην συγχρονιστεί με το iTunes του άλλου υπολογιστή και θα γυρίσει μόνο του αυτόματα σε mode εξωτερικού σκληρού, σωστά;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. :happy:

Θενξ και στους 2 σας!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχε μόνο υπ'όψιν σου το εξής. Από τη στιγμή που θα μπεί αυτόματα σε disk mode, θα μείνει εκεί μέχρι εσύ να το βγάλεις. Δηλαδή ακόμα και αν το ξανασυνδέσεις με τον αρχικό υπολογιστή, πάλι σε disk mode θα είναι.

Όταν θα το βγάλεις από το disk mode, θα πρέπει να προσέξεις το εξής: αν αυτά που μετέφερες από τον υπολογιστή του φίλου σου ήταν αρχεία (οποιουδήποτε είδους) που τα έριξες στο iPod χύμα (όχι μέσω iTunes) τότε δεν τρέχει τίποτα. Θα είναι εκεί που τα έβαλες όσες φορές κι αν ενεργοποιήσεις ή απενεργοποιήσεις το disk mode, ασχέτως υπολογιστή.

 

Αν όμως από τον άλλον υπολογιστή πήρες τραγούδια και τα έβαλες στο iPod μέσω iTunes (ώστε να μπορείς να τα ακούς), τότε, πριν βγάλεις το disk mode όταν επιστρέψεις στον δικό σου, πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα σαν το podUtil (δες τη διαδικασία εδώ) για να τα βγάλεις από τη βιβλιοθήκη του iPod και να τα προσθέσεις στο δικό σου πλέον iTunes. Αν δεν το κάνεις αυτό πριν βγάλεις το disk mode, αυτά τα τραγούδια θα χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, χύμα θα τα έριχνα ούτως ή άλλως. Παρά να δυσκολεύω τη ζωή μου, καλύτερα χύμα, για να «φτιάξω» εγώ μετά και να τα περάσω κατευθείαν στο iTunes μου.

 

Όσο για το άλλο εννοείς ότι θα πρέπει αφού συνδέσω το iPod με τον υπολογιστή μου, η επιλογή disk mode θα είναι ενεργοποιημένη και θα πρέπει να την απενεργοποιήσω;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οk then... Όταν του κάνω τη πρώτη disk mode χρήση θα επανέλθω. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν για όλα τα iPods (με κάποιες διαφορές στο Shuffle).
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω...καλη εβδομαδα...

 

χθες το πρωι κανοντας χρηση του προγραμματος Jodix(το κατεβασα δωρεαν) εκανα μετατροπη σε πολλα βιντεο που εχω και μεσω Τουνς τα περασα στο Ποντ...ολα καλα μεχρι που σημερα το πρωι θελησα να βαλω στο Τουνς απο τον ιδιο φακελο και αλλα δυο βιντεο για να τα περασω μετα στο Ποντ αλλα μου λεει οτι υπαρχει προβλημα και μου κλεινει τα Τουνς!!!

 

εννοειται οτι πρωτα τα εχω μετατρεψει ...

 

επισης εκανα reinstall τα Τουνς 2 φορες αλλα και παλι τιποτα δεν εγινε...

 

καμια ιδεα????

 

αυτο δεν συμβαινει στη μουσικη μονο στα Βιντεακια....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα σου βγάζει όταν πας να τα βάλεις στο iTunes ή κατά το synchronization με το iPod μετά;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...